סיקור מקיף

יוזף מנגלה: מלאך המוות מאושוויץ שהצליח להערים על המוסד

(מארכיון אתר הידען) אחת מהדמויות הקשות ביותר במהלך השואה, היה הרופא שהחליט מי יומת מיד בהגיעו לאושוויץ ומי יושאר זמנית בחיים כדי לנצל את כושר העבודה שלו, ד"ר יוזף מנגלה

יוזף מנגלה, במסמך מהתקופה הנאצית. מתוך ויקיפדיה
יוזף מנגלה, במסמך מהתקופה הנאצית. מתוך ויקיפדיה

יוזף מנגלה נולד ב-16 במארס 1911, הצעיר מבין שלושת בניהם של קארל וולבורגה מנגלה. הוא נחשב לאינטלגנטי והפופולארי בעירו. הוא למד פילוסופיה במינכן ורפואה באוניברסיטת פרנקפורט. בשנת 1935 עבודת הגמר שלו עסקה בהבדלים הגזעיים של היהודים הנחותים.

בשנת 1937 הוא הצטרף למפלגה הנאצית ובשנת 1938 ל-SS. ב-1942 הוא נפצע בחזית הרוסית והוכרז בלתי קשיר להלחם. לאחר מכן הוא התנדב ועבר למחנה המוות אושוויץ שם שירת את פרויקט 'הפתרון הסופי' של אדולף היטלר.

ד"ר יוזף מנגלה, שנודע בכינוי "מלאך המוות מאושוויץ" היה האחראי הראשי על עינוי גברים נשים וילדים במחנות המוות הנאציים, תחת מסווה של ניסויים רפואיים שערך במהלך תקופת השואה. הלקוחות הוכנסו לתאי לחץ, נערכו עליהם ניסויים בתרופות, עיקורים וחלקם הוקפאו למוות. ילדים נחשפו לניתוחים נסיוניים שבוצעו בלי הרדמה, ותוך העברת דם מאחד לשני, ללא בידוד, ונבדקה תגובתם לחומרים מעוררים. הרופאים ביצעו הזרקות של חיידקים קטנליים, ביצעו ניתוחי שינוי מין וכרתו איברים פנימיים, ידיים ורגליים.

באושוויץ ביצע מנגלה מספר ניסויים רפואיים תוך שימוש בתאומים. בחלק מהמקרים מדובר על ילדים בני חמש שנרצחו לאחר שהניסוי הסתיים וגופותיהם בותרו.

מנגלה הזריק חומרים כימיים לעיניהם כדי לנסות לשנות את צבעם. הוא ביצע השתלות מתאום לתאום, תפר תאומים זה לזה, סירס ועיקר תאומים, מתאומים רבים הוסרו גפיים ואיברים פנימיים בפעולות כירורגיות אכזריות שבוצעו בלא שימוש בחומרי הרדמה.

רק מעט מהילדים שרדו את אושוויץ. הם נזכרו אחר כך כיצד ביקר אותם הדוד מנגלה שהביא להם ממתקים ובגדים. הוא הורה להעבירם למעבדות הרפואיות שלו במשאיות שהיו צבועות בסמלי הצלב האדום או במכוניתו האישית.

מנגלה גם היה האחראי הראשי על תאי הגזים באושוויץ. על אופי הדרך בה ביצע את עבודתו יעיד הסיפור הבא – יום אחד נודע לו שפרצה מגיפת כינים באחד ממבני המגורים הוא הורה להרוג מיידית את כל 750 הנשים שהתגוררו בו.

הזכרון הזה של אדם שנראה עדין, ששערו פרוע, פניו מלאות חריצים, מחליט לגבי כל אדם האם יוצב לעבודה או יועבר ישירות למשריפות. אצבעו נחה על האקדח שבחגורה. הוא סרק את קוברנותיו בעיניים אדישות – מוות משמאל – חיים מימין.

מנגלה ושאר הרופאים במחנה – שתכננו וביצעו את הזוועות נמצאו נורמלים מבחינה פסיכולוגית. הם היו אנשים מתורבתים , בעלים שנישקו בוקר וערב את נשותיהם, אבות שהשכיבו את ילדיהם לישון.
בריאותו של מנגלה התורפפה עם השנים והוא מת ב-7 בפברואר 1979 בבריטיוגה, ברזיל לאחר שטבע במהלך שחיה באוקיאנוס האטלנטי, ככל הנראה משבץ מוחי. הוא נקבר באמבו דאס-ארטס תחת השם וולפגנג גרהארט, שבתעודת הזהות שלו השתמש מאז 1976.

מנגלה לא הביע חרטה על הפשעים שביצע, לפחות כך עולה במכתב ששלח לבוס שלו – האררכיטקט הראשי של היטלר ושר הנשק – אלברט שפיר.
ההסטוריון הארגנטיני יורגה קאמארסה העריך בביוגרפיה של מנגלה שפרסם ב-2008 כי מנגלה, שפעל תחת השם הבדוי רודולף וייס, ביצע ניסויים בבני אדם בדרום אמריקה וכתוצאה מהם, בעיירה בברזיל בשם קנדידו גודוי, נולדו תאומים במספרים גדולים, אחד מכל חמש הריונות, כאשר רוב האוכלוסיה במקום נראית צפון אירופית. התיאוריה שלו נדחתה בידי מדענים ברזילאים שחקרו תאומים המתגוררים באיזור. הם טוענים שגורמים גנטיים בתוך הקהילה הם ההסבר הסביר יותר.
ואולם השבועון טיים פרסם ב-3 בנובמבר 2011 מאמר ובו מצוטטות השערות שלא אומתו כי מנגלה, שהסתתר בעירת הנופש סן ברנרדינו בפרגואי, שתושביה ממוצא גרמני היו אוהדים של הנאציזם, מת שם ולא בברזיל.

פרויקט מלחמת העולם השניה
בניגוד לאייכמן, שבזכות תושיתו של אדם שבתו יצאה עם בנו של אייכמן, והצליח לאמת את זהותו בחקירה עצמאית, מנגלה הצליח לחמוק מידיהם של אנשי המוסד, שחיפשו אחריו בדרום אמריקה בערך באותה התקופה, אך כשלו. מנגלה מת בגיל 68 כשהוא אדם חופשי.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

24 תגובות

 1. בבקשה תעשו הגהה.
  הכתבות באתר נראות מעניינות אבל פשוט לא ניתן לקרוא אותן מרוב שגיאות כתיב.

 2. ישראל, מה היית עושה אילו סתם חפ'ש מטעם המפלגה הנאצית היה פוגש אותך בשוחה? במידה ועל **** גיובלס ***** לא היית מרים אצבע, האם היית מגן על עצמך מול יריב נאצי שזיהה אותך והתחיל לכוון לכיוונך את הרובה עם הטכנולוגיה הגרמנית העדכנית ביותר? ( אינך נזקק כאן לכוח פיזי) ומה היית עושה?

 3. ללא קשר לתוכן, אפשר לבצע פעולת הגהה פשוטה. כמות שגיאות הכתיב מעוררת חלחלה. אתר נפלא, תוכן איכותי, איכות ביצוע זוועתית. אבי, בוא נשקיע עוד כמה שניות.
  קורא ותיק אנוכי.

 4. חן
  כשכתבתי שאני הרבה יותר גרוע מהם, עדיין הייתי כל כך נסער מהכתבה, שהרגשתי שאילו היו הגרמנים מנסים להתנכל לנו שנית, והכוח היה בידי, הייתי משתמש במאות הפצצות שוענונו דיבר עליהן ומוחק את גרמניה והסביבה.

  אבל אחרי ששאלת, התחלתי לחשוב מה באמת הייתי עושה אילו היה נופלים בידי מנגלה, היטלר או הימלר, והגעתי למסקנה שלא הרבה. בטח לא עינויים. אולי אפילו לא הוצאה להורג.

  אז למרות שלא איבדתי את אמוני באדם, ברור שאין לי את היכולת להתמודד באמת עם סוגיות כאלו, ואמשיך לעשות מה שאני תמיד עושה כשאני רואה משהו שקשור בהתנכלות לילדים: מכבה את הטלויזיה.

 5. טוב האמתי שאחרי שהעמקתי קצת יותר בנושא, אני מתחיל להבין למה התכוונת.

 6. ישראל האמתי שאני מסכים איתך.
  ולמה בידיוק התכוונת שאמרת שאתה הרבה יותר גרוע מהם?

 7. חן
  לקראת הסוף באוושוויץ, הגרמנים כבר לא טרחו להמית את הילדים היהודים הונגרים בגז. זרקו אותם למשרפות חיים.
  כשיהיו לך ילדים, קרא את הפוסט הזה מחדש, ותבין לאילו תעצומות נפש זקוק אדם כדי לכבד החלטת בג"ץ שהיא פחותה מחנק איטי בתליה.

 8. אין ספק שלא התאפקתי ויצר הנקמנות שלי התפרץ.
  אבל כמובן שדרך זו לא תפתור כלום, ויותר גרוע הילדים שלך יקבלו לגיטמציה שכך נהוג לטפל באנשים כמו אלה, ולאט לאט ההגדרה באיזה אנשים צריך לטפל ככה תטשטש.. מה בדבר בן אדם שרצח "רק״ בן אדם אחד ?
  כאנשים שטוענים שהם מוסריים, ברגעים כאלה הם נבחנים, בדרך ״הטיפול״ באותם אנשים קיצוניים כמו מנדלה.

  ואין לי ילדים..
   

 9. נקודה:
  האם אתה חושב שזה לגיטימי להשתמש באירוע שלא קרה כתירוץ להכפשה?

 10. נקודת חן
  הייתי מכבד את החלטת בג"ץ.
  אבל לא נראה לי שזו הייתה פסיקתו. אייכמן היה האדם היחידי שנתלה בישראל באישור בג"ץ.

 11. ישראל, בג"ץ של היום לא יתיר לגעת בשערה משערות ראשו של היטלר או של כל מנוול אחר.

 12. לא הבנתי חן. אז לבודד אנשים בתא של מטר על מטר זה יותר אנושי מלהרוג?
  מה היית בוחר, אילו זו היתה הברירה היחידה לפניך? תא או כדור?
  אתה כנראה צודק. אני לא כמוהם.
  הרבה יותר גרוע, חן, הרבה יותר גרוע.
  יש לך ילדים?

 13. ישראל שפירא
  אז מה עשית בזה? עכשיו נהפכת להיות כמוהם.
  אני בדעה שאין לי זכות לקחת חיים של מישהו אחר (עונש מוות), אך יש לי זכות לבודד אותו מהסביבה.
  תאמין לי שמנגלה היה סובל יותר בצינוק מתחת לאדמה בגודל מטר על מטר למשך שארית חייו..
  עונש מוות רק בא לתת פתרון לבעיה הכספית בלהחזיק את הענשים האלה בחיים.

  מדהים אותי, איך אנשים אינטלגנטים ומשכילים, נתנו לגטימציה לדבר כזה.
  אני אבדתי אמון באדם.

 14. מישהו מבין המדענים הכותבים פה צריך להמציא מכונת זמן גדולה מספיק כך שיהיה אפשר לשלוח את גדוד 890 לאוושוויץ. שיתפסו את כל הנאצים, יעשו להם סלקציה הפוכה, וביחד עם היהודים המשוחררים יזרקו אותם למשרפות.
  מנגלה והיטלר יקבלו את העונש הכי קשה. יחזירו אותם חזרה לישראל המשגשגת. רק לראות אותה יגרום להם את מות היסורים הקשה ביותר שניתן לדמיין.

  פארפלוכטר נאצי שווין. גיבור על ילדים ותינוקות.

 15. אבי זה מיותר. לפי דעתי יש למחוק את הפוסט הזה. היצור הנאלח הזה לא מעניין, ובטח לא שהוא הצליח להערים על מישהו. זה לא מעניין.

 16. איין מילים.. עצוב ומעורר באותו הזמן.
  יהי זכרם ברוך של כל היהודים שנרצחו בשואה,
  ואמן שאם יש משהו לאחר המוות שהנאצי השפל הזה יסבול כמו שהוא
  עשה לאחרים.

 17. הסקרנות של חוקר החתולים הרגה את החתול.
  הסקרנות של חוקר היהודים הרגה את היהודי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן