סיקור מקיף

מתי יחזרו החיים לשגרה לאחר המגיפה?

השגרה תחזור במוקדם או במאוחר, אבל זו תהיה שגרה חדשה מזו שהורגלנו אליה עד מארס 2020. כך עולה מסקר מתמשך של תושבי בריטניה, שבהתחלה היו אופטימיים וחשבו שהמגפה תסתיים בתוך שנה, אך כיום הם מבינים שהמטרה ממשיכה לנוע

מאת דני דורלינג, פרופסור לגיאוגרפיה, אוניברסיטת אוקספורד

מסיבת סיום מגפת הקורונה.  <a href="https://depositphotos.com. ">המחשה: depositphotos.com</a>
מסיבת סיום מגפת הקורונה. המטרה מתרחקת כל הזמן. המחשה: depositphotos.com

אף אחד לא יכול לדעת בוודאות מתי החיים יחזרו לשגרה לאחר אירוע מסוים, ואפילומה שנחשב נורמלי ממשיך להשתנות גם בזמנים רגילים. עם זאת, זו שאלה שאנחנו לא יכולים שלא להרהר בה – במיוחד כאשר זנים חדשים של נגיף הקורונה, כמו הופעתו של הוריאנט אומיקרון, ממשיכים להרחיק את המטרה.

זו שאלה שגם המשרד הבריטי לסטטיסטיקה לאומית (ONS) התלבט בה. ב-27 במרץ 2020, ה-ONS החל לשאול מדגם גדול מהאוכלוסייה הבריטית מתי להערכתם החיים יחזרו למסלולם. היה זה זמן קצר מאוד לאחר שהגל הראשון של המגיפה החל, כאשר מקרי הקורונה ומקרי המוות עלו במהירות. בריטניה הייתה ימים ספורים בתוך הסגר הראשון שלה.

ה-ONS סקר אנשים באותו יום ובעשרת הימים הבאים. רק 15% באותה תקופה אמרו שהם לא בטוחים מתי החיים יחזרו לשגרה, ורק 11% מהאוכלוסייה חשבו שזה עלול לקחת שנה או יותר. שלושת הרבעים הנותרים חשבו שהחיים יחזרו לשגרה בתוך שנה ממרץ 2020.

אף אחד לא חשב אז שהחיים אולי לעולם לא יחזרו לשגרה. הרוב סברו שהנורמליות תחזור תוך שישה חודשים. אנו בני האדם (בדרך כלל) חבורה אופטימית.

במהלך 20 החודשים שלאחר מכן, ביצע ה-ONS שבעים וששה סקרים נוספים, בדרך כלל סקר אחד מדי שבוע. הם שאלו אותה שאלה בכל סקר: מתי אנשים בבריטניה חושבים שהחיים עשויים לחזור לשגרה.

עד למועד הסקר ה-77, שהסתיים ב-14 בנובמבר 2021, שיעור האנשים שאמרו שהם לא בטוחים מתי החיים יחזרו לשגרה הוכפל ל-31%. מספר הסוברים  כי תעבור שנה לפחות עד שתהיה חזרה לשגרה שילש את עצמו ל-35%, 14% נוספים חשבו שהחיים לעולם לא יחזרו לשגרה, והשיעור שחשב שהחיים יחזרו לשגרה תוך שנה צלל מ-75% ל-20% בלבד. האמונה שלנו בשיבה לשגרה קרסה.

עד כה הגיעה העלייה הגדולה באי הוודאות בשני גלים. גל אי הוודאות הראשון הגיע לשיאו באוגוסט 2020, כאשר מספר מקרי הקורונה ומקרי המוות היו כמעט אפסיים. לאחר מכן רמות אי הוודאות שלנו ירדו, באופן ליניארי עד לאמצע ינואר 2021. בשלב זה, יותר מאיתנו חשבו שאנחנו יודעים מה עלול לקרות בעתיד מאשר בכל נקודה אחרת ב-77 הסקרים. עם זאת, לאחר מכן, לאט אבל בעקביות הפכנו ליותר ויותר לא בטוחים לגבי מה שעשוי לקרות בעתיד. ייתכן שהגל שני של אי הביטחון עדיין לא הגיע לשיא.

אנחנו מגדירים את הנורמליות שלנו

בשלב מסוים תגיע דרך חיים שרובנו מתארים כנורמלית – היא תמיד מגיעה. אבל זה יהיה נורמלי חדש. למגיפה במוחנו יש פרשנויות שונות מאשר למגיפה הפיזית הנמדדת לפי מקרים, אשפוזים ומקרי מוות. מכיוון שהיא קיימת בראש שלנו כמו גם בעולם הפיזי, המגיפה נוגעת בחלקה אלינו – איך כל אחד מרגיש בנפרד. חזרתה של הנורמליות לא תסומן אפוא בכך שהחיים יחזרו להיות מה שהיו לפני 2020, אלא בכך שנרגיש שהדברים שוב נורמליים.

בסקר האחרון מבין 77 הסקרים, שלושה מתוך חמישה מבוגרים אמרו שהם "נמנעו ממגע פיזי עם אחרים מחוץ לביתם בשבעת הימים האחרונים". שניים מכל חמישה דיווחו כי "רק משפחתם הקרובה הייתה בביתם בשבעת הימים האחרונים". אף אחד מהמדדים הללו לא השתנה מהסקר הקודם. אם, למשל, דפוס התנהגות זה ימשיך באופן דומה ללא שינוי, ייתכן שעם הזמן זה ירגיש כמו נורמליות.

מצד שני, השאלה שה-ONS שאל כעת 77 קבוצות שונות של אנשים (כולם נבחרו באקראי) אינה נוגעת ספציפית למגיפה – היא על "חיים" באופן כללי. סביר מאוד שבהתחלה רוב האנשים השיבו לשאלה כשהמגיפה בראש מעיינם. עם זאת, ככל שחלף הזמן, גם היבטים אחרים של החיים ישתנו. דברים תמיד משתנים. ייתכן שהתשובות של אנשים באו לשקף זאת, וללא קשר למגיפה, ייתכן שהן מגדירים נורמליות כעבר שלא ניתן לשחזר.

כעת אנו קרובים מאוד לנקודה שבה רוב המבוגרים מאמינים שתיקח שנה לפחות (לשנת 2023) עד שהנורמליות תתחדש – או שהיא לעולם לא תחזור. ומבין אלה שלא חושבים כך, רובם בטוחים פחות ופחות לגבי מה שיקרה.

בשלב מסוים, רובנו נתרגל לאופן שבו דברים השתנו, ונתחיל לראות את העולם שהשתנה כנורמלי. לאלו מאיתנו שעברו את המגיפה, היא תישאר במוחנו לנצח. אבל האופן שבו אנחנו מסתכלים אחורה וזוכרים את המגיפה, והזמנים שלפני מרץ 2020, ימשיכו להשתנות.

למאמר באתר The Conversation

עוד בנושא באתר הידען:

2 תגובות

  1. צריך לחזור לשגרה שלפני הקורונה בכל מחיר, אין לנו שנים לבזבז על המגפה הזו.

  2. הקורונה והוריאנטים החדשים לא יפסקו, עד אשר כל החולים באיידס, יחזרו לארון, או לארון מתים, זו מטרת המחלה הזו!!! והיא באה כדי לשים סוף וקץ לסטיות המהלכות ברחוב האנושי, כך מסבירים חוקרים יודעי דבר, לא המצאה שלי!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן