סיקור מקיף

רוזטה ממשיכה בשלב המדעי המלא

לאחר שהסתיים מבצע הנחיתה, יוכלו אנשי סוכנות החלל האירופית לכוון את מסלולה בהתאם לצרכי המכשירים המדעיים. בימים הקרובים היא תרד לגובה 20 קילומטר כדי למפות את השביט ברזולוציה גבוהה. מראשית 2015 היא תאזין לסימני חיים מהנחתת פילאה

החללית רוזטה מופעלת בידי צוותים במרכז התפעול של סוכנות החלל האירופית בדארמשטט, גרמניה.
החללית רוזטה מופעלת בידי צוותים במרכז התפעול של סוכנות החלל האירופית בדארמשטט, גרמניה.

בעקבות השלמתה של משימת הנחתת פילאה, רוזטה תמשיך כיום במחקר של עצמה, כשתקיף את השביט 67P צ’וריומוב-גרסימנקו במהלך השנה הקרובה כאשר העצם החידתי יתווה קשת סביב השמש.
בשבוע שעבר שיגרה רוזטה את הנחתת פילאה לעבר קרקע השביט לנחיתה דרמטית. המשימות המתוכננות של הנחתת הסתיימו אחורי 64 שעות כאשר הסולה שלה התרוקנה אך לא לפני ששלחה סדרה שלמה של תוצאות שכעת מנותחות בידי מדענים בכל רחבי אירופה.משימתה של רוזטה עצמה רחוקה מסיום והיא במצב טוב, כאשר כל המערכות והמכשירים עליה פועלים כנדרש.
“לאחר שמבצע הנחתת הושלם, רוזטה תחדש את התצפיות המדעיות השגרתית ונעבור למצב של “ליווי שביט” אומר מנהל הטיסה אנדראה הקומאצו. “שלב זה של איסוף נתונים מדעיים ילווה אותנו במהלך כל השנה הבאה כאשר השביט מתקרב לשמש, כשהו יחצה את הפריהליון או הנקודה הקרובה ביותר לשמש ב-13 באוגוסט, במרחק של 186 קילומטרים ממנה” (בין מסלול מאדים למסלול כדור הארץ א.ב.).

ב-16 בנובמבר עברו אנשי מרכז הבקרה את חדר הבקרה הגדול במרכז התפעול של סוכנות החלל האירופית בדארמשטט, גרמניה, שם התקיימה הפעילות בעת מבצע הנחתת, לחדר בקרה קטן וייעודי למצבע שבו תמיד הטיסו אנשי הבקרה את החללית.

מאז, ביצעה רוזטה סדרת תמרונים תוך שימוש במנועיה כדי לבצע אופטימיזציה של מסלולה סביב השביט עבור 11 המכשירים המדעיים. “בעירות נוספות של המנועים מתוכננות ל-22 ול-26 בנובמבר שיתאימו את המסלול ויעלו את החללית לגובה של 30 קילומטרים מעל קרקע גרעין השביט” אומר סלביין לודיו, מנהל תפעול החללית.

החל מהשבוע הבא ייבחר מסלולה של רוזטה לפי צרכי המכשירים המדעיים. לאחר הגעתה לשביט ב-6 באוגוסט, תוכנן המסלול כדי לענות בעיקר על צרכי הנחתת. ב-3 בדצמבר תרד שוב החללית לגובה 20 ק”מ למשך עשרה ימים ואז תחזור לגובה 30 ק”מ.

מסלולה של רוזטה לאחר ה-12 בנובמבר 2014 (יום הנחיתה של פילאה על גרעין השביט). איור: סוכנות החלל האירופית.
מסלולה של רוזטה לאחר ה-12 בנובמבר 2014 (יום הנחיתה של פילאה על גרעין השביט). איור: סוכנות החלל האירופית.

“בעקבות סיום מבצע הנחתת, כל שינויי המסלול הבאים מתוכננים אך ורק עבור המדע” מסבירים לורנס אורוקה ומייקל קופרס במרכז המדעי של רוטה ליד מדריד, ספרד. “השאיפה שלנו היא להציב את השביט קרוב ככל שניתן לשביט לפני שפעילותו תהיה גבוהה ולא תאפשר לשמר את החללית במסלול קרוב” אומר לורנס. “הירידה לגובה 20 קילומטר תשמש למיפוי חלקים גדולים של הגרעין ברזולוציה גבוהה ולאסוף גז, אבק ופלסמה בעת הגברת הפעילות של השביט.” עם הזמן תאלץ רוזטה להתרחק יותר ויותר מגלעין השביט ככל שזה יתחמם. “המדע נוטל את כסא הנהג במשימה נהדרת זו, זו הסיבה שעבורה אנו שם בראש ובראשונה” אומר מאט טיילור, מדען פרויקט רוזטה. “הצוותים המדעיים עבדו קשה בשנים האחרונות עם אנשי מרכז התפעול כדי להכין תוכנת דואלית עבור שלב זה.”

כאשר חום השמש יגרום להמראת הגזים הקפואים מתחת לפני השטח, צפויה זרימה של חלקיקי אבק שיצרו מעין אטמוספירה סביב השביט, דבר הידוע כהילת השביט. רוזטה תהפוך לחללית הראשונה שתחזה מקרוב בהתפתחות של הילת השביט ובזנב שימתך מיליוני קילומטרים לתוך החלל. רוזטה תצטרך אז להתרחק מהשביט כדי להמנע מהשפעת ההילה על מסלולה.

בנוסף, כאשר השביט יתקרב לשמש תאורת השמש צפויה לגדול. הדבר עשוי לספק די אור שמש עבור הנחתת פילאה, שכעת נמצאת בשנת חורף, לפעול מחדש, אך הדבר עדיין אינו וודאי. בתחילת 2015 תעבור רוזטה למצב שיאפשר לה להאזין לאותות הרדיו מהנחתת הנמצאת על פני השטח של השביט.

מולקולות אורגניות

השבוע גם הפיצו סוכנויות הידיעות את התגלית לכאורה של חומרים אורגניים בידי פילאה על קרקע השביט – ולכך יש שני תיקונים, ראשית החומרים הללו – מתאן ומתנול, התגלו כבר לפני כחודש באמצעות מכשיריה של רוזטה, ושנית, חומרים אורגניים מוגדרים כחומרים המכילים פחמן, ומבחינה זו אלו אכן חומרים אורגניים אלא שמקורם לא חייב להיות אורגניי, כלומר בפעילות של יצורים חיים. מולקולות אלה נוצרות בתגובות כימיות שאינן קשורות כלל לביולוגיה.

להודעה של סוכנות החלל האירופית

 

נחיתה על השביט – סיקור מיוחד באתר הידען

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן