ידענים: עתידנות טכנולוגית

מאת 4 בפברואר 2015 315 תגובות

קורצווייל דיבר בשיחת ועידה מביתו בבוסטון בפני באי הכנס וענה לשאלותיהם של שלמה גרדמן וד"ר רועי צזנה 

ריימונד קורצווייל. מתוך ויקיפדיה

ריימונד קורצווייל. מתוך ויקיפדיה

 

העתידן והממציא ריי קורצווייל הופיע אתמול בועידת וידאו בפני משתתפי כנס iNNOVEX  2015 שהתקיים במרכז הכנסים אווניו בקרית שדה התעופה.

קורצווייל ענה לשאלותיהם של מנחה הכנס שלמה גרדמן ושל ד"ר רועי צזנה מאוניברסיטת תל אביב, מחבר הספר "המדריך לעתיד".

 

קורצווייל  ידוע כמי שמקדם את את תורת הסינגולריות – מיזוג של הרבה טכנולוגיות שיביא לידי חדשנות עצומה בתוך זמן קצר בתחומי חיים רבים, ובמיוחד בתחום הבריאות.

בהתייחסו לדברים שאמר כמה דקות לפניו ד"ר הנרי סמואלי, מייסד שותף ויו"ר ברודקום אודות חוק מור והחדשנות המשבשת (Disruptive  Innovation) כפי שהדבר בא לידי ביטוי בחוק מור שבעצם משמעותו שבתחילה היתה המצאה משבשת – הטרנזיסטור שהחליף את שפופרות הואקום, ולאחר מכן התפתחות אבולוציונית.

לדברי קורצווייל חוק מור הוא רק מקרה פרטי של הכללה גדולה יותר של חוק שהוא מכנה תמורה מואצת (acceleration of return). במקרה של חוק מור מדובר בעקומה מעריכית המשתרעת משפופרות הואקום דרך הטרנזיסטורים ועד לשבבים, ולמרות שהטכנולוגיות הוחלפו קצב החדשנות נשמר. זאת למרות כל התהפוכות במאה ה-20: מלחמות העולם, המלחמה הקרה, השפל הגדול. כל אלה לא השפיעו על קצב התפתחות המחשבים

אבל לא רק מחשבים, למעשה יש היבטים רבים של טכנולוגיות המידע: "ביולוגיה היא כיום טכנולוגית מידע. אנחנו יכולים לתכנת את התוכנה בגוף שלנו וזו לא מטפורה.  גנים הם רצפים של בסיסים. אנחנו יכולים להסיר גנים, לשנות גנים, להחדיר גנים לתאי גזע שיאפשרו למשל גדל כליות.  כבר משתמשים בטכנולוגית תאי הגזע באיברים פשוטים יחסית – ובראש ובראשונה שיקום הלב  לאחר התקף לב בזכות חדשנות בישראל. גם רפואה היא טכנולוגית מידע – ניתן להפיק המון בשימוש בביג דטה על נתונים רפואיים.

כל ההתרחשות הזו שונה מהאינטואיציה שלנו לגבי העתיד,  שהוא לינארי. בהתקדמות לינארית מתחילים לספור 1,2,3,4 והתקדמות מעריכית 1,2,4,8. זה לא נראה הבדל גדול אבל ב-30 צעדים הפער בין שתי השיטות מגיע למיליארדים. הטלפון החכם שלנו חזק פי מיליארד מהטלפונים שהיו כשהייתי צעיר. והם ימשיכו להתפתח פי מיליארד.

לחדשנות יש  השפעה על אנשים.  למשל המכשיר שפיתחתי שמקריא לעוורים מה קורה בסביבתם, שפעם דרש נפח כמו של מכונת כביסה. עם הסינתיסייזר ילד בגן יכול לנגן את כל ההרכב המוזיקלי. אבי היה מוזיקאי והיה צריך לשכור תזמורת כדי לשמוע את היצירות שלו בתזמור מלא.

ד"ר רועי צזנה: "החדשנים תמיד נתקלים בגיחוך. איך אתה מתגבר על זה?

קורצווייל: ישמם שני תחומים שבהם אני פוגש ספקנים – בהמצאות. בשנות ה-70 דיברנו על מכשיר שיקרא כל דבר עבור העוורים. הרבה אנשים פקפקו האם זה יוכל להתבצע ואם כן זה בטח יקח המון שנים. אבל צריך רק למצוא מעט אנשים שיעזרו לך בחלק המדעי, מעט יזמים בסביבה כזו שיש בארהב ובישראל יידעו להפיק את המירב.
"תחום נוסף בו אני נתקל בספקנות אלו התחזיות שלי לעתיד. התחזיות לעשרות שנים נראות מאוד מוגזמות לדעתם. האתגרים שהיו לנו לפני אלף שנה היו לינארים ולכן פיתחנו מבט לינארי של העתיד ההתקלות בספקנות היא בעיקר לגבי תחזיות ארוכות." עם זאת מציין קורצווייל כי ילדים שנולדו לתוך הקצב החדשני הזה מקבלים אותו בטבעיות רבה יותר.

ד"ר צזנה: בני בן שנתיים ושמונה חודשים. כמה הוא יחיה?

"כתבתי כמה ספרים העוסקים בהארכת החיים. כדי להשיג זאת יש צורך לעבור שלושה גשרים. בשלב הראשון הכוונה היא להאט את ההזדקנות באמצעות מציאת תרופות למחלות הגורמות למוות מוקדם. השלב השני תכנות מחדש של הגוף באמצעות תאי גזע – ישראל היא מובילה עולמית בכתיבת תוכנות שיתקנו את הגוף (בכלל ישראל היא מקום חשוב לחדשנות). הגשר השלישי – ננוטכנולוגיה שתעלה על הביולוגיה: רובוטים במערכת הדם שיתגברו את מערכת החיסון. מדובר בקריאת השכמה לא רק לילדים שנולדים היום, אנשים בגילי, בני הבייבי בום אם יאריכו חיים לפחות 15 שנה הם עשויים לחצות את הגשר הראשון לעצור את ההזדקנות ולמנוע מחלות.

"הילדים שלי נמצאים בשנות ה-20 וה30 לחייהם. להם בוודאי תהיה הזדמנות להאריך את החיים בחציית הגשרים הנוספים.

 

 

315 תגובות ל “ריי קורצווייל בכנס iNNOVEX  2015: הארכת החיים צפויה להגיע בשלושה שלבים: עצירת מחלות זקנה, תכנות DNA וננוטכנולוגיה בתוך הגוף”

 1. walking death

  אייל

  אתה מוזמן להסתכל על המסמכים הקשרורים בעניין באתר של המשרד הרלוונטי http://energy.gov.il/Pages/Default.aspx

  בירוקרטיה ועיכובים אינם דבר חדש בממשלות בכלל ובממשלות ישראל בפרט. עיכוב כזה הוא סטנדרטי ואינו העלאת אבק במגירות. ב2008 המכרז נדחה לתחילת 2009, וב2009 נדחה לקיץ 2010.

  אתה כופה את השפעתם של נתניהו קורצוול ופרס במקום שאין שום צורך בהם וללא סימוכים. אם זה היה חשוב לנתניהו כמו שאתה טוען לא היה צריך לקחת עוד שנתיים (ויותר) להגיע לזוכה במכרז.

 2. אייל

  אוקיי, למען ההגינות בדקתי ומצאתי שאתה צודק, באמת היתה החלטת ממשלה בנושא בשנת 2007, אך המכרז היה אמור להתקיים בשנת 2008, וכאמור זה לא קרה.

  כמו הרבה החלטות ממשלה אחרות גם ההחלטה הזו העלתה אבק במגירות, וקשה לי להאמין שבלי הדחיפה וההתלהבות של ביבי נתניהו ושמעון פרס וההשראה שהם קיבלו מדבריו של ריי קורצווייל הפרויקט הזה היה הופך למשהו מעשי.

  כשביבי עושה דבר טוב מותר להודות בזה ולא להצביע רק על הרע שהוא עשה (אישית אני לא מתכוון לבחור בו).

 3. אייל

  walking death, לדעתי אתה מתבלבל, תן סימוכין לדבריך, לפי הכתבה הזכיה במכרז היתה רק בשנת 2013.

  אולי אתה מתבלבל עם איזה פרויקטון של אנרגיה סולארית שקראת עליו בעבר, לא הפרויקט הזה.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  כמובן שביבי ראש ממשלה הכי גרוע שמוליק. ואתה ראש ממשלה הכי טוב. 🙂

 5. walking death

  אייל

  רק רציתי לציין שהקמת תחנות כוח סולאריות באשלים שבנגב זה דבר שהוכרז כבר ב-2007 (אם אתה חשוב שזה קשור איכשהו בנתניהו או קורצוול)

 6. ניסים

  שמוליק
  אל תאכיל אותו. זה לא תורם לדיון.
  בקשר לביבי – הזהר מלאכול כל מה שהתקשורת מפרסמת. יש הרבה דברים שקורים שלא מפרסמים אותם, ולעיתים מה שאנחנו שומעים זה רק "הצגה" שמשחקים שני הצדדים.

 7. שמוליק

  ביבי באמת ראש ממשלה גרוע, הכי גרוע שהיה אי פעם. אין טעות אחת ממה שכתבתי עליו (עכשיו בערוץ 10 דווח שארה״ב ניתקה אותנו כליל מהמודיעין בנושא אירן, איזה יופי לנו!) ואתה מעולם אבל מעולם לא תרמת משהו לדיון אלא להפך, גרמת לאבי לזרוק אותך מהאתר.

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אייל
  אתה רואה לאן הגענו? "ביבי ראש ממשלה גרוע" – כדבריו של שמוליק. אכן המשפט הזה מסכם את כל הדיון על מחשבים קוונטים.. נכון? )) אני זוכר אפילו את שיחרורו של יאסין….אח… איזו פריצת דרך מדעית זאת הייתה בתחום חקר המוח. בקיצור, נראה לי שהבנת מה אפשר ללמוד מהמגיבים כאן באתר.

 9. אייל

  הנה ניסים המתוסכל מראה את פרצופו האמיתי, כל הכבוד ניסים.

 10. ניסים

  שמוליק
  אל תתעצבן. אני טעיתי כשניסיתי לנהל דיון עם שני חסרי השכלה יהירים, שכל מה שעשו בחייהם זה לקרוא ספר פופוליסטי בלי שום עין ביקורתית.
  טיפת מחשבה לא הייתה בדיון האומלל הזה. אספסוף של נאדים נפוחים…

 11. שמוליק

  החשיבות של הנבואות הללו הן לאו דווקא בהתממשותם אלא בעצם אמירתן. קורצווייל משתתף בכנסים, מפרסם את הגיגיו, אחרים נדרשים לטענותיו, התעשיה נעה בעקבות התחזיות הללו וטכנולוגיות מתפתחות. איך אמר יוגי ברה (וגם לפניו): קשה להתנבא, בייחוד לגבי העתיד.

  ניסים,
  אנונימי מי אס, זה רפה.אים שכל מה שהוא אי פעם עשה בפורום הזה זה ללכלך ולהתבכיין.
  ביבי הוא ראש הממשלה הגרוע ביותר שאי פעם היה פה. הוא אפס מאופס שלא מסוגל לעשות דבר, פרט להרוס להשמיד ולהחריב. לא נשכח לו את רצח רבין, את מנהרת הכותל שבגלל מתו לנו 16 חיילים, את שקריו (זוכרים את מכחישי בזק?), שיחרור יאסין, את תבוסתו מול החמאס בצוק איתן על 60 ההרוגים הגיבורים שלנו, את יוקר המחיה המטורף, ואת כישלונו מול התגרענותה של אירן. בנושא הזה הגדיל ביבי והוא עושה הכל בכדי להחריב את הסיכוי שלנו לעשות משהו עד כדי מידורנו מהשיחות חיסול היחסים עם ארה״ב. כשהיה אפשר לעשות משהו, הוא כמובן חבר לא לעשות דבר, כרגיל. אפס. מה אמר עליו מאיר דגן? ״מי שהביא את הנזק האסטרטגי הגדול ביותר על ישראל בנושא האיראני הוא נתניהו״ ו- ״כל הגופים המקצועיים שלנו התנגדו לפעולה צבאית. נתניהו היה צריך לקחת אחריות על ההחלטה. אבל הוא לא רצה. בחיים לא ראיתי אותו לוקח אחריות״. זה מגיע ממי שהיא ראש המוסד ובן טיפוחו של שרון (יענו לא איש מרצ)! מה נתניהו אמר על השמאל: מבחינתכם, לא החזרתם לא עשיתם אבל בגין החזיר את סיני, שרון את עזה וביבי (!!!) החזיר את חברון. השמאל לא החזיר דבר (אולי למעט חילופין שטחים עם ירדן בהסכם השלום איתה).
  אז למה אני אומר שרפה מתבכיין? כי בפעם הקודמת שכתבתי כאן חלק מהדברים הללו, ובייחוד על חוסר יכולתו של נתניהו לעשות משהו, רפה התבכיין שהאופוזיציה לא מאפשרת לנתניהו לעשות דבר. אפס מאופס.

הוספת תגובה

 • (will not be published)