סיקור מקיף

התיכוניסטים שינתחו את המידע מלוויין המחקר ונוס

שני לוויינים שפותחו בתעשייה הישראלית – לוויין הריגול אופסאט 3,000 ולוויין המחקר ונוס – ישוגרו היום (רביעי) לפנות בוקר לחלל, מבסיס קורו בצרפת.

הדמייה של הלוויין "ונוס". מקור: משרד המדע.
הדמייה של הלוויין "ונוס". מקור: משרד המדע.

יהיה זה רגע חשוב לקהילה המדעית והטכנולוגית בישראל, וגם אירוע משמעותי עבור קבוצת תיכוניסטים מרחובות ומראשון לציון. הללו ינתחו בעצמם את תצלומי האוויר שיתקבלו מהלוויין "ונוס", ויציעו נושאי מחקר על סמך אותם נתונים.

כל זאת במסגרת התוכנית החינוכית "חקר כדור הארץ מן החלל", שפיתחה עמותת תעשיידע, בשיתוף עם משרד המדע והטכנולוגיה וסוכנות החלל הישראלית.

מטרת התוכנית – שמתקיימת זה כשנה בבתי הספר "אורט" ו"אמי"ת עמיחי" ברחובות, וכן בתיכון "המעיין מקיף י"ב" בראשל"צ – היא  להקנות לצעירים שוחרי מדע את היכולת לחקור תופעות על פני כדור הארץ באמצעות מצלמה חללית.

לוויין המחקר "ונוס" נבנה בשיתוף פעולה בין סוכנויות החלל הישראלית והצרפתית, כאשר עיקר הפיתוח נעשה על-ידי התעשייה האווירית, אל-אופ ורפאל.

גולת הכותרת של הפרויקט המדעי-חינוכי שפיתחה עמותת תעשיידע, היא ניסוי חדשני שיבצעו התלמידים בכיתות י'-י"א, בליווי אנשי אקדמיה ותעשיית החלל הישראלית. תצלומי החלל, שיכסו שלוש רצועות משטחה של המדינה – הגליל, הנגב ומישור החוף – יגיעו למרכז המחקר בקמפוס שדה בוקר של אוניברסיטת בן גוריון, ומשם יופצו לצורכי מחקר באוניברסיטאות, ויועמדו לרשות גופים ממשלתיים כמו רשות המים ורשות הטבע והגנים ולמחקר של תלמידי התיכון בתוכנית זו.

תלמידי ומורי פרויקט תעשידע בטקס מסירת הלוויין ונוס לסוכנות החלל הצרפתית שנערך במאי 2017 במתקני התעשיה האווירית ביחד עם יו"ר סוכנות החלל הצרפתית ז'אן איב לגאל. תמונת יח"צ.
תלמידי ומורי פרויקט תעשיידע בטקס מסירת הלוויין ונוס לסוכנות החלל הצרפתית שנערך במאי 2017 במתקני התעשיה האווירית ביחד עם יו"ר סוכנות החלל הצרפתית ז'אן איב לגאל. תמונת יח"צ.

במסגרת הקורס התיכוניסטים מנתחים תמונות שצולמו באמצעות לוויינים, שומעים הרצאות מפי בכירים בתחום, לומדים לעבוד עם כלי מדידה מתקדמים ועורכים ביקורים בחברות המשתייכות לתעשיית החלל.

יו"ר עמותת החינוך תעשיידע, חיים רוסו: "מאחורי לווין ונוס עומדת המצוינות של קבוצה גדולה של מדענים ומהנדסים ישראלים, שצמחו במערכת החינוך הישראלית. תכנית חקר כדור הארץ ממנפת הישגים אלו כדי לבנות את המצוינות של הבוגרים הבאים".

מנכ"לית תעשיידע, אביבה מישאל, הוסיפה: "תעשיידע וסוכנות החלל מאמינות כי החשיפה לתחום החלל, לתעשיות, ולאנשי מפתח בתחום – בשילוב למידה מעמיקה אודות פרויקט חללי המתבצע בימים אלו – מסייעות להגברת המוטיבציה של התלמידים לסיים לימודים בתחומי הSTEM- ואף להשתלב בעתיד במקצועות הרלוונטיים הן בתעשייה והן באקדמיה".

ראו עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן