סיקור מקיף

מנהל חדר הבקרה של סוכנות החלל האירופית: “Philae על השביט” עדכון: כנראה שהעוגנים לא נצמדו לקרקע

כך הגדיר מנהל חדר הבקרה במרכז השליטה של סוכנות החלל האירופית לאחר הנחיתה הרכה של הנחתת פילאה ׁ(Philaeׂׂׂ) על השביט 67P צ’וריומוב גרסימנקו הערב * דיווח חי מדארמשטט מיוחד לאתר הידען

חיבוקים בחדר הבקרה של סוכנות החלל האירופית בדארמשטט לאחר האישור על נחיתתה הרכה של פילאה על השביט 67P. צילום מסך מהשידור החי של סוכנות החלל האירופית
חיבוקים בחדר הבקרה של סוכנות החלל האירופית בדארמשטט לאחר האישור על נחיתתה הרכה של פילאה על השביט 67P. צילום מסך מהשידור החי של סוכנות החלל האירופית

עדכון 19:15 שעון ישראל: הנחתת פילאה אכן נחתה אך העוגנים שלה, או לפחות חלקם, לא נצמדו לקרקע. כך מסר פאולו פרי, מנהל פרויקט נחיתת פילאה על שביט 67P. כתוצאה מכך, נתוני הטלמטריה מגיעים קטועים ולא בשידור רצוף, ראשית בסוכנות החלל האירופית שמחים שיש שידור, וכרגע נעשה מאמץ לייצב את השידור.

18:10 שעון ישראל: עשר וחצי שנים לאחר שיגורה רשמה החללית האירופית רוזטה עוד שיא בתולדות תוכנית החלל. נחתת שיצאה ממנה בשם פילאה, נחתה נחיתה רכה הערב (17:02 שעון מרכז אירופה – למעשה כ-20 דקות קודם – השיהוי בשל מהירות האור למרחק של 500 מיליון ק”מ).

“אנחנו על השביט” אמר הערב מנהל חדר הבקרה במרכז השליטה והבקרה של סוכנות החלל האירופית בדארמשטאט, מיד לאחר שהתקבל האישור על נחיתתה הרכה של הנחתת פיליאה, חללית קטנה שרוחבה וגובהה מטר אחד, בדיוק באתר הנחיתה על שביט שאורכו כ-4 קילומטרים – 67P צ’וריומוב גרסימנקו.

הנחיתה התרחשה שבע שעות לאחר ניתוקה של פילאה מהחללית האם רוזטה, ובהתאם לתוכניות שנקבע. ההכנות עברו כמעט באופן חלק למעט עיכוב של שעה במתן אישור אמש בשל החשש שמכל דלק אחד שלא נפתח, אך לבסוף הוחלט להמשיך בתהליך לקראת ההפרדה והנחיתה למרות זאת.

יש לנו טלמטריה, אך איננו יודעים בוודאות כיצד התבצעה הנחיתה. אנו רואים את הנחתת יושבת על הקרקע, פיליאה מדברת איתנו, ואנו מצפים לעוד נתונים בקרוב. אנחנו על השביט”

מנכ”ל סוכנות החלל האירופית, ז’אן ז’אק דורדין אמר מיד לאחר קבלת האישור על הנחיתה החלקה: “זהו צעד גדול לציוויליזציה האנושית, מדע, מדענים, ידע שיתווסף לתרבות האנושית.”

“הבעיה העיקרית בהצלחה היא שהיא נראית קלה, בפרט עבורינו, המנהלים שלא עושים כלום אבל כשיודעים את סך הכל ההתמדה, העבודה הקשה, שיתוף הפעולה הבינלאומית, אתה יודע שסוג כזה של הצלחה לא נופל מהשמים אלא מעבודה קשה ומומחיות. הדרך היחידה להתגבר על סיכונים היא באמצעות התמחות. היום המחשנו שהמקצוענות האירופית – בסוכנות החלל האירופית, בתעשיות, בסוכנויות החלל המדינתיות. המחשנו את היכולת האירופית, קבענו ראשוניות ואף אחד לא יכול לקחת את זה מאיתנו.” סיכם דורדין.

יותר מאוחר הערב צפויה הנחתת פילאיה, לשדר תמונות, ובהם תמונה פנורמית של איזור הנחיתה. נמשיך ונעדכן

21 תגובות

  1. זכור לי דווקא כי הייתה לפני מספר שנים חללית שעברה בתוך שובל של כוכב שביט, אספה דגימות והחזירה אותן לכדור הארץ…. הנה מצאתי:

    https://www.hayadan.org.il/%D7%93%D7%92%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%AA-%D7%9E%D7%9B%D7%95%D7%9B%D7%91-%D7%A9%D7%91%D7%99%D7%98-%D7%99%D7%97%D7%A9%D7%A4%D7%95-%D7%9E%D7%99%D7%93%D7%A2-%D7%A2%D7%9C-%D7%9E%D7%A2%D7%A8%D7%9B%D7%AA-%D7%94

  2. השלב הבא הוא להביא דוגמית ממאדים או אסטרואיד אל כדור הארץ.לעיתים נדמה שחקר החלל תקוע.אך אנו חיים בתקופה מענינת.

  3. לחן, זה אומר שהגשושית מוחזקת רק ע”י כוח המשיחה החלש מאוד של השביט.

    וזה אומר שכל צעד צריך להיות מאד שקול, אחרת עלולים לאבד את הגשושית כי היא פשוט תעוף מהשביט.

  4. המטרה הבאה פובוס וזה אפשרי. כאשר חללית המרס אקספרס תגיע לסוף דרכה אפשר יהיה לכוון אותה לקראת נחיתה על פובוס באותה דרך בה האמריקאים הנחיתו את חללית ה – NEAR על האסטרואיד ארוס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן