סיקור מקיף

סוכנות החלל האירופית חשפה את תצלום הפרידה של פילאה (Philae) מרוזטה לקראת הנחיתה על השביט

מיד לאחר נחיתתה תצלם הנחתת פילאה באמצעות מצלמת CIVA שמונה תמונות ברצף, שש מהן תשמשנה לבניית תמונה פנורמית של פני השטח של גרעין השביט והמנהל המדעי של המצלמה מבטיח שהתמונות הללו תהיינה חדות

תצלום גולמי - החללית רוזטה מתוך מצלמת CIVA של הנחתת פילאה 40 שניות לאחר צאתה לעבור השביט. צילום מסך: אבי בליזובסקי
סוכנות החלל האירופית חשפה את תצלום הפרידה של פילאה מרוזטה לקראת הנחיתה על השביט.

ז'אן פייר ביברינג, אחראי על מצלמת CIVA תיאר את התמונה הראשונה שצילמה הנחתת פילאה (Philaeׂׂׂׂ lander) כ-40 שניות לאחר שנותקה מחללית רוזטה הבוקר. בתמונה נראית החללית רוזטה אך השמש וסיבוב פילאה על צירה. לדבריו איכות התמונה לא מראה את הצפוי על פני השטח של השביט.67P צ'וריומוב-גרסימנקו.

מיד לאחר נחיתתה תצלם הנחתת פילאה באמצעות מצלמת CIVA שמונה תמונות ברצף, שש מהן תשמשנה לבניית תמונה פנורמית של פני השטח של גרעין השביט וביברינג מבטיח שהתמונות הללו תהיינה חדות.

הסיבה לאיחור הרב של חמש שעות בין צילום התמונה לפרסומה נובע לא רק מהמרחק בין רוזטה ופילאה ובין כדור הארץ, אלא גם נובעת מהצורך להעביר את התמונות פעמיים בקצבים נמוכים, פעם אחת מפילאה למחשב של רוזטה ובפעם השניה מהמחשב של רוזטה לכדור הארץ בקבב איטי עד לקליטתם ברשת החלל העמוק של נאס"א, שהעמידה את המשאב הזה לסוכנות החלל האירופית וסיפקה לפרויקט ארבעה מכשירים מדעיים.

בכתבה נפרדת שתפורסם בהמשך, אומר פאולו פרי, מנהל ESOC בראיון לאתר הידען כי טכנולוגית המידע ברוזטה אכן מיושנת ואינה עומדת בסטנדרטים של היום של עוצמת מעבד, נפח זכרון וקצב העברת נתונים, אך טכנולוגיות אחרות שפותחו במיוחד עבור רוזטה הן המתקדמות ביותר מסוגן עד היום.

 

לכתבות הקודמות במהלך היממה האחרונה

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן