העתיד של העתיד – מתי נתפצל? / ינקי מרגלית

כולנו שייכים למין ביולוגי אחד המכונה הומו סאפיינס סאפיינס. אבל האם עושר, השכלה ואוריינות מדעית וטכנולוגית יגרמו לתת-קבוצה של בני המין האנושי להתפצל לכדי מין חדש?

המין האנושי לאן? איור: shutterstock
המין האנושי לאן? איור: shutterstock

כולנו שייכים למין ביולוגי אחד המכונה הומו סאפיינס סאפיינס. אבל האם עושר, השכלה ואוריינות מדעית וטכנולוגית יגרמו לתת-קבוצה של בני המין האנושי להתפצל לכדי מין חדש?

אנחנו מקבלים כמובן מאליו שכל בני האדם הם בני מין אחד, על אף מגוון הצבעים והתרבויות. כולנו מסוגלים להזדווג ולהביא צאצאים בריאים לעולם – הפיגמים באפריקה, השוודים, היפנים, העניים והעשירים. השאלה הנשאלת היא: כמה זמן יימשך הדבר? האם המין האנושי ימשיך עוד זמן רב כמין ביולוגי אחד, או אולי, כפי שקרה כבר בעבר וכפי שקורה כל הזמן למינים אחרים, נתפצל ביום מן הימים? במילים אחרות, מתי ייווצר על כדור הארץ מין אנושי חדש שאינו מסוגל או אינו רוצה להזדווג אתנו, שאר בני האדם?

ההיסטוריה של המינים הביולוגיים החיים היא היסטוריה של התפצלויות. לכולנו אב קדמון אחד משותף, ולא, הוא לא קוף. לפי התפיסות המדעיות המקובלות כיום, האב הקדמון הראשון של כולנו היה משהו קרוב יותר לחיידק, שהתחיל את השושלת המפוארת שלנו על כדור הארץ לפני כארבעה מיליארד שנה. מאז עברנו מספר רב של התפצלויות ואת הפיצול למין האנושי הנוכחי, שאנו מכנים הומו סאפיינס, עברנו רק לפני כמאתיים אלף שנה. במונחי זמן אבולוציוניים זה קרה ממש לאחרונה. העובדה המעניינת היא שהאדם הנבון (סאפיינס) לא היה תמיד המין האנושי היחיד על כדור הארץ. מינים אנושיים כדוגמת האדם הניאנדרטלי או האדם הזקוף חיו במקביל לאדם הנבון במשך מאות אלפי השנים האחרונות, עד שנכחדו (וכנראה לקצתם עזרנו להיכחד). התופעה המוכרת לנו של מין אנושי יחיד על פני הפלנטה אינה אפוא חוק טבע ואין כל ערובה לכך שלא נתפצל בעתיד לשני מינים נפרדים או יותר.

המחשבה על התפצלות המין האנושי נראית תמוהה במבט ראשון. תהליכי הגלובליזציה עושים אותנו לדומים יותר, ומאפשרים יותר חילופי גנים בין אוכלוסיות מרוחקות. נראה כאילו אנחנו מתערבבים ונעשים הומוגניים יותר. אז מדוע שנתפצל? אני רוצה להעלות את האפשרות שהמין האנושי יתפצל בקרוב לא על בסיס גאוגרפי או בסיס גזעי, אלא על בסיס מעמדי ולפי יכולת כלכלית וגישה לטכנולוגיה. אנשים בעלי יכולת כלכלית וטכנולוגית לשפר את עצמם, לתקן את עצמם ולשנות את הגנים של עצמם יתבדלו ובסופו של דבר ייפרדו מן האב הקדמון המשותף – אנחנו – האדם הנבון ששלט כאן ביד רמה במשך מאות אלפי השנים האחרונות.

שני תהליכים קורים כיום במקביל ומשנים במהירות את האנושות. התהליך הראשון הוא תהליך של קִדמה טכנולוגית, יצירת שפע והארכת תוחלת החיים. לכאורה אנחנו מתקדמים לקראת אוטופיה אנושית המתאפשרת על ידי המדע והטכנולוגיה. אך במקביל מתרחש תהליך נוסף פחות חיובי: גדלים הפערים בין העשירים לעניים, בין המשכילים לבורים, בין מי שהטכנולוגיה נגישה להם לבין מי שלא; בין מי שיוכלו להדפיס כבד או כליה אם יזדקקו לכך לבין מי שכנראה ימותו אם לא ימצאו תורם; בין מי שיוכלו לתקן גן פגום הגורם למחלת פרקינסון או לסוכרת בגיל מוקדם לבין מי שלא יוכלו; ואולי אפילו, בעתיד הרחוק יותר, בין מי שיוכלו לשמור גיבוי של עצמם לבין מי שלא. הפערים הגדלים יכולים להביא בסופו של דבר לפיצול שבו ייווצר מין חדש.

יש הטוענים שהפיצול הזה כבר קרה ואפילו מזכירים את המהפכה החקלאית שהתרחשה לפני כ-10,000 שנה, כנקודת הזמן שבה נזרעו זרעי הפיצול. לא נשאר אלא לדמיין כיצד ייראה הפיצול בעתיד כשיושלם. אפשר לתהות: האם גם הפעם ההתפצלות תהיה כרוכה במאבק ובהשמדה של אחד הצדדים? עד היום, האדם הנבון לא הראה הרבה אמפתיה, לא למינים דומים לו ולא למינים שהוא מחשיב כנחותים ממנו. אם אנחנו צריכים להסיק מסקנות מן העבר שלנו, גם הפיצול הבא לא יהיה שליו במיוחד.

על המחבר

ינקי מרגלית, יזם חברתי, משקיע ואיש הייטק. אב לשישה. יו"ר SpaceIL, עמותה ישראלית הפועלת להנחתת חללית ישראלית על הירח. בעיקר סקרן.

 

הכתבה התפרסמה באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

96 תגובות

 1. ההתפצלויות כבר מתרחשות, זה לא עניין של עשירים עניים, גם נסיכים אנגלים מתחתנים עם אנשים ללא יחוס חברתי באנגליה.
  אבל זה מעניין , שימו לב לאוכלוסיית המאמינים גיהד ואוכלוסיית האתאיסטים.
  אם יצא לכם להכיר אוכלוסיות דתיות ולדבר עם אנשים דתיים , הדעות שלהם קרובות יותר לאירן, לפני 300 שנים בערך נוסדה הכת החרדית, לפני זה הם לא היו קיימים .
  החרדים לא מוכנים להתערבב אפילו עם דתים אחרים, הם לא מוכנים להתחתן אפילו מחוץ לחצר החרדית שנולדו לתוכה ,
  יכול להיות שעוד אלף שנים של חצר חרדית שלא מתערבבת עם אף אחד, זה כבר יהיה בלתי אפשרי להתערבב.
  מקסימום כמו אבוריגינלים באוסטרליה. כמו תרבות האסלם. זה לא רק פונדמנטליזם דתי ולא רק עניין תרבותי, לדעתי זאת כבר התפצלות.

 2. חבר'ה, בבקשה תשאירו את אזור התגובות – לכתיבת תגובות למאמר הספציפי שאזור התגובות שייך אליו.
  את התגובות שמתאימות לצ'אט פרטי – תכתבו בצאט פרטי.
  אף אחד לא מעוניין לקרוא 92 תגובות כשמעל חצי אינן קשורות כלל למאמר !

 3. רוב הקופי אדם הם אוכלי כל. אך רוב התזונה שלהם היא צימחונית והם אוכלים בשר פעם ב…
  יש גם שימפנזות שצדות.

  כתבה מעניינת בעברית (ותתמונות מדהימות) בקישור בלחיצה על שמי

 4. צ'ינצילה חיה בדרום אמריקה. Bushbabies הם סוג קוף החי באפריקה.
  לא טענתי שכל הקופים אוכלי בשר, בבקשה אל תשקר.
  טענתי ששימפנזים הם אינם צמחוניים.
  שוב, בבקשה אל תשקר. זה אתר הידען לא אתר השקרן.

 5. עכשיו גם צפיתי בלינק שצירפת.
  בקליפ רואים בדיוק את מה שציטטת: "Recently revealed aspects of predation by chimpanzees, such as its frequency and the use of meat as a political and reproductive tool,"
  ואם היית מבין מה אתה קורא היית מבין שאין כאן שום קשר לדיאטה…
  טוב..מה אני מכביד עליך עם עובדות… לך לים תשתה בירה ותצפה בכוכב נולד באייפון 6… ביי

 6. ניסים
  אתה מתעקש על כך שצ'ינצ'ילה זה קוף?
  אתה ממשיך להתעקש ברוב טיפשותך שכל הקופים הם אוכלי כל? (למרות שהראיתי לך – בלינק שצירפתי – מחקר שטוען אחרת).

  …בעצם… מה איכפת לי. תישאר טיפש.
  בהצלחה בחיים.

 7. חן
  אתה צודק שיש כאן אנשים שלא מוכנים להקשיב, לא להיגיון ולא לעובדות שסותרות את אמונתן.
  בקשר לעניין התודעה/אינטליגנתיה, דעתי שונה מדעתך.
  ההבדל המשמעותי בין בני אדם לשאר החיות הוא – שפה. זה הכל. אם תרצה, אשמח להרחיב על זה, אבל כחומר למחשבה: אדם ללא שפה בכלל הוא לא הרבה יותר חכם משימפנזה. זה מוכח במחקרים וגם הגיוני מאד.

 8. לכל מי שמבין טיפה אנגלית
  When Jane Goodall first observed wild chimpanzees hunting and eating meat nearly 40 years ago, skeptics suggested that their behavior was aberrant and that the amount of meat eaten was trivial. Today, we know that chimpanzees everywhere eat mainly fruit, but are also predators in their forest ecosystems. In some sites the quantity of meat eaten by a chimpanzee community may approach one ton annually. Recently revealed aspects of predation by chimpanzees, such as its frequency and the use of meat as a political and reproductive tool, have important implications for research on the origins of human behavior.
  אם יש למישהו סבלנות, שיתרגם לאיינשטיינצו. לי אין כוח לדון איתו. אדם שמנסה לדחוף אג'נדה מתפוצץ על כל עובדה שסותרת את האמונה שלו.

 9. ניסים
  נו באמת…
  כל מי שיש לו לפחות עין אחת ויודע לקרוא אנגלית יכול בקלות לראות שאתה הוא זה שלא יודע אנגלית. "התרגום" שלך הוא לא פחות מאשר בדייה מתוך משאלת לב.

  שנית: לא אמרתי ששימפנזים צמחונים. אמרתי שהקופים צמחונים.
  והראיה ששימפנזי מערבי הוא היחיד שנצפה "טועם" צ'ינצ'ילות לא משקף את הדיאטה הצמחונית של הקופים.
  למעשה, גם צירפתי לינק בשבילך שתיווכח שעשו מחקר רציני והראו שהקופים צמחונים והאדם הוא אוכל בשר.

  את הקליפ ביוטיוב עדיין לא ראיתי.
  בכל מקרה אתה לא הראית שום דבר. ההוכחה היחידה שלך היא שאתה לא מסוגל לחשוב בהגיון ואינך מכיר את החומר שעליו אתה מדבר.

  ניסים,
  אמרת פעם שאתה לא סובל טיפשים.
  אני לא כמוך.
  אני מכבד גם טיפשים.
  אבל אני לא מכבד ואף לא מסוגל לסבול אנשים שמתעקשים להישאר טיפשים.

 10. איינשטיינצו
  אתה יודע לקרוא אנגלית?
  Galagos, also known as bushbabies, bush babies or nagapies, are small, nocturnal primates native

  רוצה שאתרגם לך? לא רק ששימפנזים צדים קופים אחרים, הם אף יוצרים כלים לצייד זה.
  אני באמת לא רו:אה טעם בשיחה הזאת. בהצלחה בחיים

 11. ניסים
  ביקשתי ממך "לפחות ראיה לכך שקופים צדים קופים אחרים בשביל מזון." – ואתה מביא לי תמונה של צ'ינצ'ילה.
  אתה גם התעלמת מהמשפט "A recent study".

  אז סגרנו שקופים לא אוכלים קופים אחרים בתור דיאטה (כפי שאמרתי).
  לגבי המשפט ממנו התעלמת (אני חושד שזה היה בכוונה): לפי מחקרים אחרונים מצאו ששימפנזה מערבית (לא כל הקופים) צדה את הצ'ינצ'ילה wanna be הזה, ואוכלת אותו.
  עם ראיות כאלה אתה רוצה להוכיח שקופים צדים קופים אחרים בתור מזון?
  דעות וראיות בסוגיה הזו יש מכאן ומשם:
  http://www.paleostyle.co.il/%D7%A7%D7%95%D7%A4%D7%99%D7%9D-%D7%90%D7%95%D7%9B%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%A4%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%A0%D7%99-%D7%90%D7%93%D7%9D-%D7%90%D7%95%D7%9B%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%A9%D7%A8-%D7%95/

 12. רובין,
  אתה יותר מידי מתלהם.
  אני זה שבוחר מה יעניק לחיים שלי משמעות, וזה לא דת.
  ואני האחרון שבגזענים, קל לראות שהתגובה שלי היתה מאד צינית, שים לב ללשון שבו נכתבה. אך יש בה לא מעט אמת. אני חושב שהדור הזה איבד את התכונה הכי יפה של האדם, שזה סקרנות והיכולות לשאול שאלות קיומיות. וזה בגלל שהחברה דיכאה זאת, וזה פשוט עצוב..
  כי ילד שהוא גדל מה הוא עושה? או מנסה להחזיק כל דבר, לפתוח כל דבר, ולזחול לכל פינה בבית, הוא "מדען" מטבעו, וככל שגדלים החברה מדכאת את זה.

 13. ניסים,
  אני גולש באתר הזה שנים, היו הרבה אנשים כמו רובין שבאו והלכו. לא מעט אנשים עם סבלנות, ידע, ויכולת התנסחות טובה היו פה ודיונים שמשתערים על פני מאות תגובות. ברוב המקרים הצד השני אוחז בדעה כלשהי, ולא משנה מה תגיד הוא לא יוסט ממנה, הוא לא באמת בא במטרה להבין ולנסות ללמוד.
  אני לצערי הבנתי שיש אנשים שלא משנה כמה תסביר, כמה תיהיה זהיר בלשון שלך, כמה שתיהיה באמת כנה עם מה שאתה אומר, כלום לא יעזור, הם "אבודים". אבל מיצד שני עוד אנשים נכנסים לאתר הידען וקוראים את התגובות האלו, אז אולי את דעתו של רובין, או את דרך הראיה שלו על העולם לא הצלחתי להזיז בבדיל, אבל אולי של קוראים אחרים כן.
  אז אם הוא בבון? בהחלט מרגיש כמו, למרות שהוא כן שואל שאלות, וזה כבר התקדמות, יש כאלה שאפילו לא שואלים. אני מניח שהוא קיבל חינוך רע(לימודית), והרבה הטפות מהסביבה כך שהאופי שלו לא היה חזק מספיק בשביל להתמודד איתם. סביבה וחינוך מול אופי, אחלה מבחן פסיכולוגי.
  רובין ברשותך אני אתייחס לחלק מהדברים שכתבת בקצרה:
  רשמת:
  "אבל אם אחריי שאני מת אני חוזר לאותו מצב לפני שנולדתי משמע אני ממתין להתקיים שוב …"
  בוא נחשוב רגע על המשפט הזה, קודם כל מה זה ממתין להתקיים שוב? מה אתה בסך הכל? מכונה ביולוגית שמורכבת מאטומים שמורכבים בסדר מסויים ובעלת ריכוז כזה או אחר, מה שמוביל לקידוד גנטי קצת שונה, ומפה למוח שבכללותו זהה אך ייחודי לכל אחד ואחד מאיתנו, מפאת כנראה אינסוף האפשרויות. אז האם השאלה שלך מה הסיכוי שאחרי שאני מת, יוולד אדם עם אותו קוד גנטי, כך שהאטומים שהיו בגופי הסתדרו בידיוק באותה הצורה? אני חושב שהמדע יכול לתת תשובה טובה לזה, ואני מניח שבקירוב טוב תקבל עד אין קץ. וזה אותו דבר כנראה לגבי כל החיות בטבע.

  מה שכתבת בהמשך לגבי תודעה, נשמע לי כמו אינטילגנציה, שגם זה מושג קשה להגדרה, וזה מה שמבדיל אותנו מחיות אחרות, אנחנו יותר אינטלגנטיים מהם אין ספק. אבל האם שימפנזות הם לא אינטילגנטיות? ברור הם לא בנו את טלסקופ האבל, אבל שהשימפנזות יוצאות ללקט אוכל הם לוקחות איתן 5 סוגים שונים של ענפים, ובטכניקה מאד מרשימה מלקטת את האוכל, וזה הרבה יותר מרשים מהתולעת שזוחלת כאן, יחסית אליה הם נראים לי מאד אינטלגנטים. אתה רוצה להגדיר תודעה בתור משהו ששואל שאלות קיומיות? אין בעיה בוא נזרום, אז כן לנו יש תודעה ולחיות האחרות אין. אבל מישום מה אתה מתייחס לזה כאל משהו יותר רוחני, אני חושב שמה שאחראי לכך זהו מבנה המוח שבנוי בצורה כזאת שאיפשר לנו לישאול את עצמנו שאלות קיומיות. ואתה יודע מה ההבדל? שאת התחזית שלי אפשר לבדוק ולאמת (וכבר עשו את זה לפחות ב100 שנים האחרונות), ועם שלך אני מהר מאד יבין שאין לי באמת עם מה לעבוד.

  רובין לסיום, תגדיר לי מה זה משמעות בשבילך.

 14. בישביל מה חיים ארוכים ? ….בישביל להתרבות כמה שיותר ….נו באמת ….הריי אם באמת באמת הייתם מאמינים ב 100% במה שאתם אומרים בלב קר ומחושב….בצורה קונקרטית ללא עוררין …..אז אני חושב שהייתם עכשיו ברגע זה פותחים את החלון שבמשרד שלכם והייתם קופצים למטה ….אבל לא….. יש לכם . איך להגיד טיפת ספק אותו אחוזון קטנטן שמונע ממכם לעשות זאת שאומר לכם……."אולי טעיתי….אולי יש יותר מסתורין משחשבתי…" ואתם גם מקווים עמוק עמוק בתוככם שיש אותו …אבל אתם לא תודו בחיים כי אנשי מדע שמכבדים את עצמם – אסור להם אפילו לרמוז משהו שקרוב למושג " מיסתורין" ….זה ו גם בגלל שמבחינה אבלוציונית טמוע בנו אינסטינקט פחד שמונע מאיתנו לפגוע בעצמנו ולפחד על חיינו על מנת שנצליח לשרוד ולהתרבות ….אבל זה כבר סיפור אחר . טוב ניסים אתה בנאדם טוב …אני לא דתי דרך אגב ..אני סטודנט לקרמינולוגיה שנה א ….ולך חן …אני מאחל את כל הרע שבעולם ואני מקווה שהבנים שלך יהיו אותם בבונים שאתה סולד מהם. יום טוב

 15. ניסים אתה צודק …. אין אלוהים … קדימה בוא נחייה בלי סיבה כשאר החיות ….וחן – אנשים כמוך הם חלאת המין האנושי אתה רוצה לפצל אותנו ולא לאחד את הגזע שלך ידוחה אחד אני מקווה שהילדים שלך יצאו "בבונים" שאתה כל כך בז להם ואני גם דיי בטוח שדיברת על המיזרחים יא חתיכת גזען שכמוך יש לך דם כחול שאתה מדבר ככה ? …..אם הייתי אחראי במדינה הזאת הייתי שולל לך אזרחות ….איכס מוציא תתיסכול שלו ביגלל הערסים על אנשים חפים מפשע……תלמד לא כולם חכמים ולא כולם יפים ולא כולם גבוהים …המין האנושי הוא כמו הקשת יש לו שלל צבעים תתמודד גם כן היטלר wanna be …..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן