סיקור מקיף

תרופה חדשה בשם "נוירודקס" מפחיתה באופן ניכר פרצי צחוק ובכי בלתי נשלטים בקרב חולי טרשת נפוצה

המחקר משותף לטכניון ולאוניברסיטאות בחו"ל

הטכניון

איור חברת AVANIR מסאן-דייגו
איור חברת AVANIR מסאן-דייגו

חוקרי הטכניון, בשיתוף עם צוות מחקר בינלאומי, מצאו כי תרופה חדשה בשם נוירודקס מקלה באופן ניכר על חולי טרשת נפוצה וחולים נוירולוגים אחרים בפרצי צחוק ובכי בלתי נשלטים, שרבים מהחולים סובלים מהם. תופעות אלה מביכות מאוד את החולים ויקיריהם. ביטויים רגשיים אשר אינם מותאמים למציאות ולחוויה האמיתית של האדם והבאים לידי ביטוי בהתפרצות בכי, צחוק או כעס בלתי-נשלטים הינם תופעות נוירולוגיות מוכרות במגוון מצבים ומחלות נוירולוגיות, כמו לאחר חבלת ראש, אירוע מוחי, מחלת ALS או טרשת נפוצה.

בניסוי קליני רב-מרכזי בינלאומי אשר הסתיים לאחרונה ותוצאותיו החיוביות פורסמו אתמול בירחון המדעי הנוירולוגי Annals of Neurology, נבדקה על חולי טרשת נפוצה תרופה חדשה בשם נוירודקס (Neurodex). פרופסור אריאל מילר, מהפקולטה לרפואה על שם רפפורט בטכניון ומנהל המרכז לטרשת נפוצה וחקר המוח במרכז הרפואי כרמל, אומר כי התברר שטיפול בנוירודקס, כדור ביום, הביא להקלה בולטת בתופעה זו של ביטויי רגשנות יתר בקרב חולי טרשת נפוצה ולשיפור מאוד משמעותי באיכות חייהם. במקביל, נצפה כי המטופלים בתרופה זכו להקלה ניכרת בכאבים נוירופטיים שהיו מנת חלקם.

המחקר נערך ביזמה משותפת של פרופסור אריאל מילר, צוות חוקרים בינלאומי וחברת התרופות Avanir מסאן-דיאגו.

בעקבות מחקר זה צפוי כי בקרוב יתקבל אישור רשויות הבריאות בארה"ב (FDA) לשימוש נרחב בתרופת הנוירודקס לתסמינים אלו במגוון מחלות נוירולוגיות.

צוות מחקר משולב של הפרופסורים אריאל מילר והלל פרת מהפקולטה לרפואה בטכניון חוקר בשנים האחרונות את המנגנונים העצביים והאזורים המוחיים שבבסיס בקרת ביטויי הרגש מסוג צחוק ובכי.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן