סיקור מקיף

תוצרי הלוואי של אפולו – רשימת נאס"א

עם ההצלחה של תוכנית אפולו, נאס"א הביאה להתקדמות רבה בתחומי הרקטות והאווירונאוטיקה, וגם בתחומים של הנדסה אזרחית, הנדסת מכונות והנדסת חשמל. הישגים פחות ידועים הם כמה מתוצרי הלוואי שיצאו מתוכנית אפולו – שותפויות שנוצרו בין נאס"א והתעשייה כדי למסחר את הטכנולוגיות שפותחו עבור המשימה ההיסטורית לירח

עם ההצלחה של תוכנית אפולו, נאס"א הביאה להתקדמות רבה בתחומי הרקטות והאווירונאוטיקה, וגם בתחומים של הנדסה אזרחית, הנדסת מכונות והנדסת חשמל. הישגים פחות ידועים הם כמה מתוצרי הלוואי שיצאו מתוכנית אפולו – שותפויות שנוצרו בין נאס"א והתעשייה כדי למסחר את הטכנולוגיות שפותחו עבור המשימה ההיסטורית לירח.
הקישור הראשון בכל פסקה הוא לדפים הרלוונטיים באתר נאס"א באנגלית, שאר הקישורים – לכתבות שפורסמו באתר הידען

חליפת קירור מאפשרת נוחיות
חליפות קירור, שדאגו שיהיה לאסטרונאוטים נוח בזמן הליכות החלל, נלבשות היום על ידי נהגי מכוניות מירוץ, טכנאים בכורים גרעיניים, עובדי מספנות, אנשים עם טרשת נפוצה וילדים עם הפרעה מולדת בשם hypohidrotic ectodermal dysplasia, שמגבילה את היכולת של הגוף לקרר את עצמו.
עוד על הנגזרות הטכנולוגיות של חליפות החלל באתר נאס"א

מיחזור נוזלים במשימות חלל מפשט את הדיאליזה של הכליות
מכונות דיאליזת כליות מיוחדות נבנו הודות לתהליך כימי שפיתחה נאס"א שמסלק פסולת רעילה מנוזל דיאליזה משומש. התהליך חוסך בחשמל ומבטל את הצורך בהספקת מים רציפה, ומאפשר לחולה יותר חופש.
להרחבה באתר נאס"א

ציוד לאימון גופני של אסטרונאוטים שומר על הכושר של אנשים
מכשיר אימון ללב וכלי דם שפותח בשביל אסטרונאוטים בחלל הוביל להמצאה של טיפול גופני ומכונה לפיתוח ספורטיבי שמשתמשים בהם קבוצות פוטבול, מרפאות ספורט ומרכזי שיקום רפואי.

להרחבה באתר נאס"א

טכנולוגיות של חליפות חלל משפרות נעליים לספורטאים
גם התכנון והייצור של נעליים לספורטאים הרוויחו מאפולו. טכנולוגיות של חליפות חלל משולבות במעטפת החיצונית של הנעל, ותהליך "ניפוח בתבנית" ללא לחצים שהותאם מהתכנון של חליפות החלל של נאס"א משמש בתהליך הייצור של הנעל.
להרחבה באתר נאס"א
מה הקשר בין נעליים לטכנולוגיית שינה?

חומרים רפלקטיביים מבודדים בתים

מחסומי בידוד העשויים מרדיד מצופה מתכת שמושם על ליבה של פרופילן או מיילר, שהגנו על אסטרונאוטים ועל המכשירים העדינים של החלליות שלהם מפני קרינה וחום, נמצאים עכשיו בבידוד נפוץ של בתי מגורים. טכניקות של ציפוי במתכת באמצעות ואקום הובילו גם לסדרה נרחבת של מוצרים מסחריים, מבגדים עליונים מבודדים ועד לאריזות למזון, מכיסוי קירות ועד לתריסים, מאסדות הצלה ועד לעטיפות של ממתקים, ומשמיכות תרמיות ועד למחזירי אור בצילום.

מערכת הבידוד שימשה בכל המשימות המאוישות והבלתי מאוישות של נאס"א. המבודד הזוהר המצפה את בסיס רכבי הנחיתה של אפולו הם אולי השימוש המוקדם והזכור ביותר של הטכנולוגיה. גם חלת הדבש מחזירת האור של טלסקופ החלל ג'יימס ווב היא דוגמה לשימוש המתמשך של הטכנולוגיה.
להרחבה באתר נאס"א

ציפוי הבידוד על מעבדת החלל סקיילאב שהותקנה במשימת סקיילאב 3. צילום: נאס"א
ציפוי הבידוד על מעבדת החלל סקיילאב שהותקנה במשימת סקיילאב 3. צילום: נאס"א

מערכות תומכות חיים של אפולו מסננות מים
טכנולוגיה לטיהור מים שהשתמשו בה בחלליות אפולו משמשת עכשיו בכמה יישומים לקטילת חיידקים, נגיפים ואצות במערכות הספקת מים קהילתיות ובמגדלי קירור. מסננים שמותקנים בברזים מפחיתים עופרת במים המסופקים.
להרחבה באתר נאס"א

מזון שיובש בהקפאה משמר חומרי תזונה ומאריך את חיי המדף

מזון שיובש בהקפאה פתר את הבעיה איך להזין אסטרונאוט במשימות אפולו הממושכות. ייבוש בהקפאה של מזון משמר את הערך התזונתי והטעם, וגם מפחית את המשקל ומאריך את חיי המדף.

להרחבה באתר נאס"א

מעגלים חשמליים מתקופת אפולו שומרים על הטריות בשירות בקנה מידה גדול

מערכת של שירות מזון בבתי חולים ומטבחים תעשייתיים משתמשות ברעיון בישול/ קירור של נאס"א להגשת מזון. המערכת מאפשרת לצוות להכין מזון זמן רב מראש, ולשמור על החום, המראה האטרקטיבי והערכים התזונתיים תוך הורדת העלויות התפעוליות.
להרחבה באתר נאס"א

טכניקות מדידה מנטרות בביטחה גזים מסוכנים
רטרו רפלקטור חלול, מכשיר דמוי מראה שמחזיר אור וקרינה אחרת בחזרה למקור, משמש כחיישן לגילוי נוכחות של גזים מסוכנים בשדות נפט, בתי זיקוק, פלטפורמות בים, מפעלים כימיים, אתרי אחסון פסולת ומקומות אחרים שבהם גזים עשויים להשתחרר לסביבה.
עוד בנושא באתר נאס"א

תהליך של חומר סיכה מוצא יישומים רבים

תהליך לקשירת חומר סיכה יבש למתכות חלל הוביל לפיתוח של ציפויים עם פני שטח משופרים, או סינרגיסטיים, שמשמשים ביישומים מהכנת פיצה ועד לייצור באמצעות לייזר. כל אחד מהציפויים מתוכנן להגן על קבוצת מתכות ספציפית או קבוצה של מתכות כדי לפתור בעיות שנתקלים בהם בתנאי פעולה, כגון עמידות בפני קורוזיה ובלאי.
עוד בנושא באתר נאס"א

בנייה ירוקה משתמשת באריגים של חליפות חלל

אותו החומר ששימש בחליפות חלל של תקופת אפולו הפך לחומר בנייה משתלם וידידותי לסביבה. זירי הפיברגלס שמצופים בטפלון, שמשתמשים בהם במבנים ברחבי העולם, יוצרים גג קבוע דמוי אוהל. החומר הלבן העמיד, שזול יותר מחומרי גג רגילים, מאפשר לאור טבעי להיכנס ולחסוך הרבה אנרגיה.

להרחבה באתר נאס"א

בידוד מגן על צינור הנפט של אלסקה
בידוד מקצף פוליאורתן קשור מתכת שפותח כדי להגן על החלליות של תקופת אפולו שימש גם בצינור הנפט של אלסקה, שבו היה ביקוש רב לתכונות בקרת הטמפרטורה שלו. כדי לשמור על הנזילות שלו, צריכים לשמור את הנפט בטמפרטורות גבוהות יחסית (82 מעלות צ'), משימה קשה באזור הארקטי. הבידוד שמקורו בנאס"א פתר את הבעיה הזאת.
להרחבה באתר נאס"א

להרחבה באתר הידען"

אריגים חסיני אש שומרים על לוחמי אש וחיילים

ניסוי בד חסין אש ללוחמי אש. צילום: נאס"א
ניסוי בד חסין אש ללוחמי אש. צילום: נאס"א

אחרי ששריפה בכן השיגור של אפולו גרמה למותם של שלושה אסטרונאוטים, נאס"א עבדה עם התעשייה הפרטית כדי לפתח סדרה של אריגים חסיני אש לשימוש בחליפות ורכבי חלל. החומרים האלה משמשים עכשיו ביישומים רבים בלוחמת אש, צבא, ספורט מוטורי ומקומות אחרים.
להרחבה באתר נאס"א

לסקירה באתר נאס"א

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן