סיקור מקיף

סין שיגרה חללית מאוישת שישית – שנז'ו 10; תיפגש עם תחנת החלל הניסיונית גואנדונג 1

מפקד החללית הוא אסטרונאוט הנמצא פעם שניה בחלל, ובצוות גם מורה שתלמד שיעורים מהחלל את תלמידיה

שיגור החללית שנז'ו 10, ב-11 בינוי 2013. מתוך שידורי הטלוויזיה הממלכתית הסינית
שיגור החללית שנז'ו 10, ב-11 בינוי 2013. מתוך שידורי הטלוויזיה הממלכתית הסינית

סין שיגרה היום בהצלחה את החללית המאוישת החמישית שלה שנז'ו 10 ועליה צוות של שלושה אנשים – שני גברים ואישה אחת, כך הודיע ז'נג יוקסיה, המפקד הראשי של תוכנית החלל המאוישת הסינית.

שנז'ו 10 שוגרה למסלול על גבי טיל משופר מדגם לונג מארץ' 2F שהמריא ממרכז שיגורי הלווינים ג'יוקואן בצפון מערב סין בשעה 17:38 שעון מקומי – 12:38 בצהרים שעון ישראל ונכנס למסלולו המתכונן כמה דקות לאחר מכן למסלול נמוך סביב כדור הארץ.

בטקס הפרידה שהתקיים כמה שעות לפני השיגור, השתתף גם נשיא סין זי ז'ינגפינג ששב זמן קצר קודם לכן מארה"ב ואיחל הצלחה לשלושת האסטרונאוטים (טייקונאוטים). "חברי הצוות נושאים את חלום החדש של המדינה הסינית והם מייצגים את ההשראה לעם הסיני לצאת לחלל" אמר זי שצפה בתהליך השיגור בג'יוקואן

המשימה צפויה להמשך 15 יום במהלכה תעגון החללית שנז'ו 10 במעבדה המסלולית הניסיונית טיאנגונג-1 פעמיים, פעם אחת בתהליך אוטומטי ובפעם השניה – ידנית.

הצוות כול את המפקד ני היישנג, ז'אנג קסיאוגואנג והמורה ואנג יאפינג, האישה השנייה ששולחת סין לחלל שתגיש מהחלל בשידור חי שיעור בפני קבוצת תלמידים על הקרקע.

מטרת המשימה היא לנסות עוד את הטכנולוגיות של עגינה בתחנת חלל ותמיכה בשהות אסטרונאוטים בחלל, כמו גם כמה טכנולוגיות חדשות הקשורות לבניית תחנת חלל. טיאנגונג-1 נמצאת במסלול כבר 620 ימים ובעוד כשלושה חודשים היא מתוכננת לסיים את שירותה. המעבדה נחשבת כצעד הראשון של סין להפעלת תחנת חלל קבועה בסביבות שנ 2020 ולהפוך למדינה השלישית בעולם העושה כך.

שיגור החללית שנז'ו 10 על גבי טיל מדגם לונג מארץ' 2F מצפון מערב סין, 11 ביוני 2013. צילום (Xinhua/Li Gang)
שיגור החללית שנז'ו 10 על גבי טיל מדגם לונג מארץ' 2F מצפון מערב סין, 11 ביוני 2013. צילום (Xinhua/Li Gang)

ישנו חשש לפיה התנאים בכמה מהרכיבים של טיאנגונג-1 לא יהיו במצב טוב בשל הזמן הרב בחלל ושימוש במנגנוני העגינה ארבע פעמים לבדיקות יכולות העגינה.

ני היישנג Nie Haisheng, מפקד הצוות הנמצא כבר פעם שניה בחלל אמר כי הפעם המשימה תהיה ארוכה יותר, יהיו בה יותר ניסויים לעומת המשימה הקודמת שלו בשנת 2006. "מדובר באתגרים חדשים ובסיכונים גדולים יותר" אמר ני בראיונות לתקשורת הסינית אתמול. ואולם הוא מצפה להכס למעבדת החלל "עמיתי ואני נעבדו בבית הסיני בחלל" אמר.
.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן