סיקור מקיף

נאס"א חוגגת את המעבר של ניו הוריזונס בנקודה הקרובה ביותר לפלוטו וממתינה לחידוש הקשר עימה לפנות בוקר

המדען הראשי של החללית – אלן סטרן: ניו הוריזונס כותבת ברגע זה את ספרי הלימוד על פלוטו

פלוטו כמעט ממלא את שדה הראיה של מצלמת Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) שעל החללית ניו הוריזונס, כפי שצולמה שעות אחדות לפני ההתקרבות במרחק 768 אלף קילומטרים מפני השטח של פלוטו. זו התמונה העדכנית והמפרטת ביותר ששודרה לכדור הארץ לפני ההתקרבות היום ב-14 ביולי. התמונה הצבעונית שולבה עם נתונים בשחור לבן ברזולוציה נמוכה ממכשיר Ralph  שצולמו קודם לכן ב-13 ביולי. חצי כדור זה נשלט על ידי תצורה בהירה גדולה המכונה "הלב", אשר קוטרה מוערך בכ-1,600 קילומטרים. ה"לב" גובל במשטחים הכהים שעל קו המשווה, ובשטחים מנומרים במזרח (מימין). ואולם אפילו ברזולוציה זו מרבית פנימו של ה"לב"  חסר תוואים מיוחדים – יתכן שמדובר בסימן לתהליך גיאולוגי מתמשך. צילום: NASA/APL/SwRI
פלוטו כמעט ממלא את שדה הראיה של מצלמת Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) שעל החללית ניו הוריזונס, כפי שצולמה שעות אחדות לפני ההתקרבות במרחק 768 אלף קילומטרים מפני השטח של פלוטו. זו התמונה העדכנית והמפרטת ביותר ששודרה לכדור הארץ לפני ההתקרבות היום ב-14 ביולי. התמונה הצבעונית שולבה עם נתונים בשחור לבן ברזולוציה נמוכה ממכשיר Ralph שצולמו קודם לכן ב-13 ביולי. חצי כדור זה נשלט על ידי תצורה בהירה גדולה המכונה "הלב", אשר קוטרה מוערך בכ-1,600 קילומטרים. ה"לב" גובל במשטחים הכהים שעל קו המשווה, ובשטחים מנומרים במזרח (מימין). ואולם אפילו ברזולוציה זו מרבית פנימו של ה"לב" חסר תוואים מיוחדים – יתכן שמדובר בסימן לתהליך גיאולוגי מתמשך. צילום: NASA/APL/SwRI

נאס"א מדווחת כי החללית ניו הוריזונס ביצעה את המעבר ליד פלוטו מוקדם יותר היום, ממרחק של כ-12,600 קילומטרים, והפכה להיות החללית הראשונה שחקרה עולם כה מרוחק מכדור הארץ.

כמתוכנן, החללית ניו הוריזונס נמצאת כעת בשלב איסוף נתונים ובקשר עם בקרי הטיסה במעבדה לפיזיקה יישומית באוניברסיטת ג'ונס הופקינס במרילנד. המדענים ממתינים לראות האם ניו הוריזונס "תתקשר הביתה" ותשלח סדרת עדכוני מצב המעידים כי שרדה את המעבר והיא במצב טוב. "שיחה " זו צפויה לשעה תשע בעבר שעון החוף המזרחי, ארבע לפנות בוקר שעון ישראל ב-15 ביולי.

כפי שתיארנו בכתבות קודמות, סיפורו של פלוטו החל רק לפני דור אחד כאשר קלייד טומבו הצעיר חיפש אחר כוכב הלכת X, שלפי התיאוריה אמור היה להימצא מעבר למסלולו של נפטון-רהב. הוא גילה נקודה חיוורת של אור שהיום אנו מתבוננים בה כעולם מורכב ומרתק.

המעבר של ניו הוריזונס ליד כוכב הלכת הננסי וחמשת ירחיו הידועים מספקת היכרות מקרוב עם חגורת קויפר – איזור חיצוני המאוכלס בעצמים קרחיים החל מגודל של הרים ועד לגודל של כוכבי לכת ננסיים. עצמי חגורת קויפר כמו פלוטו משמרים עדויות אודות תחילת ימיה של מערכת השמש.

"אני מרוצה מההישג של נאס"א, עוד ראשוניות הממחישה שוב כיצד ארה"ב היא המעצמה המובילה בעולם בתחום החלל" אומר ג'ון הולדרן, עוזר הנשיא אובמה והיועץ של הבית הלבן למדע וטכנולוגיה.
"ניו הוריזונס היא האחרונה בסדרה ארוכה של השגים מדעיים בנאס"א לרבות משימות המקיפות יותר מגוף חללי אחד וטלסקופ החלל קפלר המרשים שזיהה כוכבי לכת דמויי כדור הארץ המקיפים כוכבים אחרים. בנוסף, הלוויין DSCOVR שישוגר בקרוב ויספק תמונות 'של כל כדור הארץ בזמן אמת ממרחק של 1.5 מיליון קילומטרים.
כאשר ניו הוריזונס תשלים את המעבר ליד פלוטו ותמשיך עמוק לתוך חגורת קויפר, ימשיך המסע מרובה היעדים של נאס"א להפיק תגליות.

"חברי הצוות המדעי של ניו הוריזונס מריעים לנוכח התמונות החדות שהגיעו מפלוטו לפני טיסת ההתקרבות היום, 14 ביולי 2015 במעבדה לפיזיקה יישומית באוניברסיטת ג'ונס הופקינס, מרילנד. צילום: : NASA/Bill Ingalls

"חקר פלוטו וירחיו על ידי ניו הוריזונס מוסיף ממד נוסף לחגיגות 50 שנות מחקר פלנטרי בחלל בידי נאס"א" אומר מנהל נאס"א צ'ארלס בולדן. "שוב השגו ראשונים הישג הסטורי. ארה"ב היא הראשונה להגיע לפלוטו ולהשלים בכך את הסקירה הראשונית של מערכת השמש, הישג שאף מדינה אחרת לא יכולה להשיג."

המנהל המדעי של המשימה, אלן סטרן מ- SwRI בקולורדו, אומר כי החללית כותבת את ספר הלימוד אודות פלוטו: "צוות ניו הוריזונס גאה על ההישג של להיות החללית הראשונה במערכת פלוטו" אומר סטרן. "חללית זו סיפקה השראה לבני אדם בכל רחבי העולם בזכות ההתרגשות של חקר החל ומה האנושות מסוגלת להשיג".

ניו הוריזונס, שטסה במשך כמעט עשר שנים וגמאה מרחק של כ-5 מיליארד קילוטרים הקדימה בדקה אחת את רגע המעבר, כפי שתוכנן בעת שיגורה בינואר 2006. החללית חלפה בתוך חלון בגודל 60 על 90 קילומטרים בחלל – שווה ערך של מטוס סילון המגיע למרחק של כדור טניס מייעדו.

מכיוון שניו הוריזונס היא החללית המהירה ביותר שנבנתה אי פעם, היא טסה דרך מערכת פלוטו במהירות של 50 אלף קמ"ש. התנגשות עם גרגיר קטן במהירות כזו יכולה להרוס את החלית. ברגע שתחדש את הקשר, יידרשו 16 חודשים לשלוח את כל המידע שאגרה בחזרה לכדור הארץ.

לידיעה באתר נאס"א

עוד בנושא באתר הידען"

 

 

 

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן