סיקור מקיף

חוקרים מצאו לראשונה הסבר פיזיקאלי להתפתחות מחלת הטרשת הנפוצה

המחקר העלה כי שינויים קטנים בריכוזי מלחים ובטמפרטורה עלולים לגרום לשינויים מבניים קריטיים במיאלין – החומר שעוטף ומבודד את סיבי העצב, ונפגע אצל חולי טרשת נפוצה המחקר התפרסם השבוע (15.10) בכתב העת PNAS

חקר המוח. איור: shutterstock
חקר המוח. איור: shutterstock

מחקר במעבדה לביופיזיקה של פרופ' רועי בק-ברקאי בבית הספר לפיזיקה של אוניברסיטת תל אביב מצביע לראשונה על קשר מובהק בין תנאים פיזיולוגיים השוררים בגוף – ריכוזי מלחים וטמפרטורה, לבין שינויים מבניים במיאלין העוטף את סיבי העצב, תסמין מובהק של טרשת נפוצה.

המחקר נערך ע״י הדוקטורנטית רונה שהרבני, בשיתוף פעולה עם הדוקטורנטית מאור רם-און מקבוצת המחקר של פרופ' ישעיהו טלמון בטכניון, והוא התפרסם אמש (15.10) בכתב העת PNAS.

"כ-2.3 מיליון בני אדם בעולם חולים היום בטרשת נפוצה – מחלה ניוונית אוטואימונית, הפוגעת במערכת העצבים המרכזית, ועלולה לגרום לנכות קשה ואף למוות," מסביר פרופ' בק-ברקאי. "המחלה מתאפיינת בהרס חומר בשם מיאלין, שעוטף את סיבי העצב המוליכים אותות חשמליים מהמוח לאיברי הגוף השונים. ההנחה היא שהתהליך מתרחש כשמערכת החיסון תוקפת את המיאלין, אך עד היום לא ברור כיצד מערכת החיסון מצליחה לחדור את המיאלין, וגם אין תרופה שמרפאת את המחלה. אנחנו, כביו-פיזיקאים, ביקשנו לבחון את ההיבט הפיזיקלי, הפיזיולוגי והמבני של התהליך הפוגע במיאלין."

"הגוף החכם שלנו יודע לשמור על סביבה פיזיולוגית קבועה, הכוללת טמפרטורה אופטימלית וריכוזים מתאימים של מלחים שונים," מוסיפה הדוקטורנטית רונה שהרבני. "במצב תקין שכזה נוצר מיאלין בתהליך התארגנות עצמית של חלבונים וחומצות שומן, שיוצרים יחדיו מעטפת רב-שכבתית בצורת 'רולדה' (פאזה למלרית) סביב סיבי העצב. אצל חולי טרשת נפוצה, לעומת זאת, המעטפת עוברת שינוי מבני, ומקבלת בהדרגה צורה מחוררת של 'חלת דבש' (פאזה הקסגונלית). במצב כזה יכולים תאי מערכת החיסון לחדור לתוך המיאלין, ולתקוף אותו מבפנים. אנחנו רצינו לבדוק אם השינויים המבניים במיאלין עשויים להיגרם על ידי שינויים מקומיים בסביבה הפיזיולוגית – כלומר בסוגי ובריכוזי המלחים ובטמפרטורה."
החוקרים הכניסו למבחנה את כל המרכיבים הביולוגיים של המיאלין – חומצות שומן וחלבונים – ביחס המחקה בדיוק את יחסי הכמויות ביניהם במיאלין תקין, וחשפו אותם לסביבות פיזיולוגיות שונות. כך נבדקו סביבות של חמישה סוגי מלחים – אשלגן, נתרן, מגנזיום, סידן ואבץ, בריכוזים שונים, וכן טמפרטורות משתנות. הממצאים העלו כי אכן, שינוי קטן בריכוז הפיזיולוגי של כל אחד מהמלחים בנפרד יכול לגרום לשינוי במבנה המיאלין שנוצר במבחנה – מ'רולדה' בריאה ל'חלת דבש' המאפיינת טרשת נפוצה. עוד נמצא כי אותו שינוי מבני נוצר גם בטמפרטורה העולה על 42 מעלות צלסיוס.

ידע ותיק, כיוון חדש

"למעשה, כבר בסוף המאה ה-19, לפני כ-120 שנה, ידעו הרופאים כי חולה בטרשת נפוצה שנכנס לאמבטיה חמה חווה התקף של המחלה, ואף השתמשו בתופעה זו למטרות אבחון," מסכם פרופ' בק-ברקאי. "כמו כן יתכן כי אצל חולי טרשת נפוצה יימצאו מדדים מקומיים של ריכוזי מלח גבוהים יחסית. אך עד היום איש לא בדק איך (אם בכלל) קשורים נתונים אלה להתפתחות המחלה בגוף. ממצאי המחקר הבסיסי-פיזיקלי שלנו מפנים זרקור לרעיון 'מחוץ לקופסה' שלא נבחן עד כה, ופותחים פתח לכיווני מחקר חדשים בנוגע לטרשת הנפוצה, הנחשבת כיום לחשוכת מרפא. אנו מקווים בכל לבנו שעמיתינו העוסקים במחקר רפואי 'ירימו את הכפפה', וייעזרו בתובנות שלנו כדי לנסות לזהות את הגורמים למחלה ולפתח אבחון מדויק, ואולי בעתיד אף תרופה יעילה, למחלה הקשה."

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

12 תגובות

 1. שובידובי
  "פרופסור שמטפל בשיטה שלו והכשיר גם רופאים נוספים לאותה השיטה, נכון לשנת 2015, טוען שעברו תחת רופאיו כ-4500 חולים. התוצאות קרובות ל100 אחוז."

  אם הוא אכן טוען כך – שיביא ראיות לכך. אני מתערב שאין לכך כל סימוכין. כלומר – הטענה הזאת היא פשוט שקר. לפעמים צריכים לקרוא לילד בשמו.

  רוב המורדים הם שרלטנים מסוכנים. תומכי הומיאופטיה, מתנגדי חיסונים וחבריהם – הם רוצחים. הם רוצחים ילדים, בידיעה מלאה, בגלל תאוות בצע.

  המורדים שצדקו, כמו וורן ומרשל האוסטרליים, פעלו בשיטה מדעית. הם עשו מחקרים עוורים עם קבוצות ביקורת, מחקרים שעברו ביקורת עמיתים.

  אותו פרופסור שדיברת עליו הוא פושע מסוכן. לצערינו יש אנשים תמימים (כמוך וכמו בת-יה כנראה) שמעדיפים להאמין לחלאות האלה ולא להתמודד עם לימוד הנושא ממקורות אמינים. או יותר גרוע – לא מסוגלים להודות בכך שהם אינם יכולים להבין מדע מדעי.

 2. ניסים, הטיפול שבת-יה הגיבה עליו הוא טיפול בעלות של עד 20$ לחודש.
  כלומר טיפול של כ – 70 שח לחודש.
  הפרופסור שמטפל בשיטה שלו והכשיר גם רופאים נוספים לאותה השיטה, נכון לשנת 2015, טוען שעברו תחת רופאיו כ-4500 חולים. התוצאות קרובות ל100 אחוז.
  התוצאה – דיכוי מוחלט של סימפוטמי מחלה עתידיים. והעלמות סימפטומים שהופיעו שנה אחורנית מרגע התחלת הטיפול, העלמות מוחלטת. מדובר על טיפול ומעקב של שנתיים במרפאה.
  סימפוטמים ישנים יותר משנה אחורנית מרגע תחילת הטיפול, יכולים גם כן להשתפר ולהיעלם אבל זה כבר לוקח הרבה יותר זמן.
  בנוסף, אני מאמין שהפרופסור עצמו לא רואה ישירות כסף מהטיפול, והכסף עצמו יוצא אני מניח על הויטמין עצמו (ויטמין D).
  הפרופסור לא נגד רפואה מערבית , הוא בעצם חלק מהמערכת. הוא פשוט זיהה קשר בין ויטמין D למחלות אוטואימוניות, ודרך ניסוי וטעיה עלה על דרך טיפולית שלא כוללת תרופות במקרה הזה (כי מדובר בויטמין כאמור).
  וגישות כאלה יגיעו לרפואה הקונבנציונלית אולי בעוד 20 שנה אחרי מחקרים וניסויים וכו'.
  איך אומרים, המורדים של היום הם הנורמה של מחר. (ראה ערך ההיסטוריה של האנושות… כל דבר כמעט).

 3. למרות שאין כאן פיתוח תרופה, ישנם ערכים של חומרים שיש להימנע מלהגיע אליהם, וערכי טמפרטורה. כבר בכך יש תועלת

 4. ניסים,
  יש סרט מצויין בשם "סיפורו של ויל האנטינג" ממליצה לך מאוד לצפות בו. גם לכולם.
  הסרט הזה מצויין לא בגלל שצעיר מחונן מורד במוסכמות, אלא בגלל קטע אחד שבו הפסיכולוג (רובין ויליאמס) מסביר לצעיר המחונן (מאט דיימון) למה כל הידע שלו לא שווה כלום בלי לחוות את המקומות שהוא קרא עליהם או בלי להכיר אישית את הנושאים הפסיכולוגים והאחרים שהוא מדבר עליהם.
  את הקטע הזה כדאי לך מאוד ללמוד בע"פ ולהפנים.

  ובזה אסיים.
  שתהיה לך שבת שלום.

 5. בת-יה
  כמובן שאת תוקפת אותי אישית ולא את התוכן של מה שכתבתי.
  את גם תוקפת את מערכות הבריאות בלי שום ביסוס.

  כתבת "אתה כותב את מה שאתה כותב מתוך קריאה של מאמרים, ספרים וכיוצא בזה.". אץ טוענת שהניסיון האישי שלך עדיפה על מחקרים רפואים? כל מי שחוקר הוא שקרן וגנב בעינייך?

  אולי הבעיה אצלך? קצת דאנינג-קרוגר? 🙂

 6. ניסים, מכירה את התגובות שלך מזמן.
  אתה כותב את מה שאתה כותב מתוך קריאה של מאמרים, ספרים וכיוצא בזה.
  לא נראה לי שהיה לך קשר קרוב לאף אחת מהמחלות שהוזכרו בהתכתבות כאן.
  לי יש, לצערי, ניסיון רב עם כל מערכות הרפואה.
  כולל אותה מערכת אמריקאית שמבוססת על כסף יותר מאשר על מחקרים, ומזייפת מחקרים כאילו מדובר על מתן סוכריות.
  שיהיה לך יום טוב.

 7. בת-יה
  רפואה קונבנציונלית זו רפואה שהוכחה כעובדת. זה הכל. רפואה אלטרנטיבית זו רפואה שלא הוכחה כעובדת, או הוכחה כלא עובדת (הומיאופטיה למשל).

  msm נבדק מעט פעמים והיעילות שלו מאד מוטלת בספק. גלוקוסמין, הבן-דוד שחל ה-msm הוכח כלא עובד.

  זה לא נכון להגיד שרוב התרופות רק גורמות נזק – בעיני זה מעבר לחוצפה. התרופות הקונבנצינליות הכפילו (לפחות) את תוחלת החיים.

  תרופות וטיפולים משלימים רק גרמו לסבל ולמוות. כמובן – יש כאלה שהתעשרו מהזבל הזה. הרי אין גבול לרוע.

 8. שלומי אסף, תודה לך. קראתי. מרתק.
  חבל רק שהרפואה הקונבנציונלית מפחדת מהפתרונות הטובים והפשוטים,
  ומציעה לרוב תרופות שרק הורסות את הגוף עוד יותר.

  סיפור דומה קורה בהקשר לכאבי מפרקים: במקום לתת לחולים תוספת של msm, שהוכח מזמן כיעיל מאוד, רופאים מתעקשים להמשיך לתת תרופות מזיקות נגד הכאבים.

 9. יש תרופה יעילה. אשתי חולה בטרשת מתקדמת ראשונית. אנחנו חיים בברזיל והרופא שלה, פרופסור באוניברסיטה כאן פיתח טיפול המבוסס בעיקר על ויטמין די. נעלמו לה כל התסמינים ורוב מוחלט של הצלקות על אורך עמוד השידרה והמוח נעלמו לגמרי.
  הרופא (נוירולוגיה) מכשיר רופאים שונים בעולם (רובם בגרמניה) ויש אין סוף עבודות ואתרים וקטעי וידאו שמדברים על זה. השיטה שלו עובדת על כל מחלה הקשורה למערכת החיסון.
  http://www.vitamindprotocol.com/dr.-coimbra-s-ms-protocol.html

  בבקשה, אל תפתרו את ההודעה שלי בזלזול מערבי קלאסי. אשתי ועוד המון אנשים פה בברזיל, אירופה וארהב, או שהחלימו או שחיים מדהים עם המחלה (לא רק טרשת, גם קרון, פיברומיאלגיה, דלקת מפרקים, זאבת ופסוריאס, והוא גם נוחל הצלחה עם פרקינסון ואוטיזם)

  אני ממש מתחנן בפניכם, תקראו על השיטה שלו. אשתי ניסתה סטרואידים וסבלה קשות. השיטה שלו הצילה את חייה. הוא איננו שרלטן והשיטה שלו בעלת מקרי הצלחה מוכחים. מי שמעוניין בעוד פרטים מוזמן לפנות למייל שלי [email protected].

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן