סיקור מקיף

מחקר של המכון הביולוגי: ישראל הכילה את התפשטות הקורונה, ואז הגיע חג הפורים

חוקרי המכון הביולוגי חקרו את קצב ההתפשטות של הקורונה בקהילה, והסתבר שהוא גדל מ-R0=0.5 ל-2.18, כלומר כל חולה מדביק למעלה מ-2 אנשים אחרים

מגיפת הקורונה בישראל. המחשה: shutterstock
מגיפת הקורונה בישראל. המחשה: shutterstock

ישראל הכילה את התפשטות הקורונה, ואז הגיע חג הפורים. כך עולה ממחקר של חוקרי המכון הביולוגי ובהם מנכ”ל המכון שחקרו את קצב ההתפשטות של הקורונה בקהילה, והסתבר שהוא גדל מ-R0=0.5   ל-2.14, כלומר כל חולה מדביק למעלה מ-2 אנשים אחרים, או במילים אחרות עלייה תלולה. במילים אחרות, ההחלטה של חלקים גדולים מהציבור החרדי להתעלם מהוראות .

במחקר שהוגש לפרסום וכותבים זיו קלויזנר, אייל פטל, איתן הירש  ומנהל המכון שמואל שפירא. החוקרים פיתחו מודל של דימיקה של התפשטות מגיפות  והשתמשו בחקירות האפידמיולוגיות שערך משרד הבריאות, והתברר להם כפי שעולה מהמאמר, שהתוצאות דומות.

החוקרים בודדו את הנתונים הקשורים לחולים שנדבקו בחו”ל לאלו שנדבקו בקהילה.  מסתבר שבמשך שלושה שבועות היתה מדינת ישראל במצב של מגיפה נשלטת גם לפי המודל וגם לפי הניתוח האפידמיולוגי. השינוי לרעה במגמה  חל כתוצאה ממסיבות חג הפורים. אמנם חגיגות העדליאדה ברחבי הארץ בוטלו אבל רבים השתתפו במסיבות פרטיות בחלל סגור, מה שהגדיל מאוד את מספר החולים. במיוחד התחוללה הדבקה המונית בקרב הציבור החרדי החי בצפיפות. חלקם אגב, סירב להישמע במשך תקופה ארוכה להוראות. הרב חיים קנייבסקי,  אסר על ביטול לימוד תורה. גם בחסידויות מסוימות ובפרט חב”ד (כפי שניתן לראות בהתפשטות בברוקלין) לא נפל האסימון, והם ערכו בפורים חגיגות גדולות.

רקע:

“מאז הופעתה ההשפעה של COVID-19 הייתה עמוקה, ונראה כי האתגר בבריאות הציבור הוא החמור ביותר בכל הנוגע לנגיפי הנשימה מאז מגיפת השפעת H1N1 משנת 1918  (השפעת הספרדית). ”

“בהיעדר טיפול יעיל בחיסון או ביו-רפואי, הכללים הבסיסיים של אמצעי בריאות הציבור לא השתנו, כלומר ריחוק והיגיינה אישית. ”

“במחקר זה אנו מציגים את תוצאות ניתוח הנתונים האפידמיולוגיים ומודלים של החודש  הראשון מאז תחילת ההתפרצות בישראל. הנתונים שניתחו במחקר זה התקבלו מדוחות החקירה האפידמיולוגיים שפורסמו על ידי משרד הבריאות. בנוסף לניתוח נתונים, אנו מציגים מודל תא דטרמיניסטי מורחב והדמיות של תרחישים של התפרצות מחלות המדגישים את מדיניות ההסגר והבידוד בהתחשב ביעילותם.

ממצאי המחקר

אנו מנתחים ושוחרים על שינוי פתאומי ממשטר מגיפה מבוקר (מספר רבייה אפקטיבי R_0 בסדר גודל של מחצית) למשטר צמיחה מעריכי (R_0 = 2.18) . לאור החלטות מקבלי המדיניות וההתנהגות הציבורית בפועל. אנו דנים בהמשך בשלושה תרחישים מודלים שונים של יעילות להסגר: יעילות גבוהה, יעילות בינונית ויעילות נמוכה.

דיווח יומי על נדבקי COVID-19 בישראל: א) 133 אנשים שהגיעו מחו"ל; ב) מקרים של חולים שנדבקו בקהילה. מקור מחקר של חוקרי המכון הביולוגי, 31/3/2020
דיווח יומי על נדבקי COVID-19 בישראל: א) 133 אנשים שהגיעו מחו”ל; ב) מקרים של חולים שנדבקו בקהילה. מקור מחקר של חוקרי המכון הביולוגי, 31/3/2020

מסקנות:

לקח ראשון בישראל הוא שאין שום אפשרות להתפשר על  הנחיית ההתרחקות החברתית. עוד לפני תחילת המגיפה בישראל, התקבלו החלטות מוקדמות אך נחושות על ידי מקבלי מדיניות  לביטול הטיסות מאזורים שנפגעו בקוביד 19 ולהגביל את המפגשים הציבוריים. מדדים אלה הורידו את הערך של מספר הרבייה האפקטיבי (R_0) באופן יעיל בשבועיים הראשונים. הניתוח שלנו מראה כי חג מסוים אחד בישראל , חג הפורים העביר את עקומת ההתרחשות ממשטר מבוקר למשטר צומח מעריכי. תוצאה זו מצביעה על כך שאפילו הפסקה קצרה בתגובת הציבור יכולה להשפיע באופן דרמטי על בריאות הציבור בזמן התפרצויות מגיפות.

במקביל, דיווח אתמול דובר משרד ראש הממשלה  כי ראש הממשלה נתניהו שוחח עם מנהל המכון למחקר ביולוגי פרופ’ שמואל שפירא ושמע ממנו עדכונים על ההתקדמות במאמצי המחקר והפיתוח של המכון בנושא קדם החיסון והנוגדנים.

מנהל המכון פרופ’ שפירא ציין בפני נתניהו כי חלה התקדמות משמעותית בתכנון קדם החיסון ונערכים כעת לקראת מודל לתחילת הניסוי בבעלי חיים.

עוד בנושא באתר הידען:

 

15 תגובות

 1. אלוהים – האוהב חרדים הוא אם לאו?

  בית שמאי גורס: לאו. לכן שילח וירוס הקורונה במשכנותיהם, רחמנא דליצלן.

  בית הלל מקשה: אוהב. שיחלו עכשיו כאשר עדיין לא תפוסות כל המיטות ועוד יש מכונות הנשמה.

  שמאי מקהה את שיני הלל: ומה יקרה בעוד חודש כשיחלו חילונים ויתברר שכל המנשמים עליהם שילמו במיטב כספי מיסיהם תפוסים עיי החרדים שלא שילמו?

  נפלאות דרכי האל.

 2. דורי רכניץ
  לחרדים יש הרבה אשמה במצב בישראל,כמט שיש להם הרבה מאד אשמה למה שקורה בניו יורק.

  זה נכון בהרבה קהילות דתיות. הסלידה מהידע היא דבר היום ונורא.

  אולי הגיע הזמן להפסיק את עבודת האלילים?

 3. אבי, הקדמתי אותך ועניתי על זה אתמול ב9:39. עניין של צפיפות וחוזרים מחו”ל.

 4. ושוב , מתעלמים מהשורשים, וממשיכים לעסוק בתוצאות.
  פורים, עטלפים, פנגולין, בני ברק?
  בטל בשישים.
  על מנת להגיע לסיבה של כל תופעה, צריך לדעת היכן נמצא שורשה.
  בד”כ לוקח לנו עשרות שנים כדי להגיע אליהם.
  ומה סיבת הקורונה? בדיוק כמו כל תופעה אחרת.
  אנו רואים בעולם את הפעולות.
  אנו מתעלמים ממחשבות וכוונות.
  ממה אנו עשויים? אבק של כוכבים.
  רמז קטן….ותחשבו על זה.

 5. עוד דבר,
  ווינט וואלה.. ניחא.
  אבל האתר כאן נוהג ללעוג לכל הנחה שלכאורה מדענית שמתפרסמת, בעודו מעלה על נס את חשיבות הדיוק עד לפרטים הכי קטנים.
  אבל לא כשזה מדובר בחרדים.. בפורים לא יצאה שום הוראה לא לחגוג מסיבה..
  לכן קצת חורה שפתאום חשיבות הדיוק מתפוגגת לה

 6. אני גרה בשכונה חילונית בירושלים (עד כמה שאפשר לומר על שכונה בירושלים שהיא חילונית..) ובכל פינה הייתה מסיבת פורים. קבוצת הפייס השכונתית התפוצצה ממכירות כרטיסים ממסיבה אחת לשניה.
  חשוב להזכיר שעדיין לא היו הנחיות לא להתכנס, רק ביטלו את המסיבות הגדולות שבמילא לא מאפיינות את המגזר. למה סתם ללכלך? מסיבות הפורים זו הייתה הטרגדיה הגדולה של כל המדינה. אין גם את מי להאשים כי איש לא צפה, אנחנו חכמים לאחר מעשה.
  הבדיקה אם אחוז ההדבקות אצל חרדים עולה או לא צריכה להבדק מהשבוע האחרון והלאה, (שבו הכללים היו נוקשים) שכן רק במסיבת פורים חרדית משפחתית אחת יש פוטנציאל מטורף להתפשטות (של הוירוס, כן? חח) המונית. גם אורח החיים החרדי של תפילות ולימוד בחדרים צפופים (עד ביטול ה10 איש) הרחיבה באופן מאוד משמעותי את ההידבקות במגזר.
  נניח בחור חילוני נדבק במסיבת פורים, חזר לבית של כ5 נפשות (ופירגנתי) לעומת בחור חרדי שנדבק בסעודת פורים שחוזר לבית של כ10 נפשות בממוצע (קימצנתי) – אחוזי ההדבקות ללא ספק יהיו גבוהים יותר אבל בעקבות התנהגות זהה.
  לכן חיבור פורים והחרדים זו הוצאת דיבה ואם החרדים היו אדם פרטי היה אפשר ללא ספק לתבוע את כותב המאמר על הוצאת דיבה, שם רע ולשון הרע.

 7. חלק מהמגיבים פה מתעלמים לחלוטין ממידע שתומך בדברים : כמות הנדבקים בערים החרדיות ובשכונות החרדיות הוא גדול לאין שיעור מכמות הנדבקים בערים חילוניות.
  זו לא השתלחות בחרדים – אלו עובדות

 8. “במילים אחרות, ההחלטה של חלקים גדולים מהציבור החרדי להתעלם מהוראות .”
  זאת תוספת מיותרת וממש לא בהכרח נכונה. היו הרבה מסיבות גם במגזר החילוני (סטודנטים למשל) ובכל מקרה עוד היה מותר להתכנס יותר ממאה אנשים.
  מה שמשמעותי בפורים זה שהאוכלוסייה “מתערבבת” כי הולכים לסעודת פורים עם אנשים שאתה לא נפגש איתם ביום יום. יש לזכור שארוחה משותפת מידבקת אפילו יותר ממסיבה, כי כולם יושבים קרוב יחסית ואין הקפדה על ההיגיינה של הכלים המרכזיים.
  הסיבה שיש הרבה נדבקים בחברה החרדית היא כי יש הרבה חרדים שחזרו מחו”ל בשביל פסח, וכי הם חיים בצפיפות גבוהה במיוחד שכנראה לא איפשרה בידוד אמיתי של אותם חוזרים מחו”ל.

 9. איך ככה קופצים למסקנות “מדעיות”?

  הרי לא נעשו מספיק בדיקות בכלל האוכלוסיה. יש הרבה שחזרו מחו”ל ולא נכנסו לבידוד כנדרש. הרבה מאיטליה.

  הסתובבו כמה חולים לא מאובחנים והדביקו. כמו שראינו בדיעבד בחקירות האפידמיולוגיות.

  אבל במקום לסכם את העניין כאן, בואו נתלה את האשמה בציבור גדול.

  אני לא אומר שאין להם אחריות אבל הניסוח כאן בכתבה תולה רק בהם את כל האחריות. או במילים אחרות: הסתה פרועה.

 10. חבל שהידען לא יודע עברית
  ויותר חבל שהמחקר עלוב כל כך.
  הסטטיסטיקות לא אמינות במספר כזה קטן של מדגמים, במיוחד לפני פורים.
  ואיך נוסעים מחו”ל משנים את מקדם ההדבקה בארץ? הם מגדילים את מספר הנשאים אבל לא את מקדם ההדבקה.
  ועוד כל כך הרבה קישקושים שבורה לפרסם.

 11. כולם חכמים בדיעבד. מדובר בכשלון מוחלט שיוריד דרמתית את איכות החיים בארץ. אין ספק שגופי המדע במשרד הבריאות ולא רק כשלו בהבנת המציאות ובהעברת המסר לגורמים המחליטים.
  ספק אם ראוי להקצות כל כך הרבה משאבים למדע אם בסוף האפקטיביות שלו במניעת אסונות כל כך קטנה.

 12. בפורים לא היו הנחיות לסגור,בתי ספר כזכור ולכן ההשערה שחרדים הפיצו בפורים ראוי שתמחק… במודיעין לאחר פורים שכונה שלמה נכנסה לבידוד ניו יורק מילאנו צפון איטליה וכול נופשי חוץ לארץ שהביאו עימם את הנגיף הם דוגמאות לכך שבמקומות הומי אדם שם התפשטה המחלה. אין צורך בעליהום…

 13. כותב הכתבה משתלח בחרדים, למרות שזה לא כתוב במאמר ונותן הרגשה שהדעות האישיות שלו הן חלק מהמאמר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן