סיקור מקיף

"העובדה שמדינות מפותחות כמו איטליה וצרפת בוחרות לבנות לוויינים בישראל, מוכיחה את יכולותינו"

כך אומר מנהל מפעל חלל בתע"א עופר דורון בראיון שנערך לקראת השיגור הכפול: "מחזיקים אצבעות לשיגור מוצלח של ונוס ואופסאט 3000"

הלוויין ונוס. הדמיה - סוכנות החלל הישראלית.
הלוויין ונוס. הדמיה – סוכנות החלל הישראלית.

"ונוס" – הלוויין הישראלי הראשון למטרות חקר הסביבה ולוויין התצפית אופסאט 3000 – גם הוא מתוצרת ישראל ישוגרו הבוקר, 2 באוגוסט 2017 בשעה 04:58, על גבי משגר "וגה" מגינאה הצרפתית. (דף זה יעודכן בעקבות השיגור)
הרכבת שני הלוווינים וייצור חלקים מהם בוצעו במפעל מבת חלל של התעשיה האווירית. מנכ"ל מפעל מבת חלל בתעשיה האווירית עופר דורון אמר בראיון לאתר הידען לקראת השיגור כי מדובר בהישג טכנולוגי ישראלי עצום. "אנחנו מחזיקים אצבעות שהשיגור יצליח. זה פרויקט מורכב משום שהוא דורש פעולה מקבילה משני חדרי בקרה נפרדים.

"ונוס הוא לוויין מעניין מהבחינה המדעית, גם קטן וקליל וגם זריז וממזר עם יכולת ייחודית לצלם ברזולוציה טובה בשטחים גדולים יחסית. המצלמה שפותחה על ידי אלאופ מסוגלת לצלם ב-12 צבעים ומה שמתוסף אליהם זו היכולת לחזור לכל מקום אחת ליומיים באותה זוית, זה נגזר מתוך המסלול המיוחד שלו ובאופן מרשים הוא זכה לביקוש יתר עד שסוכנות החלל הצרפתית היתה צריכה לבחור אילו איזורים מבין אלו שהוצעו יצולם.
המשימה הטכנולוגית השניה של ונוס זו מערכת ההנעה החשמלית שזו המשימה הראשונה שלה. אחרי שנצליח כאן, אפשר יהיה להטיס אותה במשימות אחרות ולתרום לשיפור ביצועי לוויני תצפית.:
מה שיפה פה – יש פה באמת עבודה של כל מערך החלל הישראלי: התעשיה האווירית, רפאל ואלאופ, כל אחד בחלקו, עם פעילות פורצת דרך. סוף סוף יש פרויקט בינלאומי רציני בהובלת סוכנות החלל הישראלית בתחום שהוא מאושיות החלל האזרחי. אם אנחנו רוצים שהתעשיה תתחזק חייבים פרויקטים פורצי דרך – וצריך לבנות עוד לוויינים רב תעשייתיים בפרויקטים רב שנתיים אם רוצים לשמר את יכולת החלל של ישראל."

עופר דורון, מנכ"ל מבת-חלל בכנס הסייבר החמישי, ינוי 2015 באוניברסיטת תל אביב. צילום: אבי בליזובסקי
עופר דורון, מנכ"ל מבת-חלל בכנס הסייבר החמישי, ינוי 2015 באוניברסיטת תל אביב. צילום: אבי בליזובסקי

הבא בתור הוא הלוויין שלום שאני מקווה שהממשלה תאשר את תקצובו. כבר יש הסכמות מהאיטלקים השותפים בפרויקט. בכלל שיתוף פעולה בינלאומי בחלל הוא דבר טוב. ונוס הוא דוגמה לשיתוף פעולה עם סוכנות החלל הצרפתית בכל הרמות – גם בהביטים הארגונים, גם קשר בין המדענים וגם הקהילה הטכנולגוית. ולא רק בתעשיית החלל – פרויקט כזה מחבר הרבה קהילות בפריפריה של תחום החלל בעולם.

על אופסאט פחות מדברים כי זה לווין צבאי, ללקוח של הלוויין אין שום עניין לפרסם את יכולותיו. להבדיל מסוכנויות החלל שיש להם עניין להתגאות ביכולות. ניתן רק לומר באופן כלי שהוא, לווין תצפית איכותי במיוחד, מאפשר צילום ברזולוציות גבוהות ונותן איכות תמונה מדהימה וכל מה שדרוש ללוויין תצפית צבאי הדברים היחידים שמשתווים ליכולותיו בעולם או עולים עליהם אלו המפלצות האמריקניות והצרפתיות האזרחיות וגם כאן מדובר בלווינים שעדיין בפיתוח ועדיין לא שוגרו וגם כאשר ישוגרו מחירם יהיה משמעותית גבוה יותר.
צריך לציין כי העובדה שאיטליה בחרה לקנות את הלוויין בישראל מרשימה. איטליה היתה המדינה השלישית בעלם ששיגרה לווינים ותקציב החלל שלה מגיע ל- 600 מיליון אירו בשנה, מדובר בסדר גדול יותר מישראל אך הם לא יכולים לפתח לווין כזה באיכויות האלה. לא שהם לא יכולים להושיב אנשים בהון עתק ועשר שנים אבל בכל זאת – הון עתק ועשר שנים. זה כבוד גדול לתעשיה הישראלית חזון של כל מי שעוסק בזה גם בצד התעשייתי וגם הממשלתי. המון עניין בלווינים הללו בעולם בגלל היכולות המעולות שלהם, עכשיו נשאר דבר קטן לשגר אותו ולהכניס אותו לשירות."

ראו עוד בנושא באתר הידען:

לצפיה בשיגור באתר המוקדש ללוויין ונוס

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן