סיקור מקיף

פלוריסטם טיפלה בשלושה חולי קורונה ראשונים בישראל בתאי גזע במסגרת טיפול חמלה

פלוריסטם מצפה לטפל בחולים נוספים בישראל בימים הקרובים * מתנהלים דיונים בין החברה לרגולטורים בארה”ב ובאירופה על מנת להגדיר את האסטרטגיה הקלינית של החברה בנושא COVID-19

הקפאת תאי גזע שהפכו לתרופות ביולוגיות במפעל פלוריסטם בחיפה, 26/10/2014. צילום: אבי בליזובסקי
הקפאת תאי גזע שהפכו לתרופות ביולוגיות במפעל פלוריסטם בחיפה, 26/10/2014. צילום: אבי בליזובסקי

פלוריסטם המפתחת פלטפורמה לתרופות ביולוגיות, הודיעה היום כי מאז העדכון האחרון שלה בנושא COVID-19, שלושה מטופלים בשני בתי חולים שונים קיבלו את התרופה שלה במסגרת תוכנית לטיפול חמלה ב-COVID‑19, ובהתאם לאישור משרד הבריאות. פלוריסטם מצפה לגייס מטופלים נוספים בישראל בימים הקרובים וצפויה למסור עדכונים לגבי תוצאות קליניות כאשר יהיו בידיה נתונים משמעותיים.

כל שלושת החולים המטופלים נמצאים בקבוצת סיכון גבוה בהתאם לגילם ומחלות רקע קיימות. החולים חוו כשל נשימתי חמור, עברו צנרור של הקנה וחוברו להנשמה מלאכותית. פלוריסטם עוקבת מקרוב אחר מצבם הקליני של מטופלים אלה, ביחד עם אנשי הצוות הרפואי של בתי החולים המספקים את הטיפול. כדי לעמוד בדרישה הצפויה, פלוריסטם מוכנה לעלייה משמעותית בייצור תאי PLX, תוך שמירה על איכות עקבית בייצור התאים. הייצור נעשה במתקני החברה בחיפה שהינם בעלי הסמכת GMP.

מנכ”ל ונשיא פלוריסטם, יקי ינאי אמר כי “בעת חירום זו, יש לנו הכבוד להשתתף במאמץ העולמי לתמיכה במטופלים ובמערכות הבריאות. אנו אחוזי התפעלות ממאמציהם הבלתי נלאים של הצוותים הרפואיים בבתי החולים, וברצוננו להודות להם על שיתוף הפעולה והתמיכה. אנו מקווים כי שאיפתנו המשותפת לעזור למטופלים תוביל לתוצאות טובות בקרב החולים החווים סיבוכים מסכני החיים כתוצאה מ- COVID‑19. נוסף על פעילותנו הנוכחית בישראל, מתנהלים דיונים בין החברה לרגולטורים בארה”ב ובאירופה כדי להגדיר את האסטרטגיה הקלינית של החברה בנושא COVID-19. יכולות הייצור המתקדמות של פלוריסטם מאפשרות לנו לענות על הצורך הפוטנציאלי בטיפול במספר רב של חולים, במסגרת טיפולי חמלה ומחקרים קליניים, במספר רב של מדינות ובתי חולים, בהתאם להרחבת התוכנית שלנו ואישורי הרגולציה. אנו ניצבים כעת בפני מצב עולמי שונה מאד, וכל הצוות של פלוריסטם מחויב כולו להיות חלק חשוב מהפתרון.”

תאי PLX לטיפול ב-COVID-19

זמינותם של תאי PLX כמוצר ‘מן המדף’, וכמוצר שעם תחילת שיווקו, לחברה יש יכולת לייצר בכמויות גדולות, הם יתרונות חשובים בהתמודדות עם מגיפה עולמית. תאי PLX הם תאים אלוגניים דמויי מזנכימליים בעלי השפעה מווסתת על המערכת החיסונית, על-ידי עידוד יצירת תאים מווסתי דלקת במערכת החיסונית הטבעית, ביניהם תאי T הרגולטוריים ומקרופאגים מסוג M2, וכך עשויים למנוע או לצמצם את עוררות היתר המסוכנת של המערכת החיסונית המתרחשת בחלק מחולי הקורונה. במנגנון זה, תאי PLX עשויים להפחית את שכיחותם ו/או חומרתם של דלקת ריאות ופנאומוניטיס ובכך להוביל בתקווה לפרוגנוזה טובה יותר עבור החולים. ממצאים ממחקרים פרה-קליניים עם תאי PLX הראו יעילות טיפולית במודלי יתר לחץ דם ופיברוזיס ריאתיים כמו גם במודלים של פגיעה אקוטית בכליות ופגיעה במערכת העיכול המהווים סיבוכים אפשריים לזיהום COVID-19. ממצאים מניסויים קליניים עם תאי PLX הדגימו את היכולות של תאי PLX לווסת את תגובת המערכת החיסונית בחולים לאחר ניתוח מג’ורי. בהסתמך על היכולות הפוטנציאליות של תאי PLX ועל פרופיל הבטיחות של התאים שנאסף ממחקרים קליניים שכללו מאות חולים ברחבי העולם, הטיפול באמצעות תאי PLX ייתכן ויכול להוות טיפול פוטנציאלי להפחתת ההשפעות המזיקות של COVID-19 על רקמות.

ההשפעות הטיפוליות של תאי PLX של פלוריסטם, בטיפול בסיבוכים נשימתיים ודלקתיים הקשורים ל‑COVID‑19 נבחנות במסגרת הסכם שיתוף פעולה של פלוריסטם עם מרכז BIH לטיפול שיקומי (BCRT) והמרכז לטיפולים מתקדמים ברלין (BeCAT) באוניברסיטת שאריטה לרפואה בברלין.

עוד בנושא באתר הידען:

4 תגובות

  1. מאד מרגש מקוה שיבריאו כל הכבוד על התרומה והחמלה
    יש לי שאלה אני עברתי אירוע מוחי האם זריקה של תאי גזע יכולה לעזור לי תודה מראש אתי

  2. …ניסוי שיצליח או לא ויכניס כסף למפתחים (או לא) אכן חמלה…. בשימוש בתרופה מוכחת אך יקרה עוד הייתי מקבל את יחסי הציבור האלה – אבל מקרה זה הוא סתם ניסוי על חולים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן