סיקור מקיף

אשכנזים על דרך המשי

גם הם בכוזרים – היהודים היו הגוגל, הפייסבוק והטוויטר של העולם העתיק ואת המידע רב הערך הזה הם העמידו לרשות השליטים האיראניים (ואולי לכל דורש). יהודי איראן כתבו את הספר על ההון-שלטון והיו נחושים להרחיב ולחזק את רשת המסחר העולמית שלהם בדרך האפשרית היחידה – גיור אוכלוסיות לאורך דרכי המשי

כותב: ערן אלחייק – מרצה לגנטיקה של אוכלוסיות באוניברסיטת שפילד, אנגליה במיוחד לאתר הידען

באמצע המאה השישית לספירה נוסדה החאנות הגוקתורכית במרכז אסיה על ידי שבט האשינה שכללה את סין המערבית, מונגוליה, קזחסטן ורוסיה הדרומית. האשינה היו שבט של נוודים למחצה ממוצא איראני שהתגלו כבעלי כישרון ארגון אדיר. הם איחדו את השבטים האיראנו-סיביריים המקומיים ויצרו קונפדרציה תורכית שקראה תיגר על הכוחות המקומיים. אבל לא לעולם חוסן, האוגורים – קבוצה תורכית אחרת – הביסו את החאנות של האשינה ודחקה אותם מערבה כשהם מעניקים להם הזדמנות שנייה להתחיל מחדש. האשינה הזדרזו לנצל את יכולות הארגון שלהם וכישרונם הצבאי וביחד עם השבטים המקומיים הקימו את החאנות הכוזרית. האשינה הביאו עמם לקווקז דת שאמאנית, שפות ומנהגים שונים וטביעת אצבע גנטית שהעידה על מוצאם הסיבירי והייתה זרה לקווקז ולאירופה. טביעת DNA זו ידועה כקבוצת ה-Q על כרומוזום ה-Y. עד היום, רוצפו כאלפיים שלדים עתיקים מכל רחבי העולם שמתוארכים ל-15 אלף השנים האחרונות ורק אוכלוסיות צפון אסיה ואמריקה נושאות את קבוצת ה-Q.

הקונפדרציה הכוזרית עקבה בדקדקנות אחרי הוראות המדריך "בניית אימפריה למתחילים. הם הבטיחו חופש דת, כיבדו את המסורות המקומיות ובתמורה העניקו בטחון ואפשרויות פרנסה ומסחר. תוך זמן קצר הפכה כזריה לאימפריה רבת עוצמה שהטילה את חיתתה הן על האימפריה הרומאית-ביזנטית והן על הח'ליפות המוסלמית. יש שחשים עד היום בעצמותיהם את אימתה של כזריה. כל זאת למה? מכיוון שבניגוד לקבוצות אחרות שהפציעו בשחר ההיסטוריה ונעלמו כלעומת שבאו בלי שאפילו שמם נודע, הכוזרים קיבלו עליהם את דת היהודים והיו לשבטים האחרונים בעולם שקיבלו עליהם את היהדות מרצון. אבל מדוע?

מפה המראה את רשת המסחר של הרדהנים - גילדת סוחרים יהודים, 870 לספירה כפי שמצטיירת על פי רשמיו של אבן קהורדאדבה בספר של הדרכים והממלכות. מתוך ויקיפדיה
מפה המראה את רשת המסחר של הרדהנים – גילדת סוחרים יהודים, 870 לספירה כפי שמצטיירת על פי רשמיו של אבן קהורדאדבה בספר של הדרכים והממלכות. מתוך ויקיפדיה

מסתבר שאיחוד השבטים הצפון קווקזים שדיברו בליל של שפות והאמינו באמונות שונות היה עניין פשוט יחסית. האשינה הנבונים הבינו מהר מאוד שמיקומם האסטרטגי החולש על דרכי המשי מגיע אומנם עם פוטנציאל הכנסות משמעותי אבל גם עם שכנים דתיים וקנאים מאוד. קשה להניח שהאשינה לא שמעו על היהודים. באותו הזמן משקל הכובד בעולם היהודי היה באיראן. מקורו של הישוב היהודי במסופוטמיה היה בצאצאי גלות אשור וגלות בבל של אליטות הדת והשלטון ולאלה נוספו יהודי חדייב מהממלכה האשורית. יהודים אלו זכו ליחס אדיב מהשלטונות שהעניקו להם חופש תרבות ודת. ההתבוללות שלא איחרה לבוא כללה אימוץ השמות, השפה וכמובן רבים ממנהגי הדת המקומיים. ה-DNA של יהודי עיראק ואיראן נראה בדיוק כמו ה-DNA של המקומיים. האימפריה הפרסית שכבשה את בבל המשיכה ביחס הסובלני ליהודים שהתברגו עם הזמן בצמרת הממשל האיראני הודות לנאמנותם הרבה, הצלחתם ונישואי תערובת. במובן זה ג'ראלד קושנר (חתנו של הנשיא דונלד טראמפ) ומארק מזווינסקי (בעלה של צ'לסי קלינטון) לא גילו את אמריקה. בתמורה, הממשל האיראני העניק להם מונופול על המסחר שהעשיר אותם מאוד. היהודים חרשו את דרכי המשי והגיעו עד לסין. כדי לשמר את המונופול שלהם הם המציאו שפות סתרים שכללו בליל של ארמית, עברית, פרסית ומילים מומצאות. לדעתי הטובין שהעבירו היהודים (עבדים, נשים, כבשים, משי ודבש) נפלו בערכם מהטובין הבלתי מדיד שהיהודים העבירו באמצעות שפות סודיות וקודים תרבותיים – מידע. היהודים היו הגוגל, הפייסבוק והטוויטר של העולם העתיק ואת המידע רב הערך הזה הם העמידו לרשות השליטים האיראניים (ואולי לכל דורש). יהודי איראן כתבו את הספר על ההון-שלטון והיו נחושים להרחיב ולחזק את רשת המסחר העולמית שלהם בדרך האפשרית היחידה – גיור אוכלוסיות לאורך דרכי המשי.

באותו זמן שכנו בדרום הים השחור אלאניים, יוונים וסלאבים כשרון לא פחות למסחר ובעלי סקרנות דתית. כבר במאות הראשונות אימצו אוכלוסיות אלו את היהדות אל חיקן. הן תרגמו את התנ"ך ליוונית, הקימו בתי כנסת והמשיכו לפתח את רשת המסחר. למרות כל אלה נותרו יהודי אסיה שקופים מבחינת הרבנות התלמודית. ראשית מפני שהיו רחוקים מבבל וירושלים. הרבנים לא היו היסטוריונים ולא מצאו לנכון לתעד קהילות יהודיות. שנית, היו ספקות באשר למידת יהדותם בשל מגוריהם בסביבה פאגאנית. ושלישית מפני שיהדות זו הייתה מוטציה מוזרה במיוחד בה יחסי היהודים עם השלטון הרומאי היו תקינים, נשים שימשו בבתי הכנסת וכראשי קהילה והגרוע מכל – יהדות זו דחתה את הברית מילה ושברה את אחד המנועים הכלכליים החשובים ביותר של היהדות האורתודוקסית. במובן זה יהודי אסיה הקטנה היו טרום-רפורמיים. למרות חילוקי הדעות, שום סמכות דתית לא הטילה ספק בכשרות ממונם. יהודי אסיה הקטנה תרמו בנדיבות למקדש הורדוס ואפילו לישיבות שקמו אחר כך. בשלב מסויים יהודים אלה אימצו לעצמם את השם אשכנז. הבחירה בשם לא הייתה מקרית, חבל הארץ שבו חיו היה ידוע כמולדתו של אשכנז, נינו של נוח. השכנים מצפון – הסקיתים – כונו בארמית אשגוזה ובעברית אשכנז. הוסיפו לכך שלל נבואות אימה תנ"כיות על הסקיתים וממלכתם אשכנז ותקבלו שושלת מכובדת שעדיף לא להתעסק איתה. חתימת ה-DNA של האשכנזים בני ימינו נוצרה בצפון-מזרח תורכיה בהצטלבות דרכי מסחר עתיקות בין ארבעה כפרים עתיקים ששמותיהם נגזרו מהמילה אשכנז, מקום שכיניתי "אשכנז העתיקה" שכן זהו המקום היחידי בעולם שנושא מראי מקום שנגזרו מהמילה "אשכנז."

האשכנזים אימצו בחדווה את היהדות האנטי רבנית שכללה הימנעות מאכילת חזיר, הימנעות מסגידה לאלילים ושמירה על יום השבת. האשכנזים הרחיבו את רשת המסחר הכול יהודית למרכז ומערב אירופה וחלק מהסוחרים החלו להתיישב שם. האשכנזים גם התרחבו צפונה וכשהגיעו לכזריה התאכזבו לגלות שתבונתם הפוליטית של הכוזרים נפלה בהרבה מתבונתם הכלכלית. הקפיטליזם היה זר לכוזרים (קארל מארקס כינה את יהודי אירופה טרום-קפיטליסטים) והם לא התביישו להודות בכך. במאה השמינית אימצו הכוזרים את היהדות הלא-רבנית והפכוה לדת המדינה. זה לא היה מקח טעות. הכוזרים התעשרו כל כך עד כי נאמר כי מטבעות הכסף אזלו מהאימפריה הרומאית. קשה לקבוע באיזו מידה קיבלו השבטים שהיו תחת שלטון הכוזרים את היהדות. העמים החיים היום בגבולות כזריה ההיסטורית אינם אלו שחיו שם בעבר, אולם יש לקוות שמחקרים ב-DNA עתיק יאפשרו לענות על שאלה זו. היהדות אימצה מנהגים סלאבים רבים כמו שבירת כוס בחתונה והנחת אבנים על קברים. באותה תקופה החלה להתפתח היידיש הסלאבית שראשיתה בבליל שפות איראנו-תורכיות, ארמיות, יווניות וסלאביות כשפת סתרים עבור יהודי מזרח אירופה. לצד היידיש האיראנית והיידיש התורכית שנכחדו כל אחת בצד אחר של העולם. יהודי כזריה החלו גם להכות שורשים בבלקן ובמזרח אירופה.

בסוף המאה התשיעית החלה האימפריה היהודית להתפורר. ראשית, מפני שהכוזרים ניצבו בפני שלושה צבאות בלתי מובסים (הרוסים, המוסלמים והמונגולים) שהכו בהם כל אחד מכיוון אחר ואליהם התווספה מגיפת המוות השחור. שנית, מפני שהן הכוזרים והן האשכנזים לא השכילו לפתח תעשייה בעזרת ההון שצברו. ההון לא חלחל למטה והמצאות צבאיות שיכלו לשנות את המערכה כמו אבק שריפה לא נוצלו להשגת יתרון צבאי. עם התפוררות האימפריה החלה החדירה המסיבית של היהודים לאירופה, במזרח דרך אוקראינה ומדרום דרך איטליה. ה-DNA של יהודי רומא נראה כמו ה-DNA של הגרקו-יוונים ומעיד על עברם הפגאני. בנפול הממלכה היהודית בין המאות ה-12-10, התמוטטה רשת המסחר הכול-יהודית, המזרח נפרד מהמערב והפייסבוק היהודי פשט את הרגל. יהודי איראן ואשכנז נפגשו שוב רק אחרי אלף שנים של בדידות. היידיש כבר לא הייתה שפת סתרים אלא הייתה לשפתם העיקרית של יהודי אירופה, אלא שבשל הקרבה לשבטים הגרמניים היא ספחה מילים גרמניות רבות תוך שמירה על הדקדוק הסלאבי וזכתה לכינוי הלא מחמיא "גרמנית שבורה". את המונופול על המסחר תפסו עתה האיטלקים, ההולנדים, הדנים והיהודים נדחקו לענפים רווחיים פחות. כשאימצו שמות משפחה במאות ה-17 וה-18 שימרו יהודי כזריה את מורשתם הכוזרית וזכרונות הכאגן (שליט הכוזרים) בשמות המשפחה כהן, כהאן ונגזרותיהם. מוצא כרומוזום ה-Y של חלק מהלוויים הוא מאסיה הקטנה. אפשר לשער כי אלו היו צאצאי המכשפים הפגאניים שהמשיכו לשמש בקודש. מוצאו של ה-DNA של הכהנים והלוויים גם הוא באשכנז העתיקה. מוצא המיטוכונדריות (המורשות דרך האם) של האשכנזיות הוא בעמי אירופה ולא בלבנט.

שלט הנצחה לגאון מוילנה בקרבת המקום בו היה בית הכנסת שבו פעל. צילום: אבי בליזובסקי
שלט הנצחה לגאון מוילנה בקרבת המקום בו היה בית הכנסת שבו פעל. צילום: אבי בליזובסקי
מפת ממלכת הכוזרים. מתוך ויקיפדיה
מפת ממלכת הכוזרים. מתוך ויקיפדיה

האשינה והשבטים הכוזריים האחרים שנשאו את קבוצת ה-Q על כרומוזום ה-Y שלהם נטמעו באשכנזים ומהווים לפחות 4% מקבוצה זו. שיטוט בעצי משפחה של דמויות מפתח ביהדות אירופה כמו הגאון מווילנה (הגר"א) ומשפחת הבנקאים אופנהיים מראה שהאשינה הוסיפו להחזיק בעמדות מפתח בקהל ובמסחר. לאחרונה אף הזכיר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהוא נמנה עם צאצאי הגאון מווילנה, ולפיכך נמנה עם יוצאי האשינה.

השוואת הגנום האשכנזי לגנומים עתיקים מהמזרח התיכון מאשרת את עברם המרכז-אסיאתי. הרכיב הלבנטיני העתיק בגנום האשכנזי עומד על כ-3%, אותו אחוז שאירופאי ממוצע חולק עם ניאנדרטלים. הגנום האשכנזי הוא ברובו איראני ומיעוטו אירופאי. המרכיב הלבנטיני דומיננטי אצל הבדואים (68%) והפלסטינים (58%). נראה שמחקרים גנטיים לעולם לא יוכלו להכריע האם הפלסטינים הם צאצאי היהודאים מהסיבה הפשוטה שאין סיבה להניח שהיהודאים נבדלו גנטית מהכנענים. עם זאת, מקובלת עלי מסקנתו של שלמה זנד שהיהודאים התאסלמו כדי לחמוק מתשלום המס וללא ספק מזרועם של הקיצונים שכילו את שש מאות השנים בין חורבן מקדש הורדוס לכיבוש הערבי במרידות חסרות תוחלת. כל עוד לא רוצף ה-DNA של היהודאים, המחקר הגנטי בתחום לא נשלם והפרק היהודאי בסיפור עדיין פתוח. עד אז כפי הנראה, ימשיכו עמי הלבנט לרקוד בנשף המסכות הארוך ביותר ביותר בעולם.

הערך על ממלכת הכוזרים בויקיפדיה

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

20 תגובות

 1. מעניין הוא שמספר שנים אחרי כתיבת המאמר הזה, 2 בדיקות גנטיות עצמאיות, ובנוסף להשוואתן למספר שיטות חישוב, הראו באופן חד-משמעי אצלי (אשכנזי מבטן ומלידה)- כ-55% גנום מזרח תיכוני, עוד מעל ל 25% גנום יווני-איטלקי (דרום איטלקי בעיקר), והשאר- איברי, וצפון אפריקאי.
  כאשר גם הגנום האיטלקי, מכוון ברובו ליהודאיים, כמו גם הגנום האיברי.
  את הבדיקות העברתי לבחינה כנגד קברים עתיקים ופרהיסטורים.
  התוצאות שונות מהותית מאשר הכותב רושם:
  הרבה התאמה לקברים יהודאיים וגם שאינם יהודאיים ברומא בעיקר.
  מבחינת אוכלוסיה עכשווית. הגנום המזרח תיכוני שלי בהתאמה גבוהה מאד לתושבי לבנון, סוריה, עבר הירדן המזרחי, ואפילו מדינות המפרץ הערביות.
  מעט איראני, ומעט טורקי.
  אבל נראה שלא נצליח לבלבל את הכותב עם עובדות.

 2. ליוסף:

  המחקרים של אלחייק עצמו שוללים את תיאוריית הכוזרים מאחר והם לא מוצאים קשר לאוכלוסיה שחיה בשטחי הממלכה (אלנים ועמים צפון קווקזיים) וגם לא לאוכלוסיה שקשורה אליה (עמים תורכיים).

  הדיבור על כך שאולי שליש מהאשכנזים הם צאצאי הכוזרים הועלו כהשערה בידי קווין אלן ברוק, חוקר אובייקטיבי שרצה לחקור בלי אינטרסים את הסוגיה. לבסוף ברוק ניסוג לחלוטין גם מן המסקנה הזאת, והתייחס לכך במהדורה החדשה שלו. אשכנזים בהירים כי הם התערבבו עם אוכלוסייה דרום אירופאית, ייתכן אפילו שהדרום אירופאים הם הרוב של המטען הגנטי הזה, אבל ברמה המתודית, אין הבדל בין לטעון שחיסונים גורמים לאוטיזם ולהכחיש שואה, לבין תיאורית הכוזרים.

 3. מדובר בחוקר מדרג נמוך ביותר של עולם המדע. אדם שנכשל פעם אחר פעם להוכיח את דבריו ובכל פעם משנה את התיאוריה שלו בכדי שהיא תתאים לממצאיו.

  תחילה במחקר מ-2012 הוא טען שהוא מצא את הגנום הכוזרי אצל יהודי אשכנז בגלל קירבה לכאורה לעמי הקווקז. אלא שאז התברר שהוא מצא קרבה בין אשכנזים לארמנים, העם הכי מזרח תיכוני בקווקז. בהמשך החוקרים מן המאגר שממנו הוא לקח את הנתונים הראו שארמנים נמצאו אף קרובים יותר ליהודים ספרדים מאשר לאשכנזים. כמו כן ארמנים מעולם לא חיו בתחומי ממלכת הכוזרים שהגיעה עד צפון הקווקז. אך הדבר המהותי ביותר בתוצאות המחקר שלו אז שהוא לא הצליח למצוא כל קשר עם האוכלוסייה שחיה בממלכת הכוזרים כגון האלנים, וצאצאיהם האוסתים. וכן לא עם אף עם תורכי, שמהם הכוזרים צמחו.

  לאחר כשלונו הראשוני, הוא ניסה להוכיח את הטענה דרך מחקר GPS שיטה שזכתה לביקורת נרחבת מהקהילה המדעית. תוצאות המחקר הביאו אותו אל מזרח אנטוליה, ובכך סתרו למעשה באופן מוחלט את ההנחה בדבר הקשר הכוזרי שכן עתה הוא התרחק עוד יותר משטח הממלכה. על מנת להתמודד עם הסתירה, הביא החוקר בלשן מפוקפק שהמחקרים שלו נחשבים מהימנים בקהילה המדעית, בערך כמו מחקרים המקשרים בין חיסונים לאוטיזם, והוא משם ניסה לטעון על בסיס נקודות על המפה, שהחיבור למזרח אנטוליה מעיד שיהודי אשכנז הינם צאצאי איראנים.

  איראנים? כיצד זה מתיישב, ובחן, הוא שוב מעלה את האלנים, בגיבוי אותו הבלשן המפוקפק שלכאורה דיברו שפת סתרים שהתפתחה לשפה סלאבית, ואז תורכית, ואז גרמנית (מאוד הגיוני…).

  אבל פה מגיע הקאץ' הכי גדול בסיפור. החוקר הנכבד שלנו, התבלבל בין ממלכת פונטוס, ממלכה ששכנה במזרח אנטוליה על הים השחור, לערבה הפונטית, היכן שחיו האלנים, הממוקמת בדרום רוסיה של ימינו. הבלבול הזה הוביל אותו לטעון שלכאורה מוצא האשכנזים הוא באלנים שחיו בגבולות ממלכת פונטוס. זאת על אף שפונטוס מעולם לא הייתה תחת שליטה כוזרית או שליטה אלנית, והאלנים או האוסתים מעולם לא חיו שם.

  מי שכן חי שם היו היוונים הפונטים, אוכלוסייה שהיא בעצמה עירוב של אוכלוסיות מזרחיות ואוכלוסיות דרום אירופאיות. אז אין זה מפתיע, שיהודים אשכנזים, שהם בעצמם עירוב של מהגרים מזרח תיכוניים וגרים דרום אירופאיים מחזיקים במטען גנטי דומה.

  אז מה ניתן ללמוד מהתוצאות? לא הרבה, אף אחד לא מכחיש שהאשכנזים מעורבים. יהודים היו מגיירים את אנשי משק הבית שלהם במשך מאות שנים. התאמה של אשכנזים למקום שבו חיה אוכלוסייה מעורבת שכללה אז לאזים, יוונים פונטים, ארמנים, ואשורים, לא אמורה להפתיע. מחקרים גנטיים מודרניים מדברים כיום על העירוב הזה בין המזרח תיכוני לדרום אירופאי, ויש הסוברים שהאחרון הוא הדומיננטי. זה מאוד סביר ומאוד הגיוני ואין שים בעיה עם זה, זהות איננה דבר גזעי.

  אבל מה שמדהים אצל החוקר הזה הוא שהמחקרים שלו סותרים פעם אחר פעם את דבריו, ובמקום להסיק את המסקנות בהתאם, הוא משנה את טיעוניו ומתאים אותם לתוצאות, תוך כדי שהוא גם מסלף עובדות היסטוריות בין אם בכוונה ובין אם מתוך בורות מוחלטת.

  מערכת הידען, לגיטמי שתרצו לפרסם גיוון דעות, אבל חוקר שמתעלם פעם אחר פעם ממצאי מחקרו איננו ראוי להיקרא חוקר, והוא איננו שונה ממכחישי שואה ומתנגדי חיסונים. יש לשקול מחדש לפני שנותנים לאדם הזה לפרסם פה.

 4. לכל מי שרוצה לדעת כיצד ואיך מסלף אלחייק את מחקריו:

  הנה מאמר ארוך (וקצת מיגע, אני מודה) שבו אני פורס בפירוט רב – כולל הרבה טבלאות ואיורים צבעוניים – מהו בדיוק המוצא הגנטי של האשכנזים (ספויילר: כ-55% לבנט קדום וכ-45% אירופה), ובו אני גם מקדיש פרק נכבד למחקרי אלחייק (החצי השני) שבו אני פורס, בפירוט רב, את כל השטיקים והטריקים (מפות מסולפות; טענות שיקריות; השוואת אשכנזים ליהודים קווקזים וגרוזינים ודרוזים במסווה של "אוכלוסית קווקז", ועוד שפע של תעלולים מדהימים) שבהם נקט אלחייק כדי לעוות את "תוצאותיו" ולתעתע בקוראיו – שחלקם אף מדענים תמימים שנפלו בפח, כי לא חשדו מספיק ולא בדקו מספיק מה מסתתר מאחורי מצגי השווא שלו…

  https://www.quora.com/Is-there-any-truth-to-claims-that-Ashkenazi-Jews-are-Khazars/answer/Oded-Yaakobi?__filter__=&__nsrc__=2&__snid3__=3504062553

  תחזיקו חזק – זה ממש מטלטל…

 5. ולכל מי שמעוניין, להלן PCA של אוכלוסיות:

  https://drive.google.com/file/d/0B2ARnUeK-Y8WcXM0YVJPa1JOTU0/view

  ניתן לעשות ZOOM ולראות שאשכנזים, ספרדים, יהודים איטלקים, יהודי צפון אפריקה – חופפים אחד עם השני, וחופפים עם לא יהודים כמו סיציליאנים ויוונים בעיקר, ולא עם כוזרים או קווקזים.

  כל אחד עם חשבון GEDmatch פשוט יכול היום להפריך לחלוטין את התיאוריות ההזויות של אלחייק, זנד, וקלסר וכד'.

  אלה תוצאות ה-GEDmatch שלי במרחק גנטי מאוכלוסיות שונות, לפי מספר "מחשבונים" שמוצאים באתר. אני אשכנזי לפחות 9 דורות אחורה מכל הכיוונים – ולא ידוע על שום מוצא ספרדי במשפחה:

  Eurogenes K13:

  Single Population Sharing:

  # Population (source) Distance
  Ashkenazi 4.14
  East_Sicilian 9.03
  Italian_Jewish 9.18
  Central_Greek 9.64
  South_Italian 9.73
  Algerian_Jewish 10.09
  Sephardic_Jewish 10.66
  West_Sicilian 10.91
  Italian_Abruzzo 12.03
  Greek_Thessaly 12.33
  Tunisian_Jewish 12.9
  Libyan_Jewish 13.8
  Cyprian 15.76
  Tuscan 16.14
  Lebanese_Muslim 19.41
  Bulgarian 19.63
  Lebanese_Druze 20.7
  Syrian 20.9
  Samaritan 21.17
  Palestinian 21.84

  MDLP K23b:

  Single Population Sharing:

  # Population (source) Distance
  Ashkenazi_Jew ( ) 3.04
  Sicilian_West ( ) 4.78
  Sicilian_Siracusa ( ) 5.21
  Sicilian_Agrigento ( ) 5.45
  French_Jew ( ) 5.72
  Maltese ( ) 5.87
  Turk_Jew ( ) 5.9
  Sephardic_Jew ( ) 5.98
  Greek_Peloponnesos ( ) 6.27
  Sicilian_Trapani ( ) 6.28
  Sicilian_East ( ) 6.3
  Italian_Jew ( ) 6.39
  Ashkenazi ( ) 6.65
  Greek_Northwest ( ) 7.14
  Greek_Thessaloniki ( ) 7.53
  Greek_Thessaly ( ) 7.54
  Bulgarian ( ) 7.56
  Macedonian ( ) 7.7
  Moroccan_Jew ( ) 7.82
  Romanian_Jew ( ) 8.56

  אין ספק – מוצאה של משפחתי ממתגיירים כוזרים (ציניות כן?). ברור לכל בר דעת שמסתכל על התוצאות הללו ועל עוד עשרות מחקרים בשנים האחרונות, של Behar et al. ו-Costa et al. ו-Atzmon et al. וכד' – שמוצא המתגיירים שנוספו לעם היהודי הוא מאגן הים התיכון (יוונים ורומאים בתקופה ההליניסטית ושלהי בית שני), ולא מהקווקז או ממרכז אסיה.

  כמו כן, ברור שמוצא רוב קבוצות כרומוזום ה-Y של יהודים אשכנזים (כמו גם ספרדים, מרוקאים וכד') הוא באזור הסהר הפורה – J1 ו-J2 ו-E1b1 וכד' – כל אלה לא מהקווקז ולא ממרכז אסיה. אפילו קבוצת ה-Q הספציפית, כפי שציינתי, אליה משתייכים אשכנזים, היא מזרח תיכונית ולא מרכז אסייתית.

  זה גם מסתדר יפה עם העובדה שרוב המתגיירים היו נשים – ברית מילה היה דבר מאוד לא מקובל בתרבות היוונית-רומאית וגם תהליך מאוד כואב שאדם בוגר היה צריך לעשות – ככה שהגיוני מאוד שגיור מלא עשו בעיקר נשים, מה שמסביר היטב למה רוב קבוצות כרומוזומי ה-Y הן ממוצא מזרח תיכוני, בעוד רוב קבוצות ה-mtDNA הן ממתגיירות מאגן הים התיכון.

 6. אבי,
  אין שום בעיה – זה בדיוק מה שמבחינים כשבוחנים את תת האוכלוסיה "יהודים מערביים", אליהם משתייכים יהודים אשכנזים. הסיפור הוא ככל הנראה גברים יהודים מהלאבנט שהגרו או גורשו מחוץ לאזור הלבאנט והביאו ילדים עם נשים שמוצאן בעיקר מאגן הים התיכון המזרחי. רוב המתגיירים (בעצם – מתגיירות) שהצטרפו לאבותיהם של האשכנזים, יהדות ספרד, יהודי צפון אפריקה וכד' (להבדיל מיהודי בבל וצאצאיהם – יהודים עיראקים, פרסים בוכרים וכד') מוצאם מאגן הים התיכון המזרחי, או דרום מזרח אירופה (כלומר – איי יוון ודרום איטליה) – ולא ממרכז אסיה או הקווקז.

  לאחר ה-ethnogenesis הזה של אבותיהם המשותפים של האשכנזים, ספרדים וכד' היתה התערבבות *מאוד מינורית* של לא יהודים אצל כל אחת מהעדות – (למשל, אצל אשכנזים סלאבים וגרמנים, אצל הספרדים צפון אפריקאים וכד') ולכן עד היום יהודים אשכנזים ויהודים ספרדים ויהודים איטלקים וכד' חופפים אחד עם השני כמעט לחלוטין.

  גם בקבוצות ה-mtDNA יש חפיפה מסויימת – למרות שאצל האשכנזים בגלל צוואר בקבוק גנטי לפני 750 שנה בערך הפרופורציות של קבוצות ה-mtDNA מעוותות ולא משקפות את המגוון המקורי של האוכלוסיה האשכנזית לפני צוואר הבקבוק המדובר, הרי שגם אצל יהודים ספרדים בבלקן מופיעים קבוצות mtDNA שהן אשכנזיות במובהק – למשל ה-k1a1b1a.

  (אגב, הערה – כשאני אומר ספרדים, אני מתכוון לצאצאי יהדות ספרד – לא למה שמכונה בישראל היום ספרדים).

  מעבר לזה יהודים בגולה הרבו להתרבות בינם לבין עצמם – ופחות קיימו נישואי תערובת עם לא יהודים אחרי המאות ה-1-2 לספירה, בטח שאחרי ההתנצרות של רוב אירופה.

  אגב, לגיור של יוונים או רומאים יש עדויות ארכיאולוגיות – למשל בתי כנסת במערב טורקיה של היום מהתקופה הביזנטית, שבהם כתוב ביוונית רשימות חברי הקהילה היהודית, ובהם גם רשימה של תיאוזביס – ביוונית "יראי אלוהים" – מושג של חצאי יהודים גויים שנטמעו בקהילות היהודיות באגן הים התיכון.
  בנוסף, במספר בתי כנסת בגליל בתקופה הרומית המאוחרת (המאות ה-4 וה-5 לספירה) התגלו השפעות יווניות מובהקות – פסיפסים שמכילים את גלגלי המזלות, והדמות של האל הליוס במרכז – קצת עובר על הדיבר השני של "לא תעשה לך אלוהים אחרים" – מה שמראה ככל הנראה השפעה של מתגיירים הלניסטיים.

  זאת בניגוד מוחלט לפנטזיות של אלחייק, וקסלר וזנד – שכל מטרתן היא פוליטית לחלוטין – להראות שהפלסטינים הם הילידים האמיתיים, ואין דבר כזה אתנוס יהודי אלא אסופה של עמים שונים לחלוטין שהתגיירו בהמוניהם ללא כל קשר ליהודה. הפלסטינים המוסלמים ברובם צאצאים של האוכלוסיה הילידית שחיה כאן (כנראה גם יהודים ושומרונים שהתנצרו ואח"כ התאסלמו), אבל הם מעורבבים עם ערבים ובניגוד לפלסטינים נוצרים שקרובים גנטית מאוד לנוצרים בלבנון ולשומרונים, כוללים גם ~5% גנים ממזרח אפריקה, עדות לעבדות המין העניפה שהתרחשה בעולם המוסלמי עד תחילת המאה ה-20.

  כפי שאמרתי, במקרה של היסטוריונים כמו זנד או בלשנים כמו וקסלר, זה עוד איכשהו נסלח – במקרה של אלחייק, ד"ר ומרצה לגנטיקה – זה פשוט שקר פוליטי במסווה של מדע.

  מבחינה גנטית, ב-2017 יצא מחקר של Haber et al. שבדק שרידים של כנענים מצידון מ-1750 לפנה"ס, וגילה שהלבנונים כמעט זהים לחלוטין לכנענים. אתה יכול לבדוק את הקיטים הגנטיים של הכנענים האלה ב-GEDmatch בעצמך ולהווכח שאכן זה נכון, כמו כן אוכלוסיה שלא נבדקה במחקר עצמו אבל אתה ועוד מליונים יכולים לבדוק באתרי קוד פתוח כמו GEDmatch – שהאוכלוסיה המודרנית הכי קרובה לכנענים היא השומרונים. אוכלוסיות מוסלמיות מהלבאנט – בעלי סחיפה לכיוון אוכלוסיות מחצי האי ערב. יוצאי דופן הם לבנונים מוסלמים, כנראה עדות לכך שעד לא מזמן רוב האזור בלבנון היה נוצרי וכנראה מוצאם של המוסלמים בלבנון בנוצרים שאוסלמו במאות השנים האחרונות.

  ככה שאין שום בעיה לטעון שהצטרפו מתגיירים ליהודים מהמזרח התיכון – אחרת היהודים המערביים היו חופפים עם לבנונים ושומרונים, ולא עם יוונים, מלטזים וסיציליאנים. אבל לטעון שמוצאם ממתגיירים כזרים – זו שטות גמורה. ועוד כל השקר הזה על קבוצת ה-Q – אני בטוח שאלחייק משקר ביודעין במיוחד כשהוא משתמש בקבוצה הספציפית הזו כדוגמה (או שהוא לא יודע – דבר החמור פי כמה לדעתי מאדם שמחזיק בתפקיד בו הוא מחזיק).

 7. מה הבעיה שיהיו גם מתגיירים וגם צאצאי יהודים מהמזרח התיכון?
  אם ניקח לדוגמה את היום – בכל העולם היהודי נפוצה תופעת נישואי התערובת. מי ערב שזה לא קרה בהיקף כזה גם בעבר וכך הגיעו הגנים?

 8. חבל מאוד שהידען נותן במה לערן אלחייק, שמאמרו מ-2013 הופרך והוכח כערימה של שטויות פוליטיות ופסאודו-מדעיות.

  ערן אלחייק מסמן את המטרה סביב החץ, והחץ הוא אותו חץ של הנראטיב אותו מנסים לקדם שלמה זנד ופול וקסלר – שמוצא האשכנזים הוא במתגיירים כזרים, היידיש מוצאה מניבים סלאבים או איראניים שעברו לקסיפיקציה לגרמנית, וניתן אף להרחיב את התיאוריה הזו ולטעון שכל התפוצות היהודיות הן תולדה של מתגיירים בלבד, ואילו הילידים האמיתיים הם הפלסטינים שאדמתם נגנבה.

  במקרה של שלמה זנד ופול וקסלר עוד ניתן אולי לטעון שהם לא חשופים מספיק לגנטיקה ולכן מפרשים לא נכון את ההיסטוריה, אבל במקרה של אלחייק מדובר פשוט במרמה לכל דבר ועניין.

  תודה לאל שהיום גנטיקה של אוכלוסיות היא מדע שפתוח לכל אדם מהרחוב עם מעט תבונה בסיסית, באמצעות בדיקות מוצא גנטיות כדוגמת 23andme, MyHeritage, Ancestry.com וכד', וגם אתרי קוד פתוח כדוגמת GEDmatch שמאפשרים להעלות את המידע מהאתרים המסחריים שציינתי ולבצע מחקרים של מוצא אוכלוסיות וקשר בין אוכלוסיות בכוחות עצמם ובפשטות.

  אלחייק חוטא פעמיים – קודם כל במחקרו ב-2013 הוא הגדיר את קבוצות הייחוס שלו בצורה פוליטית ושרירותית – צאצי הכזרים מבחינתו הם הארמנים והטורקים, ואילו צאצאי היהודים המקוריים הוגדרו לפיו כפלסטינים. מדובר בהנחות יסוד שגויות לחלוטין – ארמנים למעשה גנטית קרובים מאוד לאוכלוסיות מזרח תיכוניות כדוגמת האשורים או נוצרים אחרים בצפון עיראק, ואילו הטורקים קרובים גנטית לקפריסאים ולארמנים. הפלסטינים אף הם לא מייצגים את האוכלוסיה היהודית המקורית, כיוון שהם מעורבבים עם ערבים ועם עבדים ממזרח אפריקה (כמו כל שאר האוכלוסיה המוסלמית במזה"ת). האוכלוסיה הכי קרובה לאוכלוסיה המקורית של יהודה, שומרון וכד' הם ערבים נוצרים, שומרונים, ולבנונים (וגם דרוזים).

  בנוסף, הוא משקר ביודעין בהצהרתו כי "האשינה והשבטים הכוזריים האחרים שנשאו את קבוצת ה-Q על כרומוזום ה-Y שלהם נטמעו באשכנזים ומהווים לפחות 4% מקבוצה זו.".
  אני במקרה אשכנזי שכרומוזום ה-Y שלי משתייך לקבוצת ה-Q, ואף פעיל במספר קבוצות למחקר הקבוצה הזו – ואלחייק כגנטיקאי משקר פה ביודעין במצח נחושה – כיוון שיודע היטב שהקבוצה אליה משתייכים האשכנזים היא קבוצה אליה משתייכים גם סורים, לבנונים, עיראקים ופלסטינים ואף יהודים ספרדים המשתייכים לקבוצת ה-Q – כלומר מדובר בקבוצה שמקורה מהמזרח התיכון (שם הקבוצה אגב הוא Q-M378).
  נכון שקובצת ה-Q המקורית לפני 27,000 שנים נוצרה במרכז אסיה, אבל לפני בערך 4000 שנה היגרה קבוצה קטנה דרך הקווקז אל המזרח התיכון ונטמעה באוכלוסיה המקומית – לפני שהיה קיים עם יהודי – וסוג הקבוצה – Q-M378 – קיים היום ברחבי המזרח התיכון כמו גם בקרב האשכנזים ויהודים ספרדים.

  גם התיאוריה על המוצא של השם "אשכנז" ומיקומו בטורקיה – מדובר בהנפצה שלו ושל וקסלר, ואין לה שום בסיס היסטוריה חוץ מדמיון בשמות.

  למעשה ניתן לחלק את העם היהודי ל-3 קבוצות עיקריות:
  -יהודים "מערביים" – שכוללים אשכנזים, ספרדים, יהודי צפון אפריקה, יהודים איטלקים ויהודים יוונים (שאינם ספרדים) ויהדות סוריה המוסתערבית. מוצאם כנראה ביהדות בית שני מארץ ישראל.
  -יהודים מזרחיים – יהדות עיראק, פרס, קווקז, בוכרים וכד' – מוצאם ביהדות גולי בבל.
  -יהודי תימן – קבוצה בפני עצמה שנבדלת משני הקבוצות העיקריות.

  ישנן כמובן קבוצות קטנות יותר כמו יהדות אתיופיה וכד'.

  כל היהודים המערביים – כולם ללא יוצא דופן – בכל הגרפים והמיפויים של הקרבה בין אוכלוסיות – חופפים אחד עם השני ולמעשה נראים כמו אוכלוסיה אחת. כן כן – יהודים אשכנזים בלונדיני עם עיניים כחולות שנראה כאילו מוצאו במתגיירים מצפון אירופה – מבחינה גנטית קרוב יותר ליהודי ספרדים עם שיער מטולטל עיניים חומות ועור שזוף – יותר מלכל אוכלוסייה אחרת. בנוסף, לכל התפוצות האלה קבוצות כרומוזום ה-Y – מוצאן כמעט באופן מוחלט מהמזרח התיכון, מה שמצביע שקבוצה של גברים מיהודה הגרו לאגן הים התיכון (כנראה יוון או איטליה), גיירו מספר נשים, ואז התפצלו לעדות השונות – אשכנזים ביהודים שהגרו לצפון אירופה, ספרדים ביהודים שהגרו לספרד וכד'. כל תוספת גנטית לאחר הגיור הראשוני הזה של נשים – הוא מינורי ביותר וכמעט ואינו בא לידי ביטוי בגנטיקה של אוכלוסיות בין העדות השונות.

  האוכלוסיות הלא-יהודיות הכי קרובות ליהודים ה"מערביים" הם דרום איטלקים, סיציליאנים, יוונים (מהאיים, פחות מהיבשה), קפריסאים ומלטזים. כלומר, אוכלוסיות אגן הים התיכון המזרחי. וזה משקף כנראה כפי שיוספוס וכותבים אחרים אמרו, את היקף ההלניזם בקרב יהדות בית שני והגיור של נשים מאגן הים התיכון המזרחי.

  ככה שכל הנראטיב של אלחייק הוא פשוט פסאודו-מדע מונפץ שכל מטרתו להצדיק את דעותיו הפוליטיות. נקודה.

 9. היהדות אימצה מנהגים סלאבים רבים כמו שבירת כוס בחתונה

  תיאור שבירת כוס בחתונה מתואר במסכת ברכות:
  "מר בריה דרבינא עבד הלולא לבריה חזנהו לרבנן דהוו קבדחי טובא אייתי כסא דמוקרא דהוו קא בדחי טובא אייתי כסא דזוגיתא חיורתא ותבר קמייהו ואעציבו"
  רבינא עשה מסיבה (מסיבת חתונה) לבנו, הביא כוס יקרה (אייתי כסא דמוקרא) ושבר אותה ע"מ שיתעצב (תבר קמייהו ואעציבו)

  התימנים במקור לא היו שוברים כוס. מצד שני, הגלות שלהם מיוחסת לבית ראשון – לפני התיאור שלמעלה

 10. ייתכן ויהודים מקוריים רבים מארץ ישראל הושמדו באשכנז. בתקופות מאוחרות: פרעות שפירא-וורמס-מגנצה, פרעות הקוזקים בפולין, השואה, ייתכן והרבה לפני בקריסת האימפריה הרומית 450 לספירה, כאשר השלטון נהיה ברברי ו/או נוצרי אדוק ועוד לפני בימי קונסטנטינוס 300 לספירה אשר קיבל את עול הנצרות. הגרים הכוזרים הוסיפו כמות יהודים גדולה, ליהדות אשכנז והיו נישואין הדדיים. ממנה צמחו לתפארה שושלות רבנות מפורסמות. בלבנט – לעומת זה, גירוש ספרד: המקור הארץ ישראלי נשמר כנראה יותר טוב.
  הבריטים מחזקים תיאוריה זו, להערכתי כדי להטיל ספקות הולכים ונשנים לזכותו ההיסטורית של עם ישראל
  על ארץ ישראל. כאמור לא שמעתי על מחקרים ארכיאולוגיים על ישו ועל מוצאם של הבריטים שהוא הכי מעורב שיכול להיות. ולא ספקות של הספרדים לגבי שלטונם בחבל הבסקים, וקטלניה.

 11. עצוב לראות שהאתר נפל בפח של פסאודומדע.
  לא ציפיתי מאתר כזה לתת במה.
  חבל מאוד

 12. אין להאשים את המחבר בפוסט ציוניות. הוא שרת בצבא בממר"ם.
  המימצא הוא גנטי, לא היסטורי. חלק יהדות אשכנז כוזרי וחלק אחר יהודי מקורי.
  כולנו – יהודים, בעלי פרופיל חיצוני דומה לארצות המוצא של הורינו. אף אחד לא יהודי טהור לגמרי.

 13. אין לי מושג אם כותב המאמר קורא גם ספרי היסטוריה בנוסף על חקירתו הגנטית, אבל לא צריך יותר מדי ידע בשביל לקרוא את "קדמוניות היהודים" שכתב יוספוס פלביוס .
  הסופר מתאר בספרו את גלויות הבית הראשון והשני, וכותב במפורש שאחוז גבוה מאוד של יהודים הגיע מיהודה ושומרון לפרס (קודם לכן בבל, מדי וכו') ומשם הם התפשטו גם לארצות סמוכות כשהם שומרים על דתם ומנהגם.
  ומכאן, טעות לחשוב שרוב היהודים האשכנזים התגיירו. הם בסך הכל המשיכו בחייהם, כולל שימוש בשפת התנ"ך (היא שפת הסתרים ולא שום שפה אחרת) כשהחיים מובילים אותם לארצות רחוקות אחרות – אירופה והמזרח הרחוק – שם גם אכן היו נישואים עם בני דתות אחרות והטמעה תרבותית.
  וסופו של דבר, אחרי סיבוב בעולם, חלקם שב לארץ ישראל.

  ותוספת קטנה: כל הסוחרים בעולם העתיק – לא חשוב מאיזו עדה – היו תמיד אלה שהעבירו מידע. אין בזה שום חידוש.

 14. מה שקרה למחבר אולי קצת עצוב וראוי לסימפטיה. בעקבות מחקרו הוא מצא שחלק עיקרי ביהדות אשכנז הוא כוזרי. עדות זו מציינת שהיהודים האשכנזים עטרת תפארתה של היהדות האורתודוכסית המירו דתם ליהדות.
  לפיכך נתקל בהתנגדות עזה בישראל, אומץ ע"י בריטניה, כפי שעשו להיסטוריונים שטענאוכלוסיות.
  אין להם שום עניין במחקר על פלשתינאים, אלא אם זה מראה שהם צאצאי בר-כוכבא, שאז זה אומר שהם אדוני הארץ. גם לא מימנו מחקר לגבי מהימנותו ההיסטורית של ישו. האם יש שרידים ארכיאולוגיים של ישו.
  אין להם פרופסור פינקלשטיין – מדען בחסד, שמטיל ספק – מהטבע של היהודים: הטלת ספק לגיטימית – חוקרים.
  עיין ערך דניאל ברנבוים ועוד. כעת הוא מתגעגע הביתה במובן של העם היהודי אליו הוא משתייך, לגיטימי, ממש לא היה אנטי-ציוני מלכתחילה להבדיל מפאפו ואחרים, אלא דבק במחקרו, ומנסה לזכות שוב בהערכת השבט – לגיטימי.
  על זה הוא הד"ר ראוי להקשבה. כלומר להקשבה למאמר שלו כאן.
  הכוזרים הם חלק לדעת חוקרים אחרים מיהדות אשכנז, אולי כ 30%. אם נעיין בערך צרפתי
  בויקיפדיה (הכוונה לשם משפחה) נראה שמקורו בעיר טרוויש צרפת, רבינו שמואל תם, נכדו של רש"י. אלה היו בצרפת כבר ב 1100 – מסעי הצלב, והרבה לפני. ידוע עוד מימי חורבן בית שני. מליון וחצי גלו ונמכרו לעבדות.
  החלק שעבר להונגריה מתייחס לעצמו כאשכנזי ומתקרא פרנסיס (צרפתי). החלק שנשאר בצרפת כנ"ל. החלק שעבר למרוקו ספרדי. החלק שעבר לבלקן ספרדי, אבל מתייחס לעצמו תרבותית כאשכנזי.

 15. איזו בורות לשונית. לכגן אין שוב קשר לכוזרים. באוקראינית ה' נכתבת באות שהיא גימל ברוסית. לכן כל המילים באידיש בה' הפכו לגימל ברוסית. לכם כהן זה כגן, הירש זה גרש, הורן זה גורן ועוד ועוד. ברוסית אין ה' ולכן לא ניתן היה לכתוב את זה נכון אחרת.

  "כשאימצו שמות משפחה במאות ה-17 וה-18 שימרו יהודי כזריה את מורשתם הכוזרית וזכרונות הכאגן (שליט הכוזרים) בשמות המשפחה כהן, כהאן ונגזרותיהם."

  כל המאמר הזה הוא פיקציה, אבל זה כבר ממש עלבון לאינטליגנציה!

 16. הדיעה מושמעת כאן במסווה של כבש, היא אחת מבין כמה, או שתיים עיקריות.
  יהודים תמיד הצטיינו בפרובוקציות לזה אני מסכים. וחלק גדול מיהדות העולם התנגדה להקמת מדינה יהודית כשהוקמה. היות וזו סתם פרובוקוציה למטרת עיתונות, אין להתרעם על כך. היא חצי לגיטימית.
  פרופסור זה כאן מתנגד אולי לדעתי למדינת ישראל ולכן אומץ ע"י הבריטים שאימצו גם את ההיסטוריונים החדשים https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%94%D7%99%D7%A1%D7%98%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%9D_%D7%94%D7%97%D7%93%D7%A9%D7%99%D7%9D
  שפרופסור בני מוריס אגב אינו נמנה עוד עליהם ולפחות הוא ציוני לגמרי.

  קיימים מחקרים גנטיים מקבילים שמראים ההיפך.
  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3899666,00.html
  אני מציע שעירן אלחייק יבצע מחקר גנטי בפלסטינאים – ולא יטען שהם צאצאי מרד בר-כוכבא, ויבדוק קשר
  גנטי לאוכלוסיה הערבית מסביב. כן חלק מהפלסטינאים היו יהודים שהתאסלמו, וחלק באו ממגוון ארצות ערב .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן