סיקור מקיף

האם אפשר לספק הוכחה מדעית להשערה כי גברים יהודיים מסוימים הם צאצאים למשפחות כוהנים?

ניתוח הרצף הגנטי של כרומוסומי Y הראה כי לגברים היהודים שנושאים מסורת של שייכות לכהונה היה כנראה אב קדמון משותף אשר חי לפני 2,000 או 3,000 שנה

יש רופא במעבדה? אורח המדור: פרופ' קרל סקורצקי, המרכז הרפואי רמב"ם והטכניון "מכון ויצמן למדע עושה שירות עצום לרפואה בישראל בכך שהוא מביא את הרופאים למעבדות ומלמד אותם לחשוב כמו מדענים"

מימין: פרופ' אהוד שפירא ופרופ' קרל סקורצקי. מחוץ לקופסה
מימין: פרופ' אהוד שפירא ופרופ' קרל סקורצקי. מחוץ לקופסה

האם גברים יהודיים מסוימים קשורים בקשרי משפחה לאהרון התנ"כי? האם מיליוני יהודים אשכנזים הם נצר למספר קטן של "אמהות מייסדות"? האם כל הגרורות של סרטן נוצרות מאותו גידול ראשוני? אלה הן כמה מהשאלות הנשאלות במחקרו של פרופ' קרל סקורצקי, רופא מהמרכז הרפואי רמב"ם, וראש מכון המחקר על-שם רפפורט בטכניון, אשר עבד באחרונה, במסגרת שנת שבתון, במחלקה למדעי המחשב ומתמטיקה שימושית של מכון ויצמן למדע.
איך רופא משתלב בקבוצה של מדעני מחשב? פרופ' סקורצקי מחלק את זמנו בין טיפול בחולים במרכז הרפואי רמב"ם לבין מחקר בגנטיקה של אוכלוסיות. הוא מאמין שתקשורת שוטפת ושיתופי פעולה עם מדעני מחשב יכולים לסייע בהשגת פתרונות לא קונבנציונליים – "מחוץ לקופסה" – לשאלות מחקריות בתחומי מדעי החיים. הוא הגיע למכון בעקבות קריאה על מחקריו של פרופ' אהוד שפירא מהמחלקה למדעי המחשב ומתמטיקה שימושית ומהמחלקה לכימיה ביולוגית, אשר פיתח גישה חישובית חדשנית לבחינת סוגיות ביולוגיות. למעשה, פרופ' סקורצקי כבר היה בשבתון במכון ויצמן בשנת 1991 (ראו מסגרת). "מכון ויצמן הוא מקום מעולה, אשר עולה על מקומות רבים בעולם מבחינת סביבת המחקר והתמיכה במחקר", הוא אומר.
פרופ' שפירא פיתח גישה אשר משלבת ביוכימיה מתקדמת עם שיטות חישוביות, ומנצלת סמנים מסוימים במולקולת הדי-אן-אי כדי לברר את המוצא של תאי גוף. מדובר במיוחד בחלקי הדי-אן-אי הנקראים מיקרו-לוויינים, אשר כוללים "אותיות" גנטיות שחוזרות על עצמן, ולכן מועדות לצבור טעויות בכל פעם שהתא מתחלק. כך, למשל, קל לעשות טעות במילה "מיסיסיפי" ולכתוב אותה כ"מיסיסיסיפי". באמצעות ניתוח טעויות גנטיות מסוג זה יכולים המדענים להגיד כמה פעמים התא התחלק בעבר ומה יחסי הקירבה בין התאים.
בתקופת השבתון שלו, במחקר משותף עם ד"ר שלו איצקוביץ, חוקר בתר-דוקטוריאלי ממעבדתו של פרופ' שפירא, התמקד פרופ' סקורצקי בחקר תאי סרטן. למשל, קביעה כמה פעמים התחלקו תאי לויקמיה עשויה לאפשר למדענים להעריך עד כמה הלויקמיה היא תוקפנית. מחקרים נוספים, אשר מתבססים על מיקרו-לוויינים בדי-אן-אי, יכולים לעזור לקבוע מתי נוצרו גרורות סרטניות מגידול מסוים, ומכמה תאים בגידול המקורי הן התפתחו.
"מחקרים אלה", אומר פרופ' סקורצקי, "דומים למחקרים בגנטיקה של אוכלוסיות אותם ביצעתי במשך שנים רבות בטכניון. אתה בודק את הקירבה בין התאים במקום בני-אדם, אך בשני המקרים אתה משתמש בניתוח של די-אן-אי כדי לבנות אילנות יוחסין אשר מגלים מוצא משותף ואת הענפים ה'משפחתיים' השונים". מחקרו
בטכניון התמקד במוצא של קבוצות אוכלוסין שונות. במחקר אחד הוא חקר את כרומוזומי Y אשר קובעים את מין הזכר ועוברים ללא שינוי מאב לבן – ולכן הם משמשים כלי חשוב למעקב אחר שורשים. המחקר העלה, כי לגברים יהודים מודרניים, צאצאים משוערים של משפחות כוהנים, היה כנראה אב קדמון משותף אשר חי לפני 2,000 או 3,000 שנה – ממצא שמאשר לכאורה את המסורת היהודית לפיה הכוהנים היהודיים הם צאצאיו של אהרון, אחיו של משה. במחקר אחר מצאו פרופ' סקורצקי ושותפיו למחקר, כי לכמעט מחצית מהיהודים האשכנזים יש שורשים גנטיים המגיעים לקבוצה קטנה של ארבע נשים אשר חיו לפני כאלפיים שנה. עוד ממצא: אוכלוסיות הדרוזים השוכנות בצפון הארץ ובארצות השכנות הן מגוונות מאוד מבחינה גנטית, דבר שמאשר את המסורת הדרוזית, שלפיה מוצאה של העדה נעוץ בשורשים רבים.
בעתיד עשוי פרופ' סקורצקי לשתף פעולה עם מעבדתו של פרופ' שפירא בסוגיות רפואיות שאינן קשורות לסרטן, כגון התחדשות של הכליה לאחר פגיעה. פרופ' שפירא אומר, שהידע העמוק של פרופ' סקורצקי בביולוגיה וברפואה עזר למדעני המכון לחשוב על יישומים קליניים חדשים ולפתח קשרים בקהילה הרפואית בארץ ובעולם.
פרופ' סקורצקי: "מכון ויצמן למדע עושה שירות עצום לרפואה בישראל בכך שהוא מביא את הרופאים למעבדות ומלמד אותם לחשוב כמו מדענים. ככל שהרופאים יהיו בקיאים יותר בחשיבה מדעית, כך יוכלו לטפל טוב יותר בחולים. צניעות היא תכונה חשובה לכל אדם, ובמיוחד לרופא. כאשר אתה עובד עם מדענים, אתה מבין כמה אתה לא יודע, עד כמה כולנו חייבים להכיר במגבלות הידע שלנו ולשאוף תמיד לדעת יותר".

תקשורת

פרופ' סקורצקי הגיע לישראל ולמכון ויצמן שבועיים לפני שהחלו טילי סקאד עיראקיים ליפול על ישראל, בתחילת 1991. הוא למד רפואה באוניברסיטת טורונטו ובהרוורד, עבד באוניברסיטת טורונטו, ובא למכון ויצמן כדי לעבוד עם פרופ' דוד גבעול ופרופ' יוסי ירדן, אשר היו ידועים כמומחים בחקר גורמי גידול. הוא שקל אז עלייה לארץ, ורצה לוודא שאפשר לעסוק בישראל במחקר ברמה גבוהה. "השהייה במכון השפיעה השפעה מכרעת על החלטתנו לעלות לישראל", הוא אומר. כאשר התחילו הסקאדים הראשונים לפגוע בערי ישראל, הוא קיבל שיחת טלפון מהוריו (שמאז הלכו לעולמם). ההורים, שניהם ניצולי שואה, לא ביקשו מבנם היחיד לחזור לקנדה. במקום זאת הם עלו למטוס והצטרפו למשפחת בנם ברחובות, בחדר האטום. "החלטנו שאם עברנו את זה, אנחנו יכולים לחיות בישראל", הוא נזכר. מכיוון שרצה לעסוק גם במחקר מדעי וגם בטיפול בחולים, הוא בחר להצטרף לצוות רפואי של המרכז הרפואי רמב"ם. שם ניהל במשך עשור את מחלקת הכליות. כיום הוא מכהן כמנהל הפיתוח הרפואי והמחקרי במרכז.

בקיצור:

השאלה: האם אפשר לספק הוכחה מדעית להשערה כי גברים יהודיים מסוימים הם צאצאים למשפחות כוהנים?

הממצאים: ניתוח הרצף הגנטי של כרומוסומי Y הראה כי לגברים היהודים שנושאים מסורת של שייכות לכהונה היה כנראה אב קדמון משותף אשר חי לפני 2,000 או 3,000 שנה.

26 תגובות

 1. הטלסקופ האהבל?

  נזכרו כאן 2 מחקרים לגבי המוצא היהודי-
  אחד מראה על מוצאם של הרבה מהיהודים הנחשבים כיום לכוהנים מאב משותף לפני 2000 או 3000 שנה(אהרון הכהן היה לפני 3000 ומשהו שנה. אני משער שאם הטווח הוא של 2000 3000 שנה אז עוד כמה מאות שנים זה לא בלתי אפשרי)

  השני מראה שכמעט חצי מהיהודים ההאשכנזים הגיעו(אני משער שהכוונה בשושלת אימהית- כלומר אמא של אמא …) מ4 אימהות משותפות לפני כ2000 שנה. לא סביר שאלו 4 האימהות שבתנ"ך מכמה סיבות:
  א. יש כאן כ1500 שנה הפרש (אם כי צריך לבדוק גם כאן מה טווח הטעות הסביר).
  ב. זה מוצא משותף רק לחלק מהיהודים האשכנזים. אם זה מ4 האימהות שבתנ"ך זה אמור להיות גם אצל יהודים ספרדים (אמנם יתכן שזה לא נבדק).
  ג. אני מניח שהמחקר על האמהות נעשה על גנים שעוברים מאמא לילדים (ואין לאבא השפעה עליהם). מאחר שנזכרה בפשט רק בת אחת ליעקב(אמנם לפי המדרש נולדו גם תאומות עם כל שבט ושבט) יש להניח שהמוצא הרלוונטי הוא של נשות בני יעקב ולא של נשות יעקב.
  לא ידוע לנו מאיפה הגיעו נשותיהם של בני יעקב (למעט תמר שמובן שלא הייתה קשורה במוצאה למשפחת יעקב). בפשט הפסוקים אין סיבה להניח שהן היו קרובות משפחה של אמהות השבטים או אחת של השנייה.

 2. קראתי עכשיו את תגובתו של רענן ורציתי לענות את מה שענה נקודה בסוף: הכהונה פשוט עוברת עם כרומוזום Y ולא אחר.It's as simple as that. לגבי ההערכה של 50% גנים זרים – היא אינה מוכרת לי וגם אינה בהירה דיה. גם לא ברור מה גורם לגנים ה"זרים" להיחשב "זרים" (לא שבאופן עקרוני אין דרך להגדיר את הדברים כהלכה אבל דרך זו לא ננקטה בתגובה ולכן קשה להבינה).
  המספרים שאני שמעתי שונים לחלוטין ואשמח לראות מראה מקום לביסוס הטענה הנ"ל.

 3. סליחה רענן התבלבלתי. אתה צודק.

  רק שאצל הכהנים זה כן תופס כי כהן זה מי שאביו כהן.. ולכן כרומוזום Y תופס לגביהם

  אבל דרך אגב. אותו כרומוזום Y שומט את כל הקרקע מתחת לתיבת נוח. כי לפי סיפור נוח כל הY שיש היום בעולם בא מנוח עצמו. מה שבדיקה מהירה צראה שזה לא כך כי יש שונות גדולה מאוד יחסית ל5000 שנים מאז נוח..

 4. 1)זלדה כתבה בזמנה:לכל איש יש שם…ואם אדם נושא שם כהן לדוגמא ,למען השם בשביל מה צריך הוכחה מדעית לכך?שמו מחייב.
  2)לגבי ה'אליטות' מנצר הכוזרי שציינת(יש בעייה עם הגדרה זו כיוון ש'גאווה' מורידה מערכם,וצניעותם לא מאפשרת את גילויים/פירסומם)אך ,אכן קהל משפחותיהם מצויות בארץ ישראל וייסדו אותה,וכן נחקרות בשקט.בשקט.
  הללו:'גרי הצדק' -השבותניקים (כן,כן) ה'מושבעים' ל'ליבה' היהודית למען 'בהירות אורם וקידושם של כלל שאר-העמים'.(מסביר גם מדוע נוצרו עירובי קידושין).
  איך אומרים בצרפתית?האצילות מחייבת(בעל כורחם, ולטובת כולם).
  לדאבוננו,'מיתות משונות' קורות ב'ארץ מחוללת'כאשר פוגעים בהם ,כיוון ש'הם'(מייצגי חיות הקודש והשומרים!) אינם 'מותרים' לפגוע באחרים-נאסר עליהם,מעצם "נגזרות" מחוייבתם הגנטית-רוחנית ל"נשגב הנאצל',שמנחה אותם בזיקות נסתרות ונגלות לאחר שיבתם המיוחדת וב'הכרה מלאה' ואהבה למקור הווית ה"ליבות":אוצרי הזכרון- היהודי/עברי: הן כגורל-הנסיבתיות:והן כתוצרי השתלשליות ארועים'בחירתיות- דטרמניסטיות-שושלתיות' ובסיבובים של ריטואלים נושבים וחוזרים:כדוגמת 'השבעת' מלוכנות הכוזר וכמגילת רות ועוד שאינם מודעים עדיין..

 5. אני יודע שכרומוזום Y עובר מאב לבן בלבד
  נניח יש פירמידה הפוכה שבקודקודה למטה אתה נמצא ומעליך הוריך ומעליהם ארבעת סביך ומעל 8 סבי רבא שלך נניך שזו כל הפירמידה כלומר רק 4 דורות ולא אלפי שנים.
  אפילו בפירמידה קטנה כזו כבר ניתן לראות שכרומוזום הY שלך הגיע רק מאדם אחד מבין שמונת אבותך, כלומר ניתן לומר משהו משמעותי רק על שמינית מסך אבותיך. כמובן שככל שהולכים אחורה בזמן כרומוזום הY שלך מייצג שיעור הולך וקטן מסך כל אבותיך.

 6. רענן, כרומוזום Y עובר מאב לבן בלבד.
  אם אני לטועה המחקרים הראו ש50% מהגנים של היהודים הם גנים זרים. כלומר היהודים התחתנו בממוצע עם חצי גוי חצי יהודי.

 7. איך מכרומוזום Y שמועבר מאב לבן ניתן שהסיק על כל השושלת? "האב של האב של האב של האב …." זה רק חלק מיזערי מתוך השושלת מה אם האם? מה אם האבא של האם והאמה של האם ומהאמא של האב? המקסימום שניתן להסיק זה לגבי איזה שהוא שבריר זעיר של אחוז מסך השושלת של אדם

 8. לרותי,
  הדרוזים הם ממוצא מזירח תיכוני בדומה ליהודים לכן יש להם סמנים גנטיים משותפים המאפיינים את תושבי המזרח התיכון, זה לאו דווקא אומר על קשר ישיר כלשהו בין העמים.

 9. היהודי הנודד, לצערי אתה מדבר לא לעניין.
  צבע עיניים ושיער הן תכונות שניתן לרכוש גם בלי "גנטיקה ארית".

 10. יונתן, ישנן כמה סיבות מדוע לא נבדק הקשר בין היהודים לכוזרים.
  סיבה היסטורית: רק כוזרים מעטים, האליטות, התגיירו.
  סיבה נוספת: היהודים היו בגרמניה (אשכנז) לפני שגויירו הכוזרים (אם בכלל).

 11. מיכאל זה לא מדויק, בהר הראה כי לחלק מהאשכנזים 4 אמהות (כמדומני 40% מהם), ואילו לא במדויק אותן אמהות קדומות של כל עדות ישראל.

 12. לכבוד הפסח כדאי לזכור שכבר מחברי "אחד מי יודע" חזו את מחקרו של בכר ולימדונו שהיו לנו "ארבע אמהות"

 13. תשובה ליהודי הנודד.
  אכן תיתכן חדירה של גנים זרים, אולם כנראה במידה נמוכה מאוד. אז מהיכן הבלונדינים היהודים? ככל הנראה סלקציה חזקה הנובעת מחשיפה פחותה לאור ןמחסור בויטמין D

 14. זה שהמדען הניכבד גילה שלכל הכהנים היה אב משותף זאת רק מחצית ההוכחה כי יש צורך בנוסף להוכיח שאב משותף זה אינו אביהם המשותף של שאר היהודים.
  סתם, למען הסדר הטוב.
  ערב טוב
  סבדרמיש יהודה

 15. יהודי ארופה בחלקם הם צאצאים של סוחרים יהודים שגיירו שפחות סלאביות/ אריות

  בתקופת המקרא ובית שני לא היו כחולי עין ובלונדים

  זו גנטיקה ארית שטבועה היטב אצל יהודי ארופה

  דרך אגב הכוזרים היו לאום תורכי-טטרי ולכן הסבירות שהם אבותיהם קלושה ביותר

 16. יהונתן אתה טועה. כל המצאים הגנטיים מראים כי לאשכנזים מוצא מזרח תיכוני מובהק.
  החל בדנא מיטוכונדרי, כרומוזום Y, וכלה במוטציות הגורמות למחלות תורשתיות כדוגמת G6PD . אין בכלל ספק בכך. כמובן שתיתכן מידה מסוימת של זרימת גנים מאוכלוסיות המארחות, אך שיעורה נמוך ביותר ולא מטשטש את המובהקות של המוצא המזרח תיכוני.
  הוכחה נוספת לכך פורסמה לפני כשנה כאשר אפינו והשוו אלפי מוטציות גנטיות (סניפים) באשכנזים לעומת אירופאים ונמצא כי האוכלוסיה נבדלת בבירור מארופאים.
  כנראה אתה ניזון מפרסומים מוטים של אנטי-מדענים כדוגמת זנד וחבורתו.

 17. לא נראה לי הגיוני בכלל שיש לאשכנזים קשר כלשהו למזרח התיכון ולגזע היהודי הקדמון.
  למה הוא לא בודק את הקשר בין האשכנזים לכוזרים?

  כתבה מבולבלת ולא ממוקדת. אני מקווה שהמחקרים עצמם לא נראים כמו הכתבה.

 18. במידה וזה יכול לשפר מערכות יחסים בין האזרחים , או לפחות הקטנת מתחים , או לפחות קידום פיתוח הרפואה העתידית , יהיה נכון להקדיש זמן יקר ומשאבים במחקר ; אבל למי שמצוי בנושאי הרפואה , ידוע : שלמחלות כמו לחיידקים , יש יכולחות מדהימות להסתגלות ביחס ישר ( כפונקציה ) , לתנאים שמאפשרים את קיומם , וכן יכולות לא פחותות , בפיתוח מוטציות .

 19. 2000 – 3000 שנה אחורה ממקם את ארבעה האמהות המדוברות בסוף בית שני , תקופת הצדוקים הפרושים הרומאים וכל השאר. או הכי מוקדם תקופת דוד ושוב צדוק והחברה. יש מרחק גדול עד אהרון אחי משה, ופרעה רעמסס 2

  דבר אחר לא הבנתי מהכתבה.
  האם לא ברור שגידול סרטני מתחיל בתא גזע אחד שמשתגע? בריאות בדם או בכבד או בכל חלק אחר, ומשם מפיץ את צאצאיו בגרורות לאורך הנתיבים הנוחים לו, לכל הגוף?
  האם ההבדל בין תא סרטני בריאות ותא סרטני במוח טמון בסרטן או בסוג התא המקורי שהשתגע?

  לכל תשובה תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן