סיקור מקיף

הגנטיקה של הגניוס היהודי

האם ליהודים יש אינטליגנציה ממוצעת גבוהה יותר מלעמים אחרים? נשמע גזעני? גרגורי קוקרן טוען שיש

הרעיון שלקבוצות אתניות מסוימות, בממוצע, יש אינטליגנציה גבוהה יותר מאשר אחרות, הוא אחד מאותם רעיונות אשר אם ייאמרו בציבור יזכו לתג "גזענות". אך גרגורי קוקרן, מדען הידוע כמורד במוסכמות, מוכן להישמע בציבור עם רעיונות אלו. הוא ציפור נדירה, מדען אשר עובד באופן עצמאי, ללא קשר למוסדות מדעיים. הוא עומד מאחורי גילויים בדבר האתיולוגיה הזיהומית של מחלות אשר עד לאחרונה לא נחשבו זיהומיות. בנוסף, הוא טוען שהומוסקסואליות היא תוצאה של זיהום.

אולם אפילו קוקרן עלול לחוש פיק ברכיים מהתיאוריה הבאה של עצמו. ביחד עם ג'ייסון הארדי והנרי הארפנדינג, מאוניברסיטת יוטה, הוא יפרסם מאמר בגיליון הקרוב של המגזין Journal of Biosocial Science שבו הוא מסביר כיצד הופיעו קבוצות אתניות שהן חכמות יותר מהאחרות. הקבוצה המדוברת היא של יהודים אשכנזים והתהליך הוא הברירה הטבעית.

היסטוריה לפני מדע

יהודים אשכנזים מצליחים יותר מהממוצע במבחני IQ, עם 15-12 נקודות מעל רמה של 100 נקודות. הם גם תרמו באופן לא פרופורציוני לחיים האינטלקטואליים והתרבותיים של העולם המערבי, כפי שממחישות הקריירות של פרויד, איינשטיין ומאהלר. במקביל, הם גם סובלים יותר מכלל האוכלוסייה ממחלות גנטיות דוגמת טאי-זאקס וסרטן שד. עובדות אלו לא קושרו עד לאחרונה. הצלחתם בתחום האינטלקטואלי נתפסה כנובעת מהשפעות חברתיות כמו מתן חשיבות רבה לחינוך. המחלות הגנטיות נובעות מבידוד גנטי, שכן גם כיום נוטים אשכנזים להתחתן בינם לבין עצמם. בעבר הם עשו זאת כמעט ללא יוצא דופן.

ד"ר קוקרן, לעומת זאת, חושב שהאינטליגנציה והמחלות הגנטיות קשורות ביניהן. הוא טוען שההיסטוריה הייחודית של האשכנזים הפעילה עליהם לחצים אבולוציוניים ייחודיים אשר יצרו את המצב הפרדוקסאלי הנ"ל.

ההיסטוריה האשכנזית מתחילה במרד של היהודים כנגד האימפריה הרומית במאה הראשונה לספירה. כאשר מרד זה דוכא, פליטים יהודים גורשו לתפוצות. צאצאיהם של הגולים לאירופה קיבלו את השם אשכנזים.

בימי הביניים, יהודים אירופיים סבלו מהפלייה משפטית, אשר דחפה אותם למקצועות הקשורים לכספים, דוגמת בנקאות או מיסוי, אשר היו מוקצים או אסורים לציבור הנוצרי. זוהי נקודת ההתחלה של ד"ר קוקרן.

קוקרן טוען שכל המקצועות שבהם עסקו האשכנזים היו מקצועות שבהם ישנה חשיבות רבה לאינטליגנציה. כמובן, קשה להוכיח שמידת האינטליגנציה קבעה את מידת ההצלחה בימי הביניים, אך קל יותר להוכיח את הקשר בין השניים במקצועות המקבילים בעת החדשה. כמה מחקרים מצאו שאינטליגנציה, אשר נמדדת על ידי מבחני IQ, קשורה ישירות לגודל המשכורת במקצועות דוגמת בנקאות.

מה שניתן לדלות מן הרשומות ההיסטוריות היא העובדה שאשכנזים אשר הצליחו במלאכתם בימי הביניים, גידלו יותר ילדים עד בגרות מאשר אלו שלא הצליחו. כמובן, עובדה זו נכונה גם לגבי שאר הקבוצות האתניות. אך בימי הביניים, הצלחה בחברה הנוצרית איפיינה את האריסטוקרטיה האלימה (אדמות ומלחמות) ולא את המריטוקרטיה השלווה (בנקאות ומסחר).

צרפו את שני הדברים – התאמה בין הצלחה לאינטליגנציה והתאמה בין הצלחה לפוריות – ותמצאו את הנסיבות הנכונות להעדפה של גנים של אינטליגנציה גבוהה. השאלות העולות כאן הן, האם גנים כאלה אכן קיימים, ומה בדיוק הם עושים? ד"ר קוקרן חושב שהם קיימים והם בדיוק אותם הגנים שגורמים למחלות המורשות באוכלוסייה האשכנזית.

הקשר בין אנמיה חרמשית לאינטליגנציה

העובדה שקבוצות קטנות ומבודדות הן בעלות נטייה חזקה למחלות גנטיות ידועה לכל. נישואים בין קרובים, רחוקים ככל שיהיו, מקטינים את הגיוון הגנטי ומגדילים את הסיכוי להתרחשותן של מחלות גנטיות מסוימות. אך האופן האקראי שבו מתרחשים התהליכים הגנטיים אמור למנוע העדפה למחלות מסוימות ולגנים מסוימים. במקרה של אשכנזים, טוען ד"ר קוקרן, המצב שונה. רוב המחלות הגנטיות הנפוצות באשכנזים מתחלקות לשתי קבוצות: או מחלות אגירה של שומנים מיוחדים, בשם ספינגוליפידים, בתאי עצב, או מחלות של פגיעה בתהליכי תיקון DNA. לקבוצה הראשונה שייכות מחלות גנטיות דוגמת טאי-זאקס, גושה או נימן-פיק. לקבוצה השנייה שייכת מחלת הסרטן.

אין זה נראה מקרי. מה שעוד פחות מקרי הוא העובדה שבכמה מחלות שונות הבעיה היא באותו הגן, אך המחלה נבדלת בסוג שונה של מוטציה. חוסר מקריות זה מצביע על תהליך של בחירה טבעית ושימור הגן. אומנם, מצב זה אינו מסביר כיצד אבולוציה יכולה להעדיף מחלות, אך יש עדויות אחרות להעדפה דווקא של הפגום.

שחורים תושבי מערב אפריקה, ושחורים מצאצאי אזור זה, הם בעלי סיכוי גבוה יחסית לחלות במחלה בשם אנמיה חרמשית, מחלה אשר אינה קיימת בשום מקום אחר. האנמיה מתפתחת בתאי דם אדומים אשר מכילים סוג מסוים של המוגלובין, החלבון הנושא חמצן. אך המחלה קיימת רק באלו אשר נושאים שני עותקים של אותו הגן (עותק אחד מהאם ואחד מהאב). אלו הנושאים עותק אחד הם חסרי סימפטומים, אך במקביל, הם מוגנים ממחלת המלריה, הרווחת באזור זה של העולם. ועל כן, טוענת התאוריה, הלחץ להשאיר עותק אחד של הגן על מנת למנוע את מחלת המלריה מאזן את הלחץ הגנטי להעלים את הגן אשר עלול לגרום לאנמיה. באופן זה נותר הגן מבלי להתפשט או להתמעט.

ד"ר קוקרן טוען שמנגנון דומה פועל אצל יהודים אשכנזים. גנים אשר מעודדים אינטליגנציה בעותק בודד יוצרים מחלה כשהם מופיעים בשני עותקים. תזה זו אינה חזקה כמו התזה בנוגע לאנמיה החרמשית והמלריה מכיוון שהוא לא הוכיח שהגנים היוצרים את המחלה אכן משפיעים על אינטליגנציה.

מחלות אגירת הספינגוליפידים, טאי-זאקס, גושה ונימן פיק, כוללות צמיחת יתר של אזורים מסוימים המחברים בין סיבי עצב. גידול מוגזם של אזורים אלו (כפי שיוצרים שני עותקים של הגן) הוא פתולוגי לחלוטין. אך ייתכן שעותק בודד של אותו הגן, וגידול חלקי של אזורים אלה עשויים לשפר אינטליגנציה. אכן, במקרה של מחלת גושה, בוואריאנט הבודד, שבו מגיעים החולים לגיל הבגרות, נצפתה אינטליגנציה גבוהה מהממוצע. מרפאה ישראלית אשר עוסקת בטיפול בחולים במחלת גושה מדווחת על מספר גדול של מהנדסים, מדענים, רואי חשבון ועורכי דין בקרב מטופליה, בשיעור גדול מזה שבשאר האוכלוסייה.

מבחן התחזית

מה הקשר בין פגיעה במנגנון תיקון DNA לבין אינטליגנציה? לא ברור, וזוהי גם הנקודה החלשה ביותר בתזה, על אף שעדות שהגיעה באחרונה מצביעה על האפשרות שהגן המדובר קשור להתפתחות ההתחלתית של המוח. אך לתזה יש גם נקודה חזקה: היא טוענת שאנשים עם גן בודד של טאי-זאקס, גושה, או נימן-פיק אמורים להיות חכמים יותר מהממוצע. ד"ר קוקרן ושותפיו טוענים שבעלי הגן הבודד יקבלו ציון הגבוה בממוצע ב-5 נקודות IQ מהממוצע. אם תחזית זו תאושש במבחנים, היא תחזק את הרעיון שניסוי שיצרו הנסיבות והטבע בגנטיקה הפך את האשכנזים לחכמים יותר, אך במחיר כבד.

אקונומיסט

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

22 תגובות

 1. אין כזה דבר "גניוס אשכנזי", רובם של היהודים המתכנים כיום "אשכנזים" אינם צאצאי הקבוצה שנקראה "יהודי אשכנז" עד ימי הביניים המאוחרים. היו כ-150,000 יהודים אשכנזים בכל גרמניה וצרפת יחדיו בשנת 1500, הם מגורשים ברובם המוחלט לפולין ולליטא שכבר ישבו בהן עשרות אלפי יהודים לא-אשכנזים כמו שאר היהודים באירופה טרם הגירוש של יהודי אשכנז, למשל המיליון+ שישבו כבר באותה העת בשטחי האימפריה הרוסית. בסקר אוכלוסין שבוצע ב-1650 נמצאו בפולין 162/165,000 יהודים ובליטא כמות שקרובה למאה אלף. אין מצב שאותה הקבוצה שגורשה מ"אשכנז" תהיה אחראית להולדת יותר מ-3 מיליון יהודי האימפריה הרוסית ומזרח אירופה שתועדו באותה העת. הנוסח של יהודי אשכנז אומץ במהלך המאה ה-17 על ידי רבים באירופה שקודם לכן היו דוברי שפות יהודיות-סלאביות כמו "לשון כנען" ו/או רומניוטים בזהותם. וכך, הפרכתי את המיתוס על "הגניוס האשכנזי".

 2. אם כך, לכל בעל מכולת או בסטיונר בשוק יש פוטנציאל לנובל בפיזיקה, שכן התעסקות בכספים אינה זרה להם, קשקוש.
  נ״ב- מכיר כמה מהמוצא הנ״ל שטיפשות היא מחמאה עבורם…

 3. שלום לכל גזעני ומחזקי האגו כלכם רק מנסים להאחז בקרנות מזבח ההסטוריה שלאורך כל הדרך ועד היום קובעת ומחזקת באופן חוקי אפליה גזענות שנאת חנם ותחרות ו כל

 4. אני מזרחי
  וכן, ברור שלאשכנזים כקבוצה יש לה מנת משכל גבוהה משל מזרחים, ובאופן משמעותי כנראה.
  למה קשה לאנשים לקבל את זה? למה זה כל כך כואב לאנשים? למה עושים מזה בתשקורת כזאת זעקה?
  כמו שיכולים להיות הבדלים בגובה ממוצע בין עמים ככה יכול להיות(וגם יש!) הבדלים באינטילגנציה
  לטוב ולרע אלו פשוט עובדות.
  בסופו של דבר, אף אחד לא מונע ממזרחי ללמוד באוניברסיטאות אם הוא קיבל ציון גבוה במבחני קבלה.
  ואף אחד גם לא מונע ממזרחי או אתיופי לגשת למבחני כניסה, כי ברור שהממוצע לא מעיד על הכלל.
  זה מה שנקרא שיוויון הזדמנויות.
  ובסופו של דבר, מזרחים לא טיפשים, הם די ממוצעים ביחס לשאר העולם, פשוט כקבוצה אשכנזים יותר אינטילגנטים.
  אני דווקא שמח בחלקם של האשכנזים, ממש לא מקנא, אני אפילו קצת מאוכזב שבישראל מדדו להם ציון של כחצי סטיית תקן מתחת לממוצע שלהם לעומת האשכנזים במערב.
  בקיצור, תפסיקו להיות Butthurt באמת, אנשים צריכים להתגבר על זה.

 5. אני לא מסכים לדבר הזה בכלל. שיערכו מחקר רשמי.
  אני מכיר מספר דיי משמעותי של יהודים מזרחיים עם אייקיו יותר גבוהה ממני ומחברי האשכנזים.
  כמה יהודים נבדקו במחקר הזה? מאיזה אתניות כל אחד? איך המבחנים היו מנוסחים?
  זה נשמע לי כמו בולשיט אחד גדול.
  פיתוחים מדעיים לא קראו רק באירופה. האלגברה יוסדה בארצות ערב, ויש מספר משמעותי של מתמטיקאים מארצות אלו. כך גם הכימיה יוסדה בארצות ערב. ומלא ענפים של אומנות וגם מוזיקה. והגיאומטריה וכמה רבים שבסיס הלשון מקורו במצרים. הגישה הזאת פשוט שגויה. שייצא מחקר רשמי, ושיקבלו אותו אנשי מדע לגיטימים ואז תקבעו דברים.

 6. הרמב"ן, הרמב"ם (כמו גם הרד"ק, רבנו בחיי ושאר בעלי רגשי נחיתות) ושאר הזבלים הם לא אנשים להתגאות בהם.

  הם כתבו שהאישה מתאווה להיות שפחה לגבר וצריכה להיות עבד. זה אולי מובן, אם הנשים היחידות שהם הכירו היו בהמות (והם עצמן פחותים מצואת חולדה)

 7. אין שום קשר לתורה וליהדות. רוב הטקסטים ה"קדושים" ליהדות, נכתבו באיזורים עם תרבות ערבית/מוסלמית וככה הם נראים – כמו בולשיט אחד גדול.

 8. מה שאומר שאין קשר בין אינטיליגנציה גבוהה לבין יהודים.

  אולי (אם בכלל) אינטיליגנציה גבוהה, קשורה לאירופאים ובייחוד קבוצות אירופאיות סגורות יחסית.

  אגב, מעניין שאף פעם לא מפרסמים את העובדה שהאייקיו של מזרחיים נמוך יותר בכ10 נקודות לפחות, אבל לעומת זאת כשמחקר אחד הראה כי לנשים יש אייקיו נמוך בנקודה אחת כן פרסמו זאת (ואגב מחקר אחרון הראה כי לנשים אייקיו גבוה יותר, כך שהתוצאות לא קונסיסטנטיות).

 9. הכל טוב ויפה עד ששוכחים את תור הזהב של יהדות ספרד.
  הרמב"ם שלכל הדעות גדול הדורות איננו אשכנזי, רי"הל, הרמב"ן ועוד
  אינם אשכנזים זה קצת מפריך את התיאוריה, כמו"כ גדולי האינטלקטואלים
  של היהדות הקדומה היו בעיראק בישיבות סורא ופומבדיתא.
  כמו"כ הרבה מיהדות אשכנז הם למעשה ממגורשי ספרד ופורטוגל.

 10. זה לא נכון שהם מתחתנים בינם לבין עצמם.
  החילונים במערב נוהגים להתבולל , אבל כשהברירה היא אשכנזי או מישהו עם מנטאליות מאוד שונה, כמו בישראל – אז ההעדפה המשמעותית היא לאשכנזי.

  אשכנזיות/ים בארה"ב למשל, הם הקבוצה שהכי פחות נוטה לחתונות/ילדים, שזה אומר חיים טובים, אבל קצת חבל לגבי ההמשך.

 11. מואיז ואבי:
  המאמר שהביא מואיז מרתק והוא כולל גם את ההשערות שציטטת מפי יובל נאמן כאחד ממנגנוני ההסבר.
  סוף המאמר ממש לא שייך לעניין כי מה שכתוב בו הוא משהו בסגנון:
  "אמנם אינני יודע שהיהודים היו חכמים יותר בעבר הרחוק מאד ואין לי כל עדות לכך שזה היה המצב אבל אם ארצה לבסס טענה זו יהיה עלי להתבסס על כל שאלוהים בחר ביהודים"
  בקיצור – כאן לא מדובר אפילו בספקולציה אלא במתכון להצדקת טענות מופרכות.
  זה כמו לומר משהו כזה:
  "אמנם אינני יודע שהעולם נוצר לפני 6000 שנה ואין כל עדות המצביעה על כך אבל אם ארצה לטעון זאת יהיה עלי להתבסס על הטענה שאלוהים יצר את העולם עם כל המאובנים בפנים".
  אבל כאמור – למעט התוספת המשונה הזאת המאמר ממצה מאד.
  יש לי מחלוקת מסוימת עם הכותב בהגדרה של תפיסה מרחבית וחזותית שכל מי שמבין מתמטיקה יודע שהן חלק מהותי ביותר בתוכה ולא תתכן הצטיינות במתמטיקה ובפיזיקה בלעדיהן. כנראה שהכותב מתכוון בביטוי זה לביטויי היכולת בתחום האמנות הפלסטית אבל כאן הוא שוכח דבר אחד חשוב והוא שהיהודים נהגו תמיד על פי הציווי "לֹא-תַעֲשֶׂה לְךָ פֶסֶל, וְכָל-תְּמוּנָה"

 12. אני חושב שהתשובה פרוזאית יותר ואני מצטט את יובל נאמן ז"ל שאמר שאצל היהודים התלמיד החכם תמיד שודך לאישה הפוריה ביותר, בעוד שבכנסיה הנוצרית לקחו אנשים כאלה והפכו אותם לכמרים ונזירים. אני לא מאמין שהסיבה היא גנטית, אלא שכמרים ונזירים בדרך כלל לא מגדלים את ילדיהם (כי באופן פורמלי אסור שיהיו להם ילדים, אם כי כבר היו אפיפיור אב ובן) לכן לא יכולים לחנכם וללמדם ולהעביר את האינטלגנציה שלהם לדור הבא.

 13. ליהודיה אשכנזית
  חבל שנפרדת מאהוב ליבך שגם הוא נשא של טיי זקס. במקרה כזה ההמלצה היא להיבדק עם הכניסה להיריון ואם מתגלה עובר חולה (שזה סיכוי רק של רבע) – מפסיקים את ההיריון. את מספיק חכמה לדעת שלפרידה שלכם היו גם סיבות אחרות…

 14. תארו לכם אם מה היה קורה אם איזה אקדמאי אשכנזי בארץ היה כותב את המאמר הזה.

  אבל המאמר הוא חלקי. ישנן עוד סיבות נוספות לשוני כגון:-
  כשיש תלמיד חכם אצל היהודים הוא משודך להררכיה הגבוהה כגון ביתו של הרב- מסקנה:- הגנים נשמרים.
  כשיש תלמיד חכם נוצרי הוא נשלח לכמורה- הלכו הגנים.
  היהודים לא יכלו לקבל את העבודות הקונבנציונאליות כגון נגרים, רפדים, וכו' שנשמרו עבור הגילדות למיניהן. אבל לגבי העבודות החדשות לא הייתה חזקה לאף אחד כגון:- כל העבודות שנבעו מההתפתחות המדעית היו פתוחות בפני היהודים.
  בגלל האנטישמיות היהודים היו חייבים להוציא ציונים גבוהים יותר מהגויים בכדי שיוכלו להתקדם. בניגוד לנוצרים שיכלו להתקבל לאוניברסיטאות עם ציונים נמוכים יותר.
  גם הפרעות המתמשכות ביהודים הותירו בדרך כלל את השורדים המוכשרים יותר.
  נתון מעניין:- למעלה מ 15% ממקבלי פרס נובל הם היהודים שחלקם באוכלוסיה העולמית הוא כשני פרומיל!

  סבדרמיש יהודה
  רבע אשכנזי

 15. טל:
  גם אם אינטליגנציה מוגדרת על ידי צביעת כל מה שרואים בירוק אז אנחנו לא אינטליגנטים במיוחד.

 16. הכל תלוי באיך מגדירים את המילה "אינטילגנציה" אם הגדרה של אינטיליגנציה היא האם העם מספיק חכם כדי למנוע מעמים אחרים לעשות לו שואה אז היהודים לא אינטילגנטיים

 17. המחקר הזה מדהים …
  אני נשאית של טיי זקס והאיי קיו שלי לפי מבחן ביתי (לא בהכרח מדוייק)
  הוא 142.
  עכשיו אני מבינה שיש גם יתרון בכך שנאלצתי להיפרד מאהוב ליבי לפני 4 שנים, נשא טיי זקס בעצמו. לפחות קיבלתי אישור שאני חכמה…

 18. אם הם שמרו על בידוד גנטי אז מה אפשר להגיד על קווקזים או תימנים?

  וממתי אשכנזים מתחתנים בינם לבין עצמם?
  הרוב מעורבים

 19. ביחס לשאר היהודים הם התבוללו..
  אחד ל10 אשכנזים יש אבא או סבתא נוצרים..ובכלל נדדו ממקום למקום..קשה להגיד שלא התערבבו.
  מה גם ששמרו על נישואים רחוקים, בניגוד למזרחיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן