הישראליות מתדרדרות במדד QS: העברית ראשונה הטכניון שני ובין מאה הטובות בהנדסה; מכון ויצמן בחוץ

אף אחת מהאוניברסיטאות הישראליות לא מדורגת בין מאה האוניברסיטאות הטובות בדירוג הכללי. באשר לרוב האוניברסיטאות, המגמה ממשיכה את ההתדרדרות של האוניברסיטאות הישראליות כפי שהובעה באוגוסט במדד שנחאי.

דירוג QS של האוניברסיטאות בישראל. צילום מסך מאתר הסקר.
דירוג QS של האוניברסיטאות בישראל. צילום מסך מאתר הסקר.

אתמול התפרסם מדד QS, בוחן את איכותן של האוניברסיטאות המובילות בעולם על פי שורה ארוכה של קריטריונים.  דירוג QS נערך לראשונה ב-2004, והוא מדרג מידי שנה מוסדות להשכלה גבוהים עם הביצועים הטובים ביותר בעולם, תוך בחינה של מעל 3,000 מוסדות ודירוג של 800.

 

במקום הראשון – MIT עם ציון 100, את המקום השני חולקות שתי אוניברסיטאות מבריטניה – קיימברידג' ואימפריאל קולג' בלונדון עם ציון 99.4. במקום הברביעי בהפרש קטן (99.3) נמצאת אוניבריסטת הארווארד, אחריה אוקספורד ויוניבריסטי קולג' בלונדון עם 99.2 נקודות. אחריהן סטנפורד, קאלטק, פרינסטון וייל, החותמת את העשיריה הראשונה לפני אוניברסיטאות כמו שיקאגו ו-ETH. ברשימה בולטות במיוחד אוניברסיטאות העוסקות במדעים מדויקים, הנדסה ומתמטיקה.

האוניברסיטאות הישראליות מדורגות בדירוג הכולל מתחת למאה האוניברסיטאות הטובות ביותר:

 • האוניברסיטה העברית מקום 138
 • הטכניון 190
 • אוניברסיטת תל אביב 195
 • בן גוריון 292
 • בר אילן 650-700
 • אוניברסיטת חיפה 701+

משום מה, מכון ויצמן, שהגיע שלישי במדד שנחאי גם לאחר שהתדרדר בדירוגו, נמצא מחוץ לרשימת מדד QS. עד לשעה זו טרם התקבלה תגובת המכון.

באשר לאוניברסיטה העברית מדובר בעלייה של שלושה מקומות בהשוואה לשנה שעברה, אז דורגה האוניברסיטה במקום ה-141 בעולם.

באוגוסט דורגה האוניברסיטה העברית בדירוג שנחאי, הדירוג האקדמי של אוניברסיטאות בעולם, במקום הראשון בישראל, שלישית באסיה, ו-70 עולמית.

נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' מנחם בן ששון, בירך על הנתונים "אנו שמחים כי האוניברסיטה העברית ממשיכה להיות מוכרת כאחת מהאוניברסיטות המובילות בעולם. זוהי בראש ובראשונה עדות לעבודה הקשה ומחויבות למצוינות של חברי הסגל שלנו. זה מבסס עוד יותר את המוניטין הבינלאומי שלנו כמוסד אקדמי באיכות גבוהה".

 

עבור אוניברסיטת בן גוריון מדובר שבמקום הרביעי בדירוג האוניברסיטאות הישראליות מדובר בעליה מהמקום ה-331 ל-292. מדובר בקפיצת מדרגה משמעותית ביותר, בת 39 מקומות. אוניברסיטת בן-גוריון בנגב הגיע למקום הרביעי מבין האוניברסיטאות בישראל.

 

בהתייחסה לתוצאות הדירוג, אמרה נשיאת האוניברסיטה, פרופ' רבקה כרמי "עם כל הביקורת לגבי נושא הדירוגים, זהו סרגל הערכה בינלאומי שמערכת ההשכלה הגבוהה וגם הציבור מתייחסים אליו בתשומת לב רבה מדי שנה. אנחנו שמחים שלתחושת הקידום והפיתוח שיש לנו מבית, אנו מקבלים גם חיזוק אובייקטיבי בינלאומי. למרות גילנו הצעיר בהרבה מהאוניברסיטאות המובילות בארץ ובעולם, יש לנו נוכחות משמעותית ומכובדת בזירה האקדמית הבינלאומית ומגמה זו תלך ותגבר בעתיד".

נשיא הטכניון בתגובה לדירוג QS, שפורסם הבוקר: "מיקומנו במאייה הפותחת, וברשימת חמישים המוסדות המובילים לפי מדד שנחאי, הוא תוצאה של מאמץ מתמשך"

הטכניון הוא אחד ממאה המוסדות האקדמיים המובילים בעולם בתחום ההנדסי-טכנולוגי. כך קובע מדד QS המעודכן.

כעת מדורג הטכניון במקום ה-98 בתחום ההנדסי-טכנולוגי – 119 מקומות לפני האוניברסיטה הישראלית הבאה בתור.

בדירוג "מדד שנחאי" ל-2014, שהתפרסם לאחרונה, דורג הטכניון בין חמישים המוסדות האקדמיים המובילים בתחום ההנדסה. בתחום מדעי המחשב דורג הטכניון במקום 18 בעולם, ובדירוג הפקולטות ההנדסיות – במקום 43.

נשיא הטכניון פרופסור פרץ לביא מסר כי "מיקומנו במאייה המובילה של המוסדות ההנדסיים-טכנולוגיים בעולם, ובין החמישים המובילים בעולם לפי מדד שנחאי, היא תוצאה של מאמץ עקבי וחסר פשרות לשיפור מתמיד ברמת ההוראה והמחקר. הדירוג המחמיא שפורסם הבוקר ידרבן אותנו להמשיך לחתור למימושו של חזון הטכניון: להיות אוניברסיטת מחקר מדעית-טכנולוגית בין עשר המובילות בעולם בפיתוח הון אנושי, מנהיגות ויצירת ידע, הפועלת לקידום מדינת ישראל והאנושות."

 

לפני כחודש התפרסם מדד דומה – מדד שנחאי, ובו נמצאות שתי אוניברסיטאות ישראליות בין מאה הטובות בעולם – אך גם הן במגמת ירידה. האוניברסיטה העברית דורגה במקום ה-70, ירידה של 11 מקומות לעומת שנה שעברהאחריה דורג הטכניון במקום ה-78, ירידה של מקום אחד לעומת השנה שעברה.  מכון ויצמן נחלש אף הוא לאחר שאשתקד הצליח להכנס למאיה הראשונה (מקום 92) והשנה הוא שוב ברשימה של האוניברסיטאות במקומות 101-150.

גם אוניברסיטת ת"א התדרדרה מקבוצת 101-150 לקבוצה שבין המקומות 151-200. אוניברסיטת חיפה ואוניברסיטת בן גוריון התדדרו מהקבוצה 301-400 לקבוצת המקומות 401-500 ואוניברסיטת חיפה יצאה לחלוטין מהדירוג.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

 1. אז למה היא מופיעה בטבלה, ולא מופיעות שם האוניברסיטה הפתוחה ואוניברסיטת אריאל למשל? בכל אופן, נעלמו עקבותיו של יבשם עזגד מאז ביקשתי ממנו במייל את התגובה אתמול אחר הצהרים.

 2. כל הדירוגים האלו צרכים להתקבל בספקנות,
  למרות שביחס לגודל האוכלוסיה יש לנו הצלחות
  אבל מול הצרכים של ישראל כדי לשרוד זה לא מספיק, יש פה אובדן הון אנושי נוראי במדינת ישראל,
  אוכלוסיות שלמות שלא מודעות לחשיבות של ההשכלה, הם מזלזלות ולועגות למושג הזה במקום להתמודד,
  מדובר בתקופה של מהילדות ועד הבגרות, הלימוד למשמעת עצמית ללקיחת אחריות להתחשבות באחר לגבולות כבוד למערכת ההוראה ולמורים וכן לחברות ואהבה,
  (התחשבות באחר וגובולות מאפשרת לאדם לעבוד בקבוצה ולא להיכשל בכל ארגון שבו הוא נמצא)
  הכבוד למורים מכריח את הילד להתאים את עצמו לסביבה ולא לחפש תירוצים למה הוא לא מצליח
  אלה להשתפר באופן עצמאי לדעת להתאים את עצמו לצלוח קשים, ולא לסמוך על הוריו שישפילו את המורה,
  קבוצות שלמות של נוער מסתובבות בגילאים צעירים בחוץ בשעות שהם כבר היו צרכים להיות במיטה
  אין להם גם את היכולת המנטלית אחרי חוסר שינה ללמוד זהו תרבות שלמה שאיבדה את היכולת
  לשרוד ע"י השכלה בעולם תחרותי ואכזרי מאד שבו אנו מיעוט קטן פיצפון,
  לפעמים אנו שקועים בתוך עצמינו לא קולטים כמה מסוכן שם בחוץ זה יכול גם להיות בקהילה יהודית סגורה
  שחייה במדינה אחרת אבל
  דבר שהיה כל כך ברור ליהודים כדי לשרוד בגולה אבד בחלקו בישראל לחלקים מהציבור הישראלי והוא
  שההשכלה היא העוצמה הגדולה ביותר שניתן להשיג,
  את הדחיפה של הילדים ללימודים דבר שמתחיל מהאמא והאבא צריך להרחיב לכל האוכלוסיה,
  אסור לוותר על זה צריך להגביר את המודעות לדברים האלו שנוכל למצות את היכולות שלנו זה יפתח עבורינו נתיבים נוספים אפשרויות נוספות,
  האוניברסטאות הם בסוף שרשרת הטריפה מה שלא נבנה קודם לא יעזור כבר גם האוינברסיטה,
  לא ניתן לבנות בית על יסודות רעועים, ההצלחה לא ניבנת רק על גאון וחצי היא ניבנת על מערך שלם של אנשים.

 3. אז מה? גם לא היו קודם. על סמך לבוא ולהגיד שיש התדרדרות כשהמספרים מצביעים על התקדמות?
  במדד שנחאי אכן יש נסיגה, אבל הכתבה לא עליו.

 4. אבי,
  איזה כותרת דמגוגית ומטעה! "האוניברסיטאות מידרדרות" ואז כשמסתכלים על הפרטים מסתבר שהעברית עלתה מ 141 ל 138 בן גוריון עלתה מ 331 ל 292 וויצמאן נעלם כנראה בגלל טעות טכנית.
  אני מתפלא עליך.

  אם מישהו באמת ירד זה הארווארד שאחרי שנים שהייתה ראשונה ירדה למקום שלישי. זו אולי הכותרת היחידה שהייתה צריכה להיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן