סיקור מקיף

סיפורם של שני מדענים נאצים שלא הועמדו מעולם לדין

לרגל יום הזיכרון לשואה והגבורה, אנו מביאים את סיפורם של שני מדענים נאצים שניצלו לרעה את מעמדם כדי לעשות דברים נוראים. אויגן פישר אבי האויגנטיקה הנאצית, שהיה אחראי על ניסויים במחנות ריכוז ומפתח ההצדקה הביולוגית ל"עליונות הגזע הארי". פרידריך וגנר ערך ניסויים ביהודים בגטו לודג'.

אויגן פישר, מתוך ויקיפדיה
אויגן פישר, פושע נאצי. מתוך ויקיפדיה

רופאים נאצים כמו יוזף מנגלה קיבלו לרוב חשיפה גדולה יותר מאשר אויגן פישר אך זהו איש מפתח שאיפשר להיטלר ליישם את המדיניות הנאצית ורעיונות מהפכניים. בסופו של דבר פישר הניח את היסודות שאיפשרו את "הפתרון הסופי".

פישר היה מנהל מכון הקיסר וילהלם לאנתרופולוגיה, התורשה האנושית ואאוגניקה בין השנים 1927 ל-1942. פישר ביסס את התיאוריה של ביולוגית הגזע שאיפשרה לתת לגיטימיות להכרזה על גזע ארי עליון ותת אדם (Untermenschen).

למרות שלא הצטרף רשמית למפלגה הנאצית עד שנת 1940 פישר ערך ניסויים בלתי חוקיים ועיקר 600 ילדים שתוארו כנפל בשל צבע עורם. היו אלה ילדים של חיילים צרפתים-אפריקנים. הוא גם כתב שני מחקרים שהפכו ליסוד הנאציזם. "יסודות הוראת התורשה האנושית וההיגיינה הגזעית" ו"תיאורית התורשה האנושית והיגיינת הגזע." עבודותיו סיפקו תמיכה מדעית לחוקי נירנברג שהפלו לרעה את יהודי גרמניה, וכן פיתח את "מדד פישר-סקאלר ששיקף את המקורות הגזעיים.
פישר ביצע ניסויים על צוענים, גרמנים ממוצא אפריקני ויהודים. הוא נטל דגימות דם ומדד את הגולגלות כדי להוכיח את התיאוריות הגזעניות שהגה היטלר ב"מיין קמפף". עוד סממן נאצי הוא פרי מוחו של פישר – מחנות הריכוז שהקים תחילה בדרום אפריקה ב-1904 כדי לכלוא את מה שכונו "גזעי תת-אדם" ולהפריד אותם מה"טהורים מבחינה גזעית".

הוא פרש לגמלאות בשנת 1942 ולא הועמד למשפט על פשעי מלחמה. הוא מת מוות טבעי בשנת 1967.

פרידריך וגנר – המדען שערך ניסויים ביהודים בגטו לודג'

פרידריך וגנר היה פתולוג שגילה מחלה המכונה על שמו מחלת הגרנולומאטוזיה של ווגנר (Wegener’s granulomatosis”,). – חסימה של כלי הדם הביננוניים שאם היא פוגעת בעורקי הריאות או הכליות גורמת למוות. "פרידריך ווגנר היה קרוב לוודאי מעורב חזק בניסויים באסירים במחנות ריכוז וגטאות יהודיים – אף כי לעולם לא נשפט על פשעיו.

ווגנר היה נאצי נאמן שתמיד נשא עימו את כרטיס החבר במפלגה הנאצית וכן עזרי תעמולה. למעשה הוא היה חבר המפלגה הנאצית עוד לפני שאדולף היטלר הצטרף אליה. כרופא צבאי בכיר הוצב ווגנר במשרד רפואי קרוב לגטו לודג' בפולין, שם ביצע ניסויים על יהודים. הוא הואשם בכך שניסה עליהם תרופות חדשות, והזריק חומרים לקורבנותיו. הוא גם ביתר אנשים חיים כדי לחקור את האיברים שלהם שעדיין פעלו.

פרידריך ווגנר, פושע נאצי. מתוך ויקיפדיה
פרידריך ווגנר, פושע נאצי. מתוך ויקיפדיה

וגנר הצליח להסתיר את העבר הנאצי שלו עד מותו בשנת 1990. הוא אף קיבל את פרז הקלינאי הבכיר (“master clinician”)- מהקולג' האמריקני לרופאי לב על גילוי המחלה שתיאר. לאחר שהתגלה עברו הנאצי בוטל הפרס, גם שמה של המחלה שגילה שונה כדי שלא להאדיר את זכרו. גם שמה של המחלה שונה ל-"גרנולומטוזיס עם פוליאנגאיטיס" (GPA)"

עוד בנושא באתר הידען:

9 תגובות

 1. היפנים מעולם לא הסתירו או שיקרו על הפשעים שביצעו( וגם לא שילמו פיצויים או ביקשו סליחה- זה נבזי!). עקב כך היו להם חיילים שמתו מרעב ,כי לא היו מסוגלים לאכול ,לאחר הפשעים והרצח שהיו חלק מימנו.מעין הלם קרב.

 2. ברית המועצות היצליחה להיות מדינה חשובה,כי למרות היותה דיקטטורה.הם היו חיבים לפתח נרטיב הומני(שהיה די פיקציה) קרי שווין סוציליזים .השלטון היה חייב להציג חזות נאורה כדי לקבל לגיטמציה מכבוצות אתניות מגוונות שחיו שם.ולמדע התרבות והספורט ,היו שותפים יהודים מוסלמים ועוד עמים שחיו במדינה הסוביטית.לכן היא. היתה מדינה מתקדמת.בגרמניה שהיתה די אחידה הנרטיב קיבל אופי מעווות,אפילו מקס פלנק שלא היה גרמני אתני ,לא להצליח ליצור פלורליזים

 3. ועוד מתרבות השקר הגרמנית: כדי להצדיק את הקישקוש של "הגזע הארי" הם סיממו וחישמלו ילדים וספורטאים במזרח גרמניה.למעשה את כל המדליות האולימפיות של מזרח גרמניה ציריך לבטל עקב סמים אסורים!

 4. טוב זונגלר אתה פשיסט.על איינשטין ותורת היחסות הם אמרו שזו"פיזיקה יהודית".על יעקוב מאיר בר ,(מחבר האופרות הגדול של המאה ה19) ווגנר אמר " שהגזע היהודי .לא מבין במוזיקה".נראה שאתה בין מיעוטים ולא יהודי.הגרמנים כל כך לא מאמינים בעצמם שהם סגרו את כל הכורים הגרעיניים בגרמניה! ומזהמים את האוויר בפחם.חוץ מקצת מוזיקה קלסית וכמה סופרים הם לא נתנו יותר מדי לתרבות האנושית.

 5. אנונימי
  "נחותה תרבותית"?
  גרמניה הייתה יותר תרבותית מצרפת ובריטניה ומכל מדינה אירופאית באותם זמנים. גרמניה היתה ערש התרבות. זה מה שדחף את היטלר ימח שמו להלהיט את ההמון בעקבות התבוסה וההשפלה הקשה שחוו אחרי מלחמת העולם הראשונה.

 6. P,שיעור הפסיכופטים בגרמניה לא שונה ממדינות אחרות.גרמניה היתה דיקטטורה צבאית, ולכן היתה נחותה תרבותית מצרפת ובריטניה,כדי לחפות על רגשי נחיתות אלו הם התחילו להמציא תאוריות שיהפכו אותם ל"גזע עליון" 

 7. אבי ,תודה על המאמר!
  תיקון קטן לגבי פרידריך וגנר לפי מיטב זכרוני . לא סביר להניח שהוא היה חבר במפלגה הנאצית לפני היטלר.
  ב1920 ,היטלר עבד כמלשין והופעל ע"י קצין במשטרת מינכן בשם ראם (סיפור נאצי בפני עצמו ) . הוא נשלח להצטרף לקבוצה מפלגה קטנה של כ 11 אנשים, כדאי לראות מה זוממים בתקופה ההיא ,שהייתה מלווה באי שקט בגרמניה.
  היטלר זהה הזדמנות והפך למנהיג הקבוצה . לא סביר שאותו פרידריך וגנר ממעמד אחר מה שהיה חשוב באותו תקופה בגרמניה,היה חבר בקבוצה.
  הספר שקראתי נמצא ברשותי ועם מישהו מעונין , אני אחפש אותו והוסיף פרטים עליו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן