סיקור מקיף

תכנונים ראשוניים של המשימה להסטת אסטרואיד

לצורך המבצע תפתח נאס”א יכולת הנעת חלליות באמצעות מפרש שמש, ומערכת לאיתור אסטרואידים המסכנים את כדור הארץ

אחת ההצעות למשימה רובוטית ללכידת אסטרואיד קטן. איור NASA/JPL
אחת ההצעות למשימה רובוטית ללכידת אסטרואיד קטן. איור NASA/JPL

בהכנת הכתבה השתתף גם אודי לם.

 

עד סוף העשור הנוכחי, מתכננת NASA לשלוח חללית רובוטית שתלכוד אסטרואיד שקוטרו עד 12 מ’ ותביא אותו למסלול סביב הירח. המבצע מכונה נכון לעכשיו משימת הסטת אסטרואיד Asteroid Redirect Mission.

 

שישה מחקרים שפורסמו במסגרת כנס האסטרונאוטיקה המתקיים בימים אלה בטורנטו, חושפים את האפשרויות השונות לביצוע משימה כזו – בין אם באמצעות חלליות רובוטיות, מאוישות או שילוב של שני הסוגים, וכן מנסים להעריך מה תהיה ההשלכה של יכולת כזו, בין היתר ביצירת כלכלת חלל חדשה.

 

המטרות של משימת ARM מעבר להוכחת היכולת לנצל את המחצבים הקיימים באסטרואידים, הן לשמש זרז לפיתוח טכנולוגיות כדוגמת:

  • הנעת חלליות באמצעות מפרש שמש הממיר את אנרגיית השמש לאנרגיה חשמלית, ומאיץ באמצעותה חלקיקים טעונים
  • פיתוח מערכות גילוי ועקיבה אחרי אסטרואידים, כחלק מן התכנית להקים מערכת התרעה והגנה לכדור הארץ מפני פגיעת עצמים מן החלל
  • פיתוח שיטות להסטת אסטרואידים ממסלולם, כחלק מאותה תכנית.
  • טכנולוגיות הנעה מתקדמות שאמורות לשמש בחלקן את המסעות המתוכננים למאדים.

במאמר: NASA’s space exploration planning: the asteroid mission and the step-wise path to mars, כותבים קתלין לוריני ממרכז החלל ג’ונסון של נאס”א ביוסטון ומישל גייטס ממטה נאס””א בוושינגטון כי במסגרת המדיניות האמריקנית, ממשיכה נאס”א לפתח את תוכניות החלל שלה ומתכננת להישאר מובילה עולמית ושותפה חשובה בכל מבצע חלל.

“המשימה להסטת אסטרואיד היא חלק מהתוכנית ארוכת הטווח של נאס”א כך שתמשיך לנצל טוב את כספי משלם המסים, כותבות השתיים. “תוכניות נאס”א משקפות את חשיבות הטיסות המאוישות עבור ארה”ב באמצעות התמקדות ביכולות ובטכנולוגיות בסיסיות שתבטחנה שההשקעה הממשלתית תמשיך להניע חדשנות ולאפשר ביצוע משימות כחלק מתכנון לשיגור בני אדם למאדים.”

גישה נוספת ללכידת אסטרואיד בעזרת חללית מסוג אוריון. איור: נאס"א/JPL
גישה נוספת ללכידת אסטרואיד בעזרת חללית מסוג אוריון. איור: נאס”א/JPL

“נאס”א מכינה את התשתית לשותפוות הדרושות כדי לשגר בני אדם מעבר למסלול נמוך סביב כדור הארץ. בנוס לתחנת החלל, המאפשרת לימוד סוגיות הקשורות למשימות הדורשות שהיה ארוכה בחלל בעיקר בכל הקשור בריאות האדם וביצועיו.”

“מערכת השיגור הכבד (SLS) והחלליות המאוישות מדגם אוריון נמצאות כעת בפיתוח.כבר הדגמים הראשונים של המשגר הכבד ושל חללית אוריון יוכלו לאפשר טיסות לקרבת הירח, והדגמה של יכולות ותפעול הנדרשים למשימות מאוישות היוצאות מהמרחב הבטוח יחסית של המסלול הנמוך. המשימות הללו יאפשרו מחקר של אסטרואיד קרוב ארץ ושל הירח כאשר הנוכחות של הצוות תעודד את הציבור בדרכים שישפרו את חיינו על כדור הארץ.” הן מסכמות.

ריימון מריל מנאס,א, ג’ון ברופי מ-JPL ו-MIT, ופיטר מולר מנאס”א הציגו מחקר המתאר את הדרך לנצל את המשאבים הנמצאים על האסטרואידים. מדובר ברעיון מלפני עידן החלל. כיום זמינות הטכנולוגיות שתאפשרנה להפוך את היוזמה הזו מרעיון למציאות.

“משימת הסטת האסטרואיד היא משימת נסיון שמטרתה להביא אסטרואיד קטן למסלול סביב כדור הארץ – בכל זאת מדובר בסלע השוקל כמה טונות – למסלול מעגלי סביב הירח באמצע שנות ה-2020.”

“במבצע ייעשה שימוש בכלי בעל הינע חשמלי סולארי Solar Electric Propulsion (SEP) ובטכנולגיות הקיימות היום. השניים מציעים גישה שהם מכנים in- situ resource utilization (ISRU). “שינוי התפיסה שיתאפשר בזכות משימת ARM יאפשר מחקר של היכולת לנצל משאבים של אסטרואידים וגופים אחרים במערכת השמש, כאשר אסטרואיד שיקיף את הירח ישמש כתחנת מוצא למשימות בחלל העמוק.”

“אם תיושם תוכנית ISRO הדבר ישמש תשתית לכלכלת חלל חדשה לחלוטין, הם כותבים.”

מקורות:

2 תגובות

  1. זה חשוב מאוד לפתח יכולת להסטת אסטרואידים שעלולים לאיים על כדור הארץ.
    השאלה האם במשימה הספציפית הזאת אין סיכון בהבאת אסטרואיד לקרבת כדור הארץ.
    האם אסטרואיד קטן עלול לעשות נזק גדול אם הוא נופל בטעות על כדור הארץ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן