בלוג: המשרד להגנה על הג'וב של השר

אין ולו משרד או גוף ממשלתי שתפקידו להגן על הסביבה, שאכן מבצע זאת

בהתחלה היה המדור להגנת הצומח במשרד החקלאות, אחר כך הוקמה הרשות לשמירת הטבע. ראש וראשון למנהלי רשות שמורות הטבע היה אברהם יפה. עברו כצייד נלהב נתן תחמושת בידי מתנגדיו, אבל מהר מאוד הוכיח את כישוריו ובעזרת צוות מקצועי מיומן ואנשי שדה מסורים ביסס את ה"רשות" כמוסד מפואר שמילא את תפקידו – שמירת הטבע – על הצד הטוב ביותר.
בינתיים חוברה ה"רשות" לרשות הגנים, הוקמה רשות הטבע והגנים, לתפיקידי הניהול בשילוב (הלא מקודש) ממנים "גנרלים" שפרשו, כאשר כישוריהם לתפקיד, הבנתם בשמירת טבע או אפילו בצורך לשמור על הטבע אינם נתונים בספק … הם פשוט אינם. התוצאה : רשות הטבע והגנים מתנהלת כגוף עסקי והצלחותיה נמדדות במאזן הכספי, אולי כך צריך?

לעניות דעתי הצלחות חיבות להימדד במידה בה מצליחים לשמר ולשמור את השמורות, האתרים, הטבע . בעלי מקצוע מיומנים ועובדי שטח מסורים אינם מצליחים לכסות על כישלונות בשמירה על הטבע הקיים, על אתרים ושמורות, כישלונות שנובעים מ… בורות (בצמרת).

בעבר כתבתי והדגשתי, פעמים רבות כי "שמירת הטבע והסביבה כדאית כלכלית" אלא שהכדאיות הכלכלית צריכה להוות מנוף לשמירה ולא מטרה, מה שכנראה לא ברור למנהל הפורש של רשות הטבע והגנים, ניתן רק לקוות כי מי שיבוא במקומו יבין את תפקידו, שמירת הטבע והסביבה.

בעקבות צורך פוליטי לקדם שר הוקם עבורו "המשרד להגנת הסביבה", ומאז מהווה תפקיד השר במשרד זה פיצוי למי שלא קיבל מישרה "מכובדת", זאת למרות העובדה שבארצות מתקדמות רבות נחשב המשרד להגנת הסביבה לאחד המשרדים החשובים. יש ארצות בהן משולב תפקיד הגנת הסביבה במשרד התיירות ולפעמים גם במשרד התשתיות, לא אצלנו, אצלנו זהו משרד קטן שחשיבותו אינה מובנת, לא לנבחרינו ולא למי שממנה את שרינו, לכן עד היום ממונה בו שר שלא הצליח לקבל "משהו טוב יותר" והתוצאה בהתאם…
מאז הוקם המשרד מאיישים אותו שרים (למעט אחת), שאולי מבינים בביטחון ובנהול מדיניות אבל בעיניני סביבה לא רק שאינם מבינים אלא שגם אינם מבינים את הצורך היסודי, הראשוני, הבסיסי, להגן על סביבתנו.

הבורות הסביבתית שולטת בראש רשויות הממשל במחוזותינו. כאשר בעולם כולו מכירים בחשיבותה של הפעילות למען הסביבה, כאשר המשרדים הסביבתיים בארצות רבות נחשבים לחשובים ומבוקשים אצלנו הנושא צדדי שאינו נחשב ליותר מאשר מטרד שיש להתחשב בו בגלל מס' משוגעים לענין.

מה שהביא אותי לכתיבת השורות הללו היא הערה "חכמה" של טומי לפיד בתכנית הטלוויזיה (הטובה לדעתי) "מועצת החכמים". אני מבין קטן מאוד בפוליטיקה, כך גם הבנתי בניהול משק בית, או במשפטים,
כלומר כהגדרתי : אני בור בנושאים, וכבור בנושא (כל שהוא) אני זהיר מלהכריז על עמדתי או דעותי,
לא כך ה"חכמים" בכלל וטומי לפיד בפרט, אלה יודעים הכל, מבינים בכל ולפיכך גם מתייחסים / מתייחס לכל נושא בקול ענות גבורה. בתכנית ה"חכמה" בערוץ 10 ניתנה דוגמה לחוסר המודעות הציבורית לעניינים סביבתיים במחוזותינו, בדיון על שיקום עמק-הארזים בעקבות מפגעי כביש 9 לא טרחו המפיקים להביא מי שמבין במדעי הסביבה, אלא הניחו את מטלת הגנת ה"ירוקים" על אנשים טובים, טובים ותו לא.
אלה מצאו עצמם מול "ספקן סביבתי" ידוע וחריף לשון … טומי לפיד שהגדיר את הבנתו בנושא הסביבה בכלל ובנושא עמק הארזים בפרט במושג "חמציצים" זאת לצחקוקם המתחסד של יתר משתתפי התכנית,
אז אדוני טומי לפיד בפרט ורבותי ה"חכמים" בכלל, התיחסות כשלכם מראה רק דבר אחד … מראה את בורותכם בנושא,נכון שאין זאת בושה לא להבין בנושא זה או אחר, אבל יחד אם זאת אדוני החכם טומי לפיד, כבר נאמר כי: "בורות אינה דגל שכדאי לנפנף בו".

חזרה למשרד להגנת הסביבה, כתוצאה מהבורות הסביבתית השולטת במחוזותינו, הפך המשרד שאמור להגן על סביבתנו למשרד להנפקת היתרים, היתרים לפגיעה בסביבה וכל אשר בה, וכך ניתנים ע"י המשרד היתרים להזרמת ביוב לים, לפליטת מזהמים לאוויר, להזרמת רעלים לנחלים והיתרים לפנוי כימיקלים רעילים לסביבתנו, בקיצור, משרד למתן היתרים להרעלת סביבתנו. כאשר ניבקע סדק בצינור ביוב אמור המשרד לעשות הכל למניעת זרימת ביוב לסביבתנו, אמור? אבל כדי להקדים תרופה לזיהום נותנים אישור לזיהום. כאשר ארובות תחנת-כח פולטות עשן שחור, בודקים את כמות החלקיקים ואם אינם עוברים את "הכמות המותרת"… כאשר מוזרמים כימיקלים לנחל, שוב, בודקים אם כמות הרעל אינה עוברת את "הרמה המותרת", כאשר מוזרם ביוב גלמי לכנרת … מסתפקים בסגירת חופים, גם זאת ע'י משרד הבריאות …
נחלי הצפון הופכים למובילי ביוב… השר שותק בחוסר מעש. כלומר, המשרד שאמור להגן אלינו מפגעים וממטרדים, המשרד שאמור לשמור ולהגן על סביבתנו מהרס, קובע "רמות מותרות" ונותן "היתרים חריגים" לזיהום והרעלה.

אולי ראוי היה כי השר הממונה יצרף לצוותו בלשן שיסביר לו את ההבדלים בשפה העברית בין הגנה על הסביבה, לבין היתרים לפגיעה בסביבה, כי שוב מסתבר שהדגל המונף בסביבתנו הוא דגל הבורות.

אדוני השר הממונה על ההגנה על סביבתנו, במידה וצינור ביוב נסדק תפקידך הוא למנוע זרימת ביוב לים, גם במידה וזה מצריך שתשב ותחבק את הצינור, כאשר ארובה פולטת עשן … שב בפיתחה, במידה ויהיה צורך בנפח רב יותר קח איתך את שר התשתיות, כך תקבל גם סמכות וגם נפח.

למרות היבחרו לנשיא ממשיך פרס לגלגל ולדחוף את "עמק השלום", שר לאיכות הסביבה שמבין את תפקידו היה חייב להקים צוות מקצועי שיבדוק את האסון המתגלגל בשם "תעלת הימים", צוות שיציע חלופות ובמידה והמיזם יצא לפועל יהיה הצוות מפקח ומונע אסון סביבתי, אלא שהשר אינו מבין את תפקידו !

אדוני השר אתה השר להגנת הסביבה וככזה תפקידך להגן על סביבתנו, לא לספר לנו את מישנתך הפוליטית / ביטחונית, כאשר כתב / פעיל סביבתי שואל אותך מה נעשה כדי לנטרל את המפגעים ברמת חובב, תפקידך לעשות הכל לניטרול המפגעים, לא לגחך בבורות ולהימנע מפעילות. שכבר נאמר "בורות אינה דגל שחובה לנפנפו".

בשולי הרשימה
ביום שישי הוצג בערוץ 10 "חזון/אסון" תעלת הימים, כנראה כדי לתת במה ליזם וכדי לאפשר לערוץ 10 להציג "סקופ"- מפקד בסיס עובדה לשעבר, אחרת קשה להבין מדוע המתנגדים לאסון הוצגו כתמהונים להם לא ניתן לסיים משפט, קשה להבין איך אותו ערוץ שמציג תמיכה במעבק הסביבתי העולמי, מציג בורות סביבתית לגבי מה שקורה בארצנו, חבל.

דר' אסף רוזנטל, אקולוג,
מדריך/מוביל טיולים באפריקה ובדרום אמריקה.
לפרטים: טל‘ 0505640309 / 077-6172298,
דוא‘ל: [email protected]

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

 1. למגיב הראשון
  הרמטכ"ל הראשון היה דורי
  יגאל אלון לא היה מימיו רמטכ"ל, וגם לא ארכיאולוג. הוא היה מפקד הפלמח!
  הרמטכ"ל והארכיאולוג היה יגאל ידין(סוקניק).
  שאר התגובה לא ראויה לתגובה.
  יישר כוח לדר' רוזנטל
  אבי

 2. מי שמוצא אפס תוכן בכל דבר הוא כנראה…מנכ"ל במשרד ממשלתי!..אולי של אולמרט? כי זה מתאים לאפס בהבנת הנקרא..אולי תחליף את הכדורים? או תיקח קורסים בהבנה בסיסית ..הכדורים כלולים !!

 3. כמו שנאמר – הכל פוליטי.
  ובכל,כרגיל,אשם אולמרט…
  ד.פרץ – הרבה מילים ואפס תוכן.
  לו יכולת לתמצת את הכתבה הטרחנית שלך למספר משפטים אולי היתה לה משמעות כלשהיא,אבל לאחר שלקחתי כדורי אנרגיה וכדורים מונעי בחילה והצלחתי לגמור לקרוא אותה למדתי : נשיאים ורוח – ושרב על פני הים.

 4. התגובה לפניי מיותרת בהחלט והיא ממשיכה את הזילזול של אנשים המרמים את עצמם או סתם רמאים בכל מקרה הבוז בתגובה הזאת מעיד על אדם שלא רק שלא רוצה לשנות אלא אף מוכן להייצב מול אלה הרוצים לשנות סידרי ממשלה עקומים !!
  הפעם רוזנטל כיוון את החיצים למקום הנכון ואני מסכים לחלוטין עם האבחנה !! אסור לשכוח כי זה מתחיל מהראש ולא נשכח איך הגיב אולמרט בזילזול במלחמת לבנון כאשר מטרי הקטיושות הכניסו מיליון וחצי תושבים למקלטים כשהיה בידי אולמרט למנוע את הירי (ע"י הפסקת הפצצת הדחייה המיותרת שעזרה בעיקר לחיזבלה!)..אותו זילזול ניכר בכל המערכת הממשלתית כאשר מדובר באזרח "הקטן" (כך הם רואים את האזרח המשלם את משכורתם) !! ומי מגבה את אולמרט? השמאל כמובן כדי שחס וחלילה ביבי לא יעלה ! אי אפשר להתחמק מזה ..מאחורי כל כשל גדול במדינה נמצא בסופו שמאלני עקום אשר מסיבות כאלה ואחרות הוא יסביר לך למה זה לא הזמן המתאים !!
  בכך אני כמובן לא פותר את הימין מעשייה כאשר יגיעו לתפקידי שרים (ואני מתכוון בעיקר לאיחוד הלאומי מהם אני מחזיק ) למרות שאפי איתם כבר איכזב כשר השיכון שלא לדבר על ליברמן כשר התחבורה..איתם בגלל ש"הבין" יותר מדיי את הקבלנים ושגה לדעתי (נתן עוד שטחים לבנייה בת"א כאשר באותו זמן עמדו ריקים כ120000 מ"ר בנויים כבר !! כנראה לא שאל ) ליברמן איכזב כי בראיון איתו אמר שאין מה לעשות בעניין תאונות הדרכים..סתם ככה מבלי לפרט וכנראה מבלי לשאול מבינים בנושא כמו למשל גיל מלמד כתב רכב ועוד עשרות כמוהו שיכלו לשפוך הבנה כלשהיא על אוזנו של השר !
  הנה למרות שאני נגד השמאל הבאתי שני אנשי ימין כדוגמה מאכזבת ! וכאן צפה הנקודה אותה העלה רוזנטל שלא מתייעצים מספיק לפני שמקבלים החלטות גורליות לעתיד..מין אדישות השוררת בכל משרדי הממשלה כאשר מדובר בבריאות האזרח ובטחונו כאילו זה דבר שולי וזניח ולא העיקר !! וזה ימשיך כי השרים לא חשים איום ישיר על משרתם ולא חוששים ממשפט הציבור הישראלי הידוע כלא מגיב סידרתי כמו במדינות מערביות אחרות ..באין לחץ אמיתי מכיוון הציבור נשאר רק הלחץ הפנים מפלגתי עסקני ורק מי שמגיע לתפקיד שר מבין את זה כנראה (כך אני מתרשם מבחוץ) וכל התכניות שהכין (אם בכלל) מתפוגגות באווירה החברמנית השוררת בממשלה ..ולך תכניס צינור ביוב לסדר היום !
  לכן המסקנה שלי היא שיש למנות אדם מחוץ לפוליטיקה כשר בתפקידים אותם רוצים לקדם ..הדוגמא המוצלחת הכי טרייה היא שר המשפטים פרידמן !!(בלי קשר לתוכן מעשיו הרצויים מאד בעיניי למרות רצוני בהעפת אולמרט)..זה אומר שהציבור צריך לעמוד על כך שימונה שר איכות סביבה מחוץ למערכת הפוליטית שיהיה מקובל על ארגוני סביבה ועל עוד קבוצות במדינה ושיהיה לא פוליטי לחלוטין רצוי עם תואר והבנה לסביבה כמו אקולוג למשל אותו נושא אסף רוזנטל שיהיה בנוי לעבודה בצוות ולא חושש לשאול כאשר תחומים אחרים נכנסים לתמונה ..כמו פתרונות המחייבים הבנה באלקטרוניקה מיחשוב ועוד !
  והכי חשוב.. שלא הוא יהיה העיקר אלא התפקיד אותו הוא ממלא ! מכירים אחד כזה בפוליטיקה? ולא במקרה כי רק ככה הפוליטיקאים יכולים להתקדם ..ע"י העלאת ערך עצמם וזה יכול לקרות רק אם ישימו את עצמם במרכז !! זה הפרדוקס במבנה המעכרת הפוליטית הקיימת !

 5. ד"ר יקר, קיבלת כמעט אלף מילים ולא הצלחת להביא דוגמא קונקרטית לכך שהשר מזלזל בסביבה או שרשות שמירת הטבע לא עושה את עבודתה ושעבודתה נמדדת רק כלכלית. אני לדוגמא, לא חושב שזה נכון- אני חושב שבשביל לשמור על הטבע ועל שמורות הטבע חייבים לפתח את השמורות- ברמה של מסלולים, גידור, מרכזי מבקרים, , וגם- פיקוח, ניקיון, בטיחות ועוד. גם זו שמירת טבע. אגב, אני מסכים שהענישה על עבירות סביבתיות לא חמורה מספיק, מה שפוגע באכיפה. אני גם לא מבין מה ההתנגדות לגביית דמי כניסה לשמורות- זה לא שהמנכ"ל מקבל דיווידנדים, למיטב ידיעתי זו רשות ממלכתית. ואיכשהו חייבים לממן את הפעילות של הרשות- או דרך המיסים של כולם (דהיינו- תקציב הממשלה) או דרך מיסוי המטיילים בלבד (היינו- דמי כניסה). נמאס גם מהסנוביזם כלפי אנשי צבא. לפעמים לא מזיקה פרספקטיבה אחרת ואל תשכח שהרמטכ"ל הראשון שלנו (יגאל אלון) היה אח"כ ארכיאולוג- מהבכירים שידעה המדינה (חפר את המצדה). בקיצור- אני מבין שאתה עצבני וכועס, אולי כי לא מצאת ג'וב בתור מנהל גן לאומי או משהו כזה- דוגמאות כאמור לא הבאת. קצת חבל שאתר כמו "הידען" נתן לכך במה- זה נראה שאתה לא יודע יותר מידי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן