סיקור מקיף

עולם במעיל משוגעים 28/לאן אסור לברוח מדוב גריזלי?

מצורעי יפן תובעים התנצלות * רוצח הבדרניות היפני נדון למוות * לטפס על עץ כדי להמלט מדוב?!… לא הפתרון הנכון…

יורם המזרחי

מצורעי יפן תובעים התנצלות

———————————–
ארגון המייצג מצורעים יפנים ובני משפחותיהם, תובע מהממשלה להתנצל בפומבי על מה שהם מגדירים “דמוניזציה של המחלה והתעללות נפשית” המצורעים אומרים שבעידן המודרני יש למחלת העצבים הקשה תדמית שונה מאשר זו שהיתה מקובלת בתקופות קדומות ואפילו בראשית המאה העשרים. עד לשנים האחרונות נהגו ממשלות יפניות לבודד מצורעים ובמדינות שונות בעולם השלישי פועלות עד יום מושבות מצורעים שהן קרנטינות מבודדות. תביעת ההתנצלות, אליה הצטרפו רופאים ופעילי זכויות אדם ואזרח, נולדה בטוקיו אחרי שנודע שממשלות קודמות, שהורו לבודד חולי צרעת, אישרו לבצע נסיונות בעוברי נשים מצורעות. מאה וחמשה עשר מיכלי פורמלין שקופים, בהם עוברים ואף תינוקות שנולדו למצורעות, התגלו בחמשה מרכזים רפואיים ובמוסד לטיפול בחולי צרעת. הגלוי גרם זעזוע בקרב חולי צרעת או ניצולי המחלה שטופלו בזמן והחלימו. גופים שונים בחברה היפנית מתארים הגלוי “כחשיפת מפלצת” ותובעים למסור העוברים לקבורה. מחלת הצרעת פוגעת בכל שנה ברבבות בני אדם, בעיקר באסיה אפריקה ואמריקה- הדרומית. באחרונה נמסר על גלוי מקרי צרעת טריים גם במדינות מערביות, כולל ארצות- הברית קנדה ואוסטרליה. המחלה היתה נפוצה בראשית המאה העשרים בסקנדינוויה ובעיקר בנורווגיה. טיפול מקובל בצרעת נעשה באמצעות שיטה שפיתח לפני שנים ד”ר גולדגרבר, רופא ישראלי מירושלים, שעבד וחי בבית- החולים ע”ש הנסן, ששכן לא רחוק מגן- השושנים. לדברי רופאים יפנים, הטיפול במחלה נעשה בין השאר באמצעות כדורי תאולומיד, שבשנות החמישים והשישים נאסרו לשימוש שוטף מפני שגרמו מומי לידה קשים שהופיעו אצל עוברי נשים הרות שילדו תינוקות חסרי גפיים.
ההיסטוריה של המחלה האיומה והמעוותת כוללת תאורי בידוד מצורעים, לא רק במושבות מיוחדות, אלא גם בציבור כמו חובת מצורעי ימי- הביניים והרנסנס להשתמש בשעת ביקור בערים וכפרים “בפעמון אזהרה” או רעשן מיוחד, להזהיר עוברים ושבים. המחלה פגעה בכל השכבות ורובדי החברה, מעבדים עד מלכים. אחת ממושבות המצורעים היותר ידועות בעידן המודרני, שכנה באחד מאיי הוואי ואחרת בצפון נורווגיה. רופא קנדי, הד”ר פרנק דירקסן מאוניברסיטת מאניטובה המכונה “המלאך” עומד למשל בראש צוות מנתחים אורטופדים מתנדבים, המטפלים בחולים החיים באיזורים נידחים של אמריקה הלאטינית. הטיפול כולל מתיחת וניתוק גידים הגורמים לכיפוף אצבעות ובהונות. הטיפול דומה לזה הנעשה בחולי סוכרת, שעצביהם נהרסו וכתוצאה מכך סובלים ג. כ מכיפוף אצבעות ובהונות וניוון עצבי המביא לפצעים. בשני המקרים נגרם לחולה נזק קשה, המביא אבדן תחושה על כל המשתמע מכך. באחד הניבים השגורים ביער- הגשם של ברזיל, מכונים החולים “אלה הנוגעים באש” בגלל העובדה שמצורעים אינם חשים קור או חום ורבים מהם סובלים מכוויות קשות ואף קטלניות. בעל החיים היחיד, פרט לאדם, הנפגע מצרעת הוא הארמדילו, חיית שריון, הנפוצה בטקסס ומקסיכו.

רוצח הבדרניות היפני נדון למוות
————————————–
אחרי מצוד ממושך שהחל בשנת 1991 ומשפטים ממושכים לא פחות, שהתנהלו בכל הערכאות ונמתחו על פני שנים, החליט בית- המשפט העליון של הממלכה לאשר עונש מוות שהוטל על מישקוצו נישיקאווא בן ה 41. האיש המכונה גם “רוצח הבדרניות” נמצא אשם ברצח ארבע בעלות בר, אותן תקף חטף וחנק. האיש שהוגדר “צרכן בידור כרוני כולל אלכהול ונשים” תקף בדרניות ובכלל זה קומיקאית שהופיעה באחד ממועדוני הלילה. האשה הצליחה להמלט על נפשה והביאה למעצר הרוצח הסידרתי. המשטרה אומרת שמישקוצו מסרב לשתף פעולה בחקירות שונות המתמקדות ברצח נשים, בעיקר עובדות ברים, בדרניות ויצאניות. כהן דת אמר בטוקיו שבדעתו להפגש עם הנדון למוות, כדי לשכנעו לגלות לחוקרים “כל מה שהוא יודע על רצח נשים” לעומת תקוות איש הדת לדובב את מישקוצו, אומרים חוקרי משטרה מנוסים, שהתמודדו עם הרוצח, שלמהלך הדתי- רוחני אין סכוי, מפני שהרוצח הוא “איש שפל חסר כל שמץ אמונה”

צבאות אפריקה נכנעים ל… תסמונת איידס HIV/IDS
—————————————————–
דו”ח מודיעין כלל אפריקאי, שחלקו פורסם בכנס רפואה צבאית ובעתונות האפריקאית, מעמיד תסמונת איידס בראש גורמי האבידות בצבאות אפריקה. מחברי הדו”ח אומרים שבכמה צבאות ומשטרות מגיעה תפוצת המחלה לכדי חמישים אחוזים וכי ביחידות הקרביות המספר עולה לכדי שישים עד שבעים אחוזים. בין השאר נמסר שהתסמונת פגעה בשלושים אחוזים של הצבא הדרום-אפריקאי, שביחידות השדה שלו נרשמה עליית התסמונת לכדי ארבעים אחוזים. עד לנפילת משטר האפרטהייד נחשב צבא ההגנה של דרום אפריקה SADF “לצבא הבריא ביותר ביבשת” עם סטנדרטים הזהים בעיקרם לאלה של צבאות מערביים. רוב חיילי הצבא באים היום מקרב האוכלוסיה השחורה והשבטית, שהיא בעלת מנהגים ותרבות שונה מזו של הלבנים. הבעיה החריפה עד כדי כך שכהני דת מוסלמים, בעיקר במרחב קייפטאון ודרבן, פתחו במבצע הטפה המיועד לצעירים מוסלמים ובעיקר חיילים מוסלמים, לשכנעם לנהוג היגיינה אישית והתנזרות מיצאניות. בצבאות שונים, למשל קניה, גאנה, ניגריה ואוגנדה הפכה התסמונת לקטלן הראשי, עם אחוזי תפוצה של עד שישים אחוז נשאים ויותר מעשרים אחוז חולים עם “התפרצות גלויה בעליל” גורמי או”ם, המנסים לשכנע מדינות אפריקאיות להציב יחידות למשימות “קסדות כחולות” חוששים שחיילים- נשאים יפיצו המחלה במדינות שם יוצבו במשימות שלום. תמונה קשה מצטיירת גם בצבאות הפדרציה הרוסית, צבא הודו וככל הנראה גם בצבא הסיני. אחת הסיבות להפצת איידס בדרום- אפריקה קשורה ליצאניות מחבר- העמים “המתפרנסות” במדינה ואילו בהודו מופצת התסמונת בעיקר באמצעות נשאים השייכים למגזר הנהגים, בפרט אלה הנוהגים למרחקים משאיות ואוטובוסים. הנהגים ידועים כצרכני מין וכן נמנים על לקוחות מין חיילים ושוטרים המוצבים בבסיסים רחוקים מבתיהם.
ממשלת סודן, העוסקת בהכנות לקליטה אפשרית של חיילי-שלום ממדינות אפרקיאיות שיוצבו בדארפור, תובעת שכל חיל זר יעבור בדיקת איידס. התביעה כוללת גם אנשי צוותי אויר מחיל האויר של ארה”ב, האמורים להגיש סיוע לוגיסטי לכח הבין אפריקאי. לפי שעה מסרב הפנטגון להענות לדרישת חרטום.

טרור שמאל קיצוני, מפחיד ארגנטינאים
——————————————–
פיצוץ שארע בבואנוס איירס, פגע בסניף ספריית וידאו של החברה האמריקאית “בלוקבסטר” שני מטענים התגלו לפני שהתפוצצו במבנים השייכים ג. כ לחברות אמריקאיות. פצצה פורקה בסניף “סיטיבנק” ואחרת נוטרלה בסניף מזללת מזון מהיר וקציצות המבורגר של רשת “מקדולנד’ס”
האחריות לפיגועים, שהסתיימו ללא גרימת אבידות, נטל ארגון קטן MARIANO MORENO NATIONAL LIBRATION COMMANDO
קומנדו השחרור הלאומי עש מאריאנו מורנו. בפיגועים על רקע דומה, שארעו בנובמבר 2004 נפגעו שלשה בנקים אמריקאים. בפיגועי השנה שעברה נהרג שוטר מיחידת פנוי ופירוק פצצות וארבעה נפצעו. גורמים שונים מיחסים הפיגועים למצב הכלכלי-חברתי הקשה במדינה ולעליה התלולה במספר מחוסרי העבודה. בין השאר החלו סטודנטים ומרצים מהשמאל להתארגן במסגרות “אנטי אימפריליסטיות” עם אידאולגיה זהה לזו שבין שנות השישים והשמונים אפיינה השמאל הקיצוני שהתנגד לחונטא הצבאית, גם באמצעות טרור וגרילה עירונית

מעתה יענשו ספקי ורושמי מריחאונה כמשכך כאב
—————————————————————-
בית המשפט העליון של ארה”ב החליט שאין לאשר מרשמי מריחואנה רפואיים ובכך ביטל חוקי מריחואנה הקיימים באחת עשרה ממדינות הברית. בית המשפט קבע שרופאים הרושמים מריחואנה, כטיפול בחולים כרוניים ונפגעי כאבים קבועים, עוברים על החוק הפדרלי האוסר הפצת סמים מכל סוג. החלטת בית המשפט באה אחרי ששני צרכני סם מסן- פרנציסקו הגישו תביעה נגד משרד המשפטים בדרישה לאשר “נאאפ’ס רפואי” השניים הודיעו שבדעתם להמרות פי בית- המשפט העליון ולהמשיך צריכת מריחואנה. אחת מהשניים, דיאנה מונסון, אמרה שהיא צורכת מריחואנה לפחות ארבע פעמים ביום. כעת נותר לבדוק אם ימצאו רופאים המוכנים להפר החוק. בקנדה השכנה רשאים רופאים לרשום מריחואנה. הצמחים גדלים בחממה תת קרקעית, הנמצאת במחוז מאניטובה שם הפך מכרה נטוש “למכון מריחואנה ממשלתי” הצרכנים החולים חייבים להצטייד בתעודה ממשלתית מיוחדת.

מלחמת גרוסלם פוסט מעסיקה קנדים
————————————————–
קונצרן התקשורת הקנדי קנווסט הצליח להשיג בארצות-הברית צוו על תנאי נגד מרקעי-תקשורת בכל הקשור לשינויי הנהלה או מכירה ביומון הישראלי באנגלית גרוסלאם-פוסט. הקונצרן הקנדי, בבעלות משפחת אספר מוויניפג, רכש לפני שנה כחמישים אחוזים של היומון והחברות הקשורות בו. לחברת קנווסט שהקים איל התקשורת איזי אספר, שנפטר לפני שנה, בעלות על אמצעי תקשורת רבים בקנדה, ארה”ב ואוסטרליה, כולל תחנות רדיו וטלוויזיה וכן מספר עיתונים אזוריים ולאומיים, למשל הנשיונל- פוסט הקנדי ועוד. איזי אספר, שהיה מבכירי המפלגה הליברלית של קנדה, היה ידוע כתומך הימין והקו הניצי של ממשלות הליכוד בישראל.

לטפס על עץ כדי להמלט מדוב?!… לא הפתרון הנכון…
———————————————————-
איזבלה דובא’יס בת 35 ממחוז קוובק, ספורטאית ידועה כרוכבת אופניים תחרותית נשואה ואם לבת פעוטה, ביקרה במחוז אלברטה שם יצאה לגו’גינג. איזבלה וחברותיה חובבות הספורט והטבע נתקלו בדוב גריזלי גדול שניצב בלב המשעול ההררי. בעוד שתיים מאצניות הגו’גינג החלו לנוע לאחור, כשהן צועדות לאט, כדי לא לעורר תשומת לב יתר מצד הדוב הגדול, שאלה איזבלה בצעקה מה הן מציעות לעשות? לפני ששמעה חברותיה המשיבות שכדאי להסתלק מייד מהמקום, בחרה איזבלה לרוץ לשולי המשעול, שם טיפסה על עץ כשהגריזלי בעקבותיה. חברותיה של איזבלה אמרו שצעדו לאחור עד שיצאו מחוג ראיית הדוב ואז מיהרו למגרש גולף הנמצא כקילומטר ממקום המפגש הקטלני, לייד קנמור אלברטה. השתיים גייסו עזרה וחזרו למקום בלווית פקחי טבע. פקח “שהכיר” את הדוב שהיה מצוייד בקולר עם משדר רדיו לאיתור, מצא את הדוב הגורר גווית האצנית. הפקח ירה בדוב והרג אותו. לדברי הפקח הדוב צוייד בקולר-רדיו והועבר לאיזור הררי מרוחק, מפני שבשנה שעברה רדף וסיכן צלמת טבע. חברותיה של איזבלה סיפרו שגם במהלך ההתרחקות מהאתר, שם נצפה הדוב ובו נותרה חברתם הלכודה על עץ, הן שמעו זעקותיה של איזבלה שניסתה לגרש את בעל החיים הענק והמסוכן. המקרה הוא הראשון מסוגו במחוז מאז שנת 1998 רשות הפיקוח על הטבע אמרה שבין 1982 ל 1998 נהרגו במחוז שני מטיילים שנתקלו בדובות גריזלי וגוריהן. מאז מקרה המוות של 1998 נרשמו 23 מקרי תקיפות דובי גריזלי ודובים שחורים, שברוב המקרים פצעו מטיילים באופן בינוני עד קשה. ג’ים סטורן, מטייל וקרבן דוב הנזקק לעשרות ניתוחים פלסטיים לשיחזור ועיצוב פניו, אומר שאינו כועס על הדוב שפגע בו “מפני שאני, לא הדוב הייתי אורח לא רצוי בסביבת המחיה שלו” במפגש עם הדוב איבד המטייל אחת מעיניו כף יד ימין קרקפתו וחלק ניכר של רקמות פניו כולל חוטמו ואזניו. מומחי דובים אמרו שהדובים מסוגלים לעמוד על רגליהם האחוריות ולנמתח לגובה של שלשה מטרים ויותר וכי הם “מוסיפים גובה” בעזרת כפותיהם הקדמיות. הדובים מסוגלים ללכוד אדם החושב שהוא בטוח בין ענפי עץ לא רק באמצעות תקיעת ציפורניהם אלא גם טלטול הגזע. ההערכה היא שאיזבלה לא טיפסה גבהה מדי והדוב הצליח לשבור הענף עליו ישבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן