סיקור מקיף

אוניברסיטת תל אביב תקים בית ספר למדעי המוח

בית הספר יציע תוכנית לימודים בינתחומית מלאה מתואר ראשון ועד לדוקטורט ותרחיב פעילות הקיימת היום במרכז משותף לבילווגיה ופסיכולוגיה לתואר ראשון ,ולמסלול לדוקטרט במדעי המוח. פרופ' אהוד גזית, סגן נשיא למחקר: בית הספר יתבסס על הייחודיות של אוניברסיטת ת"א – התפרסות על תחומים רבים ושיעור גבוה יחסית של תלמידים לתארים מתקדמים * בראש בית הספר יעמוד פרופ' אורי אשרי מהפקולטה למדעי החיים

פרופ' אהוד גזית
פרופ' אהוד גזית

אוניברסיטת ת"א הכריזה באירוע ייעודי לכתבי המדע והרפואה על הקמת בית הספר הראשון בישראל ללימודי המוח החל משנת הלימודים הבאה.
פרופ' אורי אשרי, העומד כיום בראש המסלול לדוקטורט במדעי המוח, שיעמוד בראש בית הספר אומר כי המוח נשאר המעוז האחרון שבו יש עדיין סוגיות לא ברורות, ושכל פעם שאנו סבורים שהגענו לתובנה מסוימת, אחרי כמה שנים הכל מתערער ומתחילים מחדש.
"מדעי המוח הולכים להיות חלק מהיום יום של כל אחד מאיתנו. אם עד היום היו מהפכות טכנולוגיות ופיצוח הגנום, אנחנו יודעים להשתיל לב, או לבנות פרוטזות שתחלפנה גפיים אנחנו רק בהתחלה של המחקר שיאפשר טיפולים ותרופות למוח. בשנים הבאות רופאי המוח יובילו את הרפואה האישית בהתאמה לגנים. נוכל לעסוק ברפואה מונעת של מחלות מוחיות, מהנדסי מוח יעזרו בבניית ממשק מוח מכונה, ןכלכלני מוח יסייעו להשתלב בעולם העסקי ובמערכות תקשורת ופנאי.
"רק בחמש השנים האחרונות גייסה אוניברסיטת תל-אביב עשרה חוקרים שהצטרפו ל-75 מעבדות בקמפוס ובבתי החולים המסונפים. גם הסטודנטים זיהו את המגמה הזו ומצביעים ברגליים, התוכנית השניה הכי מבוקשת בקמפוס אחרי רפואה מבחינת רמת הסטודנטים היא מדעי המוח. אנחנו נדרשים להכשיר מספר גדול של מדעני מוח."

 

בית הספר למדעי המוח שיכשיר את דור העתיד של מדענים בחקר המוח יציע תוכנית לימודים מלאה החל מתואר בוגר דרך תואר שני ועד דוקטרט בינתחומי במדעי המוח. תוכנית הלימודים התחרותיות ימשכו סטודנטים מצוינים מאוניברסיטאות בחו"ל וכבוגרים הם יוכלו לעבוד בתעשייה ובבתי החולים.
בית הספר בנוי על תוכניות שכבר קיימות ויורחבו – תוכנית בוגר במדעי המוח המספקת תואר בוגר בביולוגיה ופסיכולוגיה עם דגש במדעי המוח וכאמור התוכנית לדוקטורט שתורחב. סף הקבלה, מעל ציון סמך 705, יהיה השני אחרי רפואה. בנוסף לתואר הקיים בביולוגיה ובפסיכולוגיה יתפתחו תארים שיהיו שילובים של ביולוגיה ומחשבים, רפואה והנדסה ותוכניות נוספות.
הבוגרים יוכלו להמשיך לתארים מתקדמים. התוכנית הקיימת דוקטרט במדעי המוח שמאפשרת לעשות רוטציות – לעבוד במעבדות בפקולטות שונות. היום יש בה כ-30 סטודנטים. במהלך השנים הקרובות ילמדו בביה"ס כ-180 סטודנטים לתואר ראשון וכ-80 לתארים מתקדמים.

פרופ אודי גזית, סגן נשיא אוניברסיטת ת"א למחקר מסביר כי בית הספר ישתלב בדרישות המצוינות שהביאו את האוניברסיטה לרמתה הגבוהה, שבה לדוגמה היא מקום 11 בעולם במספר ציטוטים פר חבר סגל, וכמובן מקום ראשון בארץ ומצד שני היא גם טובה במחקר יישומי ויעיד על כך מספר הפטנטים הגבוה שרשמה.
"נתון חשוב נוסף מתוך 29 אלף הסטודנטים יותר מ-14 אלף לתארים מתקדמים. לא קיים בישראל מלבד מכון ויצמן שבו לומדים רק לתארים מתקדמים. ייחוד נוסף של האוניברסיטה היא הביזור תחומי התוכן השונים שקיימים באוניברסיטה שלנו – ממדעי הרוח והחברה ועד להנדסה, רפואה, 15 בתי חולים קשורים, והכל בקמפוס אחד. חלק גדול מהפעילות מייצגת את הדרך שבה אנחנו עושים מחקר בין תחומי. לדוגמה אינטראקציה בין פסיכולוגיה והנדסה לפרויקטים של גפיים מלאכותיות, בין אמנות למדעי המחשב ניתן למנות בין היתר את תחום הסרטים האינטראקטיביים, שילוב בין ארכיאולוגיה וחקר חומרים, ניצול השיטות העדכניות ביותר במחקר כדי לדעת מהיכן הגיע כד חרס.
"אוניברסיטת ת"א היחידה ששותפה בשלושה ממרכזי המצוינות, באחד מהם אנחנו המובילים והשותף הגדול ביותר, שני המרכזים הנוספים – קוגניציה שותף מוביל יחד עם מכון ויצמן, בנושא של מחלות וגנומיקה אנו מובילים בשיתוף עם האוניברסיטה העברית."

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

 1. מצד שני, אין כיום אונ' בישראל ללא מרכז/מסלול לחקר המח.

  ומה יעשו כל אותם חוקרי מח? – יפתחו מרכזים לחקר המח בארה"ב!

 2. "אוניברסיטת ת"א הכריזה באירוע ייעודי לכתבי המדע והרפואה על הקמת בית הספר הראשון בישראל ללימודי המוח החל משנת הלימודים הבאה."

  כ-20 שנה מאוחר יותר מהאוניברסיטה העברית.
  כ-10 שנים אחרי בר אילן.
  כ-5 שנים אחרי בן גוריון.
  וכמה שנים אחרי הטכניון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן