סיקור מקיף

יערות נשטפים באסלה

הדווח המסחר הלא חוקי מניע כ 20 מליון קוב עץ בשנה וכתוצאה מכך : מתוך הכנסה עולמית של 12 מיליארד יורו ! נושא האיחוד האירופי בהפסד של כ 3 מיליארד יורו

  איך משפיעה אירופה שלכאורה תומכת באיכות הסביבה על הכחדת יערות ? על פי דווח של האירגון הבינלאומי לשמירה על הטבע WWF ", מסחר "פראי" ענף בעץ תורם להשמדת יערות בקנה מידה נרחב. המסחר (הלא חוקי) בעץ שמוצאו ביערות-עד בעיקר באגן הקונגו ובאינדונזיה מסכן את המשך קיומם של היערות במידה כזאת שהחוקרים טוענים כי המשכו יגרום להעלמות היערות תוך עשור!

הדוח מתמקד במסחר בין ארצות באיחוד האירופי (כולל ארצות הבלקן) לבין, מקורות עץ באגן האמזונס, אגן קונגו, מזרח אפריקה ודרום מזרח אסיה על פי הדווח המסחר הלא חוקי מניע כ 20 מליון קוב עץ בשנה וכתוצאה מכך : מתוך הכנסה עולמית של 12 מיליארד יורו ! נושא האיחוד האירופי בהפסד של כ 3 מיליארד יורו.

בדווח ניפרד מתיחסים אנשי "האירגון" לתעשית הנייר: הכמויות הגדולות ביותר של עץ מיובאות עבור תעשית הנייר ומוצרים נלווים 'כמו תחבושות, אמצעי היגינה, מפיות, מגבות וכד'. ענף מסחר זה צורך עץ משטח של ששת אלפים קמ"ר (שליש מארץ ישראל) מידי שנה.
לרבים מהמוצרים הר"מ ניתן להשתמש בנייר ממוחזר. הכותבים בדקו חמש חברות מהמובילות בתחום באיחוד האירופי שביחד מספקות כ 70% מצריכת השוק האירופאי, ומתברר כי כמות החומר הממוחזר במוצריהן הוא אפסי. התוצאה מחוסר מיחזור היא השמדת יערות-עד בעולם כולו.
מחזור החברות הוא כ-8.5 מיליארד יורו והן אחראיות לכ- 25% מהייצור העולמי כאשר כל ארופאי משתמש בכ-13 קג' מוצרי נייר בשנה מסתכמת הכמות השנתית ב שווה ערך ל 22 מיליארד גלילי נייר טואלט. כלומר : כל יום מורידים האירופאים באסלות 270.000 עצים.
במקומות ציבוריים רבים :בתי-ספר, משרדי-ממשלה ודומיהם אכן יש שימוש בנייר ממוחזר, ולכן אין מניעה לייצר ולהפיץ יותר, מלבד הטענה "של היצרנים כי "הצרכנים /הסיטונאים אינם רוצים מוצרים ממוחזרים" אנשי "האירגון" טוענים כי "אילו היו הצרכנים מודעים לעובדה שכל ביקור, בשירותים גורם לכריתת עצים נוספים" היתה הדרישה למוצרים ממוחזרים גוברת.
לפיכך חובת הייצרנים לדווח ולפרסם לציבור על הצורך החיובי לשימוש במוצרים ממוחזרים מחד ומאידך על האיכות שאינה ניפגעת במיחזור. שילוב של מודעות ציבורית ופעילות היצרנים יביא למניעת כריתה פראית של עצים ברחבי העולם ולשטיפתם באסלות.

כריתת עצים פראית פוגעת בסביבה, אבל לא רק בסביבה יושבי היערות האנושיים ניפגעים אנושות, מאחר והאיחוד האירופי מחויב לאמנת האו'ם ל"הפחתת העוני העולמי" הרי רכישת עץ שניכרת ללא היתרים נוגדת גם את המתחייב מהאמנה. ופוגעת במטרות המוצהרות של ארצות רבות.
 
כדי לפקח ולנטר את המסחר הלא חוקי בעץ – שגורם להשמדת יערות "הקים האיחוד האירופי גוף ניטור : "ממשל היערות לאכיפת חוק המסחר Forests Law Enforcement Governance & Trade גוף זה אמור לקדם הסכמים בין ארצות שמיבאות עץ לארצות מהן העץ מגיע. כאשר בארצות המוצא אמור להיות פיקוח הדוק שימנע כריתה לא חוקית. אבל : על פי "האירגון" אין גוף זה מצליח למנוע כריתה לא חוקית בעיקר מאחר והעץ שניכרת בצורה לא חוקית מיובא לאירופה ע'י "צד שלישי" כלומר. ארצות/חברות שאינן מכבדות תקנות וחוקים /

בפגישת שרי האיחוד בבריסל קרא "האירגון" להרחבת החוקים והתקנות, שיאפשרו שליטה טובה יותר בסחר העץ וכן לשילוב ארצות / איזורים המשמשים מקורות למסחר בעץ. במערכת פיקוח שתאפשר מניעת כריתה לא חוקית זאת, בראש וראשונה ע'י נקיטת צעדי ענישה כנגד חברות. שירכשו עץ ממקור לא חוקי

 בכינוס במונטריאול שנועד לאפיין המשך הצעדים אליהם הוחלט בקויוטו הוצג מצב בו הארצות המתועשות בהן גרים כ 20% מאוכלוסיית העולם צורכות 80% ממוצרי העץ לפיכך הציעו נציגי פפואה-ניו-גיני שארצות המערב ישלמו לארצות "העולם השלישי" עבור שמירה על היערות במקום עבור העץ/ חומר הגלם.

ואצלנו? הקק'ל עוסקת ביעור, בעוד אחרים כורתים ומשמידים עצי זיתים.
דר' אסף רוזנטל מוביל/מדריך טיולים באפריקה ודרום אמריקה
0505640309
[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן