סיקור מקיף

לוויין חקר הסביבה "ונוס" עוזב את ישראל בדרך לשיגור. השר אקוניס: "מצפה להזדמנויות נוספות לשיתופי פעולה עם צרפת"

"פרויקט ונוס הוא פרויקט חשוב לסביבה ולאנושות. בפברואר שוגרו שני לוויינים, ולאחרונה שוגר מתוך תחנת החלל הלוויין דוכיפת 2."

בידיעה נפרדת: ראש סוכנות החלל הצרפתית בטקס מסירת הלוויין ונוס לשיגור: "למשימות החלל יש חשיבות גדולה במאבק בהתחממות הגלובלית"

טקס מסירת הלוויין ונוס מסוכנות החלל הישראלית לידי סוכנות החלל הצרפתית במתקני התעשיה האווירית ביהוד. צילום: דוברות משרד המדע

לאחר שהושלמה בנייתו, נפרדת היום ישראל מהלוויין "ונוס" – הלוויין הישראלי הראשון למטרות חקר הסביבה – שייצא בימים הקרובים בדרכו למשגר בגינאה הצרפתית. בטקס רשמי שהתקיים היום מסרה התעשייה האווירית את הלוויין "ונוס" לסוכנות החלל הישראלית במשרד המדע ולשותפתה לפרויקט, סוכנות החלל הצרפתית (CNES). הלוויין יעבור כעת לשילוב עם המשגר של חברת "אריאן ספייס" ולהכנה לשיגור המתוכנן להתקיים ב-1 באוגוסט מגינאה הצרפתית.

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס אמר בטקס: "ונוס הוא פאר היצירה של תעשיית החלל הישראלית. אני גאה מאוד שבקרוב ישוגר לוויין המחקר הראשון ביוזמת הממשלה ומשרד המדע. אני רואה יעד מרכזי את עידוד הדור הצעיר להיות מדענים פורצי דרך, להיות יצירתיים, לפעול למען הסביבה ולקדם חדשנות. שיתוף הפעולה עם ממשלת צרפת הוא הוכחה נוספת להערכה הכבירה שלה זוכה הטכנולוגיה הישראלית בכל העולם".
"פרויקט ונוס הוא פרויקט חשוב לסביבה ולאנושות. בפברואר שוגרו שני לוויינים, ולאחרונה שוגר מתוך תחנת החלל הלוויין דוכיפת 2."

"אני מצפה להזדמנויות נוספות לשיתופי פעולה עם צרפת. תחום החלל הוא התחום בו באים לידי ביטוי החדשנות המדע והטכנולוגיה הישראלים. אנו רואים עוד מדינות שמבקשות לשתף פעולה עם ישראל בתחום החלל ואנחנו מקדמים זאת. אני מקווה שהשיגור יהיה מוצלח ולאחריו, ההישג ההנדסי הגדול יהפוך להישג מדעי גדול."

מנכ"ל התעשייה האווירית יוסי וייס אמר באירוע: "אנו שמחים למסור היום את הלוויין המחקרי ונוס לסוכנויות החלל הישראלית והצרפתית. מיטב המהנדסות והמהנדסים בתחום הלוויינות והחלל בתעשייה הישראלית לקחו חלק בפרויקט דגל ייחודי זה המהווה עוד הישג טכנולוגי לתעשייה האווירית בפרט ולתעשייה החלל הישראלית בכלל. שיתוף הפעולה עם צרפת בתחום החלל נתן לנו הזדמנות להרחיב את שיתופי הפעולה הבין-לאומיים הקיימים בתחומים רבים לעולמות תוכן נוספים, ואני מאמין כי זהו בסיס איתן להמשך עבודה משותפת".

הלוויין, פרויקט הדגל המשותף של סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע וסוכנות החלל הצרפתית, נבנה בשנים האחרונות במפעל חלל בתעשייה האווירית בשיתוף אלביט, שפיתחה את הטלסקופ ורפאל שפיתחה את מערכת ההנעה. הלוויין יעקוב אחר שדות וחלקות אדמה מהחלל למטרות מחקרי סביבה, תוך ניטור מצב קרקע, צמחייה, ייעור, חקלאות, איכות מקווי מים ועוד. "ונוס" מצויד במצלמה מיוחדת שיכולה לקלוט פרטים על פני כדור הארץ ב-12 אורכי גל, בהם גם פרטים שאינם נראים לעין. הלוויין יצלם שטחים עצוּמים ויספק לחוקרים עשרות תמונות מדי יום שכל אחת מהן תציג כ-700 קמ"ר. פעם ביומיים יפיק הלוויין צילומים של כל ארץ ישראל לשימוש החוקרים. הלוויין ישקול 265 ק"ג בעת השיגור וייכנס למסלול מסונכרן שמש בגובה של 720 ק"מ בתוך יומיים מהשיגור.

באירוע היום הציג מנהל סוכנות החלל הישראלית אבי בלסברגר לראשונה את תג המשימה (פאטצ') של הלוויין שנבחר מבין עשרות הצעות בתחרות שקיימה סוכנות החלל הישראלית. התג הזוכה, של נעמה גלאובר, סטודנטית למדעי המחשב מהאוניברסיטה העברית, עוצב ברוח המשימה של ונוס: השדה הצבעוני בחזית מחולק ל-12 חלקים כמספר ערוצי הצבע בלוויין; הצבעים הם "צבעי אדמה", המתארים מצבים שונים בחקלאות, מבין מטרות המשימה של הלוויין; ברקע ניתן לראות את המון בלאן, כרקע לשטחי האדמה המסמל את שותפות צרפת; ישראל מיוצגת דרך הקשר החקלאי-חלוצי של המדינה – תפוזים וטרקטור; המספר 2017 מופיע כחלק מאלומת הסריקה ובכך מבטא קדמה, טכנולוגיה וחדשנות; בחלל ניתן לראות את נוגה (ונוס) שהוא הזוהר ביותר, אחריו מאדים (האדמדם) ולמעלה שבתאי; הלוגו של ונוס מולבש כחלק מעיצוב של אנטנה קרקעית.

חוקרים מישראל ומהעולם יוכלו לקבל את תמונות הלוויין ולערוך מחקרים. אחד הפרויקטים המחקריים הראשונים שיופעלו על גבי הלוויין הוא של תלמידי תיכון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן