סיקור מקיף

תחנת החלל הסינית טיאנגונג-1 בדרכה להתרסקות הלילה

טיאנגונג 1 היוותה אב טיפוס לקראת בנייתה של תחנת חלל גדולה שתאוייש באורח קבע, כמו תחנת החלל הבינלאומית, כחלק מתוכנית החלל השאפתנית של סין

עדכון: תחנת החלל צפויה להתרסק במהלך הלילה. נכון לשעה 17:30 העדכון הוא שההתרסקות צפויה לשעה 03:00 שעון ישראל פלוס מינוס שעתיים וחצי. הסיבה לטווח הארוך יחסית היא שלא יכולים לדעת בוודאות באיזה מהמסלולים שנותרו לה היא תתרסק, משום שבגובה של קצת מעל 100 קילומטר, צפיפות האוויר, אף שהיא דלה, עדיין משתנה מאוד וקשה לחשב מתי בדיוק יווצר מספיק חיכוך כדי לגרום לנפילת התחנה.

כאמור אנשי הבקרה איבדו שליטה על התחנה בשנת 2016 וכעת אין לדעת היכן תתרסק לאורך מסלול הכולל את מרבית שטחי היבשה בכדור הארץ.

תחנת החלל הסינית טיאנגונג-1 עומדת להתרסק על כדור הארץ ואוסטרליה נמצאת על מסלול ההתרסקות. איור: Cindy Zhi/The Conversation, CC BY-ND
תחנת החלל הסינית טיאנגונג-1 עומדת להתרסק על כדור הארץ ואוסטרליה נמצאת על מסלול ההתרסקות. איור: Cindy Zhi/The Conversation, CC BY-ND

המשך הידיעה כפי שפורסמה ב-29/3/2018

תחנת החלל הסינית טיאנגונג 1 דוהרת לעבר כדור הארץ. החיכוך שנוצר בעת מעברה עם מעט האוויר בשכבה העליונה של האטמוספירה, ממשיך לכווץ את מסלולה.

 

לעדכונים כנסו לדף הטוויטר של האסטרונום החובב ג'וזף רמיס

מכיוון סוכנות החלל הלאומית הסינית (CNSA)  איבדה קשר עם טיאנגונג 1 במארס 2016, מרכז הבקרה איננו יכול להפעיל את מנועי החללית כדי לבצע נחיתת ריסוק מבוקרת שלה באוקיאנוס.

התחנה, השוקלת 8.5 טון תישרף במועד בלתי ידוע בין ה-30 למארס (היום) ל-2 באפריל באטמוספירה (בשעת כתיבת שורות אלה, ההערכה היא שההתפרקות תתרחש ביום ראשון, 1 באפריל 2018). גם המיקום לא ידוע עדיין – הטווח של מסלולה התפעולי ולפיכך גם מסלול התפרוקתה יכול להיות בכל נקודה על כדור הארץ בין קווי הרוחב 43 צפון ל-43 דרום. בטווח הזה נמצאות כל מדינות המזרח התיכון, מדינות רבות בדרום אירופה, שני השלישים הדרומיים של ארה"ב, הודו, אוסטרליה ומרבית אפריקה ודרום אמריקה.

נוכל לדעת את המיקום המדוייק  רק כמה שעות לפני הפגיעה. תחנת החלל יכולה להשלים הקפה של כדור הארץ רק אם היא נמצאת מעל גובה של 100 ק"מ מפני הקרקע, מתחת לגובה זה יחל הפירוק.

צילום מסך מתוך סרט וידאו שצולם ממטוס שעקב אחר התרסקות חללית המטען ATV-1 בספטמבר . גודלה של טיאנגונג 1 דומה והיא כנראה תשרף באותה הדרך. צילום: ESA/NASA
צילום מסך מתוך סרט וידאו שצולם ממטוס שעקב אחר התרסקות חללית המטען ATV-1 בספטמבר . גודלה של טיאנגונג 1 דומה והיא כנראה תשרף באותה הדרך. צילום: ESA/NASA

בתמונה – צילום מסך מתוך סרט וידאו שצולם ממטוס שעקב אחר התרסקות חללית המטען ATV-1 בספטמבר . גודלה של טיאנגונג 1 דומה והיא כנראה תשרף באותה הדרך. צילום: ESA/NASA

 

חברי צוות החללית שנז'ו 10 נכנסים לתחנת החלל הנסיונית טיאנגונג-1 ב-13 ביוני 2013
חברי צוות החללית שנז'ו 10 נכנסים לתחנת החלל הנסיונית טיאנגונג-1 ב-13 ביוני 2013

מרבית חלקי התחנה צפויים להשרף באטמוספירה ואולם שברים גדולים עשויים לשרוד עד הגיעם לקרקע. מכיוון שמרבית מפני השטח של כדור הארץ מכוסה באוקיאנוס ולכן רוב הסיכויים שהשברים ימצאו את מנוחתם בתחתית האוקיאנוס לאחר חבטה והתזת מים. עדיין, מסלולה עובר מעל שטחי יבשה רבים. אם טיאנגונג תתרסק בשטח מיושב, לצופים על הקרקע צפוי מראה נהדר של כדור אש מעשה ידי אדם, בין אם ההתרסקות תתרחש בלילה או ביום.

תחנת החלל הראשונה של סין , Tiangong-1, או "ארמון שמימי"  שוגרה באמצעות משגר Long March 2F/G ממרכז השיגור Jiuquan ב -30 בספטמבר 2011.

 

טיאנגונג 1 היוותה אב טיפוס לקראת בנייתה של תחנת חלל גדולה שתאוייש באורח קבע, כמו תחנת החלל הבינלאומית, כחלק מתוכנית החלל השאפתנית של סין. התחנה עצמה לא היתה מאויישת בעת שיגורה אולם צוידה במתקני עגינה וזכתה לביקורי שני צוותים. שלושה אסטרונאוטים שוגרו אליה בחללית שנז'ו 9 ששוגרה ב-16 ביוני 2012, ובהם בין היתר האטסטרונאוטית הסינית הראשונה, טייסת הקרב ליו יאנג. חברי הצוות בילו 11 ימים בתחנה והשלימו שתי עגינות – האחת נשלטה על ידי מחשב והשני – בידי אנשי הצוות בהדרכה מן הקרקע. הצוות השני ששוגר ב-11 ביוני 2013 כלל שלושה אסטרונאוטים ובילה 13 ימים בתחנה בהם סיים את התחזוקה הראשונה של תחנת חלל במסלול בידי סין וביצעובדיקות עגינה נוספות.

התוכנית המקורית של סין היתה להנחית את התחנה באורח מבוקר באמצעות מנועי התחנה ואולם ב-16 במרץ 2016 דיווחה סין לאו"ם כי פסקה קליטת הטלמטריה מטיאנגונג 1. כעת כאמור, גובהה מסלולה יורד בהדרגה ובסופו של דבר ההתרסקות תהיה בלתי מבוקרת.

הסבר על התרסקות תחנת החלל הסינית טיאנגונג 1. Aerospace Corp

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן