ידענים: העובר

מאת 4 בפברואר 2016 5 תגובות

מחקר שנערך בפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט בטכניון ובמרכז הרפואי "כרמל" מגלה קשר מובהק בין שימוש בטלפון סלולרי לפגיעה באיכות הזרע של המשתמש. גברים המדברים בטלפון הסלולרי במשך יותר משעה ביום מכפילים את הסיכון של פגיעה בריכוז הזרע; גם דיבור בזמן הטענת המכשיר ונשיאתו בקרבת המפשעה גורמים נזק דומה

ראו ביקורת על ההודעה הזו מאת צרי בריקנר, ד"ר נעם לויתן ואורן אוסטר בדף הפייבוק "מדע גדול בקטנה"

תאי זרע וביצית. איור: shutterstock

תאי זרע וביצית. איור: shutterstock

איכות הזרע הגברית, היורדת בהתמדה בארצות המערב, אחראית ל-40% מבעיות הפריון בקרב זוגות. הידע המחקרי שנצבר בנושא זה מגלה כי איכות הזרע מושפעת מגורמים גנטיים מוּלדים אבל גם ממשתנים סביבתיים. אחד מהם הוא השימוש המתרחב בטלפונים סלולריים.

מחקרים רבים שעסקו בשאלת הקשר בין איכות הזרע לקרינה הנפלטת מטלפונים סלולריים העלו מסקנות שונות ולא אחידות, שכן הם בוצעו בתנאים שונים (ניסויי מעבדה ברקמות, ניסויים בחיות מעבדה ועוד) ולא תמיד התייחסו למכלול המשתנים הרלוונטיים.

לאחרונה נבדק קשר זה באופן מקיף ומעמיק במחקר שנערך בפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט בטכניון ובמרכז הרפואי כרמל. המחקר נערך במסגרת עבודת ה-MD של ד"ר יוליה שיינפלד ובהנחייתה של פרופ'-חבר קליני מרתה דירנפלד, מנהלת היחידה לפוריות והפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי כרמל.

המחקר התייחס לטווח רחב של משתנים הקשורים להרגלי השימוש בטלפון הסלולרי ולאיכות הזרע על פי הפרמטרים שקבע ארגון הבריאות העולמי (WHO) בשנת 2010. אוכלוסיית המחקר כללה 106 גברים שעברו הערכה ביחידה לפריון והפריה חוץ-גופית בשנים 2011-12. המשתתפים מילאו שאלונים מפורטים הכוללים נתונים ומאפיינים דמוגרפיים, מצבים רפואיים העשויים להשפיע על איכות הזרע, והתייחסות רחבה ומפורטת מאוד לאופן השימוש במכשיר הסלולרי: כמה זמן מדבר המשתמש בטלפון מדי יום, היכן הוא נושא את המכשיר, האם הוא מקיים שיחות באזורים עם קליטה ירודה ובזמן טעינת המכשיר, וכיו"ב. בתום איסוף הנתונים נבדק הקשר בין המשתנים הבלתי תלויים (הרגלי השימוש בטלפון) לתוצאות איכות הזרע.

תוצאות המחקר מצביעות על קשרים סיבתיים מובהקים: דיבור בטלפון סלולרי מעל שעה היום, ודיבור במכשיר בעת שהוא מחובר למטען, מכפילים (מ-33.3% ל-66.7%) את הסבירות לירידה בריכוז הזרע. ריכוז הזרע ירד לרמה לא תקינה גם בקרב גברים שנשאו את המכשיר במרחק של פחות מ-50 ס"מ מן המפשעה; בקרב 47.1% מהם נמצא ריכוז לא תקין, וזאת לעומת 11.1% בלבד בכלל אוכלוסיית הגברים.

ד"ר אריאל זילברליכט, רופא נשים במרכז הרפואי כרמל וחבר סגל בפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט בטכניון, מסכם את הנתונים: "לאור ממצאי המחקר מומלץ בהחלט לקצר את משך השיחות, לא לשאת את המכשיר בקרבת המפשעה, לא לישון לידו, לא לדבר בו בזמן הטענתו (למעשה, מוטב לכבותו בזמן ההטענה), ולהשתמש באוזניות או בדיבורית במידת האפשר." החוקרים מדגישים כי נחוצים מחקרים נוספים, במדגמים גדולים, שיבדקו את נזקי הקרינה הסלולרית בהקשר של פוריות הגבר.

5 תגובות ל “דיבור צפוף מדי”

 1. הרצל

  אז ערכו מחקר על גברים שבאים למכון להפריה. האם זה מה שנקרא מדגם מייצג? אפילו אם כן, אז מספר הנחקרים מספיק? במספר כזה אפשר לנטרל אפקטים אחרים?
  ברור שכל חימום של האשכים יוריד את איכות הזרע, לכן הם תלויים מחוץ לגוף. מישהוא חישב בכמה מעלות עולה הטמפרטורה כתוצאה מהטלפון? והשווה לסתם עמידה בשמש רבע שעה ביום?
  אבל אני רואה הזדמנות לחברת הזנק: גוף חימום למניעת הריון.

 2. יוסי

  50 ס"מ זו לא טעות. עצמת הקרינה במרחק קטן מ-10 ס"מ היא גדולה מאד.
  רצוי גם מרחק מטרים בודדים (1-2) מקו מתח נמוך (230 וולט = שכונות) לבניין מגורים ורצוי עשר-עשרים מטר מקו מתח גבוה/זרם גבוה. דווקא ברשת החשמל מקפידים בתכנון על הכללים, וברור שמישהו שעומד במרחק 0 מקו חשמל ימדוד קרינה, אבל עובי ארון חשמל לכל הפחות 10 ס"מ וזה מספיק להנחית הקרינה פי 100 מ 1 ס"מ. הקרינה פוחתת כמו ריבוע המרחק גם בקרינת 50 HZ, וגם בקרינת גיגה הרץ. הקרינה המסוכנת היא בעיקר שדה מגנטי.

 3. יוסי

  בכל פעם שניתן להניח את הסלולארי על שולחן במרחק 50 ס"מ מהגוף בכלל – כל הגוף. ברכב, בעבודה, בבית הפלאפון לא חייב להיות עלינו. אם אנחנו מודעים שזה גם מביא מחלות הנובעות מקרינה, המאמץ כדאי, ואין דבר מוזר בזה. כנ"ל אגב ממנורות LED, ממחשבים נייחים (הספק, הגביש, והמעבד הם מקורות הקרינה) וממחשב נייח. בחדר שינה – לכבות אותם כשלא עובדים. וכנ"ל מתנור מיקרו-גל. תחומי תדר שונים. מדדתי קרינה – אנחנו חיים באמבט קרינה בלתי נראה בעצמות 4 מיליגאוס ל 50HZ, ומילי וואטים לסמ"ר במכשירי סלולר. בניגוד לחזון שהאנושות מאריכה ימים, רואים גם אנשים צעירים יחסית חולים במחלה הנוראה, ומחלות חדשות מגיחות כגון הזיקה, ותופעת המיקרוצפלוס שרואים במפרץ חיפה.

 4. שכל ישר

  כל המחקר נעשה רק על גברים שמלכתחילה הגיעו למכון פוריות. ועוד באזור הצפון (״היקפי ראש קטנים של תינוקות״…) ומסתמך על שאלונים (כל אחד עונה מה שנראה לו שמצפים ממנו)… אי אפשר להסיק מכך על האוכלוסייה כולה…

 5. שביט

  "גברים שנשאו את המכשיר במרחק של פחות מ-50 ס"מ מן המפשעה"

  50 ס"מ?! זה יותר מידי, יש כאן טעות…אני לא מכיר אף אדם ששם את הטלפון שלו בכובע או בגרביים.

הוספת תגובה

 • (will not be published)