סיקור מקיף

שיגור מוצלח לשני הלוויינים הישראלים – ונוס ואופסאט 3000

שני הלוויינים שוחררו וחלפו מעל ישראל בהצלחה.

הדמיה של טיסת השלב העליון של משגר הוגה ועליו הלווינים הישראלים אופסאט 3000 ו-ונוס, כחצי שעה לאחר השיגור שהתקיים ב-2 באוגוסט 2017 ב-04:58 - . בצד ימין - גרף המציג את התקדמות השיגור ביחס למתוכנן. מתוך השידור החי של חברת אריאן.
הדמיה של טיסת השלב העליון של משגר הוגה ועליו הלווינים הישראלים אופסאט 3000 ו-ונוס, כחצי שעה לאחר השיגור שהתקיים ב-2 באוגוסט 2017 ב-04:58 – . בצד ימין – גרף המציג את התקדמות השיגור ביחס למתוכנן. מתוך השידור החי של חברת אריאן.

הקלטת השיגור. באדיבות סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע

תשע שניות לאחר שיגור ונוס ואופסאט 3000. צילום מסך
תשע שניות לאחר שיגור ונוס ואופסאט 3000. צילום מסך

עדכון לשעה 11:00
שני הלוויינים חלפו מעל ישראל בהצלחה.

עדכון נכון ל-05:35

מסתמן שיגור מוצלח של משגר וגה 5 ועליו שני הלווויינים מתוצרת ישראל – ונוס ואופסאט 3000.
הלוויינים הישראלים שוגרו בשעה 04:58 ממרכז השיגור של סוכנות החלל האירופית בקורו שבגינאה הצרפתית, מושבה השוכנת לחופה הצפוני של ברזיל.

לפי השידור החי נראה כי גם אחרי למעלה מעשר דקות, המשגר עדיין נמצא בקו שתוכנן עבורו. לאחר בעירת השלבים הראשונים השלב העליון ועליו הלוויינים נמצא כבר בחלל, וכעת ממתינים לשחרור הלוווינים. ראשון ישוחרר אופסאט 3000, ולאחריו ונוס.
השיגור נעשה בכיוון דרום-צפון, וזאת כדי לאפשר לשני הלוויינים מסלולים החוצים את הקטבים. לפחות עבור ונוס מדובר במסלו שיאפשר לו להגיע אחת ליומיים לאותה נקודה מאותה זוית, כפי שאמר מוקדם יותר עופר דורון מנכ"ל מפעל מבת חלל של התעשיה האווירית בראיון לאתר הידען.

מנכ"ל התעשייה האווירית יוסי וייס במרכז הבקרה של סוכנות החלל האירופית בגינאה הצרפתית. צילום מסך

אופסאט 3000 הוא לוויין למשימות צבאיות שנבנה בתעשייה האווירית ונמכר למשרד הבטחון של איטליה. מדובר בלוויין המשלב יכולות תצפיות מכ"ם ותצפיות אופטיות, ואשר נדרש אף הוא למסלול קוטבי. כך לפחות עולה מהודעות מוקלטות של ראשי תעשיית החלל האיטלקית.

ונוס, שנבנה בשנים האחרונות במפעל חלל של התעשייה האווירית לישראל, הוא הלוויין הישראלי האזרחי הראשון שנבנה ביוזמת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והוא נחשב הקטן ביותר מסוגו בעולם. הלוויין יעקוב אחר שדות ושטחי טבע מהחלל למטרות מחקרי סביבה, תוך ניטור מצב קרקע, צמחייה, ייעור, חקלאות, איכות מקווי מים ועוד.
ונוס מצויד במצלמה מיוחדת שיכולה לקלוט פרטים על פני כדור הארץ ב-12 אורכי גל, בהם גם פרטים שאינם נראים לעין. הלוויין יצלם שטחים קבועים בישראל וברחבי העולם ויספק לחוקרים עשרות תמונות מדי יום שכל אחת מהן תכסה כ-760 קמ"ר. מסלול הלוויין מאפשר זמן חזרה של אחת ליומיים לצילום אותם שטחים ובאותה זווית צפייה. ונוס יקיף את כדור הארץ 29 פעמים תוך 48 שעות ויספק תמונות פעם ביומיים תוך שהוא חוזר בדיוק לאותה זווית צילום, דבר שיאפשר לזהות שינויים תכופים בצמחייה, בקרקע, בחופים, בגופי מים פנים יבשתיים ובאטמוספרה. שילוב תכונות אלו הוא ייחודי לונוס, והן מקנות לו יתרון על פני לווייני סביבה אחרים הפועלים כיום בחלל.

לשידור החי באתר סוכנות החלל הישראלית

שר המדע אופיר אקוניס ומנכ"ל מבת-חלל בתעשיה האווירית עופר דורון צופים בשיגור במתקני התעשייה האווירית. צילום יח"צ - משרד המדע

עדכונים שוטפים באתר סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן