סיקור מקיף

התפשטות נגיף הקורונה – קרקע לגידול תיאוריות קונספירציה. מדוע זה מסוכן?

התפשטות של תיאוריות מזויפות ותיאוריות קונספירציה סביב הנגיף כל כך נפוצה עד כי ארגון הבריאות העולמי (WHO) יצר דף אינטרנט מיוחד כדי לנסות ולהתמודד איתן

מאת: דניאל ג'ולי, מרצה בכיר לפסיכולוגיה, אוניברסיטת נורתומבריה, ניוקאסל ופיה למבריטי, חוקר דוקטורטית בפסיכולוגיה חברתית ומשפטית, אוניברסיטת יוהנס גוטנברג במיינץ

נגיף הקורונה מתפשט ועמו גם תיאוריות קונספירציה. איור: Shutterstock
נגיף הקורונה מתפשט ועמו גם תיאוריות קונספירציה. איור: Shutterstock

נגיף הקורונה ממשיך להתפשט ברחבי העולם, ובכל רגע אנו מדווחים על נדבקים, חולים וחלילה גם מתים חדשים מהנגיף (גם בישראל א.ב.) . עם הנגיף מתפשטות באותה מהירות תיאוריות קונספירציה הטוענות כי שחקנים רבי עוצמה זוממים לעשות משהו רע בעזרת הנגיף. המחקר שלנו אחר תיאוריות קונספירציה רפואיות מראה כי יש לכך פוטנציאל להיות מסוכן באותה מידה לחברות בני האדם כמו ההתפרצות עצמה.

תיאוריית קונספירציה אחת מציעה שנגיף הקורונה הוא למעשה נשק ביולוגי שהונדס על ידי ה – CIA כאמצעי למלחמה בסין. אחרים משוכנעים כי ממשלות בריטניה וארה"ב הפיצו את נגיף הקורונה כדרך להרוויח כסף מחיסון פוטנציאלי.

אף על פי שרבות מתיאוריות הקונספירציה הללו נראות מופרכות ורחוקות מהמציאות, האמונה שכוחות מרושעים טווים תכניתו סודיות נפוצה בכל חברה אנושית. סקר YouGov גדול משנת 2019 מצא כי 16% מהנשאלים בספרד מאמינים כי נגיף האיידס – HIV נוצר והתפשט ברחבי העולם בכוונה על ידי קבוצה או ארגון סודי. ו – 27% מהצרפתים ו – 12% מהנשאלים הבריטים היו משוכנעים כי "האמת על ההשפעות המזיקות של חיסונים מוסתרת בכוונה מהציבור".
התפשטות של תיאוריות מזויפות ותיאוריות קונספירציה סביב הנגיף כל כך נפוצה עד כי ארגון הבריאות העולמי (WHO) יצר דף אינטרנט בשם "מכסחי המיתוסים" כדי לנסות ולהתמודד איתם.

התפשטות של תיאוריות קונספירציה

ממחקרים עולה שלתיאוריות קונספירציה יש נטייה להתפשט ברגעי משבר בחברה – כמו פיגועים, שינויים פוליטיים מהירים או משבר כלכלי. תיאוריות קונספירציה פורחות בתקופות של אי וודאות ואיום, בהן אנו מבקשים להבין את העולם הכאוטי. אלה שאותם תנאים שנוצרים בשל התפרצויות נגיף, מה שמסביר את התפשטות תיאוריות הקונספירציה על אודות נגיף הקורונה.

תנאים דומים התרחשו עם התפרצות נגיף הזיקה בשנים 2015-16. תיאוריות הקונספירציה טענו כי נגיף הזיקה נשק ביולוגי ולא נוצר בהתרחשות טבעית. מחקרים שבדקו תגובות על כתבות באתר Reddit במהלך התפרצות נגיף הזיקה מצאו כי טיעוני קונספירציה היו הדרך של המגיבים להתמודד עם חוסר הוודאות הקיצוני שחשו לגבי זיקה.

אמון בהמלצות של אנשי מקצוע וארגונים הוא משאב חשוב להתמודדות עם משבר בריאות. אך אנשים המאמינים בתיאוריות קונספירציה אינם סומכים בדרך כלל על קבוצות שהם תופסים כחזקים, כולל מנהלים, פוליטיקאים וחברות תרופות. אם אנשים לא בוטחים במערכת הבריאות, יש סיכוי נמוך שהם יפנו לייעוץ רפואי.

חוקרים הראו שלתיאוריות קונספירציה רפואיות יש את הכוח להגביר את חוסר האמון ברשויות הרפואיות, דבר שיכול להשפיע על נכונותם של אנשים להגן על עצמם. אנשים התומכים בתיאוריות קונספירציה רפואיות נוטים פחות להתחסן או להשתמש באנטיביוטיקה ובסבירות גבוהה יותר ליטול תוספי צמחים או ויטמינים. כמו כן, סביר יותר שהם יגידו שהם היו סומכים על ייעוץ רפואי של אנשים שאינם מקצועיים כמו חברים ובני משפחה (וגם גורמים כמו ד"ר גוגל א.ב.)

השלכות חמורות

לאור ממצאים אלה, אנשים אשר תומכים בתיאוריות קונספירציה לגבי נגיף הקורונה עשויים להימנע מפעולות הגייניות כמו ניקוי ידני תכוף בעזרת שפשוף עם סבון או על בסיס אלכוהול, או להכנס לבידוד עצמי לאחר ביקור באזורי סיכון.
במקום זאת, אנשים אלה עשויים להיות בעלי עמדות שליליות כלפי התנהגות מניעה או להשתמש בחלופות מסוכנות כטיפולים. הדבר יגדיל את הסבירות להתפשטות הנגיף ויגביר את הסכנה לציבור.

כבר כיום אנו יכולים לראות "גישות ריפוי אלטרנטיביות" לנגיף הקורונה, חלקן מסוכנות מאוד. מקדמי תיאוריית הקונספירציה הפופולרית QAnon , למשל, אמרו כי נגיף הקורונה תוכנן על ידי מה שמכונה " המדינה העמוקה " וטענו כי אפשר להגן מפני הנגיף על ידי שתיית אקונומיקה.

להתפשטות של תיאוריות קונספירציה רפואיות יכולות להיות השלכות קשות גם על חלקים אחרים בחברה. לדוגמה, במהלך המוות השחור באירופה, יהודים הואשמו כאחראים למגיפה. תיאוריות קונספירציה אלה הובילו להתקפות אלימות וטבח ביישובים יהודיים בכל רחבי אירופה. התפרצות נגיף הקורונב הובילה לעלייה עולמית בהתקפות הגזעניות המכוונות כלפי אנשים בעלי מראה אסיאתי.

עם זאת, ניתן להתערב ולעצור את התפשטות תיאוריות הקונספירציה. ממחקרים עולה כי קמפיינים המקדמים מצבים נגד תיאוריות קונספירציה רפואיות עשויים להצליח במידה מסוימת בתיקון הנזק של אמונות הקונספירציה. משחקי חברה כמו חדשות חדשות, שבהם אנשים יכולים לשחק את התפקיד של מפיק חדשות מזויף, הוכחו כמשפרים את יכולתם של אנשים לאתר ולהתנגד למידע שגוי.

תיאוריות קונספירציה יכולות להזיק מאוד לחברה. לא רק שהן יכולות להשפיע על הבחירות הבריאותיות של אנשים, הן גם יכולות להפריע לאופן שבו קבוצות שונות מתייחסות זו לזו ולהגביר את האיבה ואת האלימות כלפי מי שנתפס כשותף ב"קשר". וגם לפעול למאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. על ממשלות לפעול גם כדי למנוע התפשטות מידע מוטעה וקונספירציות הנוגעות לנגיף.

לכתבה ב-The Conversaton

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן