סיקור מקיף

ראש סוכנות החלל הצרפתית בטקס מסירת הלוויין ונוס לשיגור: "למשימות החלל יש חשיבות גדולה במאבק בהתחממות הגלובלית"

במהלך הטקס מסר ראש CNES גם כי חתם על הסכמים עם מנכ"ל סוכנות החלל הישראלית אבי בלסברגר לפיתוח משימות מהירות וזולות לחקר האקלים

ראו גם: לוויין חקר הסביבה "ונוס" עוזב את ישראל בדרך לשיגור. השר אקוניס: "מצפה להזדמנויות נוספות לשיתופי פעולה עם צרפת"

הלווין ונוס בחדר הנקי בתעשיה האווירית, ערב העברתו לידי סוכנות החלל הצרפתית לשיגור, 26/5/2017. צילום: אבי בליזובסקי
הלווין ונוס בחדר הנקי בתעשיה האווירית, ערב העברתו לידי סוכנות החלל הצרפתית לשיגור, 26/5/2017. צילום: אבי בליזובסקי

"למשימות החלל המבצעות תצפיות על כדור הארץ יש חשיבות גדולה במאבק בהתחממות הגלובלית". כך אמר אתמול ראש סוכנות החלל הצרפתית, ז'אן איב לגאל, בטקס שנערך במתקני התעשייה האווירית לרגל העברת הלוויין שפיתוחו נמשך כ-12 שנים לסוכנות החלל הצרפתית לקראת שיגורו ב-1 באוגוסט 2017.

הלוויין נבנה והורכב על ידי התעשייה האווירית. המצלמה המולטיספקטרלית שעליו פותחה ונבנתה באלאופ, ומנוע היונים (הינע חשמלי) פותח ברפאל.

"זה יום חשוב לקהילת החלל ובכלל. אנחנו משתפים פעולה עם ישראל מאז שנת 1986. עבדתי אז במשרד הכלכלה. יישמנו שיתוף פעולה עם התעשיה האווירית ועם תעשיית החלל בישראל בכלל, שבסופו של דבר הביא לפרויקט ונוס שהחל ב-2005. כידוע לכם, ונוס היא משימת תצפית שאפתנית בכדור הארץ אחר שינויים בצמחיה. כך נוכל לזהות שינויים בתבנית הצמחיה שנוצרים כתוצאה משינויי האקלים. הלוויין ונוס נמצא בשלבים אחרונים של הכנתו לקראת השיגור ב-1 באוגוסט. יהיה זה הלוויין הישראלי הראשון שמשוגר מגויאנה הצרפתית מזה עשרים שנה (עמוס 1, ששוגר במאי 1996 א.ב.). הלוויין יצלם ברזולוציה גבוהה ובזווית רחבה איזורים נבחרים. לראשונה, וישראל יכולה לזקוף לזכותה את פריצת הדרך הטכנולוגית, איזורים רבים, ובהם גם בישראל, יצולמו אחת ליומיים על ידי הלוויין. אמנם הרזולוציה של ונוס היא חמישה מטרים (אם כי ב-12 אורכי גל), אבל ביחס לגודלו זה הישג טכנולוגי עצום.
הלוויין יאסוף נתונים מדעיים רבים שישמשו לא רק את המדענים המשתתפים בפרויקט, אלא את הקהילה המדעית כולה."

משימות לווייני תצפית על כדור הארץ מהווים מרכיב חשוב ביישום אמנת האקלים בפריז שבה הושגה הסכמה כללית על הצורך להילחם בשינויי האקלים. ב-COP22 – ועידת ההמשך שהתקיימה בשנה שעברה במרקש בנובמבר האחרון, אישרה את התפקיד של החלל בחקר שינויי האקלים. משימת ונוס תאפשר לחקור את תגובת הצמחיה לפעולות אנושיות ולהתחממות הגלובלית, שגם היא כמובן תוצר של פעילות אנושית. לשינויי האקלים יש השפעה על האנושות. אנחנו צריכים את מבצעי החלל הללו כדי לדעת כיצד להתכונן בטווח הקצר ומה לעשות כדי לעצור את התהליך בטווח הארוך. משימת קופרניקוס של סוכנות החלל האירופית, בה מעורבת גם צרפת, כבר תרמה תרומה נכבדה לידע זה. למעלה ממחצית מכחמישים הפרמטרים שהמדענים מודדים כדי לבחון את שינויי האקלים נמדדים רק מהחלל. הנתונים מהחלל עוזרים לבנות ולשפר כל הזמן את מודלי האקלים. משימות החלל חיוניות הן כדי להבין את המתרחש והן כדי לעצב מדיניות. לפיכך מוטלת אחריות רבה על קהילת החלל, אחריות גדולה יותר מאשר אי פעם. ונוס איפה, היא משימה מאתגרת שתסייע בהבנת שינויי האקלים לטובת כל האנושות. אני מקווה שהדור הבא של משימות החלל יסייע לשכנע את הספקנים שיש צורך בנקיטת פעולה.

"ישראל פיתחה טכנולוגיות מתקדמות בזכות המהנדסים ברמה הגבוהה ביותר. בלעדיהם לא ניתן היה לפתח פלא כזה. אני רוצה לשבח את שיתוף הפעולה בין CNES לסוכנות החלל הישראלית ובין התעשיות בישראל ובצרפת."
אני ועמיתי הישראלי אבי בלסברגר החלטנו לפתוח פרויקט חדש של משימות מהירות וזולות בתחום ניטור האקלים שנחל בו מיד לאחר שיגור הלוויין ונוס.

"ללוויינים יש תפקיד מרכזי היום בחקר ובשימור הסביבה והאקלים. אני נרגש לראות את המהנדסים שלנו מהשורה הראשונה שותפים לפיתוח ונוס, משימה אשר תסייע לקהילה הבין-לאומית בהתמודדות עם שינויי האקלים. אנו נמשיך את שיתוף הפעולה גם בתחומים נוספים".
לסיכום אומר ראש סוכנות החלל הצרפתית: "אני רואה בונוס סמל לנחישות שלנו להילחם ביחד במה שיהיה הקרב הגורלי ביותר עבור האנושות בעשרות השנים הבאות. האמת היא שכאשר צרפתים וישראלים עובדים ביחד אין דבר שלא יוכלו להשיג. ההישג הזה מלמד על ההזדמנויות שיש לשיתופי פעולה בין המדינות בתחום החלל."

סגן שגרירת צרפת בישראל ג'יל פקסו: "היום אנו מציינים הישג חשוב. ונוס, לוויין ישראלי-צרפתי מועבר לקורו שבגויאנה הצרפתית לצורך שיגורו בעוד חודשיים. זהו הישג שמדינותינו צריכות להתגאות בו. גאווה על 23 שנות שיתוף הפעולה עד כה בין סוכנות החלל הישראלית ל-cnes גאווה על כך ששתי המדינות הצליחו להקים תוכניות חלל מצליחות. למרות שזה אינו הלווין הראשון בו אנו משתפים פעולה בשיגור- כזכור שיגרנו את הלוויין עמוס 1 מקורו, זה פרויקט מיוחד. משימת ונוס תאפשר ניטור של תופעות הקשורות באקלים ואת השפעת התחממות כדור הארץ, תאסוף ידע מדעי ותאמת טכנולוגיות חדשות. הנתונים המדעיים חשובים, אבל במיוחד הם יסייעו להגביר את המודעות להשפעות ההתחממות הגלובלית. נקווה שגם ידידנו הישראלים יעשה זאת."

"נכון לעכשיו למעלה מ-140 מדינות, המייצגות 80% מפליטות הפחמן, אישררו את הסכם האקלים בפריז שנחתם בדצמבר 2015 (COP21). ישראל הכריזה בעקבות הכינוס על יעדים שאפתניים ועכשיו עליה לנקוט בצעדים כדי ליישמם."

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן