סיקור מקיף

אוני' ת"א חונכת בשבוע הבא את ביה"ס סגול למדעי המוח; באוני' חיפה יתקיים כנס בנושא הזיכרון

חתני פרס נובל ומדענים מובילים ישתתפו בכינוס בינלאומי לחקר המוח שיערך לרגל חנוכת "ביה"ס סגול למדעי המוח" באוניברסיטת תל אביב * קודם לכן יתקיים בחיפה כנס שיעסוק בסוגיה היכן נשמר הזיכרון?

פרופ' קובי רוזנבלום, אוניברסיטת חיפה
פרופ' קובי רוזנבלום, אוניברסיטת חיפה

בצירוף מקרים מעניין, יתקיימו בשבוע הבא שני כנסים בתחום חקר המוח, לתועלת המתעניינים בנושא.

בימים ג-ה, 7-9 בפברואר 2012, יתקיים אודיטוריום בר שירה באוניברסיטת תל אביב
אירוע לרגל חנוכת ביה"ס סגול למדעי המוח (הנקרא על שמו של סמי סגול) יתקיים באוניברסיטת תל אביב בין ה-7-9 בפברואר כנס בינלאומי לחקר המוח.
הכנס יפגיש לראשונה ארבעה חתני פרס נובל, בתחומי פיזיולוגיה ורפואה: לינדה באק (ארה"ב) וארווין נהר (גרמניה) ומתחום הכימיה: מרטין צ'אלפי (ארה"ב) ועדה יונת (ישראל). כמו-כן ישתתפו חוקרים מובילים בתחומי מדעי המוח מהארץ ומהעולם.

הכינוס יתרכז בין היתר בחידושים ובפריצות דרך מדעיות בהבנת המנגנונים למחלות ניווניות ופסיכיאטריות, כגון אלצהיימר וסכיזופרניה ובהתקדמות שחלה בפיתוח תרופות למחלות אלה; ביכולות של המוח לקלוט ולעבד מידע; בבסיס העצבי לרגשות ובעיבוד מידע הנקלט באמצעות החושים. בין הנושאים שיידונו: הבנת חוש הריח, הבסיס הגנטי לאלימות; כיצד המוח יודע לזהות פרצופים; כיצד עטלפים יודעים לנווט את דרכם; המוח הגמיש- כיצד מתאפשרת למידה במוח גם בגילאים מבוגרים.

ביה"ס סגול למדעי המוח יכשיר את דור העתיד של מדעני המוח

בית ספר סגול למדעי המוח, שיחנך באוניברסיטת תל אביב הוא ראשון מסוגו בישראל. פרופ' יוסף קלפטר, נשיא אוניברסיטת תל-אביב, ציין כי האוניברסיטה, גייסה את מלוא עוצמתה האקדמית למשימה אדירה וחדשנית: הכשרת דור העתיד של אנשי מדע מצטיינים, חוקרים רחבי אופקים וידע, שיובילו את מדעי המוח בשנים הבאות.

לדברי פרופ' אורי אשרי, ראש בית ספר סגול למדעי המוח, לבית הספר החדש יתקבלו המובחרים שבסטודנטים, והם ילמדו בו משלב התואר הראשון למצטיינים, דרך תוכניות לתואר מוסמך ועד לדוקטורט בחקר המוח. הסטודנטים יפגשו בביה"ס את טובי המרצים והחוקרים בתחום משבע פקולטות שונות ברחבי הקמפוס: מדעי החיים ומדעי החברה, רפואה והנדסה, המדעים המדויקים, מדעי הרוח והאומניות. השילוב של הפקולטות השונות יאפשר לבית הספר לפתח תוכניות בינתחומיות חדשות בחקר במוח בשנים הבאות. הסטודנטים בבית הספר יחשפו לידע עדכני רב-רובדי בתוך סביבה מעשירה של שיתוף פעולה בינתחומי, ויתמודדו לראשונה עם אתגרי המחקר המדעי.

לדברי פרופ' קלפטר, ביה"ס החדש ישמש במה למפגש ולשיתופי פעולה בינתחומיים בין חוקרים שישתלבו בפעילותו. הוא יפתח את שעריו גם לסטודנטים ומדענים מחו"ל, יקדם שיתופי פעולה בינלאומיים, וישים דגש על קליטת ישראלים השבים אלינו במסגרת המאמץ הלאומי המכונה 'החזרת מוחות'.

פרופ' קלפטר ציין עוד, כי ביה"ס סגול למדעי המוח נבנה על יסודותיו האיתנים של חקר המוח הבינתחומי והמגוון, המתקיים באוניברסיטת תל-אביב כבר שנים רבות. יותר מ-70 חוקרים עתירי הישגים פועלים היום בפקולטות השונות תוך שיתוף פעולה עם מרכז-העל לחקר המוח ע"ש אדמס ומכונים ייעודיים נוספים. אוניברסיטת תל-אביב הייתה הראשונה בישראל, שפיתחה תוכניות לימוד לתואר ראשון במדעי המוח. פעילותה המחקרית בתחום משלבת מצע פורה של מחקר בסיסי עם מחקר יישומי מתקדם, הנתמך על-ידי 17 מרכזים רפואיים המסונפים לאוניברסיטה.

עד היום, הניבו חוקרי המוח של אוניברסיטת תל-אביב מאות פטנטים ופרסומים בכתבי-עת מדעיים מובילים, ואף רשמו לזכותם הישגים מרשימים במאבק למיגור מגוון מחלות קשות שמקורן במוח.

כנס בינלאומי לחקר המוח באוניברסיטת חיפה: היכן נשמר הזיכרון?

אוניברסיטת חיפה תארח בשבוע הבא כנס בינלאומי של חוקרי מוח מובילים בתחומם מהארץ ומהעולם שינסו לענות על השאלה: היכן נמצא ונשמר הזיכרון? או במילים פשוטות קצת פחות, "מנגנונים תאיים ומולקולאריים של יצירת זיכרון". "ככל שנדע טוב יותר היכן וכיצד מתגבש הזיכרון נוכל לטפל במחלות שקשורות למנגנונים המוחיים של זיכרון ושכחה כמו אלצהיימר ופרקינסון", אמר פרופ' קובי רוזנבלום, ראש החוג לנוירוביולוגיה באוניברסיטת חיפה, המארגן את הכנס יחד עם ד"ר רפי למפרכט.

לכנס הבינלאומי, שיתקיים בימים א'-ג' (5-7.2), יגיעו כ- 30 חוקרי מוח מהאוניברסיטאות המובילות בעולם, אליהם יצטרפו מספר דומה של חוקרים מהארץ, כולם עוסקים באספקטים השונים של יצירת וגיבוש זיכרון במוח, החל במנגנונים המולקולאריים הבסיסיים ביותר ועד להדמיות מוחיות מתקדמות. את הכנס מארגנים החוג לנוירוביולגיה באוניברסיטת חיפה, פורום חיפה לחקר המוח וההתנהגות של אוניברסיטת חיפה והאגודה לקוגניציה מולקולארית ותאית (Molecular and Cellular Cognition Society) ויוצגו בו למעלה מ-100 מהמחקרים החדשים ביותר בתחום.

אחד משיאי המפגש יהיה דיון פתוח, שבו יציג חבר החוג לפסיכולוגיה באוניברסיטה וחתן פרס ישראל פרופ' אשר קוריאט גישה שטוענת שהמרחק והשפה המתארת קוגניציה וזאת המתארת מנגנונים חומריים רחוקות מידיי זו מזו, או במילים אחרות – חוקרי מוח המולקולאריים והאלקטרופיזיולוגיים לא יכולים באמת למצוא הסברים לתהליך כמו שימור זיכרון, שמצוי בעולם הנפש. עשרות חוקרי המוח ינסו להתמודד עם "טיעונים" אלו.

"העובדה שכנס בינלאומי מסדר גודל שכזה נערך באוניברסיטת חיפה מעיד על המחקר הבסיסי המצוין בתחום הנוירוביולוגיה באוניברסיטה ועל החשיבות שאנחנו באוניברסיטה מעניקים לנושא. אני בטוח שהכנס יקרב אותנו צעד נוסף גם אם קטן לפיצוח הפאזל המורכב מכולם – המוח האנושי", סיכם פרופ' רוזנבלום.

2 תגובות

  1. "אניברסיטת תל-אביב הייתה הראשונה בישראל, שפיתחה תוכניות לימוד לתואר ראשון במדעי המוח."

    אני הייתי ביום פתוח לפני שנתיים באוניברסיטת תל אביב, ולא היה להם תואר ראשון במדעי המוח, היה להם תואר משולב בפסיכולוגיה ובביולוגיה (עם דגש על מדעי המוח).

    והם בטח לא הראשונים; אני לא רוצה להגיד על ירושלים כי אני לא בקיע, אבל בבר אילן יש כבר לא מעט שנים תואר מדעי (B.S.) במדעי המוח.

    האדרה שלא במקום מטילה בספק גם את שאר השבחים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן