סיקור מקיף

מגלה פלוטו, הילדה שנתנה לו את שמו והשחקן לאונרד נימוי יזכו להנצחה על פלוטו וכארון

בנאס”א אומרים כי חגיגת התמונות מהחללית ניו הוריזונס (New Horizons) תחל רק יום לאחר המעבר, כדי לאפשר לחללית לעסוק רק במשימה ולא בשידור תמונות לכדור הארץ ברגעים היקרים של המעבר

כרזה שהוכנה לכבוד מעבר החללית ניו הוריזונס ליד פלוטו וכארון. צילום.: דייויד דיקנסון.
כרזה שהוכנה לכבוד מעבר החללית ניו הוריזונס ליד פלוטו וכארון. צילום.: דייויד דיקנסון.

כאן יש דרקונים, נכתב בהקדשה של מפות עתיקות ששימשו את יורדי הים הראשונים. המפות הללו היו גולמיות ובמקרים רבים רחוקות מדיוק.
את אותו הדבר בדיוק אפשר לומר על הבנתנו את פני השטח של העצמים הפלנטריים המרוחקים במערכת השמש. ואולם היום נחוש שאנו נמצאים באחד מתוויות “ארץ לא נודעת” (‘terra incognita’) שהמפות העתיקות היו מלאות בהן כאשר ניו הוריזונס תבצע את הסקר הראשון של האנושות בפלוטו ובירחיו.
ההתקרבות צפויה ליום שלישי, 14 ביולי בשעה 11:49 שעון גריניץ’ – 14:49 שעון ישראל, כאשר החללית האמיצה ניו הוריזונס (New Horizons) תהיה מרוחקת 12,600 קילומטרים מפני השטח של פלוטו – במרחק של למעלה מארבע שעות אור או כמעט 32 יחידות אסטרונומיות, ניו הוריזונס נמצאת כעת ברשות עצמה וחייבת לבצע את הפירואט המורכב שלה במערכת פלוטו כשהיא נעה במהירות של למעלה מ-14 קילומטרים בשניה.

המשמעות היא שנשמע ממנה מעט מאוד ביום המעבר, מכיוון שאסור לבזבז זמן יקר בכיוון האנטנה לעבר כדור הארץ. במהירות העברה של 2 קילוביט לשניה – בערך מהירות מודם החיוג בשנות התשעים, יידרשו חודשים כדי להעביר את כל התמונות ואת כל הנתונים מהמעבר.

אחרי למעלה מעשור של מיחזור אותן תמונות מטושטשות ואיורי אמן במאמרים, שאנו מקבים תמונות משופרות של פלוטו וכארון מדי יום.

הסטוריה של האסטרונומיה בראשית המאה ה-20

כדי לעקוב אחר סיפורו של פלוטו, צריך להכיר את ההסטוריה של האסטרונומיה הפלנטרית המודרנית. פלוטו התגלה ב-1930 בידי באסטרונום האמריקני קלייד טומו ממצפה לוול. את השם פלוטו נתנה לו ילדה בת 11, ונטיה ברני. ברני הלכה לעולמה בשנת 2009. היא מככבת בסרט דוקומנטרי קצר בשם “לכנות את פלוטו”. Naming Pluto.

 מיקום החללית ניו הוריזונס ב-13 ביולי, יום לפני המעבר. צילום: NASA’s Eyes on the Solar System
מיקום החללית ניו הוריזונס ב-13 ביולי, יום לפני המעבר. צילום: NASA’s Eyes on the Solar System

פרט מעניין מהשנים האחרונות הוא שהסטוריונים ממכון קרנגי גילו לאחרונה תמונות של פלוטו על פלטות זכוכית משנת 1925 – חמש שנים לפני ההכרזה על גילויו.

אנו כבר רואים תוואים על פלוטו וכארון מהתמונות שפרסמה נאס”א בימים האחרונים כגון “הלב” “הדונאט” ואפילו “לווייתן” על פלוטו. זאת בנוסף לבקיעים, מכתשים וטלאים כהים על כארון. התפוצה הרחבה של מכתשים גדולים על פלוטו מעידה על היותו עולם פעיל. ועידת האיגוד האסטרונומי הבין-לאומי לכינוי שמות ירחים חדשים במערכת פלוטו מציינת כי הם חייבים לכלול מאפיינים הקשורים לאל הרומי פלוטו ולסיפורים על השאול.
באשר לכינוי תוואים על פלוטו וירחיו יש לממפים גמישות קצת גדולה יותר. אתר בשם  Our Pluto הריץ קמפיין ובו הציעו גולשים לקרוא לתוואים על שם מדענים מפורסמים, מגלי עולם ועוד. ההצעה “מגלי עולם וספינות בדיוניים” גרפה את ההתעניינות הציבורית הגדולה ביותר ומר ספוק מ”מסע בין כוכבים” והחללית Serenity מסדרת Firefly אמורים להיות השמות של שני תוואי שטח עלכארון, זו תהיה מחווה הולמת לשחקן לאונרד נימוי המנוח. שגילם את דמותו של ספוק. גם לקלייד טומו ולונטיה ברני תהיה הנצחה על פלוטו. כמו כן מוצע לקרוא לירח הבא שיתגלה על שמו של גיבור השאול המיתולגי אלקטו, בתוספת היוונית ct’ לזכרו של קלייד טומבו.

הגילוי ומתן השם לכארון ב-1978 בידי האסטרונום רוברט כריסטי יצר תקדים דומה. כריסטי בחר את השם של הספן המיתולוגי שחתר בנהר סטיקס (Styx – שם שנית לאחר מכן לירח אחר של פלוטו), כאשר שילב בתוכו את הכינוי של אישתו שרלין – Char. לא ברור איך זה החליק את האיגוד האסטרונומי הבין-לאומי.

ביום רביעי תחל נאס”א לאסוף נתונים ראשונים מהחללית, כאשר יחל שלב פיענוח והערכת המידע.

בחודש הבא יקבלו אנשי צוות ניו הוריזון החלטה האם לכוון את ניו הוריזונס למפגש עם עצם אחר בחגורת קוויפר בשנים 2020-2019, ואולי בעתיד גם תיבנה מקפת ואולי גם נחתת שיגיעו לפלוטו אבל זה עוד יקח עשורים רבים.

ועוד הערות
למרות ההקשר לתרבות הפופ, פלוטו לא נקרא על שם דמות הכלב המצוייר של דיסני אלא על שמו של אל התהומות הרומאי. פלוטו (הכלב) לא נוצר לפני סוף שנות השלושים ואם כבר, אזי הוא קרוי כך בעקבות כוכב הלכת שגילויו עורר הדים רבים בשנות השלושים. השם פלוטו, שהציעה ברני, פשוט מכיל את האותיות PL – ראשי התיבות של שמו של פרסיוול לוול, מייסד המצפה שבעזרתו התגלה. ואנו צריכים להוסיף בהקשר זה את פלוטו הכלכלב מקיבוץ מגידו.

עוד בנושא באתר הידען:

הכוח הנשי של מבצע ניו הוריזונס. צילום: SwRI/JHUAPL
הכוח הנשי של מבצע ניו הוריזונס. צילום: SwRI/JHUAPL
מערכת להשוואת ההבהובים (BLINK COMPARITOR) שקלייד טומבו השתמש בה כדי לגלות את פלוטו, בתצוגה במצפה לוול. צילום: David Dickinson
מערכת להשוואת ההבהובים (BLINK COMPARITOR) שקלייד טומבו השתמש בה כדי לגלות את פלוטו, בתצוגה במצפה לוול. צילום: David Dickinson
העולמות החדשים והאמיצים פלוטו וכארון במוקד שדה הראיה של מצלמת LORRI בחללית ניו הוריזונס. צילום: NASA TV
העולמות החדשים והאמיצים פלוטו וכארון במוקד שדה הראיה של מצלמת LORRI בחללית ניו הוריזונס. צילום: NASA TV

לידיעה ביוניברס טודיי

3 תגובות

 1. כמה חידודים לגבי העברת המידע:
  כשהייתה ליד צדק (Jupiter), לניו הוריזונס היה קצב שידור של 38 קילוביט לשניה.
  עכשיו כשהיא קרובה לפלוטו, הקצב הוא בערך 2 קילוביט לשניה.
  לא פחות חשוב מהקצב הוא זמן ההשהיה (Latency. כלומר הזמן שלוקח למידע להגיע מהחללית אלינו). בגלל המרחק הגדול של החללית מכדה”א, נקבל זמן השהיה ארוך:
  החללית נמצאת כרגע כ-31.9 יחידות אסטרונומיות מכדה”א, נחלק את זה במהירות האור ונקבל שזמן ההשהיה הוא כ-4 שעות ו-25 דקות (וזה רק בכיוון אחד של תקשורת).

  לסיכום, ביטים ראשונים של מידע מהחללית צפויים להגיע כבר מחר.
  העברת כל המידע מהמפגש עם הפלוטו צפויה להסתיים רק בסביבות אוקטובר-דצמבר 2016.
  (המפגש עצמו צפוי להסתיים בינואר 2016.)

  כל המידע הוא מהאתר הרשמי של המשימה (מקושר בתגובתי).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן