חוקרים ישראלים הובילו מחקר גנטי מקיף שקבע: לתפוצות היהודים יש קשר גנטי

במחקר, בהובלת חוקרי הטכניון ורמב"ם ובהשתתפות אוני' ת"א ושמונה מדינות, הוכח: ליהודים מוצא משותף – מהלבנט

ד"ר דורון בהר
ד"ר דורון בהר

צוות בינלאומי של מדענים חוקרים משמונה מדינות הבהיר את המבנה הגנטי של העם היהודי ברמת הגנום כולו. כתב העת המדעי היוקרתי Nature מגלה כי חוקרים משמונה מדינות בדקו 600 אלף סמנים גנטיים וקיבלו תמונה משולבת של המבנה הגנטי של העם היהודי, תוך השוואת צאצאיהם של בני 14 קהילות יהודיות בתפוצות עם 69 אוכלוסיות לא יהודיות ברחבי העולם.

המחבר הראשי של המאמר הוא ד"ר דורון בהר מהמרכז הרפואי רמב"ם בחיפה, העובד עם פרופ' ריצ'רד ווילמס מהמרכז הביולוגי האסטוני בטרטו. חוקרים ישראלים אחרים הם הפרופ' קארל סקורצקי וגנדי יודקובסקי מהפקולטה לרפואה ומכון המחקר על שם רפפורט ומהמרכז הרפואי רמב"ם בחיפה,ד"ר סהרון רוסט, ד"ר דויד גורביץ ופרופ' בת-שבע בונה-תמיר מאוניברסיטת תל אביב.

"יהודים בני ימינו מורכבים מאוסף של קהילות שחבריהם ברחבי העולם מזדהים זה עם זה מכוח מסורת דתית, היסטורית ותרבותית משותפת", מסביר ד"ר בהר. "ראיות היסטוריות מציעות מוצא ראשוני משותף במזרח התיכון, ולאחריו הגירות מרובות שהובילו להקמת קהילות יהודיות באירופה, אפריקה ואסיה – במה שמכונה יהדות התפוצות. מחקרים גנטיים קודמים הראו שיתוף שושלות אבהיות, עם אירועים מייסדים מרובים עבור שושלות אימהיות – אבל לא בחנו את מוצא היהודים ברמת הגנום כולו ועל פני הקשת הרחבה של יהדות התפוצות".

צוות בינלאומי של מדענים שכלל חוקרים מישראל, אסטוניה, רוסיה, ספרד, פורטוגל, איטליה, בריטניה וארצות הברית השלים ניתוח מקיף של יותר מ 600,000 סמנים גנטיים, המפוזרים על פני הגנום כולו, כדי לקבל תמונה משולבת של המבנה הגנטי של העם היהודי, תוך השוואת צאצאיהם של 14 קהילות יהודיות בתפוצות, עם 69 אוכלוסיות לא יהודיות ברחבי העולם.

ניתוח התוצאות הדגים מבנה גנטי בתוך אוכלוסיות המזרח התיכון שלא תואר קודם לכן ושהדגיש רכיב לבנטיני אליו מראות זיקה גנטית הדוקה רוב הקהילות היהודיות, ויותר מ 90% מהאוכלוסייה היהודית בת ימינו. המקבץ הגנטי של הקהילות היהודיות וחפיפתם עם אוכלוסיות לבנטיניות מסוימות גדולה יותר מהחפיפה עם האוכלוסיות המארחות בתפוצה ברובם המכריע של המקרים. ממצאים אלה עולים בקנה אחד עם המקורות המשותפים בלבנט, הגירה מאוחרת יותר שהובילה ליצירת התפוצה היהודית ורמות שונות של עירוב עם האוכלוסיות הלא יהודיות בין העדות השונות בפזורה היהודית. לפיכך הראיות הגנטיות, כעת ברמת הגנום הרחב, עולות בקנה אחד עם העדויות ההיסטוריות המקובלות על מוצאו ועל מבנה האוכלוסייה של העם היהודי.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

37 תגובות

 1. יעקב, שתי הערות: א. אף כי הגנטיקה מתאימה את עצמה – אלפיים שנה אינן מספיקות לשינויים ברמה כזו. שים קבוצה מבודדת של ג'ינג'ים באפריקה, ותמצא אותה קבוצה (אם תשרוד) גם כעבור אלפיים שנה. ב. השוואה גנטית מתבססת בין השאר (או בעיקר) על תקלות משותפות, ובפרט תקלות שאין להן כל משמעות מעשית ואשר מאפשרות מעקב אחר אבות משותפים, לאו דווקא על התאמות של הגנום לסביבה.

 2. בקשר למה שהופיע בדוח שהקהילות היהודיות קרובות לקהילות המקומיות הוא הגיוני לחלוטין שכן המיקום משנה את הגנטיקה עם הזמן לדוגמא,אם קבוצת אוכלוסיה אירופאית תהגר לאפריקה ולא תתערב עם המקומיים הדנ״א שלהם ישתנה ויותאם לתנאי המקום,כמובן שזה יקח זמן אבל הגנטיקה האנושית מתאימה את עצמה לצורך הישרדות.

 3. היי!
  חשבתי על ה"כושים" בישראלית.
  זה נכון שיש להם אנזים עם כיפוף "ברך" וזה גנטי וזה בקשר ישיר למולקולה לאנזים בדם ביוכימיה של הדם ולצבע עור הנורא כהה? מצאתי את זה בגוגל ואני לא יכולה למצוא את זה שוב.
  זה כאילו בלי שום קשר לאבולוציה לאותה אפריקה לשמש?
  אותה ביולוגיה ביוכימיה שונה
  כלומר התרופות לכאבי ראש לכאבי שרירים, הסמי המשכרים, האלכוכהול הבעיות אלימות זה תופעות לוואי? ק ב ו צה ל א נח ק ר ת
  למדתי אבולוציה בחיפה לא ביולויגה של התא.
  חשוב לי! ומסקרן – אודה למחקר. רפואה משלימה זה לא.

 4. הם העלימו ממסקנותיהם כמה נתונים בסיסיים שהטו את כל 'המחקר'. אני גנטיקאי לא פחות מהם קראתי נתוני הדוח ומצאתי הרבה סימני שאלה על כל המסקנות הפופוליסטיות שהעלו החוקרים:

  1. בהסתכלות על סרגל הפריסה של התפרוסת הגנטית העולמית, ניתן לראות בברור כי הקהילות כולן קרובות לסביבתן הלא יהודית.

  2. אותה קרבה בין אשכנזים לספרדים נעוצה בקרבה גנטית גזעית טבעית של ים תיכוניים עם אשכזנים, ועל כן הקרבה המתוארת בדוח.

  3. אותן קהילות שצויינו כנבדלות הנן קהילות מבודדות שרחוקות מן הדפוס הגנטי הים תיכוני והאירופי (שאמרנו שהם קרובים ממילא) ועל כן השוני המובהק בינן לבין קהילות יהודי אשכנז ויהודי הים התיכון.

  4. הקרבה הגנטית של יהודי התפוצות לתפוצותיהן נעוצה בנישואים עם מקומיות ומקומיים, הגנים התערבבו למיקס אשר על פי רוב נוטה לדפוס האיזורי ללא כל צל של ספק.

  המסקנות הנימהרות של הדוח הם אות קין של מחקר המתיימר להצטייר כמדעי וחבל.

  בואו להשלתלמות אצלי במכון ויצמן חוקרים יקרים ואלמד אתכם קצת נימוסי מחקר מדעי ובעיקר צניעות ויושר מדעי.

 5. בכל אופן מוני, זו לא חוכמה לחיות במדינה מודרנית, ליהנות מהשירותים שלה (למשל הגנה עליך) ולירוק לה בפרצוף. זה יכול קרות רק בישראל כי היהודים רחמנים בני רחמנים.

  כפי שאתה יכול לקרוא ברחבי האתר אני מבקר מאוד את ההחלטות של גורמים שונים במדינה, אבל בשום אופן לא אתמוך במי שקורא לאי לגיטימיות שלה. אני וחברי, מנסים להגן על ישראל בכל פורום אפשרי בעולם כאשר כל מיני חורשי רעה שמקבלים מימון איראני מנסים לחסל את הלגיטימיות שלה. חבל שיש גם ישראלים שחושבים ככה, ישראל היא עדיין מדינה נהדרת ולא מרכז העיוולת של העולם.

  באשר למחקרים הגנטיים, אם זו תוצאתם, יש לכבדם. בניגוד אליך, אינני סבור שהם באים למלא אג'נדגה כלשהי למעט סיפוק הסקרנות המדעית.

 6. מוני, שמעת פעם על תיאוריית הכוזרים? נראה לי שכדאי לך לקרוא על זה, מי יודע אולי זה עוד ישפיע עליך…

 7. בס"ד
  ל24 הציונים לא צריכים הצדקה כזו או אחרת וגם היו מוכנים להתפשר על ארגנטינה ואוגנדה
  אבל מה לך נגד אשכנזים או ספרדים או אתיופים
  בכל תפוצות ישראל חיכו באמונה פשוטה ותמימה לקיבוץ הגלויות שקורה עתה
  אין כאן שום קשר לאשכנזים ולציונים
  יש כאן ציפיה וכמיהה של אלפי שנים בכל הגלויות לשיבה לציון
  ואין לכמיהה זו צורך במחקרים שיאששו אותה
  חבל לדבר בסגנון של שנאה – בודאי לא התכוונת לפגוע באף אחד
  ואני מתנצל בשמך על הסגנון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן