סיקור מקיף

עולם במעיל משוגעים 44/הבריטים מפחדים מהילדים

מחקר של של המכון הבריטי לחקר מדיניות institute of policy research- IPPR מציג תמונה מכוערת של החברה הבריטית, שבראשית המאה ה 21 מתפתחת בצל חוסר ביטחון אישי, עד כדי פחד מקטינים.

הבריטים מפחדים מהקטנים

מחקר של של המכון הבריטי לחקר מדיניות institute of policy research- IPPR מציג תמונה מכוערת של החברה הבריטית, שבראשית המאה ה 21 מתפתחת בצל חוסר ביטחון אישי, עד כדי פחד מקטינים. החוקרים התמקדו בהיבט החברתי הרחב של "פחד מקטינים PAEDOPHOBIA " המתפשט במהירות בחברה האנגלית ומאפיין אוכלוסיה מבוגרת מכל השכבות וקבוצות גיל שונות, לאו דווקא קשישים או זקנים.

באותו הנושא: מכשיר בריטי להרחקת קטינים זכה בפרס איגנובל לשנת 2006

הנתונים מראים ש-1.5 מליון בריטים מעדיפים לעקור משכונות מגוריהם בגלל חשש גובר מהקטינים שבסביבתם. עוד 1.7 מליון מסתגרים אחרי רדת החשכה ובלבד שלא להיקלע לסיכון הנובע מהתנהגות קטינים, שלדעת רבים מתרחקים במהירות מערכים מסורתיים של החברה הבריטית. בין הממצאים נתונים המשווים המצב בממלכה המאוחדת עם מדינות באירופה ומהם עולה שרק 39% של המבוגרים "יעזו להעיר לקטינים על התנהגות אנטי חברתית" כולל השחתת רכוש ציבורי, למשל אוטובוסים ותחנות הסעה, השחתת מבני ציבור. פארקים ופסלים ועוד מפגעים. הנשאלים אמרו שלא יזעיקו משטרה מתוך חשש לפגיעה גופנית, נקמנות אלימה, הטרדה ואיומים, קללות לעג והטרדות. האחוז הנמוך עומד בהשוואה ל 67% של הגרמנים שלא יבליגו על מטרד ואיום מצד קטינים, 52% של הספרדים ו 50% של האיטלקים.

בין הגורמים להתדרדרות נמנו שינויים דמוגרפיים במבנה החברה הבריטית, ירידת רמת החינוך בבתי- הספר הציבוריים, משפחות בהן שני ההורים יוצאים לעבודה, משפחות רדופות מירוץ קריירה, חוסר תעסוקה וחשיפה מתמדת לאלימות כפי שהיא מוצגת בבידור מסרטי קולנוע דרך עמדות משחקים אלקטרונים ועד נגישות יתר לאינטרנט. עוד יש כאלה הסבורים שהחקיקה המגנה על קטינים, למשל בשאלת ענישה בבית-הספר או בבית מתעלמת מזכויות המבוגרים.

_______________________________________________________________________________

מלחמה בכנופיות

———————————–

ממשלת מאניטובה שבמערב קנדה, יוזמת צעדים חדשים למלחמה בכנופיות האופנוענים וכנופיות רחוב או פשע מאורגן ומציעה לטפל בחבריהן כטרוריסטים שישפטו לפי חוק פדרלי שיהיה חמור לא פחות מחוקים נגד טרור.

שר- המשפטים של המחוז, המונהג ע"י המפלגה הדמוקרטית-החדשה (סוציאל דמוקרטית, שמאל בהשוואה למפלגת העבודה הישראלית) הציג תכנית פעולה שאם תתקבל בפרלמנט הפדרלי תהיה מהקיצוניות בצפון-אמריקה.

עיקרי התכנית : טיפול בעבירות רצח בתוך כנופיה, או בין "חיילי" כנופיה אחת לשניה "כעבירות רצח מדרגה ראשונה" המחייבות מאסר עולם ללא חנינה או קיצור המאסר (בניגוד לנוהג להאשים רוצחים לפי סעיף רצח מדרגה שניה) כמו כן כוללת ההצעה חקיקה פלילית חדשה להגדרת עבירות ירי מרכב חולף כאשר היורה "והמטרה" הם חברי כנופיות פשע יריבות. החוק יקבע במקרים כאלה עונש מאסר ממושך חובה שיוטל על כל מי שירה מרכב חולף גם אין נפגעים או נזק.

שטח מפורז

הממשלה במאניטובה מציעה להכריז על אזורים שונים ברחבי קנדה, למשל בתי-ספר וסביבתם, מגרשי משחקים ומקומות בלוי ילדים ונוער כעל "שטח נקי מכונפיות" כניסת חברי כנופיות לאזורים כאלה, לכל מטרה, תהווה עבירה שהמורשעים בה ישלחו לכלא. ההצעה המהפכנית, המעוררת הד רב בקנדה ומחוצה לה, כוללת "חוק איסור גיוס לכנופיה" לפיו תהיה כל פעולת גיוס ושידול להצטרף לכנופיית פשע מכל סוג "עבירת מאסר בפועל אפילו עם המגייס והמשדל לא הצליחו לשכנע יעד הגיוס" ההצעה כוללת הרחבת תחום חוקים פליליים קיימים, במטרה לכלול בהם ענישה מיוחדת לחברי כנופיות. בעניין זה מציעה ממשלת מאניטובה להגדיר כל חבר בכנופיה הנשלח לכלא "כעבריין מועד" הגדרה המאפשרת לכלוא אסירים גם אחרי תום תקופת המאסר שנגזרה בבית- המשפט. עבירות בסיווג כזה הן למשל עבירות מין סדרתיות ופגיעה סדרתית בקטינים.

ביקורות פתע

ההצעה "מושכות אש" מחוגי שמירה על זכויות אדם ואזרח שלדעתן היא עשויה להוות חריגה מהחוקה הבסיסית. לצורך זה מציעה ממשלת מאניטובה לחקור הנעשה במדינות אחרות ובמידת הצורך לחוקק חוקים שיאפשרו ביקורות פתע בבתי מי "שמוכרים למשטרה כבעלי עבר פלילי" הביקורות והחיפושים לא יצריכו אישור בית-משפט. עוד יורשו משרדי המשפטים במחוזות השונים, לכפות על אסירים שסיימו לרצות עונשם "מעצר בית" או ענידת "עכס קרסול אלקטרוני" החמרת חקיקה בכל הקשור לאחזקת נשק ללא רשיון תחייב גם כן מאסר ממושך.

מגדלי מריחואנה

החוקים המוצעים יכללו בין השאר טיפול נוקשה במי שמגדלים מריחואנה "בהיקף מסחרי" למשל חממות מסחריות המוסוות בבתי- מגורים או חוות, שהם מסימני ההיכר של פעילות כנופיות קנדיות ובעיקר כנופיות אופנוענים.

סעיף זה בהצעה ירחיב את החקיקה הקשוחה מעבר לתחום כנופיות האופנוענים וכנופיות פשע מאורגן בלבד. ממצאים שונים מלמדים שחלק ניכר מתוך" חקלאי המריחואנה" הנחשפים ומועמדים לדין אינם חברי כנופיות, או עבריינים מועדים וכך קורה שבתי- המשפט "מגלים מידת רחמים" כשהנאשם מודה באשמת "חקלאות סם" המהווה עבירה ראשונה. לפי החקיקה המוצעת יהיה טיפוח חממות מריחואנה בהיקף מסחרי לפעילות כנופיה לכל דבר גם "כשהחקלאי" פעל ללא שותפים.

————————————

קשר בין חקלאות לסרטן מפחיד נשים קנדיות

———————————————————————————————–

מחקר שנערך בווינדזור אונטאריו, קובע שנשים בעלות רקע חקלאי, בעיקר מי שעובדות בחוות, נופלות קרבן לסרטן-שד בשיעור של שלוש לאחת בהשוואה לנשים אחרות. המחקר שנערך באיזור המתועש של קנדה, שם נמצאת תעשיית הרכב, קובע עוד שנשים שגדלו בחווה והגיעו לתעשיית הרכב, נמצאות בקבוצת סיכון הגדולה פי ארבע מנשים אחרות. המחקר שפורסם בירחון הניו-יורקי למדע, נחשב לראשון מסוגו בהגדרת חקלאות כגורם מסרטן. לצד הממצאים אומרים המחברים שלמרות העובדות המוצגות במחקר אין לקבוע שכל אשה הבאה מרקע חקלאי צפויה לחלות בסרטן שד. מבקרי המחקר אומרי שבהערכת הסיכון יש לכלול תחומים רבים ומגוונים, למשל מידת החשיפה לדשנים וכימקלים, סוג התזונה ואפילו סוג הקרקע באיזור זה או אחר. המחקר מהדהד בחוגי השדולות הלוחמות בסרטן והמסייעות לקרבנות, כשהמסקנה המיידית היא להזכיר לנשים, בקבוצת "גיל הסיכון" המקובל "לכוננות סרטן השד" לא להזניח בדיקות תקופתיות. לצד העיון הציבורי- בריאותי, יש גם תגובות זועמות. אשה ממחוז ססקצו'אן העירה "שמאז שקראתי על המחקר אני חרדה מפני שנולדתי וגדלתי בחווה" נסיונות להרגיע נשים חקלאיות מצליח רק בחלקו. גבר ממחוז אלברטה העיר "מאז שזוגתי שמעה על המחקר היא מסרבת לצאת לשדה" סרוב המהווה בעיה אצל משפחות חקלאיות.

——————————————————————————-

קנדים למדו על בשרם-צדק סורי וקנדי ואמריקאי

—————————————————————–

שלושה אזרחים קנדים, מהגרים ממוצא מזרח-תיכוני, תובעים מהממשלה השמרנית באוטווה להקים וועדת חקירה שתבדוק מדוע הוסגרו לפני כארבע שנים למודיעין הסורי. הסיפור מזכיר את פרשת האזרח הקנדי ממוצא סורי, מוחמד עארר, שאחרי 9/11 נעצר ע"י המשטרה הקנדית ולבקשת ארה"ב הוסגר למודיעין- הסורי. אחרי שחרור עארר מכלא לייד דמשק וחשיפת הפרשה, עמדה הממשלה דאז, בראשות המפלגה הליברלית, בביקורת ציבורית נוקבת שבסופה נחקרה הפרשה ע"י שופט שמונה לעמוד בראש וועדה שהגיע למסקנות המטילות צל כבד על פעולות קהילת המודיעין הקנדי.

המקרים החדשים הזוכים איפוא להד תקשורתי ופוליטי, עוסקים בפליטים ממוצא עירקי שהגיעו בשעתו לקנדה.

השלשה נעצרו ג.כ בעקבות 9/11 ולטענתם "גורשו לסוריה אך ורק לפי בקשת ארה"ב" בכלא הסורי, שם ישבו מעל שנתיים, הם נחשפו לחקירה תוך עינויים ונדרשו להשיב לפי "שאלונים" שסיפקה השגרירות הקנדית בדמשק.

אגב פעילות משפטית בתביעה לחקירת מעצרם, סיפרו עבדוללה אל-מלאכי, אחמד אל מא'אטי ומאוייד נור-א'דין מאונטריו, הסיפורים הזכירו תאורי ישראלים שנתפסו או נחטפו ע"י הסורים לפני מלחמת ששת-הימים וכשחזרו ארצה תארו חוויות קשות, הדומות למה שיש לשלושת הגברים מאונטאריו לספר.

בין השאר ספגו הנחקרים הצלפות שוט ממושכות או הצלפות חיזרן "פאלאקא" שהונחתו על כפות רגליהם, עוד נתלו מאנקול אטליז ונדחסו לתוך צמיגי משאית, שגולגלו בחצר הכלא אגב הצלפות מגלב שהניפו החוקרים. נוסף לאלה ספגו השלושה עינויים אחרים, כשמשך רוב תקופת מעצרם בסוריה הם לא הורשו להיפגש עם נציגי הצלב-האדום הבין-לאומי.הפרשה זוכה לכינוי "אקספרס ארה"ב -קנדה- סוריה" כרמז "לאקספרס של חצות" סיפורו של מבריח סמים אמריקאי

שנכלא לתקופה ארוכה בבית-סוהר תורכי משם הצליח להמלט. הסיפור הוסרט בשעתו והיה לרב-מכר ושובר קופות.

——————————————-

בניו-זילנד המומים ושואלים מי את. או אתה?…

——————————————–

צילומי מבוקש/מבוקשת ניו-זילנדי/ת כפי שהופיעו במודעות ובעיתונים הכו, בתדהמה ניו-זילנדים רבים שראו אותם והתבקשו לסייע למשטרה ללכוד נוכל ומתחזה בעל עבר מרשים. האיש הוא (כנראה) טיורון צ'פמן, גבר בשנות הארבעים לחייו, שמוצאו האתני בקהילה המאורית של הילידים בניו-זילנד.

המשטרה מבקשת לעצור את טיורון הנוהג להתחפש לאשה, אחרי שמעלליו האחרונים כללו התחזות לאחות הרחמניה טס צ'פמן, שהופיעה בבתי-חולים של איזור הילמורטון, ביקרה חולים, סייעה במלאכות שונות המתבקשות מהמקצוע ואפילו גילתה יזמה בבדיקות שגרתיות. בתה של מאושפזת "שטופלה" ע"י האחות צ'פמן, מי שנשאה בגאווה סיכת בוגר/ת אחד מבתי-הספר לאחיות וכן תעודת זהוי כחברת סגל רפואי, הגדירה אותה "אשה חביבה וחזקה שהתנהגה במקצועיות והבנה" בין השאר סיפרה האח/ות על נשואיה המאושרים וילדיה המוצלחים. נראה "שהאחות" שטרם נעצרה, עסקה בסיעוד מאז שנת 2002 ובמקרים שונים, עם תחפושת שונה, הוצגה גם כרופא/ה עם ממוחיות ברפואת נשים. אחרי שמספר אחיות ונשים מלידה החלו לברר מי האחות המגושמת שסיפרה לחברותיה שהיא ב…הריון מתקדם, נעלמ/ה החשוד/ה כטיורון צ'פמן שבפעם האחרונה נראה/תה נוהג/ת ממגרש החניה.

המשטרה סבורה שמדובר במכר ומתחזה וותיק, שבילה בכלא ארבע וחצי שנים אחרי שהתחזה לשוטרת אנה וויליאמס בתו כביכול של כוכב הרוגבי לשעבר, הספורטאי המאורי מוטואיקא טימארו, שבימיו הטובים היה אגדה בשר ודם. המבוקש /ת גנב/ה מספר מכוניות משטרה מדים, ציוד ומסמכים ובעיקר מכשירי קשר שסייעו "לשוטרת" להופיע בתחנות משטרה שונות, או באתרי פשע וחקירה, כדי לסייע לקולגות. בין השאר התבקשה "השוטרת" ללוות שיכורים שנשלחו לחדר המעצר, לסייע לייד מחסומים ובמרדפים, כשהיא נמנעת מריצה או מאמץ מיוחד כל זה בגלל… הריון מתקדם ומגביל. שוטרים שעבדו עם "השוטרת" אנה וויליאמס, אמרו שהיא נהגה להתלוצץ על מעללי בעלה "הפאלאנגי PALANGI " שפירושה בניב המאורי "לבן עור" והתלוננה על הריון מעיק "בהשוואה להריון קודם שעבר בקלות ונוחיות"

עוד סבורה המשטרה שמדובר גם במורה שבוקר אחד, ללא התראה, הפסיקה להתייצב לעבודה, נזירה, עורכת- דין העובדת במשרד התובע הכללי ועוד מלאכות שונות ומשונות. הפרשה מעוררת עניין בין כותבי תסריטים ומפיקי קולנוע ותכניוןת טלוויזיה הרואים באחות, רופאה, שוטרת, מורה נזירה ועוד – סיפור מדהים מהחיים.

במקרה שבסביבת הקורא נראית אשה חשודה נא לטלפן לניו-זילנד 03-864-8494 שלוחה 769, או לשלוח דוא"ל לכתובת הבאה [email protected] משטרת ניו-זילנד ועיתונאי המדינה זקוקים לכל מידע….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן