סיקור מקיף

התגלה חותם ועליו שם המלך חזקיהו

החותם התגלה בחפירות עיר דוד בתוך שפך אשפה שנזרק בימי חזקיהו או זמן קצר לאחריו מתוך בניין ממלכתי ששימש לאחסון מוצרי מזון

חותם המלך חזקיהו. צילום: ד"ר איילת מזר, האוניברסיטה העברית.
חותם המלך חזקיהו. צילום: ד”ר איילת מזר, האוניברסיטה העברית.

חותם המלך חיזקיהו, באדיבות ד”ר אילת מזר

חותמת ועליה שמו של המלך חזקיהו, המתוארכת לפני קרוב ל-2900 שנה, התגלתה בחפירות המחודשות של האוניברסיטה העברית בע˙פל, שלמרגלות הכותל הדרומי של מתחם הר הבית.

החותמת הוטבעה על גבי טין רך (בולה) בגודל 13X12 מ”מ ועובי כ-3 מ”מ. במקור, הבולה חתמה מסמך שנכתב על פפירוס ונשמר מגולגל וקשור בחוטים דקים, שאת הסימנים שלהם רואים בגב הבולה.

הבולה התגלתה יחד עם חרסים רבים וממצאים שונים, כדוגמת צלמיות וחותמות, בשטח החפירות שנוהל על ידי חגי כהן-קלונימוס. היא התגלתה בתוך שפך אשפה שנזרק בימי חזקיהו או זמן קצר לאחריו מתוך בניין ממלכתי ששימש לאחסון מוצרי מזון.

בניין זה שייך לשורת מבנים, ובכללם בית-שער ומגדלים, שנבנו במחצית השנייה של המאה ה-10 לפנה”ס (ימי שלמה המלך) כחלק מביצורי הע˙פל – קריית-השלטון החדשה שנבנתה בשטח המחבר בין עיר-דוד להר-הבית. יחד עם הבולה נמצאו עוד 33 בולות שהוטבעו בחותמות אחרים, חלקם נושאי שמות עבריים ועל גבם סימני אריג גס וחוטים עבים, שככל הנראה חתמו שקים שהכילו מוצרי מזון.

סביב החותמת ישנו שקע שהותירה מסגרת הטבעת שבתוכה שובץ החותם, ועליה מופיעה כתובת בעברית עתיקה: “לחזקיהו [בן] אחז מלך יהדה”, וסמל שמש עם כנפיים נטויות מטה ושני סמלי ענח’ (סמל החיים).

 

גנבי העתיקות גילו זאת קודם

לדברי ד”ר אילת מזר “למרות שחותמות עם שמו של חזקיהו כבר נודעו בשוק העתיקות מאז שנות התשעים של המאה הקודמת, בחלקן עם סמל חרפושית (חיפושית זבל) מכונפת וחלקן עם סמל שמש מכונפת, זו הפעם הראשונה שחותמת של מלך מישראל או מיהודה נמצאה בחפירות ארכאולוגיות מדעיות”.

הסמלים המופיעים על החותם מהע˙פל מעידים שנעשה בערוב ימיו של חזקיהו, כאשר סמלי השלטון הממלכתי-מנהלי וסמלו האישי של המלך השתנו מדגם חרפושית (חיפושית זבל) מכונפת, סמל לעצמה ושלטון שרווח במזרח הקרוב הקדום, לדגם שמש מכונפת, שרווח גם כן במזרח הקרוב הקדום ואף שימש כסמל השלטון למלכי אשור.

החפירות המחודשות בע˙פל נערכות החל משנת 2009 במימון דניאל מינץ ומרדית ברקמן מניו-יורק ובשיתוף עם רשות העתיקות, המבצעת את עבודות השימור והכשרת האתר לביקורי קהל. החפירות נמצאות בשטח הגן הארכאולוגי של הע˙פל, המהווה חלק מפארק לאומי סובב חומות ירושלים בחסות רשות הטבע והגנים.

החותם נמצא במהלך סינון רטוב של רבדי אדמה מהחפירה, שנערך במתקן הסינון בעמק צורים המנוהל על ידי ד”ר גבי ברקאי וצחי דבירה, בחסות רשות הטבע והגנים וקרן עיר-דוד.

הוא נמצא על ידי אפרת גרינוולד, חברת משלחת הע˙פל, שהייתה אחראית על הסינון מהחפירות. רעות בן-אריה, שהכינה את הבולות העבריות מחפירות הע˙פל לפרסום, הייתה הראשונה שזיהתה אותה כחותם של המלך חזקיהו.

 • עוד בנושא באתר הידען:

 

23 תגובות

 1. המורשת שרדה – הספרים: ספר הספרים – גם בכנסיות היום אומרים תהילים בימי ראשון – לא מפליא? 1.5 מיליארד אנשים. התלמוד – שנלמד בדרום קוריאה כמפתח חשיבה רציונאלית. התלמוד נלמד גם באיראן ולא אסתכן הרבה שאומר שהוא יסוד לתורת המשפט של עמי אירופה גם אם הם מתכחשים לזה. וספר הפילוסופיה מורה הנבוכים של הרמב”ם – שהיהודים רצו להחרימו, והאפיפיור שקרא אותו, הוציא צו איסורבכל אירופה להחרים את הספר. גם פרופסור ישראל אומן מתאר מסכתות בתלמוד באמצעות כלים מתימטיים של תורת המשחקים. וישעיהו ליבוביץ ז”ל שאין להאשים אותו בחוסר נאורות, התבונן לתוך עצמו והגיע למסקנה שונה משלך. תורת המוסר העולמית: מסילת ישרים – לרמח”ל. והעם שחזר למולדתו. היום קורות שטויות: יש נוער הגבעות, ישנן תפיסות משיחיות והליכה לאבדון: עם רוב חרדי וערבי, לא תהיה תקומה לעם שלנו.

 2. יוסי

  “התכוונתי שהעם שרד”

  באיזה מובן העם שרד? שיש אנשים שחיים היום שטוענים שהם חלק מאותו עם של אנשים שחיו בממלכת יהודה ההסטורית?

  אם אני מספר לך שיש בסיביר קבוצה של אנשים שטוענים שהם חלק מאותו עם של אנשים שחיו בממלכת ישראל ההסטורית, זה אומר שגם העם הזה שרד 2700 שנה?

  אם אני מספר לך שיש בדרום אפריקה קבוצה של אנשים שטוענים שהם חלק מאותו עם של אנשים שחיו בממלכת מצרים הפרעונית, זה אומר שגם העם הזה שרד 5000 שנה?

  אם אני מספר לך שיש בדרום קליפורניה קבוצה של אנשים שטוענים שהם חלק מאותו עם של אנשים שחיו בממלכת אטלנטיס, זה אומר שגם העם הזה שרד 10000 שנה?

 3. התכוונתי שהעם שרד. הממלכה חרבה בתקופה החשמונאית ועוד לפני זה בתקופת ירמיהו. על ישראל פינקלשטיין המכובד עלי נאמר בויקיפדיה “אף שהוא מקבל את קיומו ההיסטורי של דוד (בין היתר בגלל כתובת תל דן מהמאה התשיעית לפני הספירה בה מוזכר בית דוד כשמה של ממלכת יהודה) הוא לא מקבל כי הייתה ממלכה מאוחדת בראשותו עקב דלותה של יהודה וירושלים בתקופתו. דווקא למלוכת שאול הוא מוצא סימנים בכתובת פרעה שושנק (שישק) המתארת את מסעו באזורי ההר המופיעים בסיפורי שאול”. איננו חייבים להסכים לכל דבר ועדיין לכבד זה את דעתו של זה.

 4. המדענים המודרנים (ישראל פינקלשטיין) סבורים שממלכת ישראל הייתה החזקה והיא מוזכרת באסטלות של מלכים זרים – דוגמת אחאב שהיה לו רכב ברזל. הממלכה הדרומית יהודה היתה לפי הארכאולוגיה חלשה בהרבה אך פנטית יותר והתעקשה על עליה לרגל להקרבת הקורבנות בחנות הבלעדית בירושלים. לאורך זמן ממלכת ישראל הוחרבה ע”י אשור, והשבטים נפוצו, ואילו ממלכת יהודה קיבצה את שרידי ישראל ואנו בתוכם ושרדה עד ימינו. לדעתי האמת נמצאת באמצע. היתה ממלכת יהודה והיה בית דוד, אך ממלכת ישראל היתה חזקה אולי יותר.

 5. לא נשכח שבשל אותה פנטיות או פנטיות דומהנ ממלכת יהודה הקטנה והחלשה שרדה 2700 שנים וממלכת ישראל הליברלית יותר (אחאב שנישא עם איזבל) נעלמה. 2 דתות גדולות נוספות צמחו ללא ספק מאותה כת שאנו יכולים להחשיב כפנטית. הדתות ששרדו עד היום לטוב ולרע הן הדתות הלוחמות.
  לא שרד פולחן איסיס ובטיבט לא הצליח הבודהיזם הפציפיסטי להתגונן מסין.
  גם לבודהיזם יש ענף לוחם במיאנמר. לפני כעשור הייתה להם בעייה דמוגרפית של איסלם. מבלי להביע הזדהות עם מה שעשו שמזכיר מה שנעשה בגרמניה 1939, הם הותירו כיום 5% מוסלמים במיאנמר.

 6. walking death
  אגיד לך מה הבעיה עם כל החוזרים בתשובה ובצורה בוטה. הם חושבים שאם תפשו את אלוהים (הרי לשיטתם הוא קיים) בביצים , אזי כל האמת המוחלטת היא שלהם. ותאמין לי שצריך לטפל בנושא ללא סלחנות, שאם לא כן. נקבל טאליבאן עם כיפות וטליתות וכנראה גם חונטה של שטיירמלים. לפני שנים היתה איזו אמרה שהבעיה של החוזרים בתשובה היא . שהם קופצים מעל הפופיק, רמז לפופיק ארנון.

 7. רפאל

  “דאע”ש? חס וחלילה! משיח בן דוד יביא את השלום העולמי!!!”

  ותחת איזה מערכת חוקים כולם יחיו בשלום עולמי זה?

 8. אבי
  לא רק לך זה נראה מגן עם שלוש חניתות. אבל מה לעשות שיש “היסטוריונים” עם אג’נדה?

 9. תגובתו של ד”ר יחיעם שורק

  ראשית הנני שמח על המימצא המעניין של טביעת חותם המלך חזקיהו בן אחז, כמו שאני מקדם בברכה כל מימצא ארכיאולוגי הנחשף בארץ כמו גם בעולם הרחב.
  שנית, וצר לי אם הנני משבית שמחה בהקשרו של המימצא הנ”ל, הרי כדלקמן:
  חזקיהו המלך ארגן מרד כולל כנגד האשורים בבחינת מהלך הרפתקני הזוי שמחירו היה כבד וכמעט הסתיים בחורבנה של ירושלים. זאת עשה לאחר שחולל רפורמה יהוויסטית ביהודה, שעניינה עקירת כל דפוס פולחני פגאני לו סגדו היהודים כגון אשרות ובמות כדי לזכות בברכת האל לקראת המרידה באשורים, ויותר מכך, חזקיהו ביקש למרכז את הפולחן לירושלים, כשהוא מפקח עליו וכתוצאה מכך ממרכז את שלטונו הממלכתי.
  עם זאת כשל חזקיהו לעקור מן השורש את פולחן הנחש המצרי, ה”נחושתן” כפי שמופיע במקרא ושבני ישראל סגדו לו, כנראה במקדש עצמו מאז ימי משה (היציאה ממצרים … לפחות בהקשר המיתולוגי-אגדי). נראה מוזר על פניו, אלא אם כן חשש חזקיהו לעקור סמל פגאני שהשתרש עמוק בלבות העם.
  וראה זה פלא –על גבי טביעת החותם המלכותי של חזקיהו שנמצא לא מזמן בירושלים מופיעים שני סמלים פגאניים מצריים – סמל החיים ויותר מכך – חרפושית מכונפת התופסת מקום דומיננטי באותו חותם.
  החרפושית היא חיפושית הזבל, הזבלית, שהיתה מאוד מקודשת בפולחן המצרי הקדום ופעמים רבות מופיעה על גבי ציורים, תבליטים, פפירוסים ועוד בהקשר דתי עמוק ובסמיכות לצד פרעון זה או אחר. החרפושית היתה קשורה לפולחן האל חפרי המצרי.
  מעבר לזיקה בין הנחושתן, סמל החיים והחרפושית, המקעקעים את טהורות הרפורמה הדתית פולחנית של חזקיהו, הללו מצביעים על השפעות דתיות ותרבותיות מצריות על יהודה גם מבלי שיהודה היתה כפופה למצרים, שהרי חזקיהו ביקש דרך המרידה להשתחרר מכבלי השיעבוד לממלכת אשור. ואם כן האם לא יהיה זה רחוק מלשער כי חזקיהו ביקש לרתום גם את המצרים למרידה או לפחות לראות את עצמו כמלך שליט כמו הפרעון במצרים. ידוע לנו בהקשר זה כי מצרים חלמה להחזיר למרותה את השליטה על אזור ממלכת כנען הקדומה – ישראל ויהודה, כפי שתנסה מאוחר יותר, בימי המלך יאשיהו, יורשו של חזקיהו מול ממלכת בבל.

 10. רפאל

  “הרי אנחנו עדין לא “עם חופשי בארצנו” ואנחנו לא יכולים להתבטא עדיין בחופשיות”

  צודק. מדינת ישראל היא באמת אחת מהמדינות עם הכי מעט חופש דת עבור היהודים שחיים בה. (זה בגלל הקטע הזה שאתה נורא אוהב של חוסר הפרדת דת ומדינה)

  אבל אם אנחנו כבר כאן, אולי פשוט תפסיק לשחק משחקים ותזרוק על כל מה שהגויים אומרים, תפסיק עם העמדות הפנים, ופשוט תקים כבר את ארגון ‘דאע”ש זה כאן’, כמו בחזון האמיתי שלך.

 11. חיים,
  גמרת כבר לבדוק כמה עב”מים התגלו היום?
  חוץ מזה, זה לא היית אתה שהוכיח את ניסים על כך שהוא עונה לי? מה, אין לך טיפת יושרה? אתה מטיף לאחרים מה שאתה לא מסוגל לקיים?
  ואל תדאג, גם אם תתחפש ותגיב בתור אלישע בן אבויה אני אזהה אותך.

 12. רפאל
  אני מבין שאתה עומד להיות הרבי מלובביץ הבא ומכאן ואילך שמך יהיה האדמו”ר שליט”א רפאל. מלובביץ. בכפר חב”ד מחכים לך. איחולי.

 13. WD
  חס וחלילה שאני אספר בהרחבה ובדיוק למה התכוונתי, כי הרי אנחנו עדין לא “עם חופשי בארצנו” ואנחנו לא יכולים להתבטא עדיין בחופשיות בנושא גאולת עם ישראל כי אנחנו חוששים שהגויים יתנפלו עלינו (אמאל’ה).

 14. רפאל

  אתה מוזמן לספר לקוראים כאן בהרחבה למה אתה מתכוון כאשר אתה אומר מה שכתבת כאן ומה המשמעות של זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן