סיקור מקיף

נפטר לאונרד נימוי, מר ספוק מ”מסע בין כוכבים”

נימוי הותיר מורשת תרבותית עצומה ועם הוודע דבר מותו התמלאו הרשתות החברתיות בסיפוריהם של אנשים שקיבלו השראה מדמותו של ספוק והלכו ללמוד מדעים

השחקן לאונרד נימוי ואשתו סוזן בפתיחת סרט מסדרת סרטי "מסע בין כוכבים" בהוליווד, 3/4/2009.  צילום: <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-842284p1.html?cr=00&pl=edit-00">s_bukley</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/editorial?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>
השחקן לאונרד נימוי ואשתו סוזן בפתיחת סרט מסדרת סרטי “מסע בין כוכבים” בהוליווד, 3/4/2009. צילום: s_bukley / Shutterstock.com

מאת ננסי אטקינסון

לאונרד נימוי שיחק את תפקיד דמותו של מר ספוק – חצי אדם וחצי חייזר בסדרת הטלוויזיה “מסע בין כוכבים”. ספוק היה אמיץ ונתן את חייו כדי להציל את אנשי הצוות שלו אך חזר לחיים לאחר שמוחו הוצא מראשו. לאחר מכן הוא הוקפץ דרך הזמן כדי שיוכל לחיות לנצח ביקום של “מסע בין כוכבים”.

ואולם הפעם זה באמת, לאונרדו נימוי נפטר אתמול בגיל 83, כשהוא מותיר אחריו מורשת חיה ולא רק כדמות מדע בדיוני אלא גם לדורות של מדענים וחוקרים שנתן להם השראה.

נימוי אושפז מוקדם יותר השבוע וסוכנו אישר את מותו ביום שישי. לדבריו, הסיבה למוות היתה השלב הסופי של מחלת הריאות החסימתית הכרונית  בה לקה בשנים בהם עישן. נימוי הודה בפומבי כי הוא חולה בשנה שעברה, והאשים בכך שנים של עישון, למרות שכבר נגמל לפני כ-30 שנה.

נימוי היה פעיל מאוד ברשתות החברתיות ובחודשיים האחרונים נראה שהוא שולח מסרי פרידה לאוהדיו ובהם מיילות חוכמה ואהדה שתמיד הסתיימו בראשי התיבות LLAP – “live long and prosper” (חייה חיים ארוכים ותשגשג), משפט שנימוי הרבה לומר בתפקידו כספוק.

כעת לאחר ההכרזה על מותו החלו מסרי אהדה להופיע ברשתות החברתיות ובהן תיאור כיצד נתן נימוי השראה לדורות לחפש ולחקור את הגבול האחרון.

העיתונאית נדיה דרייק, שתרמה את התמונה לכתבה זו, חולקת את זכרונותיה עם אתר יוניברס טודיי: ” דמותו של ספוק אופיינה בהגיון הוולקני שלו ובאוזניים המחודדות ונימוי היה אהוד על חובבי מסע בין כוכבים בכל התקופות. לא רק שנימוי הופיע בסדרה המקורית אלא גם החיה את דמותו של ספוק בגרסאות אחרות של הסדרה. הוא הופיע בשמונה סרטי “מסע בין כוכבים” ובשלוש סדרות “מסע”: המקורית, המאויירת ו”מסע בין כוכבים – הדור הבא”.

בנוסף למסע בין כוכבים הופיע נימוי בסרטים “איזור הדמדומים, משימה בלתי אפשרית” “הם!”, אוכלי המוחות, צייד ימי, הגבול החיצון, תהיה חכם, האדם מ-UNCLE, גלריית לילה והיה המגיש של הסדרה “בחיפוש אחר”. הוא גם כתב שתי ביוגרפיות “אני לא ספוק” ו”אני ספוק” לאחר שהבין שזו הדמות איתה הוא מזוהה יותר מכל. הוא גם כתב וביצע חמישה אלבומים, אחד מהם נקרא “לאונרד נימוי מגיש את המוזיקה של מר ספוק מהחלל החיצון”. הוא היה גם צלם ומשורר, תרם את קולו לדיבוב וביים שישה סרטים לרבות “מסע בין כוכבים 4 – המסע הביתה” ו”שלושה גברים ותינוקת.”

לאונרד נימוי עם האסטרונום פרנק דרייק מסט"י. צילם סת' שוסטק, אף הוא מסט"י. באדיבות משפחת דרייק (ליוניברס טודיי)
לאונרד נימוי עם האסטרונום פרנק דרייק מסט”י. צילם סת’ שוסטק, אף הוא מסט”י. באדיבות משפחת דרייק (ליוניברס טודיי)

אתר הידען מוסיף: בשנת 1982 ביים נימוי סרט טלוויזיה “אשה ושמה גולדה”, על ראשת ממשלת ישראל גולדה מאיר, שזיכה אותו במועמדות לפרס האמי ובו גילם את בעלה של מאיר לצידה של אינגריד ברגמן. על סרט זה ועל שלושה סרטים מסדרת “מסע בין כוכבים” היה מועמד לפרס אמי אך מעולם לא זכה בו.

נימוי שנולד להורים חרדים מהגרים מאוקראיינה השתמש בידע שלו במסורת והעביר לקהל חובבי המדע בדיוני את תנועת היד ובה אצבעות פשוקות, המשמשת בברכת הכוהנים.
הוא הותיר אחריו אישה – סוזן, שני ילדים ושישה נכדים מנישואיו לסנדרה זובר.

10 תגובות

  1. ניסים
    צודק. לא רק ה”אנטרפרייז” גם הקולומביה. שמותיהם של אסטרונאוטים אלה יוענקו למכתשים ולמקומות אחרים על פלוטו. גם כוכב לכת זה יצולם בעוד מספר חודשים. הזדמנות להנציח את אילן רמון ז”ל. הייתי מרחיק לכת ומנציח גם את בנו שנספה בתאונת אימונים.

  2. דורות גדלו על דמותו של מיסטר ספוק וחבריו לאנטרפרייז. מתוך רצון לשמר מורשת תרבותית זו כדאי לקרוא מכתשים ומקומות אחרים על האסטרואיד קרס על שמם כמו מכתש ספוק, מכתש קירק(קפטן קירק) מכתש אנטרפרייז ועוד.

  3. יש קונספרציות ויש קונספרציות .לדוגמא כאשר מתגלה כבר הקונספירציה. אז זה הופך לפשע. קחו א. אולמרט לדוגמא. לגבי כמה דברים שעשה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן