הוקינג: מסע בזמן אפשרי אך רק לעתיד

בעתיד נוכל לחצות את הגלקסיה במהירות הקרובה למהירות האור כאשר על האנשים שבתוך החללית יעברו רק 80 שנה. מסע לעתיד יפתור את בעיית הפרדוקסים

 

סטיבן הוקינג במוזיאון המדע בירושלים, דצמבר 2006. צילום: אבי בליזובסקי
סטיבן הוקינג במוזיאון המדע בירושלים, דצמבר 2006. צילום: אבי בליזובסקי

הפיסיקאי סטיבן הוקינג נחשב לאדם החכם ביותר בעולם, ובכל זאת הוא מקדיש מזמנו וממרצו (ופרק בסדרת התוכניות שלו בערוץ דיסקברי) לנושא המסע בזמן. הוקינג אפילו סבור שמסע בזמן אפשרי, אך רק לכיוון אחד – לעתיד. זאת לאחר שלפני כשבוע התבטא כתומך בקיומם של חייזרים (אף כי לא בקשר איתם).

הראיות לכך שהדבר אפשרי כוללות רכיבים מתורת הקוונטים, מסקנות מתורת היחסות של איינשטיין וכן עדויות שסיפק מאיץ החלקיקים ב-CERN.

במאמר שפורסם השבוע ב"דיילי מייל" הבריטי הציע הקוסמולוג סטיבן הוקינג לא רעיון אחד אלא שלושה רעיונות מציאותיים תיאורטיים למסע בזמן, אחד הוא אומר, אפילו מעשי. ראשית, הוא קובע, צריך להסכים לרעיון כי הזמן הוא מימד, בדיוק כמו רוחב, גובה ואורך.

הוקינג משתמש בדוגמה של נהיגה במכונית: אתה נוסע קדימה. זה כיוון אחד. אתה פונה ימינה או שמאלה, זה הכיוון שני. אתה נוסע במעלה הכביש ההררי, זה המימד שלישי. המימד הרביעי הוא הזמן.

סרטים העוסקים במסע בזמן מראים מכוניות צורכות אנרגיה. המכונה יוצרת מסלול דרך הממד הרביעי – מינהרה דרך הזמן. הנוסע בזמן, האמיץ או הפזיז מתכונן למי יודע מה, וצועד לתוך מנהרת הזמן כדי להופיע מי יודע מתי. התפיסה הזו מופרכת, אך במציעות יתכן שתהיה צורה שונה לחלוטין למסע בזמן והרעיון איננו כל כך מטורף". אמר הוקינג.

חוקי הפיזיקה מאפשרים למעשה את הרעיון של מסע בזמן, דרך שערים המכונים חורי תולעת.

"האמת היא שחורי תולעת הם מקיפים אותנו מכל עבר, רק הם קטנים מדי מכדי שנוכל לראות אותם. הם נמצאים פינות נסתרות במרחב ובזמן," כותב הוקינג. "שום דבר אינו שטוח או מוצק. אם אתה מסתכל מקרוב מספיק בכל דבר תמצא חורים וקמטים. זהו עיקרון פיסיקלי בסיסי וניתן להרחיב אותו גם לזמן. גם במשהו חלק כמו כדור ביליארד יש המון סדקים וחללים.

קצף קוונטי וחורי תולעת זעירים

"למטה בקנה המידה הקטן ביותר, קטן אפילו ממולקולות, קטן אפילו מאטומים ישנו מקום הנקרא קצף קוונטי. שם נמצאים חורי התולעת. מנהרות זעירות של דרכי קיצור בחלל ובזמן הנוצרים כל העת, נעלמים ונוצרים מחדש בעולם הקוונטי, והם מקשרים למעשה שני מקומות נפרדים בשני זמנים שונים."

המינהרות, למרבה הצער, כה קטנות כך שבני אדם לא יוכלו להכנס לתוכם, קוטרם הוא מיליארדית הטריליונית הטריליונית של הסנטימטר – אך הפיזיקאים מאמינים כי הם יוכלו ללכוד חור תולעת ולהפוך אותו מספיק גדול למעבר בני אדם או חלליות." כותב הוקינג.

מסע בזמן: צילום:shutterstock
מסע בזמן: צילום:shutterstock

"תיאורטית, מנהרת זמן או חור תולעת יכולים לעשות אפילו יותר מאשר לקחת אותנו אל כוכבי לכת אחרים. אם שני הצדדים מקושרים לאותו המקום אך מופרדים בזמן נוכל לשגר חללית שתצא לקרבת כדור הארץ אךתגיע לעבר הרחוק. אולי הדינוזאורים היו עדים לנחיתתה?" הוקינג כותב.

בסופו של דבר, המדענים עשויים לגלות כי נסיעות רק אל העתיד אפשרית, חוקי הטבע עלולים להפוך את המסע לעבר לבלתי אפשרי בשל הצורך לשמר את הקשר בין הסיבה והתוצאה. לדוגמה פרדוקס הסבא – אתה יכול לנסוע בעבר ולעשות משהו שמונע את עצמך מלהיוולד. איך תוכל להתקיים בעתיד ולנסוע אחורה בזמן?

"הזמן זורם כמו נהר, ונראה כאילו כל אחד מאיתנו נישא ללא הרף לאורך הרצף הנוכחי של הזמן. אבל הזמן הוא כמו נהר בדרך אחרת. הוא זורם במהירויות שונות במקומות שונים, זה המפתח לנסיעה אל העתיד" כותב הוקינג.

אלברט איינשטיין הציע לפני 100 שנה את הרעיון לפיו יש מקומות שבהם הזמן מאט, ואחרים שבהם הזמן מאיץ, מציין הוקינג. "הוא צודק בהחלט." ההוכחה, אומר הוקינג, טמונה ברשת מערכת מיקום לווייני גלובלי (GPS), אשר בנוסף לכך שהיא עוזרת לנו לנווט על פני כדור הארץ, היא גם מגלה כי הזמן עובר מהר יותר בחלל.

"בתוך החללית כל שעון מדויק מאוד. אבל למרות היותו מדויק כל כך, ישנו פער של של כשליש מיליארדית השניה בכל יום. צריך לתקן את המערכת כדי להימנע מסחיפה, אחרת ההבדלים הקטנים הללו ישבשו את כל המערכת ויגרמו לכל מכשיר GPS לסטות ב-10 קילומטרים בכל יום." אמר הוקינג. לא השעונים אשמים – זו משיכת כדור הארץ שגורמת לסטיה.

איינשטיין הבין כי החומר מושך את הזמן ומאט אותו כמו החלקים האיטיים של הנהר. ככל שהעצם כבד יותר, כך הוא מושך יותר את הזמן, כותב הוקינג ו"מציאות מדהימה זו היא שפותחת את הדלת לאפשרות של מסע בזמן לכיוון העתיד."

חורים שחורים וטיסה במהירות האור

המפתח לנסיעה בזמן טמון בחורים השחורים, עצמים צפופים עד כדי כך אפילו לא האור יכול להימלט מאחיזת הכבידה שלהם. "לחור שחור … יש השפעה דרמטית על הזמן. הוא יכול להאט אותו הרבה יותר מכל דבר אחר בגלקסיה. דבר שהופך אותו למכונת זמן טבעית", כותב הוקינג.

תארו לעצמכם חללית המקיפה את החור השחור הסופר מאסיבי במרכז גלקסיית שביל החלב, 26,000 שנות אור מאיתנו. מכדור הארץ, זה היה נראה כמו הספינה מבצעת מסלול אחד בכל 16 דקות, הוקינג כותב. ואולם לאנשי הצוות האמיצים שעל הסיפון, הזמן יאט והם יחוו בכל הקפה רק שמונה דקות. אם יתמידו בכך חמש שנים, על כדור הארץ יחלפו כבר עשר שנים. תסריט זה לא מייצר את הפרדוקס המוטמע בטיסה בחור  תולעת, אך הוא עדיין לא מעשי" , אמר הוקינג. אבל יש אפשרות אחת יותר: נסיעה סופר מהירה.

"זאת בשל תכונה מוזרה אחרת של היקום", כותב הוקינג – המהירות המותרת הקוסמית: 300,000 קילומטרים בשנייה, או מהירות האור. "שום דבר לא יכול לחרוג ממהירות האור כי מדובר באחד מעקרונות הטבע הבסיסיים. אבל לדברי הוקינג נסיעה במהירות הקרובה למהירות האור היא נסיעה מהירה אל העתיד."

"תארו לעצמכם מסלול רכבת המקיף את כדור הארץ. על הסיפון נמצאים נוסעים עם כרטיס בכיוון אחד אל העתיד. הרכבת מתחילה להאיץ, מהר יותר ויותר. ובסופו של דבר היא מקיפה את כדור הארץ שוב ושוב ושוב. כדי להתקרב למהירות האור פירושו להקיף את כדור הארץ שבע פעמים בשנייה. אבל לא משנה כמה כוח יש לרכבת היא לא ממש יכולה להגיע למהירות האור, שכן חוקי הפיזיקה אוסרים זאת.

"במקום זה, בואו נאמר שהיא מתקרבת", כותב הוקינג. "משהו יוצא דופן מתרחש: הזמן מתחיל לזרום באיטיות על הלוח ביחס לשאר העולם, ממש כמו ליד החור השחור, רק חזק יותר. הכול ברכבת נמצא בתנועה איטית."

הגנה על מהירות האור

"תארו לעצמכם כי הרכבת תעזוב את  את התחנה ב -1 בינואר 2050 ותנוע במעגלים סביב כדור הארץ שוב ושוב במשך 100 שנים. כשהיא תגיע ותיעצר ב-1 בינואר 2150, על הנוסעים עבר רק שבוע אחד כי הזמן האט מאוד בתוך הרכבת. כשייצאו הם ימצאו עולם שונה מאוד מזה שהם עזבו. בשבוע אחד הם נסעו 100 שנים אל תוך העתיד, "הוקינג כותב.

נכון לעכשיו, התנועה המהירה ביותר על פני כדור הארץ מתקיימת במנהרה העגולה של דוושת הגז הגדולה בעולם החלקיקים ב-CERN, בז 'נבה.

"כאשר כוח מופעל על החלקיקים הם מאיצים מאפס קמ"ש ל-60,000 בשבריר של שנייה. לאחר מכן מוגדל הכוח ומחייב את החלקיקים לטוס מהר יותר ויותר, עד שהם דוהרים סביב המנהרה 11,000 פעמים בשנייה, וזה כמעט מהירות האור. אבל בדיוק כמו הרכבת, הם אף פעם לא ממש יוכלו להגיע למהירות הסופית. הם יכולים להגיע רק 99.99 אחוזים מהגבול. כשזה קורה, הם גם מתחילים לנסוע בזמן. אנחנו יודעים זאת מכיוון שאנו מגלים כמה חלקיקים קצרי חיים במיוחד המכונים פימזונים (pimesons). בדרך כל הם מתפרקים אחרי 25 מיליארדיות השניה, אך כאשר הם מואצים לכמעט מהירות האור הם חיים פי 30 יותר.

כדי להאיץ בני אדם למהירות זו נידרש להימצא בחלל, אומר הוקיג. עד כה המהירות הגבוהה ביותר שהושגה היתה 40 אלף קמ"ש על סיפון אפולו 10.

"כדי לנסוע בזמן, נצטרך לטוס יותר מפי 2,000 (מאשר אפולו 10). וכדי לעשות זאת נצטרך ספינה גדולה הרבה יותר, היא צריכה להיות עצומה כדי לשאת מספיק דלק כדי להאיץ אותה למהירות הקרובה למהירות האור. הגעה למהירות המרבית המותרת תדרוש שש שנים של הנעת החללית במלוא הכוח. "אנחנו יכולים, באופן תיאורטי לקצר מרחקים ולאפשר להכניס אותם בתקופת חיים אחת" הוקינג כותב. "מסע אל קצה הגלקסיה ייקח בדיוק 80 שנים."

למרות ששלל במפורש מסע בזמן אל העבר, נשאל הוקינג מה היה עושה לו היתה לו ברגע זה מכונת זמן המאפשרת נסיעה אל העבר והוא השיב: "הייתי מבקר את מרלין מונרו בעלייתה ובנפילתה ומתבונן בגלילאו כאשר הביט בפעם הראשונה באמצעות טלסקופ אל הכוכבים."

לראיון בדיילי מייל

התוכנית "היקום של סטיבן הוקינג" תשודר ביום שני, 9 במאי בתשע בערב בערוץ דיסקברי HD. (בקישור קטעים מהפרקים השונים)

ראיון עם סטיבן הוקינג באתר ערוץ דיסקברי

עוד בנושא באתר הידען

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

119 תגובות

 1. נניח שאדם רץ במהירות האור במקום מעגלי
  הוא מספיק להגיע לעצמו לפני שיצא ומצליח לראות את הגב של עצמו
  זאת אומרת שהוא מציץ על עצמו מן העבר
  במידה והוא מכפיל את מהירות הריצה שלו ועובר את עצמו אז הוא הופך להיות העתיד לעצמו מהעבר
  אשמח לתגובה על הרעיון

 2. אני אוהבת לחקור על הזמן.
  זה נושא מעניין
  הכל קורה קרה ויקרה כל הזמן
  נניח אם מישהו מחא כפיים עכשיו אז זה תמיד קרה גם בעוד שני עשורים שחוזרים אחורה בזמן רואים שהןא מוחא כפיים
  וגם בעתיד כנל
  הכל קורה קרה ויקרה

 3. במסע בזמן הנ״ל עוזבים הנוסעים את מקום המצאם וחוזרים אליו ובכל הזמן הזה היקום לא שינה את משקלו (מסה).
  בסדרה מנהרת הזמן (הי״ד) עזבו 5 או 6 מדענים תאריך מסויים ועברו לתאריך אחר.
  זה מצב שונה לחלוטין מהנאמר בכתבה.
  במצב זה (תאריך א׳) היקום שקל x פחות משקל המדענים.
  והם עברו לתאריך ב׳ – ובמקום זה היקום שקל x + משקל המדענים.

 4. עכשיו אני מבין למה לפעמים הזמן עובר מהר ולמה לפעמים זוחל זה חורי התולעת הקטנים מהתולעת של הופקינס

 5. את הפתרון לפרדוקס כבר מצא ניטשה, עוד לפני שהמציאו את הפיזיקה.
  המסע אפשרי לעתיד וגם לעבר אבל כייוון שזמן זה רצף אירועים הרי כשנוסעים בזמן אחורה או קדימה הכל קורה בדיוק הפוך ולכן מי שנוסע לעבר יקרה לו כל מה שכבר קרה לו, ולכן גם לא יזכור את המסע ולא את ההווה וכשיחזור משם לא יזכור משהו שונה כי הכל קרה כבר כך גם במסע לעתיד …

 6. הרי כולנו נמצאים במסע כזה לעתיד כל הזמן.
  אני מקבל את הרעיון של חזרתיות של הזמן (ניטשה, קורט וונגוט בית מטבחיים 5 … ) הרעיון שהזמן נע במעגל אין סופי והכל יחזור על עצמו בדיוק כפי שהיה.
  המנגנון לדעתי הוא כזה – היקום מתרחב ואחר כך מתכווץ עד שהוא חוזר להיות נקודה סינגולרית ואיתו כל המרחב והזמן מתכווצים לאפס, והכל מתחיל מחדש בדיוק כמו שהיה קודם .
  הזמן יווצר מחדש יתפשט מחדש, ולכן הארועים מהגדול ביותר עד הקטן ביותר יחזרו על עצמם …
  המפץ הגדול, מערכת השמש, כדור הארץ יווצרו מחדש בדיוק כמו קודם וכל מה שקורה יקרה שוב כולל בני האדם המחשבות שלנו והזכרונות שלנו יחזרו על עצמם בדיוק באותה צורה וחוזר חלילה אין סוף פעמים .
  כמובן שזה יקח המון זמן מלירדי שנים … המעגל של הזמן הוא גדול ואנחנו רק פיפס של שניה במעגל הזה. בקשר למילן קונדרה – לדעתי הוא לא הבין את הרעיון עד הסוף, הרי אם השמן חוזר על עצמו הרי גם הסינפסות במוח שלנו יחזרו על אותם קשרים בדיוק ולכן לא נזכור כלום כי כל המן חוזר על עצמו אז כל הארועים חוזרים על עצמם וגם הזכרון שלנו ימחק ויכתב מחדש בדיוק אותו דבר…

 7. בטח שאפשר לנסוע בזמן, אלא אם כן קבעת לצאת עם האשה ב-20:00 אבל היא בדיוק מתלבטת מה ללבוש.

 8. וואwww – זה באמת נושא מרתק… אני אף פעם לא באמת הבנתי בנושאים האלו אבל הכתבה הנ"ל מדליקה כמה כמה שאלו… למשל: כמו האנרגיה כדי להאיץ את החללית שלי למהירות האור צריכה להיות שווה לכמות האנרגיה בכל הקשור לעצירה (???).
  דבר נוסף – אני מצפה ממר הוקינס שיבנה לנו משהו יותר מתוחכם מהמסעות האלו במהירות האור והסרטים נתנו לנו תוכנית חומש נהדרת: לוחצים על כפתור ומגיעים (איכשהו) ל… 2210 או לחילופין ליום ולשעה שבה נשרפה הספריה באלכסנדריה או שאולי עדיף שבוע לפני…
  כשאני חשבתי על זה, על מסעות בזמן בלחיצה, כל העיניין הזה נראה לא קצת לא ברור. על מנת להסביר את עצמי אני אנסה קצת למתוח את הגבולות.
  ננחי שהיקום (או כרוד הראץ) שוקל 100 קילו ואני שוקל קילו.
  כשאני עוזב את שנות ה-2000 ועובר (בלחיצה) לשנת 600 (לנהל שיחה עם מוחמד) אני מוצא את עצמי בעולם שהמסה שלו היא 101 ק"מ בשעה שאני משאיר את כדור הארץ של שנת 2000 רק עם 99 קילו….

  ומה אם אני עוזב לא ל 1400 שנה אלא ל… נניח 360 שניות… (?)

 9. צחק סגמן:
  נראה לי די מדהים שבשעה שאני עמל קשות להסביר לאנשים שהזמן נע בקצב אחר במערכות ייחוס שונות יבואו אחרים ויאמרו לי שקשה לשכנע אותי בכך.
  הרי כל רעיון המסע לעתיד שבו דן המאמר מבוסס על אותם הבדלים בקצב התקדמות הזמן ואני רוצה להזכיר לך שמי שמתנגד לאמור במאמר זה אתה ולא אני

 10. מיכאל- אני מכיר את פרדוקס התאומים והתייחסתי לכך בתשובה הקודמת כאשר נתתי את הדוגמא לגבי אלה שיטוסו בחללית ולאלה שיישארו על פני כדור הארץ. אתה קורא לזה פרדוקס התאומים. זה אותו הדבר. היום זו כבר עובדה מוכחת שהזמנים הם שונים לאלה שיטוסו במהירות עצומה ולאלה שיישארו על פני האדמה..נראה לי שקשה לשכנע אותך לכן כבר נאמר אצלנו :כול אדם באמונתו יחיה. תודה לך.

 11. יצחק סגמן:
  כפי שאמרתי, הכתבה מסבירה בדיוק על איזה סוג עתיד היא מדברת ולא נראה לי שניסית ממש להבין את מ שהיא טוענת או את ה שאני ניסיתי להסב את תשומת לבך אליו.
  אף אחד ש"נוסע" לעתיד לא נוסע לעתיד הפרטי שלו.
  עתיד שהוא מגיע אליו עדיין קיים שאר היקום ואם הוא לא רחוק מדי קיימים גם האנזים שאותם עזב כשיצא לדרכו.
  כעיקרון הוא יכול לנוע קדימה בזמן למרחק של שברירי שנייה כפי שכבר קרה בפועל או למרחק של מיליארדי שנים כפי שעוד עשוי לקרות בעתיד.
  קרא בויקיפדיה על פרדוקס התאומים ושאל את עצמך אם מי שפוגש את תאומו בעתיד כאשר תאום זה זוכר את יציאתו לדרך נסע לעתידו הפרטי

 12. למיכאל רוטשילד – ציינתי שהתיאוריה של העולמות המקבילים נולדה מתורת הקוונטים. תורה זו לא מתייחסת לעבר או לעתיד , אלא למצב הווה נתון שבו נמצאת האנרגיה במצב הראשוני שלה לפני המעבר להתממשות בעולם החומר. זה נכון כפי שציינת שאנחנו צועדים בקצב של שניה אחר שניה לעבר העתיד. עם זאת הכוונה של התיאוריה של הוקינג היא לא לבדוק את העתיד נאמר בעוד שבוע אלא נאמר בעוד אלף שנה. מכאן אני מחזיר אותך לתגובה הקודמת שלי ,שהתייחסה לאנלוגיה שלך לגבי מסע לחו"ל. לגבי תורת היחסות שציינת, אכן זו נקודה מעניינת שדווקא מקשה על המסע בזמן בעתיד. לאיזה עתיד ייערך המסע? לאלה שנשארו בכדור הארץ או לאלה שטסו בחללית שזמנם התקצר פלאים לעומת אלה שנשארו על כדור הארץ?
  ל ר.ח רפאי.ם – לגבי שאלתך הספציפית , לפי התיאוריה של העולמות המקבילים כאשר נוצר עולם כזה הוא דופליקציה של המציאות שלנו על כול מרכיביה. כלומר יש שם חומר ואנרגיה כפי שיש בעולמנו. פשוט התרחשות המציאות על במת העולם המקביל , לפי תיאוריה זו, מקבלת מעין תפנית/ סט אירועים שונה. למשל באחד העולמות האלה לא הייתה שואה לעם היהודי. המדהים בתיאוריה זו שהמפץ הגדול שלתפיסתנו הוא אירוע מכונן , מפץ זה הוא עניין שבשגרה. הוא מתרחש/ התרחש כול הזמן בכול היקומים המקבילים. אציין שלפי תודעת העל ישנם עולמות חלופיים שהם שונים מהעולמות המקבילים. עולם חלופי נוצר כפועל יוצא של התודעה האנושית. ככול שהאדם הוא עם תודעה והבנה גדולה יותר של המציאות שסביבו ,נוצרים יותר עולמות חלופיים עבורו, מאשר לאדם עם תודעה והבנה נמוכים יותר. בהשאלה לגבי התודעה הגבוהה יותר מול הנמוכה יותר , זה כמו להסתכל על הסביבה ולהבין את המתרחש כאשר אדם נמצא בקומת הקרקע או בקומה העשירית בבניין . לפי תודעת העל נוצרים באופן אוטומטי לכול אדם בחייו עולמות חלופיים אשר בהם בודקת הבריאה מצבים שלא (בהדגשה) מומשו בחיים כתוצאה מהחלטה חשובה שקיבל.. מאחר ובחיים אנחנו ממשים רק נתיב אחד, הבריאה בודקת את הנתיבים האחרים שהחלטנו לא לממש בחיינו. בשונה מהעולם שלנו שבו אנחנו חווים ממש את החיים, בעולמות החלופיים הבדיקה היא רק אנרגטית ללא מימוש פיזי. מה היה קורה אילו בחרת בהחלטה שונה מזו שבחרת. באופן כזה נבדק כול ספקטרום האפשרויות החשובות של חיי האדם כפועל יוצא של המודעות וההבנה שבו. בספר האינטרנטי שציינתי כבר בתגובה הראשונה שלי "המציאות הנסתרת מאחורי הקלעים" ישנו פרק המסביר בפרוט ,ככול שניתן , את העולמות החלופיים שהם כאמור שונים מהעולמות המקבילים שהמדע מתייחס אליהם כיום. המדע לא ( בהדגשה) מתייחס, נכון להיום, לתודעה האנושית כגורם ליצירת מציאות. תודעת העל אומרת, ככול שהדבר ישמע מוזר, שהתודעה האנושית הכוללת היא הבסיס והזרז ליצירת החיים והתפתחותם. אציין שבשקלול הכולל של התודעה האנושית הכוללת (לא הפרטית) יש משקל רב יותר באופן משמעותי לחשיבה ולמעשים חיוביים מול השליליים. מכאן שיש סיבה לאופטימיות……

 13. יצחק סגמן
  לגבי המציאות- אם במציאות שלנו יש עולמות מתפצלים אז זאת המציאות שלנו. ולא "עוד" מציאות.
  היקום שלנו "נוסע" בזמן לכיוון העתיד מאז שהוא נוצר.
  חוץ מזה לא ענית על אף שאלה ששאלתי.

 14. יצחק סגמן:
  עולמות מקבילים (למעשה מתפצלים) זו רק אחת הפרשנויות של תורת הקוונטים.
  היא אחת מיני רבות והן רבות כי אופרטיבית אין ביניהן שום הבדל ותחזיותיהן זהות.
  גם לצורך חיזוי העתיד ממש לא חשוב אם נזרקנו לאחד מן המסלולים האפשריים בשעה שכפיל שלנו נזרק למסלול אחר או שבכלל אין לנו כפיל וקריסת פונקצית הגל ניתבה אותנו רק לאחת מן האפשרויות.
  אין לתורת הקוונטים שום פרשנות שמאפשרת לחזות את העתיד ולכן לא ברור מדוע אתה נתפס דווקא לעולמות המקבילים של אוורט.
  מצד שני – זה לא פוסל מסע אל העתיד ולמעשה מסע כזה, כפי שציינתי, עושה כל אחד מאתנו בכל רגע, בקצב של שנייה לשנייה.
  יותר מזה, תורת היחסות מראה לנו שכל אחד שמאיץ מספיק מצליח לנוע אל העתיד מהר יותר מאחרים (כדוגמת פרדוקס התאומים שבו אחד התאומים טס במשך שנה אחת וכשהוא חוזר הוא מגלה שעל אחיו עברו 60 שנה).
  כאן לא מדובר בתיאוריה גרידא אלא בעובדות שנבדקו בניסוי (ובטבע, כידוע, אין סתירות לוגיות).
  זה סוג הדברים שהמאמר מדבר עליו וגם בו אין שום סתירה.

 15. התייחסתי לתיאוריה החדשה של הוקינג לגבי מסע בזמן בעתיד. מקריאה של המאמר ראיתי שגישה זו מתנגשת עם תיאוריה פיזיקאלית אחרת הנקראת עולמות מקבילים. זו הסיבה שהגבתי. לגבי התיאוריה עצמה של העולמות המקבילים תוכל למצוא מיידע רב באינטרנט. ישנם כיום פיזיקאים מובילים בעולם שממש בנו תיאוריה שלמה בתחום זה ואפילו יש להם תימוכין פיזיקאליים לכך, להבנתם. הבסיס לכול זה היא תורת הקוונטים שחוללה ועדיין מחוללת מהפכה בכול הקשור להבנת המציאות. כלומר מה היא המציאות האמתית. תורה זו מספרת לנו על עולם/ ממד של החלקיקים הזעירים שמהם בנוי גם העולם שלנו. בעולם זה ההתנהגות של החומר היא כאוטית עם סדר פנימי שלא תמיד מובן לנו עדיין למרות שזו תיאורה שקיימת כ80-90 שנה. אם אתה מתעניין אני ממליץ לכתוב בגוגל "ניסוי שני הסדקים". ייתן לך הסבר מסוים לגבי מורכבות המציאות. כלומר שהמציאות שלנו היא לא בהכרח המציאות היחידה. לכן צמחה מתורת הקוונטים גם התיאוריה של העולמות המקבילים. מעבר לכך אם אתה פתוח מספיק אני מזמין אותך להוריד את הספר האינטרנטי "המציאות הנסתרת מאחורי הקלעים" בהוצאת "מנדלי". ההורדה בשלב זה היא חופשית. בהצלחה ובהנאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן