סיקור מקיף

עוד הפתעה של ניו הוריזונס ממערכת פלוטו: הר מוקף תעלה בכארון

מלבן ובו תצלום מפורט של איזור על כארון, חושף תוואים נדירים במערכת השמש

הר בתוך שקע על כארון, ירחו הגדול של פלוטו. צילום: NASA-JHUAPL-SwR
הר בתוך שקע על כארון, ירחו הגדול של פלוטו. צילום: NASA-JHUAPL-SwR

לאחר התצלום של פלוטו שחשף שרשרת הרים בגובה 3500 מטרים, הגיע תורו של כארון.

תמונה חדשה ששידרה החללית ניו הוריזונס מתוך התמונות שצילמה בעת מעברה החטוף ליד פלוטו וכארון ביום שלישי השובע, חושפת תוואי מעניין – עמק ובמרכזו פסגת הר, הנראה כאן בצד שמאל למעלה במלבן המובלט.

התמונה מראה שטח שאורכו מלמעלה למטה כ-390 קילומטרים ורואים בו כמה מכתשים. "התצורה המסקרנת ביותר היא הר גדול היושב בתוך תעלת מגן" אומר ג'ף מור ממרכז איימס של נאס"א בקליפורניה העומד בראש צוות הגיאולוגיה, הגיאופיזיקה וההדמיה. "תצורה זו הותירה את הגיאולוגים בהלם".

התמונה מספקת הצצה על מה שאנו צפויים לראות בירח גדול זה בתצלומים הרבים שצילמה החללית ניו הוריזונס בעת המעבר. תמונה זו דחוסה מאוד. גרסאות חדות יותר צפויות להגיע כאשר כל הנתונים ממצלמת Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) יגיעו לכדור הארץ.
המלבן המולבש על התצלום המלא של כארון מראה את המיקום המוערך של תקריב זה.

התמונה צולמה כשעה וחצי לפני ההתקרבות לפלוטו, ממרחק 79 אלף קילומטרים.

הקניון המועמד לתואר הקניון הגדול במערכת השמש

בתמונה קודמת של כארון שנחשפה אתמול נראה קניון שעומקו מוערך ב-7-9 קילומטרים ומשתרע לאורך מאות קילומטרים. הוא עשוי להתחרות בתואר הקניון הארוך ביותר במערכת השמש.

גם בכארון נצפו שרשרת הרים צעירים ומגוון נופים. המדענים הופתעו ממראהו חסר מכתשי הפגיעה. רצועה של מכתשים ושקעים הנמתחת לאורך של כאלף קילומטרים, מעידה על סדיקה נרחבת של קרומו של כארון, קרוב לוודאי כתוצאה מתהליך גיאולוגי פנימי.

באיזור הקוטב הצפוני של כארון ישנם איזורים כהים שהגבול בינם לבין האיזורים הבהירים מטושטש, דבר המעיד על שכבה דקה של כתם על פני השטח.

 

 

עוד בנושא באתר הידען"

2 תגובות

  1. שאלה לפיסיקאים
    בהמשך להצעה של נתי, בהתחשב בגודלו הקטן של פלוטו והמשיכה החלשה שלו, האם יתכן תרחיש של פגיעת אסטרואיד בזוית מאוד מאוד מאוד חדה בפני כוכב הלכת ש"תגרד" את פניו בלי ליצור מכתש?

  2. לי, בעיין בלתי מקצועית, ההר הזה נראה כמו פגיעה איטית ועדינה במיחד של אסטרואיד.
    איך זה קורה? זו שאלה לפיסיקאים, אבל יתכן שהוא הגיח במהירות נמוכה יחסית מאחור, נלכד בכח הכבידה, ונפל לקרקע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן