סיקור מקיף

תרכובת אורגנית-מתכתית לחיסול תאים סרטניים

חוקרים הצליחו לראות כיצד תרכובת אורגנית-מתכתית מסוגלת להתכוונן ולחסל תאים סרטניים הנמצאים בגוף עצמו. התרכובת, אורגנו-אוסמיום (FY26), תוקפת את החלק החלש ביותר של תאי הסרטן. החוקרים טוענים כי התרכובת החדישה שלהם יעילה פי חמישים מתרופות נוגדות סרטן אחרות המבוססות על מתכות.

מתוך המחקר: מפת פליטת קרינה פלואורסצנטית של תאים שטופלו בתרכובת האורגנית-מתכתית. מקור: Dr. Carlos Sanchez-Cano et al. Synchrotron X-Ray Fluorescence Nanoprobe Reveals Target Sites for Organo-Osmium Complex in Human Ovarian Cancer Cells, Chemistry - A European Journal, 2017.
מתוך המחקר: מפת פליטת קרינה פלואורסצנטית של תאים שטופלו בתרכובת האורגנית-מתכתית. מקור: Dr. Carlos Sanchez-Cano et al. Synchrotron X-Ray Fluorescence Nanoprobe Reveals Target Sites for Organo-Osmium Complex in Human Ovarian Cancer Cells, Chemistry – A European Journal, 2017.

[תרגום מאת ד"ר נחמני משה]

פרופסור Peter J. Sadler, וקבוצת המחקר שלו מהמחלקה לכימיה באוניברסיטת וורוויק, הדגימו כיצד התרכובת האורגנו-אוסמיום FY26 מסוגלת לחסל תאים סרטניים באמצעות איתור ותקיפת החלק החלש ביותר שלהם. זוהי הפעם הראשונה שתרכובת המבוססת על המתכת אוסמיום, שהינה יעילה פי חמישים יותר מהתרופה נוגדת הסרטן ציס-פלטינה, נצפתה כיעילה כנגד מחלת הסרטן.

בעזרת מאיץ החלקיקים האירופאי החוקרים הצליחו לבחון את ההשפעה של התרכובת על תאי סרטן השחלה – תוך איתור פליטת קרינה פלואורסצנטית המאפשרת מעקב אחר הפעילות של התרכובת בתוך התאים עצמם. בעזרת צפייה במקטעים של תאי סרטן ברמה ננומטרית, ניתן היה להגיע לרמת פרוט גבוהה במיוחד. במסגרת שיטה זו ניתן היה לצפות באברונים זערוריים, כדוגמת המיטוכונדריה המשמשת כתחנת הכוח של התאים. בתאים סרטניים מתרחשות שגיאות ומוטציות בדנ"א של המיטוכונדריה, עובדה ההופכת את האברונים הללו לחלשים ופגיעים במיוחד. נמצא כי התרכובת החדשה הצליחה להתמקם במיטוכונדריה ושם לתקוף ולהרוס את הפונקציות החיוניות לקיומם של תאי הסרטן, במיקום החלש ביותר שלהם. החוקרים גם הצליחו לצפות במתכות ניטרליות הנוצרות על ידי הגוף, כגון אבץ וסידן, המתרכזות מסביב לתאים. ידוע כי מתכות שונות, ובמיוחד סידן, מסוגלות להשפיע על הפעילות של התאים, והחוקרים סבורים כי מתכת ניטרלית זו הנוצרת על ידי הגוף עצמו מסייעת לתרכובת FY26 להתמקם באופן המיטבי במיטוכונדריה ולתקוף את הסרטן.

התרכובת אורגנו-אוסמיום FY26. מתוך המחקר.
התרכובת אורגנו-אוסמיום FY26. מתוך המחקר.

יותר ממחצית מהטיפולים הכימותרפיים כנגד סרטן הקיימים כיום עושים שימוש בתרכובות פלטינה, תרופות שנכנסו לשימוש לפני כארבעים שנה, כך שאכן קיים צורך לבחון את התועלת הרפואית הגלומה במתכות יקרות אחרות. על אף שהמחקר נערך על תאי סרטן השחלות, הממצאים פורצי הדרך יוכלו להיות ישימים לקשת רחבה של סוגי סרטן אחרים. המחקר הראה כי רמת הבררנות של התרכובת החדשה בין תאים בריאים לבין תאי סרטן גבוהה מזו של התרופה ציס-פלטינה – כך שהשפעתה הטיפולית על תאי סרטן גבוהה מזו שעל תאים בריאים.

החוקר הראשי מעיר כי המחקר הזה יוכל להוביל לפיתוחם של טיפולי סרטן חדשים: "יש צורך דחוף בפיתוחן של תרופות כנגד סרטן בעלות מנגנוני פעילות חדשים שתוכלנה להיאבק בסבילות ושיובילו להפחתה בתופעות לוואי שליליות". השימוש במאיץ החלקיקים אפשר לחוקרים לא רק לאתר את אתר הפעילות של התרכובת החדשה אלא גם לחקור את התנועה של המתכות הניטרליות. מחקרים מסוג כזה יוכלו לפתוח צוהר לגישות חדשניות לגילוי תרופות ושימוש בהן, מסביר החוקר.

המאמר המלא

הידיעה על המחקר

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן