ידענים: דעות ספקניות

מאת 11 בדצמבר 2016 29 תגובות

רשות הסחר הפדרלית: הבסיס של ההומיאופתיה רעוע ונוגד את הפיזיקה, הכימיה והביולוגיה *  ממשלת ארה"ב דורשת כי יצרנים של מוצרים אלה יבטיחו כי אם הם רוצים לטעון שהטיפול שלהם יעיל, הם חייבים לספק את ההוכחה

מדף תרופות בחנות תרופות הומיאופתיות בהודו. צילום: מתוך ויקיפדיה

מדף תרופות בחנות תרופות הומיאופתיות בהודו. צילום: מתוך ויקיפדיה

 

רשות הסחר הפדרלית דרשה כי מוצרים הומאיפתיים יסמנו כך שיודגש שהן אינן פועלות. מדובר בשוק ענק בארה"ב לבדה, המוערך בלמעלה מ-3 מיליארד דולרים במערכת שנויה במחלוקת של רפואה חלופית שנוצרה בשנת 1796 ע"י סמואל הנמן ואשר נדחתה זה זמן רב על ידי הזרם המרכזי של המדע.

 

ב-15 בנובמבר, פרסמה ועדת הסחר הפדרלית הצהרת מדיניות אכיפה על תיוג של תרופות ומוצרים הומיאופתיים. טיפולים ההומיאופתית משווקים יותר ויותר במעברי תרופת בחנויות ובסופרמרקטים לצד תרופות הנמכרות ללא מרשם כגון אדוויל ו-Mucinex.

על חלק מהתרופות ההומיאופתיות יש הסתייגות לפי מוצרים אלה אינם מפוקחים ומוסדרים על ידי רשות המזון והתרופות האמריקנית (FDA). למוצרים רבים לא צורפה אזהרה כלל ומוצר אחד טען כי טיפול הומיאופתי מוסדר בדיוק כמו תרופות אחרות, דבר שאינו נכון.

ממשלת ארה"ב דורשת כעת כי יצרנים של מוצרים הומיאופתיים יבטיחו כי אם הם רוצים לטעון שהטיפול שלהם יעיל, הם חייבים לספק את ההוכחה. אחרת, הם יצטרכו להדגיש ללקוחותיהם כי "אין עדויות מדעיות לכך שהמוצר פועל".

 

ה- FTC אמר כי הדרישה לאזהרה תחשב תקינה ולא מטעה אם הפרסומת או התווית יתקשרו ביעילות את ההסתייגויות הבאות 1) אין ראיות מדעיות לכך שהמוצר עובד, ו-2) טענות פעילותו של המוצר מבוססות על התיאוריה של ההומיאופתיה מהמאה ה-18 שאינם מקובלים על מרבית המומחים הרפואיים המודרניים. "

 

כעת דורשת ממשלת ארה"ב כי יצרנים של מוצרים אלה יבטיחו כי אם הם רוצים לטעון שהטיפול שלהם יעיל, הם חייבים לספק את ההוכחה. אחרת, הם יצטרכו להדגיש ללקוחותיהם כי "אין עדויות מדעיות לכך שהמוצר פועל".

ההומיאופתיה, ששורשיה כאמור בסוף המאה ה-18 מבוססת על הרעיון לפיו ניתן לטפל בתסמיני מחלה באמצעות מינון זעיר של חומר הגורם  לתסמינים דומים כאשר הוא מספוק בכמויות גדולות לגוף בריא." נאמר בהודעה של רשות הסחר.

 

"מוצרים הומיאופתיים רבים מדוללים כל כך שהמרכיב הפעיל שלהם נמצא מתחת לסף הגילוי. באופן כללי הטענות של ההומיאופתיה אינם מבוססות על שיטות מדעיות מודרניות ואינן מקובלות על ידי מומחי הרפואה המודרנית. ואולם למרות זאת יש להומיאופתיה הרבה חסידים."

 

האם ההומיאופתיה עובדת?

ישנו קוצנזוס מקיר לקיר בקהילה המדעית לפיה המנגנון המוצע של פעולת התרופות האמריקנים – דילול קיצוני של מרכיב שיאפשר את ה"דומה מרפה דומה" נוגדת את העקרונות הבסיסיים של הכימיה, הביולוגיה והפיזיקה.

ה- FTC לא הסתפק בכך. על התווית, חייב כתב הוויתור להיות קרוב לטענות הרפואיות שהמוצר מבצע או אפילו להיות משולב בתוך הטענות עצמם. אי אפשר יהיה להסתיר את ההודעה בהערת שולים בתחתית הקופסה או התווית.

 

לא ברור כמה זמן זה ייקח עבור ה- FTC לפעול נגד מוצרים הומיאופתיים עם תוויות או אריזות מטעות. במקרים בעבר, ה- FTC המתין מספר חודשים עם האכיפה לאחר הודעות כאלה על מנת לאפשר לחברות הזמן להיענות או לשנות את שיטות העבודה שלהם. וגם אז, בתחילה הם ישלחו מכתבי אזהרה ובסופו של דבר יפעלו נגד העבריינים הקשים ביותר.

 

מובן, כי הקהילה ההומאופתית לא מרוצה תקנות אלה. אבל סקיפ נוויל, נשיא ומנכ"ל חברת clear, חברה קטנה הממוקמת בסן דייגו ומייצרת מוצרים הומיאופתיים, אומר לרשת השידור הציבורית האמריקנית NPR שהוא יעדכן את הכיתוב על חבילות המוצרים שלו אם פרקליטיו יסכימו שהדבר דרוש. "אנו עוקבים אחר הנחיות ודרישות  ה-FDA אני לא יכול לדבר על זה . ברור שיש בעיה משפטית."

 

יש אנשים בתוך קהילת התרופה הטבעית שאינם מאמינים כי ל-FTC יש סמכות לאכוף טענות על תיוג. דניאל פבריקנט, נשיא התאחדות יצרני המוצרים הטבעיים, אומר כי "זו הוא דוגמא מובהקת של כפייה שיפוטית."

 

מחקר מקיף מטיל ספק ביתרונות ההומיאופתיה

 

 

 

 

הומיאופתיה נגד קנדידה. פה חשדתי.

סיימון סינג לאתר הידען: "יש לבטל הכללת טיפולי רפואה משלימה בחברות הביטוח ובקופות החולים"

29 תגובות ל “תרופות וטיפולים הומיאופתים יחויבו לשאת תוויות אזהרה המתריעות מפני אי יעילותם”

 1. ניסים

  אבי
  אסור בהחלט לתת טיפול בפלצבו לחולה!!! השימוש בפלצבו מותר רק בניסויים קליניים, כשהחולה יודע שייתכן והוא מקבל פלצבו.
  מי שמוכר זבל הומיאופטי צריך לשבת בכלא, להרבה זמן. לא רק שהוא שרלטן (או טיפש) שמרמה וגונב מאנשים תמימים – הוא מסכן את בריאותם. ידועים מיקרים שאנשים מתו בגלל שטופלו בזבל הזה.

  בבקשה (ולא הפעם הראשונה) – תלמד לפני שאתה כותב?

 2. אבי

  תרופה הומאופטית לפי המדע הטהור זאת תרופה ללא חומר פעיל בכלל או עם כמות מתחת לרמה התרפאוטית ולכן זה בעצם פלאצבו.
  אי לכן ריפוי בהומאופטיה זה ריפוי בפלאצבו .
  כתוצאה ממסקנה זאת לא צריך לבדוק תרופה הומאופטית מול פלאצבו .
  זה שפלאצבו עובד זה כבר הוכח ולא זקוק לעוד הוכחה.
  בגלל שהפלצאבו העובד ומרפא בוחנים כל תרופה כנגד פלאצבו ולא כנגד אדם שלא קיבל כלום.
  אז מדענים יקרים ורגולטורים נכבדים ! אצלכם בלקסיקון מהדעי שלכם ובחוקים שלכם קיראו להומאופטיה "ריפוי בפלצאבו" ובידקו רק אם זה לא מזיק כמו שאתם בודקים פלאצבו.
  אתם לא חייבים לקלקל לאלה שהטיפול הזה כן עוזר להם.

 3. מחכים

  ניסים,
  אתה צודק. כתבתי באופן גורף שאין בעיה שאנשים יקבלו את הטיפול הזה, אבל – יש בעיה אם הם לא מודעים לעובדה שאין לזה גיבוי בשטח.

 4. מחכים

  יריב,

  אגיד רק בחיוך – שזה היה צפוי.
  אני הבטחתי לפני שלושה שבועות שמיד עם סיום פרוייקט – שמסתיים בימים אלו, אני חוזר לדיון עם ק.
  שמור את הציטוט הזה לשם.

הוספת תגובה

 • (will not be published)