סיקור מקיף

פרופ’ ארנון סופר במחקר דמוגראפי חדש: מדינת ישראל בדרך להפוך למדינה דתית

עכשיו יש לחשש גושפנקה אקדמית: מדינת ישראל בדרך להפוך למדינה דתית, באופן שעלול לסכן את המשך קיומה, כך מתריע פרופ’ ארנון סופר ראש קתרדת חייקין לגיאואסטרטגיה באוניברסיטת חיפה במחקר חדש “ישראל 2010-2030, בדרך למדינה דתית”.

פרופ' ארנון סופר. צילום: אוניברסיטת חיפה
פרופ' ארנון סופר. צילום: אוניברסיטת חיפה

מחקר זה, המהווה המשך למחקרו הקודם של פרופ’ סופר “ישראל 2007-2020, על דמוגרפיה וצפיפות”, מתאר תהליכים דמוגרפיים שעוברים על החברה הישראלית, תוך התמקדות בריבוי הטבעי במגזר החרדי, הדתי, החילוני והערבי וההשלכות של תהליכים אלה.

מהממצאים עולה כי בשנת 2030 יהיה בארץ רוב של אוכלוסייה דתית, דבר שעלול להביא לאחת משלוש התוצאות הבאות: הרוב החילוני מצליח להקים קואליציה חילונית ולבצע “מהפכה חילונית” בכלל התחומים; אם הדבר לא יצלח אנו צפויים לחזות במדינה שתכלול חברה דתית וחרדית הולכת וגדלה, עוני גדל ומיעוט חילוני שיאלץ להשלים עם אורח חיים דתי ועם סדרי עולם דתיים. במידה והמנהיגות הדתית תדחוף את עם ישראל לסיפוח יו”ש תתקיים החלופה השלישית ולתפיסתו של פרופ’ סופר- המטרידה מכולן: “המשך היחלשות הדמוקרטיה מול כוחות אנטי-דמוקרטיים, כנסת שלא תתפקד, והתגברות האנרכיה שהפכה לנורמטיבית”, ציין פרופ’ סופר.

איך נגיע, לדבריו של פרופ’ סופר, לחלופות השנייה והשלישית? לדבריו, בשנת 2030 יגיע מספר החרדים בישראל ליותר ממיליון בני אדם, זאת בהסתמך על הממוצע השנתי של הריבוי הטבעי בקרב החרדים העומד על כ-6%-7% בשנה. לדבריו, הריבוי הטבעי של משפחות חרדיות יגרום לכך שאחוז החרדים בקרב האוכלוסייה הצעירה יהיה גדול אף יותר. מספרים אלה יביאו לעומס ונטל כבד על מוסדות המדינה שישנה לחלוטין את דמותה של החברה הישראלית. לדבריו, גידול כה משמעותי באוכלוסיה זו יהפוך את המגזר החרדי, שרבים מבניו אינם לוקחים חלק פעיל בשוק העבודה, לנטל על יתר האוכלוסייה התומכת בהם. “ככל שהמגזר החרדי גדל, כך גדלים הפערים הכלכליים בין האוכלוסייה החרדית לשאר האוכלוסייה וכך נדרשים סכומים הולכים וגדלים של תשלומי העברה על מנת לצמצם פערים אלה. ההשתתפות הדיפרנציאלית בכוח העבודה לא רק יוצרת מצב תלות מוחלטת באוכלוסייה המפרנסת, אלא גם מצב של אי-שיוויון שרק הולך וגדל, אי שביעות רצון, מרמור, תחושות של מחנק בקרב משלמי המסים וסטריאוטיפזציה של האוכלוסייה התלויה”, אמר.

תהליך נוסף עליו מצביע פרופ’ סופר, שיתרחש בעקבות הגידול באוכלוסייה החרדית והדתית הוא התחזקות כוחן האלקטוראלי של המפלגות החרדיות והדתיות. “סדר היום הציבורי, המרחב הציבורי ומאפייני התרבות עלולים להיות כולם ברוח העולם החרדי והדתי. החינוך יהפוך לחינוך תורני, המשפט יהיה ברוח ההלכה, התקשורת תעבור מהפכה כשרבים מהתכנים אותם היא משדרת כיום ייעלמו”, ציין. תהליכים אלה יביאו לירידה מוגברת של התושבים החילונים מן הארץ – מה שידרדר עוד יותר את איכות החיים.

לדבריו של פרופ’ סופר, כדי להימנע מתמונת מצב עגומה זו, יש לחייב הכנסה של תכנים דמוקרטיים ומערביים לכלל מערכות החינוך במדינה, דבר שימנע את התממשות החלופה הקיצונית מכולן. “במידה ומקבלי ההחלטות לא יתעשתו החזון הציוני יגיע אז לסופו הטראגי ועם ישראל יצא שוב לגלות, שוב יעמוד מול אנטישמיות והתבוללות”, סיכם פרופ’ סופר.

232 תגובות

 1. בנוגע לחלק מהמגיבים שטוענים למגמת חזרה בשאלה טעות היא בידכם המגמה הפוכה לדאבונכם.
  דבר שני לכל המתיוונים המודרנים כאן, שמלגלגים על תורת ישראל, הרי ללא אמונה בתורת ישראל ובמורשת ישראל
  הרי שאתם גזלנים קרקעות ערביות ואין לכם שום זכות קיום פה בארץ ישראל, שהרי הקשר של עם ישראל לארץ ישראל הוא אינו אלה בזכות תורת ישראל.
  לכן אני חושב שאחת “החששות” בפני ירידה המונית של חילונים מהארץ כתוצאה בחוקי הלכה במדינה מבורכת שהרי בכל אופן לחילונים אין שום זכות וקשר אמיתי לארץ ישראל אלה מקומם במדינה אותם הם מנסים לחקות בצורה עלובה הלא היא אמריקה . טיסה טובה!

 2. בשביל לדעת איך להתייחס לתחזיותיו של סופר,הייתי שמחה לדעת האם בתחזיותיו בעבר, צפה את ירידת הריבוי הטבעי בקרב הערבים? האם צפה את עליית יהודי ברית המועצות ששינתה את הדמוגרפיה בארץ? האם צפה את התחלת התגיסות החרדים לצה”ל? האם צפה שנשים חרדיות יצאו במספרים גדלים והולכים לעבוד?.
  אם לא צפה,יתכן וגם עכשיו אינו צופה דברים שיקרו וישנו את המפה?
  לא הכל בחיים זה מתמטיקה ולא די להציב מספרים ולהניח שכל מה שיש היום ימשך.ללא העליה מברית המועצות,יתכן וכבר היה רוב דתי אבל….

 3. מחקר זה לא לוקח בחשבון שינוי בתהליכים. כמו למשל, ירידה בילודה, חזרה בשאלה וכו׳. העתיד לא לינארי. כמו שערביי ישראל עברו תהליך של הקטנת ילודה וכמו שהחל תהליך חזרה בשאלה, כך עוד צפויות הפתעות.. אין נביא ביערו.

 4. נסמך על סופר יותר מאשר על חוקרים אחרים, לא הפעם, האוכלוסיה הדתית לא נחשבת לצורך העניין הזה(עובדים, מתפרנסים,משרתים בצבא, יותר מאחרים)החרדים בחלקם הגדול, הולך ומשלים ומקבל את מדינת ישראל, יוצא יותר להתפרנס, מדבר יותר עברית, נכון שיש גם איים אחרים, אבל המגמה ברורה.
  בעיה הרבה יותר חריפה היא עם הבדואים בנגב והאוכלוסיה הערבית, שחלקים גדולים יותר בתוכה אינם מקבלים את קיומה של המדינה וחוקיה.

 5. גילוי? ווהרי הכתובה על הקיר כבר כ״כ הרבה שנים, וההטיה ברורה כשלג. מה החידוש פה?
  באין הפרדה בין דת למדינה, בהתחשב בריבוי הפנימי , בשיתוף והמעורבות הפוליטיים של דתיים, ביניהם אף לא בהכרח ציוניים, אין ספק שזו שאלה של זמן, ולא רב. השאלה רק מי ישיג את מרוץ הזמן ויהיה ראשון רוב תודות לריבוי הפנימי: דתיים אן ערבים.

  שלום על ישראל!

 6. אילנה, אם היו מלמדים לך לימודי ליבה, היה קל לי מאוד לענות על קושיות עם הארץ שלך.
  אבל בלי לימודי ליבה, כל שיחה איתך היא ח’רבה מלכתחילה.
  ח’רבנה ח’רבנה כדברי הכתוב.
  ח’רבנה מדאורייתא וח’רבנה מדרבנן.

 7. אילנה, למה שנאה?
  הנשים עובדות? הגברים לא צריכים?
  ומה עם צבא?
  ואקדמיה?
  ושירות של כמה חודשים לא נחשב צבא.
  וישיבות הסדר לא נחשב צבא.

 8. ועל כן מציע לערבים לשבת בחיבוק ידיים ולהמתין לשנת 2030 , וקטוף מדינה ענייה וחלשה עם צבא של מתפקד , כי ה’ ישמור על עם ישראל .

 9. השמאלנים יעשו הכל להציג יהודים באורח שלילי. אם לא היו כאן דתיים – אז כבר היה כאן רוב של ערבים – זה מה שהפרופסור הנאור רוצה ?
  למה השנאה הזאת ? למה לאמר שאם יהיה רוב חרדי אז נלך לגולה – הרי בדיוק להיפך – אם כמות היהודים כאן לא תגדל מהר – אז נלך לגולה. וגם למה להציג את הדתיים כעלוקות – אני בטוחה שאם נשווה אחד לאחד – אז יותר ילדים של מישהו דתי משרתים בבא כקרביים מהילדים של ההפרופסור ה”נאור”. למה תמיד לאמר שהם לא תורמים שוק העבודה, כאשר כמעט כל אישה חרדית עובדת? למה לא מפריע לפרופסור ה”נאור” שרוב ערביי ישראל בעלי בתים פרטיים רחבי ידיים בעוד הם מקבלים – לרוב במרמה כספים מביטוח לאומי – ממציאים נכויות ו ממש “חיים” על ביטוח לאומי – לא משלמים ארנונה, בית ספר, צופים , גני ילדים, מיסים ועוד , גנים ואת הכל אנחנו מממנים להם מכספי המיסים? בדיוק בגלל “נאורים” כאילו המדינה שלנו עלולה לא להתקיים יותר – כי אנחנו ממנים את הערבים כאן ואת הפלסטינים וגם בעזה

 10. מ2011 עד היום מגיבים לאמנון. בינתיים רואים שאכן ישנו רוב ימיני במדינה. נטיה דתית יותר..אכן במקרה הזה הוא אכן צודק..

 11. א ש
  מה שאמרת זו דמגוגיה זולה הגובלת באנטישמיות. כל אחד יכול לבדוק בקלות את שיעור קצבת הילדים ולראות שמדובר מ 150 עד 190 ש”ח לחודש לילד.

 12. ומי שמביא אותנו למצב העגום הזה הם המנהיגים שלנו, לוחמי “זכויות הילד” וכיוצא בזה שמעודדים, במודע ילודה גבהה מעבר לכל שעור סביר במגזר החרדי.. חלק נכבד על ידי קצבת ילדים שעולה עם מספר הילדים למשפחה בשיעור ענק.

 13. זה לא אותו אחד, שטען בלהט שבשנת 2000 היהודים יהיו מיעוט במדינת ישראל?
  לעצם הענין, הוא מתבסס על מגמות עבר, מבי להביא בחשבון שינויי דמוגרפיים אדירי ממדים אצל החרדים (יותר נשים משכילות שיוצאות לעבוד = פחות ילדים לאשה).
  החלוקה הדיכוטומית ל’דתי’ ו’חילוני’, תוך התעלמות מרוחב הספקטרום בו אנשים מגדירים את עצמם.
  הוא גם מתעלם מהגידול הדמוגרפי החד שחל אצל החילוניים, וכן מתהליכי יציאה לשאלה של חרדים ודתיים לאומיים רבים.

 14. רפאל
  אולי תענה על שאלה פשוטה: מדוע אישה “פסולה לעדות”, ולא “פתורה מעדות”?

  אחרי זה נדבר על המונח שלך “פגם שיכלי”…

  אפשר לקבל תשובה?

 15. ניסים מתי אמרתי שמחקר מדעי לא קביל עלי? יש להפריד בין תוצאות מחקר לבין פרשנות שנותנים לו כל מיני בעלי ענין.

 16. רפאל
  מה שיותר מדאיג מהאפליה שאתה מפגין היא האטימות שלך למצב.

  אתה צבוע להדהים – פתאום מחקר מדעי זה קביל??? אז אחלה – אם אביא לך מחקר שמראה את מה שאנחנו טוענים – מה תהייה תגובתך? האם תודה ששגית?

 17. ק׳
  רפאל הוא ממש ממש לא דתי קיצוני. שמעתי ממנו בדיוק מה שאני תמיד שומע מכל דתי שאיתו אני מדבר על הנושאים הללו.

 18. “אנחנו”… הגברים החרדים…שאומרים ברוך שלא עשני אשה… ושממציאים תירוצים עלובים כדי לכסות את הכיעור בשביל להגן על עוד מנת שובניזם מגעיל מתוצרת הדת היהודית.
  ככל שנחשפתי בחיי ליותר מהדת ובמיוחד לאופן המחשבה של דתיים קיצונים, ושיהיה ברור רפאל הוא דתי קיצוני, אני מודה לכמה אנשים טובים ולהרבה מזל שלא נשביתי בשבי הדת. לבי עם אלה שלא זכו לכך.

 19. רפאל,
  בוודאי שיש טעם להתפלפל. אנחנו לא אוחזים שבגלל שנשים יולדות יש להן ״תפקידים אחרים״ נוספים.
  אגב, תפקידים אחרים זה יופימיזם מדכא למציאות הקיימת בה האישה היא מכונת הריון שחלק אדיר מתפקידה הוא לסייע לגבר לקיים מצוות. אני לא חושב שאמרתי משהו שאתה יכול להתווכח עליו?
  בקשר לשאלתך לגבי חוליי החברה החילונית: עצוב, מצער, דורש טיפול אבל בשום פנים ואופן לא נורא כמו החיים תחת הדיקטטורה הדתית. אני חושב שקראתי על כך שאונס קיים בחברה הדתית בדיוק כמו שהוא קיים בחברה החילונית אבל זה לא משנה. אני לא אחפש מחקרים ואתה לא ביססת את מה שטענת שהוא שייך בעיקר לחברה החילונית.
  המהות של החילון הוא ערך השיוויון והמהות של הדת זה תפקיד לפי המין.
  מ.ש.ל
  מ

 20. ק.
  לדעתי הפרטית ו הסובייקטיבית כל אחד ירצה להשאר כמו שהוא. וזאת לכלל הגברים והנשים בעולם לא רק לדתיים אבל גם.

 21. חברים
  אין טעם להתפלפל. יש תפקידים שונים לכל מין. אנחנו, גם הגברים וגם הנשים מקבלים את זה. אני לא מקבל את המסקנה שלכם על אפליה. אם יש לכם הוכחות מחקריות שזה לא כך אז תציגו אותם. שוב – אני מדבר על הוכחות מחקריות לא על מה דעתכם הפרטית. בינתיים תופעות כמו סחר בנשים, זנות, ניצול מיני, זילות על רקע מיני וכו’ הן תופעות ששייכות בעיקר לחברה החילונית.

 22. רפאל,
  מה לדעתך יהיו, פחות או יותר באחוזים, תוצאות ניסוי בו גברים ונשים חרדים יענו על שאלון אנונימי ובו שאלה בסגנון הבא:

  נניח שבעוד כמה שנים מלאך של הקב”ה יודיעך כי נגזר עליך להיוולד מחדש לעולם זה כאשר ניתנת לך בחירה באשר למינך. יש להדגיש שתינתן לך בחירה חופשית וכן שלא יוותר שום זיכרון מהחיים הקודמים. איזו מהאפשרויות תתאים לך ביותר: 1) להישאר באותו מין כפי שהוא כיום. 2) להיוולד מחדש במין האחר.

 23. רפאל
  “…לכל אחד יש תפקיד שונה”?? אתה מבין את המשמעות של מה שכתבת? הדת מחייבת תפקיד לפי מין?? זה שיוויוני בעינייך?

  ושמוליק הזכיר לי נשכחות – למה אישה “פסולה לעדות”, ולא “פטורה מעדות”? אולי טעות במקורות?

 24. רפאל,
  כל הכבוד למי שמכבד את הוריו (אם הם ראויים לכבוד) אבל חסרים מקרים של אנשים שאינם דתיים שמכבדים את הוריהם? נו באמת.

  אגב, גם הרמב״ם, לא יכול לסתור את המשנה אלא אם כן הוא יביא מידע חדש והוא לא. בנישואין, הבן צריך לכבד את אביו יותר מאשר את אימו, שלא נדבר על כך שבכל מקרה האם עושה מה שהבעל רוצה

 25. רפאל,
  אין לי שום קריאה סלקטיבית: בדת בייחוד, המצב הרגיל הוא נישואין וברור שנדרשים לסוגית הכרעה רק כשיש מחלוקת אבל כשזו קיימת, האב מנצח. זו הוכחה חד משמעית לאפליה עקרונית שקיימת בדת היהודית. אני לא מבין איך אפשר להתווכח על זה. כתוב, שחור על גבי לבן. מה לגבי אישה פסולה לעדות?
  בכל מקרה, אמרת הכל: לכל מין תפקיד שונה ותפקיד האישה הוא לשרת את הבעל.

  אני לא יודע מה הייתי עושה. אין לי תשובה מוכנה מראש כי זה תלוי נסיבות.

  אתה טועה ואפשר וצריך להאשים את הדת וכנראה גם את האבולוציה. האפליה היא תוצאה של דורות על גבי דורות של חינוך שמאוד קשה לשנותו שלעולם חינוך שאישה נחותה. לדת יש חלק אדיר בכך.

 26. שמוליק
  גם כדאי לך לקרוא בלינק ששחלת איך רבי טרפון שהיה תנא כיבד את אימו. אתה מכיר מישהו שמכבד ככה את אימו? :
  מסופר בתלמוד הירושלמי: אמו של רבי טרפון ירדה לטייל לתוך חצירה בשבת ונפסק קורדייקין שלה, והלך רבי טרפון והניח שתי ידיו תחת פרסותיה והייתה מהלכת עליהן עד שהגיעה למיטתה. פעם אחת נכנסו חכמים לבקרו, אמרה להן: “התפללו על טרפון בני שהוא נוהג בי בכיבוד יותר מדאי”. אמרין לה: “מה הוא עביד ליך?” ותניית להן עובדא. אמרין לה: “אפילו הוא עושה כן אלף אלפים עדיין לחצי הכיבוד שאמרה התורה לא הגיע”.

 27. שמוליק
  יש לך קריאה סלקטיבית. אם תקרא שוב תראה שע”פ התורה הם שווים בכל וכן נפסק ע”י הרמב”ם. המשנה מדברת על פסיקה של חכמים במקרה שיש *התנגשות* בין כבודם לרצונותיהם וכל זאת רק אם הם נשואים, אבל אם הם גרושים אין הבדל גם אז. דרך אגב מה אתה היית עושה אם אבא שלך היה אומר לך דבר אחד ואמא שלך דבר הפוך? למי היית שומע?
  לגבי האפליה. איו דבר יותר מצחיק מלהאשים את הדת באפליה של גברים חילונים לגבי נשים חילוניות.
  לגבי למה מחקר חשוב. כי אם הנשים והגברים בחברה הדתית מבינים שלכל אחד יש תפקיד שונה והם מקבלים את זה אז לא חשוב מה תגיד – אין כאן אפליה והקביעה שלך שיש כאן סינדרום כזה או אחר – פשוט לא משנה כלום. לכן חשוב לחקור אם הנשים מרגישות אפליה או לא.

 28. רפאל,
  אם לא הובן אזי בפוסט הקודם שלי הדגמתי כיצד ההלכה מבקשת מהבן לכבד את האב יותר מאשר את האם. זו אפליה באופן קטגורי. כל אישה מחונכת מגיל אפס לערך הזה ויודעת שהיא מקום שני. אם היא לא מרגישה רע עם זה, היא לוקה בסינדרום הלסינקי

 29. רפאל,
  משונה.
  https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9B%D7%99%D7%91%D7%95%D7%93_%D7%90%D7%91_%D7%95%D7%90%D7%9D
  המשנה (מסכת כריתות ו’ ט’) קובעת סדר עדיפויות בין ההורים, מבחינת מעמדם במשפחה, במקרה של התנגשות בין כבודם ורצונותיהם. לפי המשנה מעמדו של האב קודם למעמדה של האם וכבודו קודם לכבודה:

  אתה סובר אחרת, סבבה.

  לא הבנתי למה אני צריך להביא מחקרים? שבדת אין שיוויון בין המינים שבהכרח יוצר אי שיוויון בהזדמנויות? נו באמת.

  בקשר לשאלתך המאוד מאוד מעניינת התשובה היא הדת והקפיטליזם שאיפשרו לגברים לבנים לשלוט ביד רמה בכל מערכת פוליטית ולכן לעולם להיות בראש הפירמידה. באופן ספציפי, לדאבוננו, לא רק נשים דתיות מופלות אלא גם נשים שאינן דתיות. אם באמת נשים דתיות מופלות עוד יותר לעומת נשים רגילות (הבא מחקרים להראות זאת), הייתי אומר שזה יכול להיות מהרבה סיבות כגון פערים בידע בגין חינוך ללא לימודי ליבה, כניסה מרובה להריונות (מה שהופך אותה לפחות אטרקטיבית למעסיקים) וכיוצ”ב

 30. שמוליק
  לגבי השריפה ראה תשובה אחרונה שעניתי לניסים.
  לגבי אפליה. כל מה שאמרת זה סתם דיבורים. אם יש לך הוכחות אשמח בצורת מחקרים אשמח לשמוע.
  עכשיו תגיד לי, למה למרות כל הסקרנות והספקנות וכו’ שמלמדים במקצועות הליבה עדין הנשים החילוניות מופלות לרעה בחברה החילונית? לא ראיתי שלימודי הליבה עזרו לכם במיוחד בקטע הזה.

 31. רפאל,
  בבית גרים בן ושני הוריו הנשואים. יש שריפה. הבן יכול להציל את אביו או את אימו אבל לא את שניהם. את מי הוא אמור להציל?

  לטעון שנשים דתיות לא מרגישות מופלות בחברה דתית זה מצחיק. קודם כל, המון כן מרגישות כך אבל באופן כללי הן מחונכות לצורת מחשבה שתמשיך לתחזק את החברה הדתית. כלומר, להרגיש לא להרגיש מופלות. קוראים לזה סינדרום הלסינקי.
  זו הסיבה שפמיניזם כל כך הרסני לחברה דתית: זה מפורר את החברה מבפנים. פמיניזם יכול להגיע רק ע”י חינוך לשיוויון או אם תרצה, ליברליזם. המינימום שנדרש לשם כך הוא לחייב את כל מוסדות החינוך ללמד ספקנות, סקרנות, לשאול שאלות. בגלל זה הדתיים מתנגדים לחינוך מקצועות הליבה כי הם כן מעודדים (למרות המינימליות שלהם) ספקנות וסקרנות שתביא בהכרח להכרה שצריך להיות שיוויון מוחלט בזכויות בין המינים

 32. ניסים
  תגיד, מאיפה אתה מקריץ את השאלות האלה? מה גורם לך לחשוב שאני אעדיף להציל את הגבר, חוץ מבורות גמורה בכל מה שקשור ליהדות?

 33. מאיה,
  את וכותב הכתבה הזו וחלק גדול מהמגיבים נוקטים בשיטות הפחדה שאין להם כל בסיס. את יודעת היטב שאף אחד לא אומר לך לא לאכול חמץ בפסח או לחלל שבת. אבל יש מה שנקרא סטטוס קוו, כי אין מה לעשות, אם חיים ביחד כל אחד חייב לוותר קצת (כל מי שנשוי מכיר זאת). והמציאות מראה בדיוק ההפך ממה שאת אומרת, כלומר כל ההפרות של הססטוס קוו עד עכשיו היו לרעת הדתיים. אם את רוצה שיכבדו אותך ויתנו לך לחיות כמו שאת רוצה – אז גם את תכבדי את הצד השני.

 34. ניסים
  1. האמירה שלך שאני מפלה נשים שווה אפס. אם אתה רוצה שנתיחס אליך אז אתה צריך להוכיח זאת. אם תראה מחקר שמראה שנשים דתיות מרגישות מופלות ע”י החברה הדתית אז נתחיל לדבר. אבל אם תאמר שהנשים החרדיות שעובדות מופלות ע”י החברה החילונית ע”י משכורות עלובות אז אני אסכים אתך כי זה דבר ידוע. גם אם תגיד שהנשים החילוניות מופלות ע”י החברה החילונית שרואה בהן כאובייקט מיני בלבד (בפרסומות ובקידום מכירות בעיקר) אז גם כאן אני אסכים איתך.
  2. חרש שיש לו פגם בשמיעה בלבד והוא יודע לדבר כמובן שאין לו שום פגם שכלי והוא חייב במצוות.

 35. רפאל,
  למען האמת לא קראתי את כל התגובות כאן ואני לא יודעת לאילו תגובות התייחסת. אינני יודעת אם הייתי מגיבה אליהן או לא אם הייתי רואה. אבל כן, התרבות החרדים יכולה להביא מכה למדינה בהנחה שהם ימשיכו להחזיק בדעות (או לפחות שהמנהיגים שלהם ימשיכו להחזיק בדעות) שאם אני רוצה לחיות במדינה הזו ישנם דברים אשר אינני חופשיה לעשות כגון לנסוע בשבת, לאכול חמץ בפסח, לאכול ביום כיפור או דברים דומים. הגדלת האוכלוסיה החרדית אשר מונהגת בידי אנשים שרואים לנכון לכפות עלי דברים כאלה ולמנוע ממני להיות אדם חופשי בהחלט תגרום לחורבן המדינה מבחינתי – זו בהחלט תהיה מדינה בה אני לא אוכל לחיות יותר וזה יהיה חבל לי מאד. אין לי בעיה עקרונית עם התרבות האוכלוסיה החרדית אם הדעות הספציפיות הללו ישתנו או לא יהיו רלוונטיות איכשהו. הבעיה היחידה שיש לי עם זה היא כמובן הבעיה שיש לי עם כל התרבות גבוהה והיא פיצוץ האוכלוסין העולמי וההשפעה המזיקה שיש לאדם על העולם, אבל זה לחלוטין לא ספציפי לחרדים ונכון לכל התרבות לא פרופורציונית ולא אחראית.

 36. חסוי,
  אבותי ואימהותי (ככה כותבים את זה?) היו, אני מניחה, בהתפלגות דומה לאנשים היום. חלקם היו חכמים ונבונים ואנשים הגונים וחלקם היו טפשים ואנשים די איומים. האם כדאי להתייחס לידע ולתובנות שהיו להם? כדאי מאד. למה לא ללמוד ממה שלמדו כבר אחרים? האם צריך לקבל את הדברים שהם אומרים כמובנים מאליהם וללא שום ביקורת? בהחלט לא. בדיוק כפי שעלינו ללמוד את התובנות של אריסטו, גלילאו או ניוטון והן חשובות ודברים שאנחנו עושים היום מתבססות עליהן, עדין אף-אחת מהן לא נלקחת כמובן מאליו וכולן נבחנות שוב ושוב אל מול המציאות עליה אנחנו לומדים יותר ויותר עם הזמן. אני לא רואה סיבה להתייחס לתובנות של אבות ואימהות היהדות (אליהם אני מניחה שהתייחסת) בצורה שונה.

 37. רפאל

  כרגיל, כאשר אתה מעומת עם המציאות וצריך לעמוד מאחורי דבריך מתגלה שאין שום תוכן מאחורי המילים שאתה משלח באנשים כאן והכלי היחיד באמתחתך הוא התעלמות. מדהים כמה לא הופתעתי.

 38. רפאל
  אתה מפלה נשים לרעה, ולא מתוך אהבה אליהן. אתה מודה בזה ומתכחש לזה …. מעניין מה יקרה לאישה חרדית שתעז לפתוח את הפה…..

  תגיד לי – לחרש יש פגם שיכלי? או שחרש יכול לעלות לתורה כמו כל ילד אחר? לא הבנתי אותך…

 39. ניסים
  מה שזה מזכיר לך לא מענין. אני לא מכיר אף דתיה שמתלוננת על כך. ואם זה באמת מפריע לה אז היא תמצא לה קהילה רפורמית ותצטרף אליה.
  מה זה חשוב למה אני שמח לא להיות אשה? מה אתה רוצה להוכיח מכאן?
  לגבי ילדים שנולדו עם פגם שכלי שמונע מהם להבין את משמעות המצוות ואת החובות המוטלות עליהם – הם פטורים מהמצוות. אי אפשר לחייב אותם במצוות אם הם לא מסוגלים להבין את המשמעות שלהן. זה לא אומר שאי אפשר לעשות להם מסיבת בר מצווה בגיל 13 ולשמח אותם.

 40. רפאל

  איפה בדיוק ראית בכתבה זו קריאה להעברת/העזבת/גירוש דתי כלשהו לברלין או כל מקום אחר בעולם?

  איפה ראית תגובות שקוראות להחרים את החרדים?

  ההתיחסות של אנשים להתרבות החרדים כמכה שתביא חורבן למדינה נובעת לא מתוך משהו נגד חרדים אלא מתוך הבעייתיות שבהתנהלות הכלכלית של המדינה מול ועם מגזר זה, שאינה ברת קיימה במידה ואחוזם בציבור יגדל מעבר לסף כלשהו(יש שיאמרו שכבר נחצה סף זה), ושמצב זה יוביל לקריסה כלכלית, ומתוך כך שציבור זה מחזיק בדעות רבות שאינן תורמות לקיומה של מדינה דמוקרטית שיוויונית עם חופש לפרט(אתה מסוגל להבין למה זה יחשב חורבן המדינה עבור אנשים מסויימים?).

 41. רפאל
  “עזרת נשים” … מזכיר לי את ספסלי השחורים באוטובוסים מהילדות שלי. למה אתה שמח שאתה לא אישה?

  לגבי סבי – נאמר לי ע”י איש חרדי שילד “פגום” לא עושה בר מצווה. הוא טעה?

 42. ניסים
  כן אני אומר ברוך שלא עשני אשה, אז מה זה אומר?
  שאני לא אתן לאשה להכנס לבית כנסת? הבלים. לנשים יש עזרת נשים.
  לגבי סבא שלך – אכן צדיק. יהי רצון שתהיה כמוהו.

 43. רפאל
  אתה אומר כל בוקר “ברוך שלא עשני אישה”, נכון? אתה לא תיתן לאישה להיכנס לבית כנסת.

  יש לי שאלה – סבא שלי, במשך מספר עשורים, היה מלמד ילדים חרשים להגיד את ההפטרה לבר מצווה. מה אתה אומר על זה ?

 44. טוב, אני לא יודע היכן להתחיל. אם אצטרך לענות לכולם זה יקח ממני יותר זמן. אז אענה סלקטיבית על מז שאני מוצא לנכון להגיב בשלב זה.

  ק.
  אף פעם לא טענתי שמי שהוא יהודי על פי ההלכה אינו נחשב יהודי בעיני. כרגיל את מתבלבלת ומדמיינת ואז מאשימה אותי. היחיד שהתיחסתי לאי-יהדותו הוא WD וזאת בגלל שהוא באמת לא יהודי. הוא אמר זאת לא פעם.

  ניסים
  אתה שקרן (אין שום חדש בזה). אף פעם לא אמרתי שאני שונא חילונים/נשים/הומואים באשר הם.

  מאיה
  למה לא יצאת נגד תגובות שקוראות להחרים את החרדים ושמתיחסות להתרבות החרדים כמו איזה מכה שתביא חורבן למדינה? או כפי שמגדיר זאת גיא – טרגדיה יוונית?

 45. ק.

  תנורו של עכנאי זה סיפור בעל מסר אחר.
  אני לא קורא לכם להתעניין ביהדות, מי אני? אבל אבותיכם ואמותיכן היו חכמים נבונים וגם אנשים הגונים. ביהדות אין את הקש והגבבה שאתם נאלצים לחשוב שיש בה, בגלל אנשים שכפי שאת מתארת באו לזהם אינטלקטואלית את האתר.

  שבוע טוב לכולם…

 46. מאיה,
  אם איני טועה, רק לא מזמן רפאל התבטא באופן שאינו משתמע לשתי פנים, כאשר פסל את יהדותו\ם של מגיב\ים, איני זוכרת כרגע אם כתב זאת לגבי מגיב מסויים או כאמירה כללית, וטען שאינם יהודים אמיתיים כאשר לא הייתה שום סיבה לחשוב שהם אינם יהודים לפי ההגדרה שאת הזכרת. זו לא תהיה הפעם הראשונה ולא השניה שרפאל משקר. בכל מקרה, לרפאל לא יכולה להיות דעה חופשית כי בהגדרה הוא מחוייב למה שהרבנים שלו מורים לו לחשוב, וכידוע, לא אלוהים קובע מהי האמת אלא הרבנים. גם אם אלוהים בכבודו ובעצמו ינזוף ברבנים שפרשנותם שגויה, הרבנים הגדירו שדעתם תהיה עדיפה ובכך המליכו את עצמם מעל לאלוהים (“תנורו של עכנאי”, בבא מציעא נט ב), המשמעות היא בבוא הצורך כל ציווי “אלוהי” וכל “עיקר”באמונתם של החרדים ניתן לפרשנות מחדש עד כדי היפוך משמעותו, וכל מה שנדרש לכך הוא הסכמה של קומץ של רבנים “גדולים”. החרדים הם דוגמא לדתיים שאין להם אלוהים.

 47. מאיה
  לתופעה הזאת שקוראים לה רפאל יש שם. טאליבן עם כיפות וטליתות. אל תתפלאי אם מחר יהיה להם גם נשק. המזל שלנו שהם עדיין לא יורים.

 48. ק.
  בעבר רפאל התבקש להגדיר מהו יהודי. לפי ההגדרה שהוא נתן בזמנו, כל אחד שיש לו שרשרת של אימהות יהודיות (גם אם הראשונה כבר התחתנה עם מישהו לא יהודי, הפסיקה לשמור מצוות וכו’ ובכלל שכחה שהיא יהודיה וכמובן שזאת בדור ה 16 בכלל לא יודעת על איזשהם קשרים שיש לה לעם הזה) הוא יהודי. מהבחינה הזו, אם הבנתי אותו, את ואני דווקא בהחלט מוגדרות כיהודיות (וסיכוי טוב שעוד אחוז גבוה מאד מאוכלוסיית העולם, שרפאל כלל לא מודע אליו). הבעיה של היהדות היא שככל דת מסיונרית ותוקפנית (כי אם לא הייתה כזו, לא הייתה מחזיקה בעולם) יש רק דרך אחת להיות שייך (ולא רלוונטי שרק בתוך הזרם האורתודוכסי שממרר את חיינו בארץ יש מספר דרכים בערך כמספר האנשים). מכיוון שכך, ומכיוון שכמובן שרפאל יודע טוב יותר ממך וממני מה נכון לנו, המטרה האמיתית שלו אינה שנעוף מהארץ כדי לטהר אותה מחילוניים אלא שנמצא את התשובה האמיתית היחידה בתוך הארץ. כמובן, שאנחנו מתעקשות לא לעשות זאת (עדין לא ראינו את האור, אל תדאגי, בבוא המשיח גם זה יקרה) ואז בלהט הויכוח שולחים אותנו לברלין (או להתנצר או להתאסלם כי יש בדיוק 3 דתות בעולם ותמיד היו, אין אדם ללא דת ולכן אם אנחנו לא רוצות להיות יהודיות כמו שצריך אלה שתי האופציות היחידות שנותרו לנו).
  חוסר הרצון שלי לעזוב את המדינה בה נולדתי וגדלתי ובה נמצאת כל המשפחה שלי וכל הקשרים החברתיים שלי ולכן הרצון שלי להלחם עליה ולעזור לה להשאר מדינה שאנשים חופשיים יכולים לחיות בה אינו מובן. אני מניחה שזאת עקב עולם הערכים הקלוקל שלי אשר בהכרח אומר שמדינה שלא תהיה סגורה לגמרי בשבת ואשר בה אסור ללמוד דבר מלבד לימודי יהדות (ואלה רק שתי דוגמאות) תהיה מדינה מופקרת בה כולם עושים את מה שכל החילונים עושים כל היום, קרי סמים ודברים נוספים שאם אכתוב בטח יצנזרו את התגובה שלי.

 49. מאיה,
  שימי לב שרפאל כתב שהוא לא רוצה להעיף מכאן יהודים… רק תזכרי שמבחינתו (ומבחינת שאר חברי כתות עובדי האלילים שכמותו שכבר מזמן שכחו מה זו יהדות) את ואני ולמעשה כל החילונים ואפילו דתיים מזרמים אחרים, בכלל לא נחשבים ליהודים אמיתיים. לפחות חלק מהפנאטים הדתיים האלה יש מספיק יושרה לומר מה הם באמת רוצים (מדינת הלכה) שבה אין מקום לא לחילונים, לא להשכלה מערבית ובודאי לא למדע.
  תסתכלו למי עוד בעולם היו\יש שאיפות כאלה ולאן זה הוביל ותראו מה יקרה כאן אם רק ניתן לזה לקרות. לי חשוב שישראל תמשיך להיות מדינה חופשית שבה דתיים, מכל הדתות, יכולים לחיות לצד חילונים, כאשר לכולם זכויות שוות אבל גם חובות – כמו השכלה בסיסית שתאפשר השגת תעסוקה כדי שלא יוכוונו מראש באופן כמעט בלתי הפיך להיות נטל כלכלי, וכמובן חובת שירות צבאי\לאומי, אין שום סיבה שרק אזרחים מסויימים ייתנו את השנים הטובות ביותר שלהם למען הכלל (לאו דווקא בצבא) ואחרים פשוט יקבלו פטור. אבל לזה רפאל לעולם לא יסכים, כאן משום מה ראיית הסימטריה שלו כושלת משום מה.

 50. רפאל
  אני לא יודעת איפה להתחיל… אתה לא רוצה להעיף אף יהודי מפה (תודה, אגב) אבל טרחת לכתוב לגיא שביקש להקים מחוז חילוני: “יש מחוז כזה בברלין”. יכול להיות שהבעיה היא בהבנת הנקרא שלי.
  החלפתי בין דתיים לחילוניים בתגובה שלי ולא הבנתי מה אתה רוצה. אתה אומר שאתה רוצה לחיות במדינה שתתאים לצרכיך (הדתיים, אני מניחה) ואתה חי במדינה שמאפשרת את זה במידה כזו שגם אני, שאיני מעוניינת באורח חיים כזה, צריכה לשתף פעולה עם העניין. כך שלא ממש ברור לי על מה אתה מלין. מישהו במדינה הזו מונע ממך לקיים מצוות? ללמוד תורה? מה אתה מרגיש שמונעים ממך במדינה בדיוק, פרט לכך שיש אנשים אחרים שבצורה חצופה מעוניינים לחיות את חייהם בדרך שמתאימה להם? וכשהם מתעקשים לעשות את זה במדינת ישראל מייד מגיע הדתי התורן להגיד להם שאם כך הם מעוניינים לחיות יש מדינות אחרות שהם יכולים לחיות בהן. בחיים שלי לא שמעתי אדם חילוני אומר לאדם דתי: “טוב, אם אתה רוצה לשמור מצוות יש המון מדינות אחרות שאתה יכול ללכת אליהן. סע לשלום.” שים לב שמה שמפריע לך במדינה זה לא שלא נותנים לך לשמור מצוות אלא שכן נותנים לאנשים אחרים שלא מעוניינים בכך לא לשמור (בינתיים). אתה מבין את ההבדל?

 51. רפאל,
  1. האם אתה בעד מדינת הלכה? במידה וכן,
  2. האם יהיה מקום במדינת הלכה ליהודי חילוני הומוסקסואל שאוכל שרימפס בשבת? (לחילופין האם מאיה תוכל לשמור על השיער הטבעי שלה וללכת לרחוץ בים בלי שהיא תהיה עטופה בסדין?)

 52. אל דאגה. התחזיות האפוקליפיטיות של ארנון סופר התבדו אחת לאחת. היו לו תחזיות כאלו לגבי מספר הערבים שיחיו בישראל כבר בשנת 2000, ושהערבים יהפכו לרוב עד 2030 וכולי. למזלנו כל התחזיות הללו היו עורבא פרח.

 53. רפאל
  מי שאנטישמי זה אתה, ואתה מאד גלוי בזה. השנאה שלך לשונה ממך הוא לא סוד – הומואים, חילוניים, נשים.

 54. מאיה
  שאלה טובה. אני שמח שהתגובה שלי הפריעה לך. אני לא רוצה להעיף אף יהודי מפה. עכשיו תקחי את התגובה שלך ופשוט תחליפי בין חילונים לדתיים ותראי מה תקבלי.
  עכשיו נקודה למחשבה – למה לא הגבת כך בדיוק באותו לשון לשמע הכתבה הזו והרבה מאד מהתגובות האנטי דתיות (כמעט אנטישמיות) שהושמעו כאן?

 55. רפאל
  בשנות ה – 50 מקר המדינה היה אדם בשם ד”ר נבנצאל. מבחינה דתית הוא היה שייך לאגודת ישראל . האם זה הפך אותו ליהודי פחות טוב ממך? מי שהיה שר הפנים במשך שנים ד”ר יוסף בורג היה ד”ר יוסף בורג היה איש המפד”ל היה יהודי פחות טוב ממך? הרב עדין שטיינזלץ, אדם שבגיל 12 מתל עדשים חזר בתשובה אדם שתרגם אתת כל התלמוד לעברית של ימינו היה יהודי פחות טוב ממך? ישעיהו ליבוביץ היה יהודי פחות טוב ממך? יהושע חנקין וא..ד. גורדון ממקימי הארץ היו יהודים פחות טובים ממך? אז תחזור בקשה לחיידר הגיע הזמן שתלמד קצת דעת. אפילו לכוילל לא היו מקבלים מקבלים אותך. הבורות והיהירות שלך מגיעים עד לאף של האלוהים שאתה כל כך מחזיק ממנו.

 56. רפאל,
  למה זה תמיד הפתרון? למה הרצון שלי לחיות במדינה נורמלית שתתאים גם לצרכי – אזרחית שנולדה וגדלה במדינה ואשר מעוניינת באורח חיים חילוני ומאד חשוב לה לגור במדינה דמוקרטית מייד מלווה בתגובה של: “אז תעופי מפה” מפי דתיים. איך הפכה מדינת ישראלים למדינה הכי רודפת יהודים (אם הם לא אורתודוכסים בזרם מאד ספציפי) בכל העולם המערבי?

 57. והמפלגות החילוניות, במקום להתאחד כדי ליצור מדינה ראויה, עסוקות במלחמות הנצחיות שלהן.
  מרץ תשב עם הליכוד? לא ייתכן.
  כחלון עם לפיד? לא! הוא עסוק בענייני כלכלה.
  ביבי ייפטר מהחרדים? לא! הכסא חשוב….
  המנהיגים החילונים הם אוסף אגואיסטים לא יוצלחים.
  בעתיד – כולם יבכו על האפשרויות שהיו – ולא תחזורנה יותר.

 58. להזכיר לכולם שבקום המדינה גזרו פיאות לילדים ממשפחות חרדיות מתימן ושלחו אותם לקיבוצים
  חילוניים קיצונית .
  רק שכחו שהאנשים האלה היגיעו לישראל בעיקבות ההתמדה של אלפי שנים זיכרון לחזור לבית האמיתי השאר יבוא חזרה בהמשך ההתישבות . וזה מה שקורה היום רק שגדולי המדינה אולי לא
  ראו זאת אבל בימים קשים אלה היום של אנטישמיות ושינאה לישראל ולעם היהודי
  רק הקשר ההיסטורי שלנו לאדמה עם כל המשתמע דהיינו דת שמירת המצוות שנשמרו אלפי שנים בגולה יבטיחו את המשך ישיבתנו כאן בארץ
  בקיצור המדינה אינה מתאימה לחילוניים פורקי עול . כלומר החילוניים של היום או יעזבו הארץ
  מרצונם החופשי או ישארו בארץ בעיקבות חזרה לחיק היהדות

 59. זו טרגדיה יוונית. כולם יודעים לאן הדרך והזמן מובילים ולא ניתן לעצור התהליך.
  יש להקים מחוז חילוני בו ניתן יהיה לחיות באורח חיים חילוני.

 60. זה שאתה אתה חי בהזיות, זה ידוע. וזה הפעם ראשונה שלך שאתה פולט מפיך מילים שלא קשורים למחשבה האמיתית שלך. החזון שלך זה להרחיק את עם ישראל מהדת. יש פיתגם שאומר. עדיף לך לשתוק ולהחשב כסי ל. מאשר לכתוב ולאשר זאת.

 61. זה שאתה אתה חי בהזיות, זה ידוע. וזה הפעם ראשונה שלך שאתה פולט מפיך מילים שלא קשורים למחשבה האמיתית שלך. החזון שלך זה להרחיק את עם ישראל מהדת. יש פיתגם שאומר. עדיף לך לשתוק ולהחשב טיפש. מאשר לכתוב ולאשר זאת.

 62. ההיסטוריה היא אוסף של מגמות ונקודות מפנה. מגמות עוד אפשר לחזות אבל נקודות מפנה… מי יודע. הנה כמה תרחישים שהופכים כל תחזית מבוססת מגמות למילים על הקרח…
  מלחמה גרעינית אזורית
  משבר כלכלי עמוק המונע אפשרות תשלום קצבאות לחרדים
  בצורת של שבע שנים גורמת לגל ירידה מהארץ
  מלחמת תרבות ומלחמת אזרחים באירופה המביא לגל עליה ענק לישראל
  מהפכות רובוטיות ואנרגיה כמעט חינמית מהשמש גורמות לקיצור שבוע עבודה ליומיים בשבוע
  מה שנקרא אבטחה טכנולוגית

  לסיןם סיפור, בלונדון היתה בעייה תברואתית קשה של צואת סוסי הכרכרות. מלומדים חזו שלונדון תשקע תחת שכבה עבה של צואה בעוד עשרים שנה. עם הזמן הבעיה נעלמה בזכות הרכבים….

 63. אבי ההאשמה בהיותו “שמאלני” היא לא בגלל דיעותיו הפוליטיות אלא גישתו לבניין הארץ.

  אנשים שכל הזמן מפחידים אותנו שאוטוטו הכל קורס, הכל גמור או הכל אבוד ( אפרופו התוכנית החדשה של טל פרידמן ) מגיעים בעיקר מהשמאל, והאשמה של הרוב בארץ כלפיהם היא שהם תורמים מרכזים לבעיות שהם עצמם מציגים במקרה הטוב, ובמקרה הרע מקור הבעיה עצמה.

  עובדתית המדינה הזו צומחת ופורחת, וזה לא שאין בעיות מבניות קשות במשק או שמעמד הביניים לא נמצא בתהליכי נסיגה כלכלית חמורה… אבל עדיין.

  מבחינה זו ההפחדות הדמוגרפיות הוכחו לאורך כל הציונות כדחליל מקש – לרבות אלו שהפחידו את בן גוריון לא להקים מדינה כי הרוב הערבי ישמיד אותנו במלחמה.

  מי שמציג עצמו כרציונאלי צריך להסתכל על הנושא ולנתב את התהליכים בצורה עקבית התואמת את המטרות שהוא רוצה להשיג – הפחדות והכללות הן לא אג’נדה ביצועית, והדרך למנוע את החזונות האפוקליפטים היא חתירה לשילוב החרדים במרחב הציבורי ובעבודה, מתוך הנחה צודקת שככל שהם יחשפו למודרנה אחוזים רבים מתוכם יתמתנו וירצו לחיות חיים של כבוד ורווחה, ואמונתם לא תפגע אם הם ישכילו להשתלב במקום להיות מלאים בחרדות.

 64. כל זאת כמובן בהנחה אופטימית שלא תהיה כאן מדינה
  דו-לאומית שתכלול את ערביי עזה והגדה (ביחד כ 4
  מליון בני אדם) כי אם כן – אללה יוסתור!…
  (כרגע אין תוכנית להיפרד מהגדה, כך שהאפשרות
  הזאת קיימת)

 65. זה אותו פרופסור שבשנת 1987 צוטט במוסף ״24 שעות״ של ידיעות אחרונות כשהוא מבטיח ש (ציטוט מדוייק מהכותרת) ״בשנת 2000 – ישראל לא יהודית״!!!

  אחרי פאשלה כזו, איך בכלל ממשיכים להתייחס למה שהאידיוט-לכאורה הזה אומר?

 66. זה הכל תאוריות של מספרים מבלי לקחת תמורות תרבותיות פנים דתיות , החברה הדתית עצמה נעשית יותר נועזת דווקה בגלל מספרה ההולך וגדל וכן החברה תהיה יותר דתית אבל עם זאת עדיין מודרנית וטכנולוגית במקביל לערכית יהודית , די לפחד משדים ורוחות. ???

 67. כמעט כל חילוני יכול לספר לך שסבא שלו היה רב.
  בעוד שני דורות כל חילוני יוכל לספר שסבא שלו היה חרדי.

 68. מדאיג מאד.בזמנו היה סטטוס קוו שביקרו אותו.לצערי מלחמות הקיום של כל ממשלה לשמור על השלטון כל האמצעים כשרים כולל כניעה התבטלות וחנופה לא מובנת לכל מי שיכול להועיל בעוד קול לקואליציה כזו או אחרת.אם תסתכלו על ההסטוריה הקצרה של הקואליציות מאז קום המדינה היחיד שהיה ענייני ולא נכנע לסחטנות היה רה”מ המנוח יצחק רבין ז”ל.אז חובש כיפה(“עשב שוטה”?)….”העניש”אותו ואת חלקו של העם שאליו אני משתייך ואומר זאת בגאוה!

 69. לפני 35 שנים השתתפתי בסיור בגליל בהדרכת פרופסור ארנון סופר, שהתריע אז על הגבלת הבניה לגובה בכפרים הערביים בגליל, שיוצרת בעיה מול קצב גידול האוכלוסיה. שום דבר דרמטי לא קרה מאז, לא לטוב ולא לרע, למרות ואולי בזכות שינויים והתאמות שמתרחשים תוך כדי תנועה כל הזמן.

 70. צודק לגמרי! אני מקווה שאתם מרוצים מזה שיבוטלו הרפורמות של לפיד ויחזרו החרדים והדתיים הלאומיים לממשלה.. הדת תלך ותתחזק באופן הזה במקום להעלם מהעולם כמו שאמור להיות..

 71. אליסף, קשה לי להבין אותך.
  קודם כל, התרבות של פרזיטים לא הופכת אותם ללא־פרזיטים…
  ערכי הבסיס שלהם מסוכמים באי־התערות בחברה, בחיים ע”ח חברה בה הם לא מכירים ובאמונות רצחניות ופדופיליות.
  מצד שני, אני משוכנע שאם נעיין במחקר באופן מעמיק ובפירוט, נגלה שהפרופסור לא השמיט את המימדים אותם אתה מזכיר ואם כן, אז עם סיבה מנומקת.

 72. יש כאן כמה טעויות נפוצות אצל דמוגרפים:
  הטעות העיקרית היא שככל שמספר החרדים יעלה, כך הם יותר ישתלבו בשוק העבודה וביתר חלקי החברה. כך שהבעיה היא לא כפי שהוא מתאר.
  לגבי עצם העניין זה גם נכון, וגם לא ראיתי שהוא הביא בחשבון את מספר החוזרים בתשובה.
  לגבי השפעת חזרה בתשובה על הדמוגרפיה:
  נניח שיש זוג חילונים עם שלוש ילדים, אחד חזר בתשובה זה שליש, במקרים רבים הוא סוחף איתו גם את האחרים. הוא מתחתן בהזדמנות הראשונה, ויש לו גם כן לא מעט ילדים.
  במקרה ההפוך, נאמר זוג חרדים שיש להם עשרה ילדים, אחד הופך להיות חילוני, ברוב המקרים יקח לו יותר זמן עד שיתחתן, ולא יהיו לו הרבה ילדים. לכן תופעת החזרה בתשובה משפיעה על הדמוגרפיה גם אילו היתה תנועה הפוכה בסדר גודל דומה.
  אבל מחקרים מראים שיש הרבה יותר חוזרים בתשובה מאשר בכיוון ההפוך.

 73. מחקריו של הנ’ל אינם “גושפנקא אקדמית” אלא עוד הזייה של שמאל קיצוני ממומן .

 74. אפשר לזרוק את מחקריו לפח האשפה אם מתעלמים כמובן מאירוע גדול שקרה בשנות התשעים – עליה של מיליון בני אדם מברית המועצות לשעבר עם התפרקותה. ביקורת בדיעבד זה דבר מאוד לא הוגן.
  לעומת ה’מאגר’ של אוכלוסיה יהודית שהיה בשנות התשעים, אין לנו שום מאגר של אוכלוסיה חילונית שיעלה לארץ ויעצור את הסחף לעבר מדינת הלכה.

 75. “עכשיו יש לחשש גושפנקה אקדמית” – לא גושפנקה ולא בטיח. הפרופסור הזה חזה גם שבשנת 2000 יהיה רוב ערבי בארץ. אפשר לפרסם את מחקריו בפח אשפה ולא באתר מדע.

 76. אני מסכים אתך ב100%. אנשים במדינה הזאת עיוורים תחת השפעה קשה של דת. החרדים תורמים כלום למדינה ועוד גורעים את המצב ע”י החזרה בתשובה. חבל שרוב האנשים לא חושבים כמוך במדינה. התשלום המיותר שהולך לציבור החרדי יכל היה לתרום כל כך הרבה לפיתוח המדינה, במקום זה הוא מחזיר את המדינה אחורה. מקווה מאוד שבעוד 18 שנה החילונים יצליחו לעשות את ההפיכה.

 77. תגובה לרפאל,
  אלוהים ישמור כמה גיבובי שטויות בתגובה אחת.
  זה נכון, כורים גרעיניים אינם המצאה של חרדים, וככלל טכנולוגיה היא בודאי לא תולדה של לימודי “קודש” ובכל זאת בלי בושה ישנם חרדים רבים שיורקים לתוך הבאר ממנה הם שותים יום יום ושעה שעה. אמרו לי, רפאל או מי שחושב כמותו, האם תהיו מוכנים לוותר לגמרי על כל הטכנולוגיה שלא חרדים פתחו? מחשבים, מטוסים, חשמל, טלפונים ניידים, בתי דפוס ועוד רשימה ארוכה? אני יודעת שלי ולמכריי אין שום בעיה לוותר על ספרי “קודש”, בתי כנסת, מזוזות ושאר אביזרים פגאניים שהיהדות אימצה במשך ההיסטוריה. למעשה, לא רק שאנחנו נכונים לוותר על כל אלה אלא וויתרנו הלכה למעשה וראה זה פלא, חיינו טובים, עשירים, מלאים בשמחה ויצירה, בחברות וברעות (וגם מדע וטכנולוגיה). האם אתם תהיו מוכנים לוותר ולו לחודש אחד על כל מה שהמציאו ופיתחו אלה השונים מכם שאתם בזים ומתנשאים עליהם כל כך?

  לא, החרדים לא אשמים בכל. הם כן אשמים בטפילות על החלק השפוי במדינה הזו, הם כן אשמים בבורות ובאלימות הגואה בתוכם, בינם לבין עצמם ומול שאר האנשים שחיים סביבם, הם כן אשמים בהתנשאות שאין לה בסיס בדבר ערכי מוסר (אלוהים ישמור מהמוסר המעוות והמקומם בו חרדים מחזיקים), הם כן אשמים בכפיית אורח החיים שלהם על ציבור גדול, לפעמים כפייה באלימות ולפעמים רק בגניבת דעת, הם אשמים בהחלשת המדינה הזו מבחינת חוסנה הכלכלי, הבטחוני והכי גרוע החינוכי (הן הערכי והן המדעי). בניגוד לחרדים רבים אף אחד אחר לא מנסה להלביש על החרדים אחריות לרעידות אדמה, התפרצויות הרי געש, התחממות גלובאלית, בצורות ואפילו לא תאונות בכורים גרעיניים. חרדים דווקא כל הזמן מנסים לייחס כל דבר שלילי לחוסר “צניעות”, אי שמירת שבת, אי הקפדה על מלמול תהילים וכיו”ב שטויות משטויות שונות.
  הם הכי אשמים בכך שרבים מבינהם אינם מבינים כלל את ‘ואהבת לרעך כמוך’ וחושבים ש’רעך’ יכול להיות רק חרדי כמותם ושכל אדם אחר הוא לכל היותר בדרגת משרת, ואם אתה אישה, הומוסקסואל או גר, אז אפילו לדרגה הזו לא בטוח שאתה ראוי מבחינתם והם עוד מעיזים לגלגל את האחריות על כך על החבר הדמיוני שלהם כאילו שזה הופך את העיוותים המוסריים הבלתי נתפסים האלה לראויים למאכל אדם.

 78. בשביל זה יש פרופסור?
  ילד בין 3 יכול להגיד את זה.
  הכי עצוב זה שבעוד כ- 50 שנה. אחרי שהמדינה תכחד כולם יגידו שהכתובת היתה על הקיר.
  ועוד יותר עצוב… בעוד 2000 (ו-50) שנה כאשר המדינה תקום מחדש שוב יקרה אותו דבר.
  רק תלמדו הסטוריה!

 79. מישהו שם לב כיצד “דרור ישראל” (כמעט בודאות שם מומצא…) נעלם אחרי שמ.רוטשילד מצא והוכיח שהוא שקרן אמיתי ???
  כמה אופייני לדתיים שמגיעים לאתרים האלה שופכים הבליהם ונסתרים מניה וביה ונעלמים…..
  ככה זה כשהאמת והנאורות סופם לנצח.

 80. לרפאל: אני מניח שיהיו עוד שיענו לך ואשאיר להם להעמידך על טעויותיך הרבות בכל הקשור למדע מהו ולטעויותיך הפאטליות לגביו.
  אני אתעכב על 2 נקודות שעולות מדבריך, אבל לפני שאני מתייחס לדבריך אומר כי למדתי שכשמדברים עם מאמינים יש לברר איתם היטב למה כוונתם כי אחרי שהשקעת משאבים בהפרכת הטיעון הם טוענים שבכלל לא לכך היתה הכוונה ושונים ומפרשים ודורשים ברעיון עצמו. אז:
  1.ירידת הדורות הוא טיעון כ”כ מופרך שרק אדם מאמין, ודתי יקבל אותו. אז לפני השחתת זמני לריק אשמח לשמוע: מה הכוונה ב”ירידת הדורות” ? במה, בדיוק, היו דורות קודמים נעלים או עליונים עלינו ??
  2. אתה מציג את אנשי המדע כרודפי כבוד ושררה ומספר על מנהלת מוסד חינוכי שלקתה בשיפוט המוסרי. היות ואינך מזכיר מקרים דומים מהעולם הדתי והחרדי האם אתה מתכוון לרמוז או חלילה לטעון שמידת הדתיות של האדם יש בה כדי לתרום לרמת המוסר שלו ? ובכלל האם אתה סבור כי אדם דתי, מעצם דתיותו בעל מוסר גבוה יותר ממי שאינו דתי ?

 81. כמה עצובה הסאגה המתמשכת בתגובות פה. ערב חג החירות מתכתשים ביניהם יהודים על מחקר מגמתי(ואל תגידו לי שלפרופסור הנכבד אין אג’נדה שמנחה אותו במחקריו). כלל לא ברור לי מדוע מדובר על חשש, מכאן שעורכי אתר הידען רואים עצמם כאפוטרופוסים על המדע (שהוא כמובן לשיטתם, של אלו שאינם שומרי תורה ומצוות) ומה לחרדים ולאתר כזה. חבל שאין מחקר שבודק את מגמות השינוי בעולם החרדי והדתי שיאיר את עיני מי שזקוק למחקרים כאלו. אני בכל אופן מתרשם שהעולם החרדי כבר הרבה שנים לא מתעלף ממדע. פעם הגדיר אחד מגדולי ישראל את ההבדל בין פרשני התורה לאנשי המדע כך: פרשני התורה סומכים על כך שהקודמים להם היו תלמידי חכמים גדולים (גדולים אפילו מהם שהרי ישנה מה שקוראים ‘ירידת הדורות’) ולכן בבואם לחדש, הם בונים את חידושיהם על הבסיס שהניחו קודמיהם. מדענים לעומתם, מנסים בכל כוחם לבטל ולהפריך את דעת קודמיהם, בין אם אכן הוכיחו כי טעות בידיהם, ובין אם הזדרזו להאדיר שמם ולחטוף את הכתר מעל ראש קודמיהם. בעיני עצמם הם פורצי דרך וחדשניים, אלא שלא תמיד כך הוא. הדוגמא הטובה ביותר היא המחקרים השונים בעניינים רפואיים – יאמר לך כל אדם שעבר את גיל ה-50 שבזמנו אסרו מאכל כלשהו לחוליx . עברו השנים ומחקר חדש קבע כי אין לדברים ביסוס, אי לכך יותר לחולים אלו לאכול אותו מאכל. אחר כך מחקר אחר הצביע על כך שדווקא רצוי לחולים אלו לאכול את אותו מאכל. בדרך התברר שמחקרים מסויימים נעשו במימון של החברה שמייצרת את המאכל ההוא. הדברים מובנים. לא צריך להתרגש מכל איזה מחקר, בסך הכל עם ישראל שרד כל כך הרבה כאלו שקמו עליו, מה זה מחקר של חוקר ישראלי עבורו? כמו את פרעה, נעבור גם את זה. עם ישראל (שהוא סך החוששים מן המחקר, ואלו שמתעודדים ממנו) הוא עם הנצח, וככזה הוא יצליח לצלוח את המחקר הזה, ואפילו את תוצאותיו לכנגיע לראותם מתגשמים. לא צריך לחשוש, מפני שהקדוש ברוך הוא מנהיג אותנו ברחמיו הגדולים לעבר הגאולה האחרונה, וזה ודאי טוב. תראו איך העולם מזדעזע מול חורבנות שהביאו עלינו המדע והטכנולוגיה (ברגעים אלו ממש מנסים, ללא הצלחה, להתגבר על הדליפה מהכורים ביפאן. עד כמה שזכור לי כורים גרעיניים אינם המצאה של חרדים) – האסונות האקולוגיים הגדולים (התחממות גלובאלית עקב חור באוזון, ותחזיות אימה על הצפה וכו’), בעיות של סמים ואלימות שנולדו מתוך זמן פנוי רב ושעמום וכו’. לא, איני זורק זאת על קבוצה זו או אחרת, אני רק רוצה להצביע על כך שיד ביד עם התפתחות מדע וטכנולוגיה יש צורך גדול יותר לחזק את המוסר האנושי (נשמע דתי מדי, אני יודע) – ללא זה יקום איזה מטורף שישיג די אן איי של סטלין או היטלר וישבט אותם. אין ספק שמדע יכול להיות מסוכן מאוד, לא פחות מרוב חרדי בארץ. בזמנו עבדתי כמדריך במוסד לילדים (שבשל בעיות קשות הוצאו מביתם). באחד הימים הגיע אלינו נער, שאחרי בדיקה מעמיקה התברר שאחותו (ממנה הופרד בהיותם ילדים קטנים) נמצאת גם היא במוסדנו. יום אחד התברר שהשניים (שלא ידעו שהם אחים) התאהבו. רבים מהצוות התריעו שיש לעשות משהו בנידון, שאסור לתת לזה להימשך. מנהלת המוסד, אשה לא מוסרית בעליל (שאתם כבר מנחשים כמה מצוות היא שומרת), החליטה שמתוך סקרנות היא לא הייתה מתערבת, ולו רק כדי לראות מה יעלה בגורל הרומן האסור הזה. מאז עברו שנים רבות, והיום אני ברוך ה’ שומר תורה ומצוות. בעברי אהבתי מאוד מדע (בעיקר מדעי החיים וטבע) ואף יצא לי לעבוד עם כמה אנשי מדע. לרבים מהם אני רוחש כבוד גם היום, חלקם היו כל כך רודפי כבוד שזה מזעזע. חלקם נטו להסתיר את הפגמים שבמחקריהם, ולאבד את שלוותם כשהצבעת עליהם. אותו גדול ישראל שהשווה בין פרשני התורה למדענים הוסיף ואמר שכל מה שהמדע זקוק לו הוא ענווה. ואני מוסיף – אילו היה המדע נוהג אכן בענווה (כמו למשל לא להשתמש בדעות ובהגדרות כמו ‘חשש’ וכו’) ורק היה חוקר ללא פניות, ומציג את ממצאיו. אילו בענוותו גם היה חוקר נושאים מהם הוא חושש (נושאים בתחומי הרוח, גוף ונפש, החיים שלאחר המוות, וכו’) , למרות שרבים כבר יודעים שיש דברים בגו, הייתי אפילו שש ושמח על ממצאי המחקר. לצערי אני יודע שהמדע ימשיך להתעלם מכל מה שידרוש מהם לשנות גישה בטענות מטענות שונות (שאין בינם ובין מדע אמפירי כלום). בקיצור – גם אם נניח שהמחקר הזה ללא פניות, גם אם נניח שלא מממנים אותו גורמים המעוניינים לשנות את דפוסי ההצבעה שלכם (אם יש סכנות כאלו בואו נצביע לשמאל הנלחם בחרדים), גם אם נניח שאין קרנות אירופאיות שמעוניינות שישראל תהיה יותר שמאלנית, יותר נקיה מדת וכו’ מממנות אותו וכו’ המחקר הזה לא מוליד אצלי (ואצל רבים ומתרבים כמוני, כפי שעולה ממנו עצמו) חששות, מפני שאני יודע שעבור העם היהודי זה טוב יותר ונכון יותר מאשר מה שקורה היום בעולם נטול המוסר ונטול לקיחת האחריות כפי שאנו עדים לו וחווים אותו ביום יום. סוף כל סוף אי אפשר להאשים את החרדים בכל. מן הסתם ישנם כמה טעויות/מעשי זדון/ מעשים לא מוסריים/פשעים שהאחראים להם לא למדו בישיבה, ואפילו כאלו שמחקריהם מקשטים מגאזיני מדע צבעוניים.

 82. מדהים איך שהמאמינים בשטויות לא נותנים לעובדות לבלבל אותם.
  שימו לב לכך שזה בכל תחום – אם זה בעניין סטטיסטיקות העבריינות, אם זה בעניין האובייקטיביות של העיתונות, אם זה בעניין מהות הדמוקרטיה וכמובן – אם זה בעניין החוקים הבלתי מוסריים בעליל של הדת או בעניין הסיפורים המופרכים בעליל הכתובים בתורה.
  התשובה שלהם לכל התייחסות של מישהו לעובדות שבתחום היא בסופו של דבר אחת:
  אתם שונאים חרדים.
  טוב – עם שקרנות כזאת ותגובות כאלו – מה הפלא ששונאים אתכם?

 83. אני מאד מקווה שמה שהפרופסור אמר נכון!!! הלוואי!!! אבל הראציונאל שלי אומר שחוץ מזה שהוא הלך רחוק מאד, התחזית שלו נובעת משנאת הדתיים ומרצון לגרום לתסיסה בקרב החילונים נגד הדתיים!!!
  לדעתי, עד 2030 לא בטוח שנהיה.. ככה שאפשר להרגע…

 84. לעובדות: היות והשקר נספח לדתי (יהודי, מוסלם וכו’) הערתך וההשוואה המופרכת לשטירמר נתפסים כהזיה מה שדי מובן וברור אם אתה צורך את ה”אופיום להמונים” המכונה “דת”. האם אתה רוצה אסמכתאות של היתר רבנים לשקר כדי ל”קרב” יהודים לדת ? ראה את “דרור ישראל” שהגיב במרץ השמור למחבתים ונעלם כשחשפו את פרצופו והציגו את שקריו.
  אני מגיב הרבה בשאלות ותשובות באתר “דעת אמת”. אין ולא היה דתי אחד לרפואה שהתמודד לאורך זמן עם הגולשים הרציניים והמלומדים באתר. אם לדייק יש אחד שעדיין מגיב שם-דתי שומר מצוות-אבל הוא מוזר בתפיסתו הדתית וחשיבתו….
  בכלל התגובות הפבלוביות של דתיים בכלל וחרדים בפרט לאזכר את השואה על שלל הקשור אליה בכל דיון על נושאי דת ואמונה מזכיר לי אמירתה של יהודיה חכמה שהתפכחה ונגאלה מחיי הדת ולהלן הציטוט מאתר “דעת אמת”:
  “ושלישית, שהדת מקפיאה את יצר התעוזה והמעוף, וכמו שלא היה מרד כלבים על כך שקושרים אותם, מפני שהם כ״כ רגילים שזו הצורת חיים שלהם שהם לא רואים את צורת חייהם כחסירה במשהו.
  ועד סיבה, שהדת לא בוחלת באמצעים לדיכוי מרידות. ואנשים מפחדים – פשוט כך.
  יום נעים,
  XXX

 85. ליהודיה מסורתית: כבר מהכינוי ברור שמדובר באישה דתית גם אם אינה שומרת מצוות “קלה כחמורה” הרי שעולמה המחשבתי נטוע היטב במסגרת האמונה והדת ואלו כשלעצמם יש בהם לפגוע בתבונה הטהורה.
  האם קראת את ההתייחסות לדמוקרטיה שאנשים מסוגך מהללים ומשבחים מתוך כוונה לנצלה כדי לפגוע במהות החירות וההומניזם ? בדיוק אבל ממש כמו המוסלמים באירופה שפתאום נהנים מזכויות אדם מלאות כך הדתיים “מהללים” את הדמוקרטיה ומפנים אצבע מאשימה כלפי מי שנדמה להם שהם סוררים ביחסם לדמוקרטיה.
  צדקת בדבר אחד-“מכאן שאין קשר לנטייה הדתית אלא לנטייה לפשוע.” פשוט בכל דיון עם דתי תורן הוא מנופף ב”טוהר המחנה” שלו מפשע, רשע ועוולות לעומת ה”חילוניים” הפושעים והנקלים. מ.רוטשילד פשוט שם דברים על דיוקם.
  אמירות כמו: “מחקר שלך שטותי ובלתי הגיוני בעליל.ויותר מזה הוא בלתי דמוקרטי כשהוא מטיף נגד דת” הם הפרחת אוויר חם. כאן נהוג לתת מקורות ואסמכתאות בדיוק כמו שזה שאת מכנה אותו: “שונא ישראל” עושה. לפחות הוא מתדיין ברצינות ולא מלהג ומקשקש.
  גם אני יכול לקרוא לך שפחה-בהנחה ואת אישה דתייה ושומרת מצוות. ויש לי גם אסמכתאות לכך….מכתבי הדת. לכן אם הוא “אומלל” את בוודאות אומללה פי כמה בהיותך שפחה חרופה.
  עוד דבר שבו את לוקה בתפיסתך ומיכאל כבר הסביר זאת: הדמוקרטיה הליברלית מאפשרת חופש דת וצריכה לאפשר חופש מדת. כאן בישראל אין חופש מדת לא כל עוד הדתיים כופים (ורוב החילונים הרופסים כופפים בשמחה כתפיהם לעול ולכפיה הדתית הזו…) את חוקי האישות הפרימיטיביים שלהם, רודפים כל מי שמציג ומוכר חמץ בפסח ועוד וכולי. אז תרגיעי יש כאן חופש מלא ומוחלט לדת-לכל הדתות, אגב, אך אין, ממש לא חופש זהה לחילוניים או יהודים חופשיים (ביטוי מדויק יותר ליהודים שאינם דתיים כלל ועיקר ושומרים על זהות יהודית).

  לגבי המשפט המרתיח הזה: “לחברינו הלוקים בשנאת יהודים”. מי לוקה בשנאת יהודים, מי ??
  את כאחד המגיבים לפנייך יוצרת זהות מוחלטת בין יהודי לדתי. שערורייה. אני יהודי יקר וצדיק ויחד עם זאת אתיאיסט, כופר, אפיקורס, חילוני ונצר גאה לאלישע בן אבויה המכונה “האחר” בידי מי שדתיים מחשיבים “חכמים”…..
  צאי ולמדי בת ישראל, החכימי וסלקי בורותך ואל תרשי לתבונתך לחיות שפחת אמונתך.
  חג שמח.

 86. ynet, מעריב, הארץ, כולם מסיתים בסגנון שטירמר? ומי אומר אמת? יתד נאמן, המודיע, יום השישי?
  כלומר ברגע שתגיעו לשלטון תדרשו מכלי התקשורת שלא לדווח על אף עבירה של דתיים, נכון לעכשיו, אני סומך על המקורות הללו.

 87. מר רוטשילד
  כל הקישורים שהבאת הם עיתונות בהסתה בסיגנון שטירמר.
  בדיוק כמו מסית כמותך שמביא עיתונות ושמועות בתור עובדות.
  אין שם אף קישור להרשעה כלשהיא בבית מישפט אבל אתה לא זקוק לזה
  לך תתחיל לגזור זקנים של יהודים חרדים.
  אתה והפרופסור הנ”ל חמץ שעבר עליו הפסח.

 88. מר נקודה אני מסכימה איתך בכל מילה וכל פסיק.
  אתה מוזמן להמשיך לכתוב לחברינו הלוקים בשנאת יהודים

 89. פרופסור סופר תתפטר אתה לא מצדיק את המשכורת שמשלמים לך.

  המחקר שלך שטותי ובלתי הגיוני בעליל.ויותר מזה הוא בלתי דמוקרטי כשהוא מטיף נגד דת (שהרי יש חופש דת וחופש מדת למעוניינים ).
  המסקנה הסופית מטופשת פי כמה מהמאמר עצמו.
  כיצד ייתכן שאם אוכלוסיית המדינה תהיה דתית יותר אז ההתבוללות תיגבר?!

  לגבי האומלל שטען שיש קשר בין חרדים לפשיעה – למה אתה משניא מגזר שלם ומביא רק חצי מן העובדות?
  התעלמת לחלוטין מכמות החילונים במדינה לעומת יחס הפשיעה במגזר החילוני. ומכאן שאין קשר לנטייה הדתית אלא לנטייה לפשוע.
  תפסיק לגרום לשנאת אחים, שונא ישראל שכמוך.

 90. עובדות:
  אריה דרעי היה דתי לפני שנכלא.
  כך גם יגאל עמיר ואמא טליבאן.
  כך גם רבים אחרים.
  כל רשימת העברות שמניתי בתגובה 64 בוצעו (בחודש אחד בלבד!) בידי חרדים שהיו חרדים לפני ביצוע העברה.
  אז אני באמת מכבד את רצונך להתעלם מן העובדות אבל הרשה לי, להבא, להתעלם ממך.

 91. נקודה:
  רפאים ועמית הבהירו היטב את מה שכבר הסברתי לך.
  כשמחליפים את הדמוקרטיה בשיטת ממשל שאינה דמוקרטית – מחסלים את הדמוקרטיה גם אם עושים זאת בדרך דמוקרטית.
  לכן הומצא המונח “דמוקרטיה מתגוננת” שמתאר דמוקרטיה שמונעת את חיסולה על ידי הדרתן של קבוצות פוליטיות אנטי דמוקרטיות.
  יש לכך הצדקה מוסרית מאד רצינית:
  דור שמחסל את הדמוקרטיה עושה זאת לא רק לעצמו אלא גם לדורות הבאים.
  הוא שולל מן הדורות הבאים את הזכות לקבוע את גורלם.
  שים לב לכך שהדמוקרטיה אינה גורמת לדבר דומה.
  למשל – גם בדמוקרטיה מותר לחוקק את כל חוקי הדת אם הרוב רוצה בכך.
  אם יש דור שהוא מספיק מטומטם כדי לחשוב שהחוקים האלה טובים – הוא יכול לחוקק אותם.
  הדבר היחיד שהוא לא יכול לעשות זה לחייב את הדורות הבאים לחיות על פיהם.

 92. לנקודה ולכל הדיון על דמוקרטיה. זוהי שיטה וזה מקובל על כולם כאן. אין שום דבר “קדוש” בשיטה שאמורה לשרת הכי טוב את השקפת העולם הליברלית-הומניסטית. למה הדמוקרטיה הפכה עיקר ? היא לא… היא משרתת הכי טוב והיא הכי נכונה לקיום ההשקפה ודרך החיים הליברלית-הומניסטית. לכן אם היטלר נבחר באופן דמוקרטי או האחים המוסלמים אין בכך משום הצדקה לקבל או לכבד את “ההכרעה הדמוקרטית” שכן השיטה לא בדיוק מאפשרת למי שבאמת זכה ברוב לשלוט. בשיטה האמריקאית של האלקטורים יכול מי שזכה במיעוט הקולות לשלוט. בגרמניה היטלר זכה, כמדומני בפחות מ-50% מהקולות וכולי.

 93. למיכאל: אתה צדיק נסתר, אתה. אחחח גדול איך שאתה תופס את הדתיים בשקריהם. אנחנו למדנו מרבותינו כי השקר הוא כלי כשר ומוסרי כשמדובר על החזרה בתשובה. אליהו דסלר (יש לו תואר רב) כתב זאת במפורש במכתבו ויש עוד חובשי כיפה שהתיחסו לכך.
  המכנה עצמו “דרור ישראל” (איך המילים מלמדות על המציאות: כפי ששמו הוא ההיפך ממהותו שכולה שיעבוד כך אנשים אלה מרבים להשתמש במושג “האמת” והמהדרין “האמת הניצחית” ומהדי מהדרין “האמת הניצחית של תורתינו הקדושה” כל אילו משקרים במצח נחושה) מתבטא כאחרון המחבתים עם התואר “ידידי” לאבי, עם נופת הצופים שבפיו, עם מילות האהבה והשלום (ממש פיסניק משנות ה-60…) ועם השקרים, העיוותים, הנוכלויות, הסירוס, העיוות והדיכוי של המציאות, העובדות והאמת.
  הוא שקוף כמו זכוכית בהירה מול אור היום…..

 94. מר רוטשילד
  הכלא הוא אחד ממקומות החזרה בתשובה מהגבוהים במדינה.
  ראשי קרטלי הפשע מופיעים חבושים בכיפות גדולות ושאר לבושים חרדיים.
  הם מופיעים בבתי המשפט בחזות של חרדים צדיקים גמורים.
  אז מה הפלא שאחוז ה”חרדים” כה גבוה בכלא.
  אלו אותם “חרדים” שישימו לך פצצה באוטו או לירות למכונית ללא הבחנה.

 95. דרור ישראל
  מדוע כל תשובה שלך נראית כאילו עברה במכבש של נחמדות וצביעות?
  אתה אמיתי?

 96. ועוד נקודה:

  אם אתה רוצה לחזור אחורה בזמן לתקופת שלטון תאוקרטי כי לפי דעתך היא גם יכולה לייצג את רצון העם כמו שלטון דמוקרטי, אז, הייתי ממליץ לך לחזור אחורה בזמן לתקופה שבה שרר שלטון אנרכי, ואז באמת תראה מה זה חופש אמיתי!

 97. נקודה

  מה שאמרת על הדמוקרטיה- בגדול- נכון.
  אבל, אם החרדים ישתלטו על המדינה, הם יחליפו את המשטר הדמוקרטי במשטר תאוקרטי.

  אם לא הבנת:

  התאוקרטיה אינה דוגלת בעקרונות שבהם דוגלת הדמוקרטיה.
  לכן, באם תוחלף הדמוקרטיה בתאוקרטיה, העקרונות הדמוקרטיים יפגעו.

 98. מיותר לציין שאני מתנגד לדמוקרטיה, או לכל הפחות חושב שזהו הרע במיעוטו במצבינו הנוכחי, רוב הציבור מטומטם, ולכן גם החלטותיו.

 99. מיכאל אני חולק עליך.
  דמוקרטיה במובן הטהור שלה, וגם במובן הפילוסופי שלה היא שיטת ממשל שבו העם מחליט מה טוב בשבילו. ואם העם יחליט שטוב בשבילו שספר חוקים מלפני 60 שים טוב בשבילו או מלפני 100 מיליון שנים זה נתון לשיקולו בפרטי.
  דמוקרטיה אינה שוות ערך לחילוניות או לפלורליזם.

 100. נקודה:
  חבל שלא הבנת.
  דמוקרטיה היא שיטת ממשל בה החוקים נקבעים בבית המחוקקים הנבחר ולא בידי ספר מלפני אלפי שנים.
  לשיטת הממשל שתתקבל כתוצאה מעליית החרדים קוראים תיאוקרטיה או, בעברית, מדינת הלכה (הלכה המדינה).

 101. לא הבנתי למה הדמוקרטיה תיהרס. אם הרוב חרדי אז המדינה תהיה חרדית איפה נהרסת הדמוקרטיה? אם הרוב החרדי רוצה שרבניהם ינהיגו מה יותר דמוקרטי מזה?

 102. חברים:
  עוד לא קלטתם שהדרור ישראל” הזה הוא שקרן חסר עכבות?
  אפשר להתווכח רק עם אנשים ישרים.
  שקרנים, מעבר לעובדה שהוכיחו שהאמת אינה חשובה להם, גם משקרים לכם (ברור, לא?) וגורמים לכך שאם לא הבחנתם בשקר תסיקו את המסקנות שאתם מסיקים באופן לוגי – על בסיס נתונים שגויים.
  סתם בשביל הכיף – עשיתי קצת בירורים בנוגע לכלא חרמון.
  זוכרים שבתגובה 79 כתב השקרן “לפני כמה שנים למדתי בבית הסוהר ע”ש חרמון היו שם קרוב ל700 אסירים מתוכם כ5 דתיים 3 חרדים”?
  וזוכרים שכתב כך ” מתוך אלו העוזבים את בית הסוהר למעלה מ90% חוזרים שוב לקוטלי בית הסוהר”?
  אז מצאתי את אתר האינטרנט של כלא חרמון:
  http://www.ips.gov.il/NR/exeres/E7D10DF6-BA61-4127-81ED-7836CA0230EB,frameless.htm
  בנוגע לטענה הראשונה התקשרתי למספר הטלפון המופיע שם: 04-6788566
  שאלתי היכן ניתן לקבל מידע סטטיסטי על התפלגות אסירים לפי מגזרים והפנו אותי למנהל האסירים – מיקי בטלפון 04-6788516
  שאלתי את מיקי אם יתכן שבזמן מסוים בבית הסוהר היו 5 אסירים דתיים מתוך 700 והוא פשוט צחק.
  הוא אמר שהאחוזים הרבה יותר גדולים ושאחוז החרדים גבוה במיוחד בתחום עברות המין.
  מספרים מדויקים הוא לא יכול או לא רצה לתת לי והפנה אותי לדובר השב”ס.
  שלחתי להם פקס ואם תהיה תשובה – אחלוק אותה אתכם.

  בנוגע לטענה השנייה – פשוט פניתי לקישור “שאלות נפוצות”:
  http://www.ips.gov.il/Shabas/QUESTIONS/
  מופיעה שם השאלה “מהם אחוזי המועדות של אסירים בשב”ס (בבחינת חזרה למאסר)?”
  התשובה לשאלה זו היא: ” מעל ל-60% מהאסירים בשב”ס מרצים מאסר חוזר (מאסר שני ומעלה). ”

  לכן אני חוזר ואומר: חבל על כל רגע שמבזבזים בשיחה עם שקרן.
  זה יותר גרוע מלדבר אל הקיר.

 103. לדרור ישראל: באתר דעת אמת לא ניתן להגיב על המאמרים. זה לא נושא לדיון. גם על התורה והתלמוד אין מקום לתת “תגובות”……מי שכתב הדברים היה ת”ח שנים רבות ולימד תלמידים בכולל. הוא מכיר החומר בצורה שלמה ובדק אותו מול גדולי היהדות שלפני 15 שנה. הוא התפכח ונגאל.
  אם אתה רוצה לכתוב ולאמר דברים ותגובות על הנטען במאמר/ים אתה יכול -בדף הבית-להיכנס ל”שאלות ותשובות” ולכתוב טיעון רציני ומנומק. תזכה לתשובות ותגובות.
  הבעיה באתר שכל הדתיים שנכנסים נעלמים אחרי כמה תגובות ולא מתמודדים עד הסוף עם כל הטענות. ישנו רק דתי אחד שהוא מזן משונה עם אמונות השונות-מהותית- מהמסורת הרגילה והמצויה אצל האורתודוכסים. עם זאת הוא שומר מצוות. כינוי באתר “יוסי” ותוכל להתרשם בעצמך מה”טיפוס” הזה ואופן התבטאותו ודעותיו החריגות.

  לגבי המייל שלך. סלח לי אבל אני למוד נסיון מ”אחיך” לאמונה שלאחר התכתבויות רבות, ארוכות ומתישות לא יצא דבר. אין בכך כל טעם. אני מעדיף לרשום דבריי באתרים כדוגמת הנוכחי, דעת אמת, קבוצות ופורומים בפייסבוק, וכדומה. את האור והנאורות יש להפיץ להמון הנבער שמדרדר לחשיכת האמונה ולשעבוד הדת כשנהרת צחוק ועונג על פניו. מפחיד ומזעזע.

 104. שמיצ, מאז ומתמיד פינת הספקן הישראלי שהיא אכן חלק מחברה והסטוריה, היה מרכיב באתר הידען. עיתים פחות ועיתים יותר. להזכירך יש את הסדרה מדינה רדופת שדים שבה אני מגיב לאירועים גם בתחום הדת אבל לא רק – גם בכל הקשורת למיסטיקות אחרות כגון רפואה משלימה, אסטרולוגיה וכו’. (לגבי אין הבדל בין דתות לאמונות אחרות). את אותה שאלה שואלים גם את נייצ’ר למה הוא מתעסק בהיבט של המאבק ללימוד האבולוציה תוך כדי תקיפת המניע הדתי של המתנגדים.
  אבל כמובן שלך לא מפריע שאבקר את האיסלם, הנצרות או דתות אחרות במסגרת חברה והסטוריה, מפריע לך שתוקפים את האמונה הספציפית שלך. אם אתה לא צבוע תודה באמת.

 105. המאמר הזה קשור באופן כלשהו ל…?
  חלל ואסטרונומיה?
  סביבה ואנרגיה?
  מחשוב וטכנולוגיה?
  ביולוגיה ורפואה?
  חברה והיסטוריה?
  מדע בישראל?

  כנראה אולי קצת לחברה והיסטוריה. אין פה שום תובנה מעמיקה פרט לכך שאולי יהיו יותר חרדים במדינה בשנת 2030.

  האם זה רע? אולי… תלוי למי
  מה שכן ברור מהתגובות ומעצם פרסום הכתבה זה שאתר “הידען” הופך אט-אט לפלטפורמה להפצת תוכן אנטי-דתי ואנטי-חרדי, ואם זו מטרה של האתר כדאי לשנות את קטגוריית חברה והיסטורה ל “אנטי-חרדים”.

 106. ר.ח רפאי.ם
  א. סטטיסטית 3 מתוך 700 הינו פחות מחצי אחוז 5 מתוך 700 הינו 1 אחוז.
  אחוז החרדים במדינה הינו גבוהה מחצי אחוז אחוז הדתים במדינה גבוהה מאחוז ראה סקר זה:42% מהישראלים מגדירים עצמם חילונים, 25%מסורתיים אך לא דתיים, 13% מסורתיים-דתיים, 12% דתיים ו8% חרדים.
  ב. כאשר יגדל אחוז הדתים במדינה תצקטן אף יותר הפשנעה שכן תהי’ה פחות השפעה שלילית של העולם שבו הסברה היא כל איש הישר בעיניו יעשה.
  כמו כן בית סוהר הוא מערכת חוקים שאינה על פי דתנו . הקו הדתי עוסק בשיקומו של הפושע באופן אחר אך זה לא שיך למקום זה.
  ג. כבר בשטח הגאוגרפי הנוכחי של המדינה הזאת אנו מותקפים בכל מיני כלי משחית למינהם.
  דבר שלא קרה לפני אוזלת היד של הסכם אסון לו. שאמור הי’ה להיבחן אם הוא מוצלח למשך חמש שנים בלבד. ראה ערך אשדוד אשקלון באר שבע ובקרוב ח”ו ערכים השייכים יותר למרכז הארץ היו לא תהי’ה. למזלנו משמים מסדרים לנו ש-70 הזאבים הרוצים לאכול את הכבשה נלחמים כעת זה בזה כהבטחת חז”ל לפני קרוב לאלפים שנה.

 107. דרור

  אתה כתבת שבבית הסוהר היו 700 אסירים מתוכם כ5 דתיים ורק 3 מתוך ה5 הם חרדים.

  לפי דעתך אותם ה-3 מייצגים את כל האוכלוסיה החרדית?
  אם כן, אתה צריך לרענן את הידע שלך לגבי ‘מה זו סטטיסטיקה’.

  אם אתה כל כך אוהב יהודים ואתה אוהב את הארץ שבה אתה חי ושנותנת לך את החופש לחיות,
  אז הייתי ממליץ לך לנסח חוקה למדינה הזאת שתעגן בתוכה את הזכות של העם היהודי לקיום מדינה (בשטח הגאוגרפי הנוכחי). ויפה אם תעשה זאת לפני חודש ספטמבר, אחרת צפויות כאן צרות רציניות.

  ויפה שעה אחת קודם.

 108. עמית הצדיק,
  עוד לפני שכתבת לי את תגובתך ניגשתי לאתר על מנת לראות מה יש להם לומר על הרבי
  ובכדי שלא תחשוב שאני משקר כמו שחושבים כמה אנשים. באופן כללי הם מדברים שם על דעתו של הרבי שיהודי צריך להיות עצמאי במחשבתו ודעותיו ואחר כך שולחים אןתי להוכחתו של הרבי על מעמד הר סיני
  ומנסים להפריך זאת בשני מקורות מדתינו הקדושה. ועוד ממקורות של ארכאולוגי’ה ומשם הם מגיעים למסקנה מסכנה ומסוכנה. רציתי להגיב לכן הלכתי לדף הבית ולא מצאתי איך. האמייל שלי
  [email protected]
  ב. הלוואי ואדע פחות ופחות על הענינים השלילים השיכים הן לדתיים והן לאלה שאינם. נכון נסחפתי עם הזרם המתלהם בדיבור של הפך הטוב על עמינו הקדוש. ואף ראיתי שזה גרם לכמה להוכיח מי יותר טוב ממי. והוסיף בזה לשון הרע. עד אשר בא ידידי אברהם והוכיח אותי בהראותו לי עד היכן זה הגיע. אין זו מטרתי וכונתי ואני אכן רואה איך נראה עמנו בימים אלו. דבר הגורם לי צער רב. אך עדיין לגבי הסברא מהוא החינוך הטוב יותר ליהודי אין דעתי שונה. התורה נקראת תורה אור והמטרה היא להוסיף אור ולא להחשיך .
  ג. תודה על הניתוח הפסיכולוגי המלבב. אך מה לעשות שאני מסתכל על חזרתי בתשובה כאדם שהתפכח מעולם שיכור ההולך אחרי הבל.
  שיהי’ה לך לילה טוב. צדיק גדול.

 109. לאלי-75: תגובתך מוכיחה כי נפלת לתעמולה הדתית-חרדית. אתה תופס את היהדות כדת. מתימטית יהדות=דת. לכן כל מי שיוצא נגד הדתיים מתויג כ”אנטי-יהודי”. שטות גמורה ומוחלטת. אני יהודי בן בנו של יהודי כולם גאים. וחילוניים. אנו בחרנו ביהדות רק שאינה זהה ליהדות שאתה טועה לחשוב שהיא “היהדות”. אתה אינך אלא מאמין שוטה שנפל בתעמולה הדתית הטוענת יהדות=דת ויהודי טוב הוא דתי שומר מצוות. הבל הבלים.
  היהדות היא תרבות והיהודים הם עם. לכל עם יש תרבות כך לנו היהודים. חלק מהתרבות הוא הדת. חלק בלבד. אנו היהודים החופשיים, החילוניים והציוניים מוצאים ביטוי ליהדותינו ללא צורך באמונה באל ובדת. לצערי הרב דרור ישראל הצביע על הנקודה הכואבת כל כך של אובדן הדרך הציוני. הפקרנו את היהדות לדתיים שהשתלטו עליה כמוצאי שלל רב. הפרנו את תרבותינו העתיקה לזרם פרימיטיבי, חשוך וצר אופקים שרואה רק את הדת האורתודוכסית כביטוי ליהדות. זהו הבל. הבל הבלים. התרבות היהודית היא עשירה יותר מהגילוי האורתודוכסי שלה. גם אחרי מאות שנים של צנזורה דתית על כל מה שלא תואם את ההשקפה הצרה של הדת.
  אלי איני מכירך אישית אתה מייצג עבורי את החילוני המצוי הנרפה, הרופס והעלוב ה”מכבד” את הדתיים ואת הדת, את החילוני ששם מפית (בד/ניר) על ראשו באולם עמוס כשבקצה השני איזה רב מדובלל זקן ממלמל מילים לא ברורות (ברכה….). הוא שם את חתיכת הבד/נייר כדי ל”כבד” את הדת והמעמד בעודו מבייש באופן מכפיר בדיוק את מה שהוא חושב לכבד. התיאור הזה המצייר את החילוני העלוב עם המפית על ראשו מצייר את החילוני (החולני) המצוי…כזה היה דרוד לפני שחזר בתשובה ומה הפלא אם כך שבחר בין אפשרות רעה א’ לאפשרות רעה ב’ ????

 110. אבי סיכמנו שלא עוסקים בנושא זה . אבל פה אתה צודק חטאתי ואני אכן מתכוון לזה, שבגלל חוסר זהירות שבדברי . גרמתי ליהודי אחר להשוות יהודים למה שהוא השווה. על זה חז”ל אמרו חכמים הזהרו בדבריכם (מסכת פרקי אבות) תודה על התוכחה,
  לילה טוב ידידי

 111. לצבי: דמוקרטיה היא אכן השיטה בה השלטון מתפקד. אך דמוקרטיה אמיתית היא ליברלית אחרת יש דמוקרטיה גם בסוריה ובמצרים…..לא לכך כוונת אלו המדברים על דמוקרטיה, נכון ?
  ובכן אם הכוונה לליברליזם הרי שלא מספיקה השיטה הדמוקרטית ללא ה”רוח” הליברלית וזו קובעת כמה וכמה עקרונות עליהם הדתיים לא יכולים לענות מעצם מהותם האנטי ליברלית והכופה.

  לדרור ישראל (שמך המבטא חופש הוא תרתי דסתרי למהותך שכולה היא עבדות מוחלטת לרצון הקב”ה אבל לטעמי זה מבטא נהדר את המופרכות של הדת….סתם הערה):
  א. ראשית אין לי את המייל שלך. שנית אם אתה חפץ ללמוד ולא להסתפק בדבר דואר אחד מקרי שהגיע אליך גלוש מאתר הידען ל”דעת אמת” ותחכים. יש שמה הררי הפרכות על טענות הדת, כולל התיחסות ל”תשובות” הרבנים לטענות ד.א. והפרכת התשובות לטענות האמת ל ד.א. האם אתה אכן חפץ לדעת אמת ? כמי שהתנסה בסמינר חזרה בתשובה ברור לי מעל לכל ספק שאתה קורבן לשטיפת מוח מתוחכמת. האם אתה באמת רוצה לנסות ולבדוק את האמת ? אתה כבר שנים דתי ואמונתך יציבה אז כנס לדעת אמת ולמד והיווכח.

  ב. כמובן שאינך יודע. בכלל כל מה שקשור לדברים שליליים על העולם החרדי “קשה לדעת” אני מבין… אבל מה שברור לכל בר דעת שרבים, רבים ולא טובים מקרב הדתיים לא מקיימים את ההלכה, עוברים על חוקי המדינה ואז מה יצא לנו ? אנשים שקיבלו חינוך “יהודי טוב” כזה שאתה ממליץ עליו כאן הולכים וחוטאים כנגד תורתם הקדושה, הולכים ופשועים כנגד עמם ומדינתם. נו, אילו תוצרי החינוך עליו אתה ממליץ ? ומה עם שאר התוצרים שמעט וקמעה הביא לך מ. רוטשילד כדוגמא ? יש עוד ה-מ-ו-ן למשל באתר “חופש” שם מפורטים קטעי עיתונות עם “מעללים” של אנשים דתיים. ואנחנו מדברים על מה שמפורסם בחברה שמרנית סגורה ומסוגרת ששומרת בסודי סודות ובחדרי חדרים את הכביסה המלוכלכת. אם זה מה שנודע בכל זאת מה קורה באמת שלא ידוע ????????…

  ג. דרור צהל גייס אותך ליחידותיו המובחרות בטרם חזרת בתשובה. למה הדבר דומה ? שתיין שמספר לי שהוא שירת כטייס. בסדר אבל כשהיה טייס עדיין לא התמכר לטיפה המרה. כאמור העובדה שחזרת בתשובה ולא בדקת הדברים כמו שצריך (אחרת לא היית חוזר בתשובה…) מוכיחה כי החינוך שקיבלת לקוי. ברור כי היה לך חסר וחסך, במיוחד נפשי, ולכן חזרת בתשובה משום שכל נושא האמונה והדת הוא עניין רגשי, לא תבוני. האמונה מוצאת הסבר רק בפן הפסיכולוגי-נפשי. כך בדיוק ניתן להבין אנשים מאד חכמים ומשכילים- תמיד מזכירים את י. לייבוביץ’ כדוגמא. נכון הוא היה מאמין. ודתי. אבל כאן בדיוק הוא לקה. דתיותו היתה למרות חוכמתו והשכלתו ולא בזכותם. על אף תבונתו הוא נפל בפן הרגשי לחיי אמונה ודת.
  כך כל אדם מאמין. ודתי. כבר כתבתי למעלה שגם אמונות חילוניות כמו הקומוניזם הם אמונות דתיות, למעשה. היו אנשים מ-א-ד חכמים ומוצלחים למרות ועל אף שהיו קומוניסטים. ההסבר לאמונתם, כאמור, בפן הפסיכולוגי-נפשי-רגשי.
  כל טוב לך וליל מנוחה יהודי יקר

 112. לאלי סלח לי שאני מטיח גם בך
  אך בבקשה אל תשווה אף יהודי לנאצי יהי’ה מי שיהי’ה
  בברכת חג כשר ושמח

 113. לר.ח.רפאי.ם
  לפני כמה שנים למדתי בבית הסוהר ע”ש חרמון היו שם קרוב ל700 אסירים מתוכם כ5 דתיים 3 חרדים
  דהיינו פחןת מאחוז. לימדתי כשנה היחס לא השתנה כלל. באחד הימים הי’ה הכנסת ספר תורה לבית הכנסת שבבית הסוהר ואלו הדברים שאמר מנהל בית הסוהר (לא אני) מתוך אלו העוזבים את בית הסוהר למעלה מ90% חוזרים שוב לקוטלי בית הסוהר אך מתוך החוזרים בתשובה שהיו בבית הסוהר מגיעים פחות מארבע אחוזים. אתה רשאי לבדוק זאת.
  הוא הוסיף וטען שהדבר נבדק סטטיסתית.
  ואת אותה הטענה לגבי הטיוח אפשר לומר גם לגבי הצד שאינו שומר תורה ומצות. כך שאין זו הוכחה מדעית. סתם סברה נפוצה אצל אלה שאינם שומרים תורה ומצות כדי להצדיק את מעשיהם.

 114. אלי:
  אתה קשקשן.
  היחידים שפועלים כאנטישמים הם החרדים והם עושים זאת בכל צורה אפשרית.
  הבדיחה העצובה של “העגלה המלאה והעגלה הריקה” היא רק קצה הקרחון אבל קצה אחר שלו הוא מניעת אזרחות ממאות אלפי אנשים שהנאצים היו רוצחים בשל יהדותם.
  אתה מבין?
  מדינת ישראל הוקמה כדי לשמש מקלט לעם היהודי והחרדים – תוך שיתוף פעולה שאין למעלה ממנו עם האנטישמיות – מונעים ממנה למלא את יעודה.
  האם אתה יכול – מעבר להצהרות האנטישמיות שלך, להצביע על טענה אחת שהושמעה נגד החרדים שלא בצדק?

 115. דרור ישראל:
  אני חוזר ואומר: אינני עובד אצלך ולא אתה תקבע עבורי מה אעשה למען עצמי.
  בזבזתי עליך הרבה יותר זמן משאתה שווה.
  לא אמרתי שהתייחסת לתגובה 40 אבל בגלל שאתה לא התייחסת לתגובה זו – אני התייחסתי אליה ומה שאמרתי ביחס אליה (ואליך) נכון

 116. צבי:
  אכן – הפרדת הדת מן המדינה היא צעד הכרחי למניעת המפולת.
  אבל האמת היא שאין די בכך להצלת הדמוקרטיה כי המפלגות הדתיות הן רק דוגמה למה שקורה כאשר הדמוקרטיה אינה “דמוקרטיה מתגוננת”.
  כעיקרון – דמוקרטיה מתגוננת היא הדמוקרטיה היחידה שיכולה להבטיח הישרדות והיא מושתתת על עיגון בחוקה של איסור מוחלט של פעילות פוליטית של כוחות אנטי דמוקרטיים (הדת היא אנטי דמוקרטית בהגדרתה וגם על פי הצהרת מנהיגיה אבל הרי גם היטלר עלה לשלטון בגלל שהדמוקרטיה בארצו לא הייתה מתגוננת)

 117. בארץ נוצרה דת חדשה, “נאציזם-חילוני”.
  לצערי האנטישמיות בארץ גואה.
  השינאה כאן אינה כלפי החרדים, אלא כלפי היהדות או שבמילים אחרות כלפי יהודים שבחרו ביהדות.
  🙁

 118. למר רוטשילד היקר
  תפסיק לתת תירוצים
  כדאי שתתן השואות אמת
  אז שנס מותניך אל תעשה זאת בשבילי עשה זאת למען עצמך להיות כנהעם עצמך. ידידי
  נ.ב. רטשליד כתבתי שם הערה 41 ולא 40
  ( תורתינו מצוה אותנו לא לשקר)הרי רשמתי שם שכל ישראל קדושים ואין אצלי חילוני וזה מה שכתבתי “… דרך אגב אם שמת לב אני לא משתמש במילה “חילוני” על יהודי שכן שורש המילה חילוני בא מהמילה חול, והעם שלנו עם ישראל הינו עם קדוש כולל אותך”

 119. הוכחה מתמטית (אם אפשר לקרוא לזה ככה) שהדמוקרטיה היא שיטה שאינה עובדת.
  לפני שאתם מתרעמים – בואו ננתח..
  אם בצורה דמוקרטית כאשר כל קול שווה קול נגיע למצב בו הדמוקרטיה מתבטלת ושלטון דתי יתפוס את מקום השלטון הדמוקרטי “הנאור”, משמע שהדמוקרטיה איכלה את עצמה בצורה אבולוציונית ואין לה זכות קיום.

  הפתרון..
  או שיפרידו את הדת מהמדינה (כמו בארה”ב – והם הרבה יותר דתיים מאיתנו) ויפה שעה אחת קודם או שיבטלו חלק מזכויות היתר שיש לחלק מהאזרחים – אלה שאינם משתתפים במאמץ המשותף.
  כל פתרון אחר הוא בגדר עלה תאנה

 120. וכמובן שמבחינה מוסרית מבצעים החרדים הרבה יותר עברות רק שהלובי הפוליטי שלהם דואג להכשיר את השרץ.
  זה כולל כמובן גם את הטפילות הביטחונית והכלכלית.

 121. לעמית הצדיק היהודי
  א.עם התנועה של דעת אמת נתקלתי כבר לפני שנים רבות כאשר הגיע אל תיבת הדואר כתב עת מסיונרי שלהם. קראתי את כתב העת הזה עם כל המראה מקומות שלהם וההנחות שלהם על דברים מסוימים שלטענתם יש בהם סתירה בתורתינו. נכנסתי לאתר כתבתי תגובה שכמובן לא התפרסמה וגם תשובה מאז לא קיבלתי.
  יש לפניך את את תיבת הדואר שלי שלך לי מה שנראה לך שיכניס אותי לפאניקה וספקות ביהדות.
  ובעז”ה תקבל התיחסות כנה וישרה.
  ב. איני יודע מה הולך מתחת לשטיח של כל מיני אירגונים כןלל לא דתיים בין ימניים בין שמאלנים לפי דעתי כאשר הם פועלים שלא על פי חוקי המדינה בנושאים אלו. הם פועלים כנגד ההלכה שכן בנושאים אלו ישנו מה שנקרא ביהדות דין מלכות וצריך לקיימו (ראה תגובה 67) שכן בצורה כזאת כאשר מרמים את המדינה ולא משנה איזו מדינה נוצרת אנרכי’ה הדבר קשה יותר אצל הדתיים שכן בנוסף לזה נוצר חילול ה’ שזהו דבר חמור ביותר אצלנו הדתים
  ג. לגבי החינוך שלי הורי ברוך ה’ חינכוני טוב מאוד בכל אופן זו דעתי לגבי החינוך שקבלתי בבית ספר הי’ה כנראה טוב שכן אחרת מדוע צהל קיבל אותי לקורס טיס ( זוכר את הסיסמה הטובים לטיס ). אבל כנראה בגלל שחינוכי לא הי’ה מהמושלמים הודחתי בגלל בעי’ה מולדת (אחרי הטיסות במטוס הפיפר) בעי’ה הנקראת חלוקת קשב (אם ובמקרה שמעת על זה) אך למרות זאת שירתתי שלוש שנים בחיל הים באחד המקצועות המובחרים שם כטכנאי אלקטרוניקה (בתחום המסווג של זה). ולידיעתך החזרה בתשובה שלי היתה מתוך השגה פנימית ללא כל סמינר או הטיה של איזה דתי להיפך ויתרה מזאת לא סבלתי את הדת והדתים בדומה למה שקורה אצלכם היום. והאמן לי שאני מבין אותך.
  בידידות דרור אלתשכח לשלוח לאימייל שלי

 122. אגב, דרור:
  כתבת “אשמח לטעות ולצאת שקרן”
  אז אל תדאג – יצאת.
  אם אתה באמת כל כך שמח לצאת שקרן זה אולי מסביר לא רע את נטייתך לשקר.

 123. דרור
  גם אם היהודים עושים עברות, מתוכם היהודים החילונים מפרסמים לרוב את מעשי החילונים האחרים בתקשורת, ולא חסרים גם נתונים מהמשטרה שאפשר להשתמש בהם בשביל הסטטיסטיקה.
  לעומת זאת,
  אצל היהודים הדתיים הכל מוסתר, “צנוע”, ואין הם מפרסמים את עבירותיהם ברבים.
  ולא רק זה, הם גם לפעמים מטייחים את העברות שלהם בכך שהם מוסיפים שקר על שקר.

 124. דרור:
  אינני עובד אצלך.
  מקרה כמו אברהם אבינו או אמא טליבאן לא תמצא אצל החילונים.
  משמרות “צניעות” שעצם קיומן הוא עברת אלימות מתמשכת המתבצעת בכל דקה משעות היממה לא תמצא אצל חילונים.
  לא כתבת שאין הבדל בין יהודי ליהודי כאשר שיקרת את תגובה 40.
  אולי אחרי זה כתבת משהו כזה אבל גם אם עשית זאת (ואינני מתכוון לקרוא את כל כתבי דרור השקרן) זה רק מראה שלא אכפת לך לכתוב דבר והיפוכו.

 125. מיכאל רוטשילד היקר
  אינני בא להיתמם בדברים שעושים יהודים וכפי שכתבתי (הערה 41) (63) שאין הבדל בין יהודי ליהודי
  , כך שכאשר האחד עושה איזו שהיא עברה באותו הרגע ממש אינו נוהג כאיש דתי ואין זה משנה אם הוא דתי. אך אשמח מאוד כמובן כשיכתבו בחדשות על כל מקרה שקורה
  (דהיינו עברה שעבר איזה שהוא אדם כנגד החוק) גם כשאינו דתי אז ידגישו זאת ויכתבו אדם שאינו שומר תורה ומצות עשה כך וכך. אני מניח שהרשימה שלך לשבוע !!! תהי’ה אז יותר ארוכה ועם פשעים הרבה יותר חמורים. ייתכן שגם זה שקר ולכן אבקשך לעשות מאמץ קטן למען האמת המדעית ואסוף רשימה של שבוע בלבד ולא חודש ופרסם פה. אשמח לטעות ולצאת שקרן

 126. אבי (49)

  לא. התכוונתי האם הפרופסור יכול לתקשר עם ספוטניק בעזרת המשקפיים האלו?
  כי שמעתי שאם הוא עומד ליד מקלט טלויזיה אפשר לקלוט את אל-ג’זירא באיכות HD.

 127. לדרור ישראל:
  א. אתה ממליץ בלהט על ספרו של הר’ מילובאויטש “אמונה ומדע”. מן הסתם קראת אותו. יופי. עכשיו בוא וקרא קצת על הספר (מאמר קצר) – http://www.daatemet.org.il/articles/article.cfm?article_id=23
  בכלל, אתה מטיף לפתיחות לר’ בליזובסקי. הוא ותהיה גם אתה פתוח וגלוש להנאתך לאתר “דעת אמת” שמעמידה את הדת והאמונה במקומם הראוי והנכון. יש סיכוי לפתיחות ורצינות ממך בעניין ?
  קראתי דבריך ותרשה לי להתעלם מכל טענות האמונה למיניהם כמו שאברהם קיבל את ספר יצירה או כתב אותו זה אותו הבל בעיני.

  ב. אתה טוען שלדתיים אין כסף. נכון רובם עניים מרצון. אבל לארגונים של החזרה בתשובה יש הרבה כסף. בעיקרו כסף ציבורי שבא מעושק הקופה הציבורית. שלא לדבר על הרמאות, ההונאה והגניבה שהינם חלק מחיי החרדים. רק לאחרונה נחשפה פרשיית זיוף ת. הזהות, קודם נחשפו מאות עמותות בדויות שהיו רשומות על מנת לגנוב כסף. ואלו פרשיות שנחשפו במדינה ומימסד מאד אוהד לחרדים, מימסד שאם היה באמת רוצה ומחפש את הרמאות, ההונאה והגניבות של ציבור זה בהתחמקות ממיסים והונאת רשויות המדינה אוזנינו היו ניצלות.

  ג. על תגובה מספר 54 שלך. אתה חוזר בתשובה. אם כך אתה דוגמא לבושה ולכלימה של מערכת החינוך, לבזיון ב גידלו אותך וחינכו אותך הוריך ומערכת החינוך. בורותך והבליך (“לגבי התאורי’ה של האבולוצי’ה מםאת קוצר היריעה איני מעוניין לבייש את לומדי תאוריה זו שכולה בורות כמעט מוחלטת בחוקי הטבע. “) מעידים יותר מכל עליך ועל הדרך שבחרת בחייך – דרך השקר האורתודוכסית.
  אני גם הייתי בסמינר חזרה בתשובה וקצת למדתי תלמוד בבני ברק. אכן הייתי בהלם. כיצד, שאלתי, אין לי תשובות ברורות, מוחצות לאנשים אלה (החרדים) שהיה ברור לי שהם טועים ומטעים. יצאתי לבדוק ולחקור. לא “בדיקה וחקירה” כמו שהחוזרים בתשובה מספרים עליה כי היא לא יותר משטיפת מוח לה הם התמסרו, אלא בדיקה וחקירה אמיתיים.
  ומה גיליתי ? שהייתי חשוף לסמינר של שטיפת מוח עם שקרים, הטעיות, רמאויות, חצאי אמיתות, עיוותים וסירוסים של המדע והעובדות.
  אתה אכן צודק מצב מערכת החינוך רע וגרוע ואתה היא הדוגמה הכואבת לכך. אתה ושכמותך חברים שגדלו איתי ואבדו לעולמים בעולם החושך והשיעבוד.
  זה שמערכת החינוך במצב רע אומר שיש לשפרה ולקדמה ולא לדרדרה לחלוטין לשיטת חינוך של ימי הביניים.

 128. דרור ישראל (40):
  גם אותי למדו לקום בפני זקנים וכך גם למדתי את ילדי.
  יותר מזה – למדתי אותם גם לא להכות נשים שמתיישבות בקדמת האוטובוס.
  את זה מלמדים אצלכם?
  אם כן – אז בחוסר הצלחה מובהק.
  אינני יודע איזו סטטיסטיקה עשית על קימה באוטובוס אבל אני מעולם (אבל מעולם!) לא ראיתי חרדי שמפנה את מקומו למישהו.
  חילוניים שעושים זאת ראיתי גם ראיתי.
  האלימות אכן גואה – בעיקר בציבור החרדי.
  לא צריך להרחיק לכת עד אמא טליבאן או עד אברהם אבינו שמעריצים אותו על כך שגירש את אשתו האחת עם בנה – בנו – למות במדבר ושהיה מוכן לשחוט את בנו השני
  די אם נסתפק במבחר מן החודש האחרון:
  בנו של רב נתפס במכס עם 10 ק”ג שיער אדם להכנת פיאות
  מלחמת החצרות בנתיבות: 3 איימו על הרנטגן
  ילד חרדי נעלם לאחר הוראה להחזירו לאביו
  רב קשיש הורשע בפרשת ההלבנות בניו-יורק
  הורים לבת 13 חיתנו אותה בניגוד לחוק
  חשד: בכירי מנהל החינוך החרדי בי-ם זייפו שעות
  אלברט חלול טוען כי נדקר הלילה בחלקי גופו על ידי יהודים דתיים
  יממה לגזר הדין: בש”ס קוראים לחון את קצב
  רבנים למען קצב
  אבל לעומת זאת:
  קצב נענש משמיים על תמיכתו בגירוש
  משה קצב מתפלל בביתו עם מקורביו
  ראש חסידות: הצונאמי – בשל מאסר חרדים ביפן
  זה, אגב, פשוט מדהים: לא רק שהחרדים האלה הבריחו סמים אלא שהרבנים אומרים שלעשרות אלפי אנשים שלא שייכים לעניין מגיע למות בשל כך!
  חרדים שתקפו נערים
  הנדבן של תנועת שס צבי עמר נאשם בצרפת במעילה ובהלבנת הון
  אלפי נשים שהתגרשו בישראל סובלות מבעיות מתן גט
  נסעתי עם אשתי ובני הקטן, וחרדי יידה בנו אבן
  תקיפת הנערים בחיפה
  חרדיות מעניקות שירותי ליווי
  בכניסה לבירה הובערו פחי אשפה במחאה על מעצרם של שמונה חרדים
  אם נמלטה מהבית בגלל אלימות האב שכמובן איננו אלים כי הוא חרדי -הילד הועבר לחזקתו
  רב קורא לירי של מתנחלים על חיילים
  מעכשיו: גם לחרדים הספרדים יש משמרת צניעות
  הבאבא ברוך: אנחנו סיטרא דקדושא והרנטגן הוא סיטרא אחרא
  בעקבות הפיקוח: צניחה חדה במספר האברכים

  אגב, דרורינקה, מה דעתך על מקבץ זה של חוקים יהודיים ?

  האמת היא שגם כל שאר תגובותיך מלאות בשקרים ושטויות אבל באמת מעייף להתייחס לכל שטות ולכל שקר ודי בנ”ל כדי שכולם יבינו איך יש להתייחס לדבריך.

 129. לשחר היקר
  עמוד השחר משול בתורה לזמן הגאולה
  זמן אידאלי שבו מתגלה שאכן אין כל עליונות של אדם אחד על משנהו
  אז עתגלה בעל העליונות האמיתית
  הבורא

 130. לנעמי תגובה קצרה
  אני מבין שהתגובות שלי לא מוצאות חן בענייך ואני מבין גם למה.
  בידידות דרור

 131. לאברהם ידידי
  אל תרגז כל כך אך להתנצל אשמח מאוד. אם אכן דברי בנויים על שקרים. לכן הבה נתיחס בצורה יותר מדעית לטענות שלי ושלך. ונעבור בצורה מדוקדקת יותר ומדעית יותר על הפרטים. תחילה הבה נתחיל
  מהיסוד. והוא הווצרותו של היקום. אנא ממך ענה לי בכנות האם ישנה דעה אחת להווצרותו של היקום , האם המפץ הגדול היא התאורי’ה היחידה ואני מדגיש תאורי’ה דהיינו דבר תאורתי השערתי בלבד. לכן ענה לי ולך בכנות אמיתית האם יש יותר מהשערה אחת לאופן הווצרותו של היקום וזמן קיומו. אנא ממך בוא ונעבור זאת שלב שלב ןכך נברר היטב אם יש שקר בדברים אשר היטחתי לפניך.
  הדבר היחידי שעליו אני בשלב זה מתנצל הוא שהכעסתי אותך כל כך ןעמך הסליחה.
  ידידך דרור

 132. כאחד שזוכר את המחקרים הדמוגרפיים משנות ה70 של הפרופסור הנכבד הייה אמור להיות כאן רוב ערבי כבר לפני כמה שנים.
  החרדים נעים כבר עשרות שנים בין 10 ל20 מנדטים ואין מגמת גידול אמיתית למעט ש”ס בימים הגדולים של דרעי – אז הצביעו לש”ס גם לא חרדים.
  יש מגמה של חילון בכול העולם והיא מגיעה גם אלינו.
  הייתי בונה יותר על מחקריו של העתידן דוד פסיג מאשר מר סופר שלא פגע עד עכשיו.
  אני לא מודאג – גם החרדים משתנים והם לא כאלה מונוליטים כמו שחושבים כול החוששים שהגיבו לפני.

 133. הגלגל סובב ואין חדש תחת השמש
  פנאטיות עולה ויורדת
  מלחמות באות והולכות
  אחרי כל גל קידמה באה תקופת חושך

  אנחנו רצים מהר מידי מאמצים טכנולוגיות וגישות
  שלרבים נדמים כחסרי ערכים יסודיים
  לכן יבוא גל תיקון ושלא נדע מצרות השלכותיו
  אבל קחו בחשבון שבו הוא יבוא
  המשטרים היציבים אצל שכנינו נפלו ואנו נעים
  אל עתיד מאוד לא בטוח פה מחוץ ומבית

  אוסף אנשים שהצדק האלוהי נמצא רק אצלם… ישמרנו האל
  מעונשם

  הלוואי ויוצאו מהחוק אמונות הכוללות כלל עליונות של אדם
  האחד על האחר. כן כולל עקרון הטפשי של עם סגולה עלאק.
  המין האנושי עוד לא למד את הלקח

 134. אני חושבת שצריך להנהיג כאן באתר חסימת מספר תווים מקסימלי לתגובה. זה נהוג בעולם, וכנראה מנסיונם של מנהלי אתרים עם תגובות כמו של דרור

 135. דרור, נמאס ממך, אי אפשר אפילו לספור כמה שקרים יש בתגובה האחרונה שלך, ואם אתה רוצה שהיא לא תהיה גם אחרונה בהחךלט אתה מוזמן להתנצל על כל השקרים שיש שם – לגבי האבולוציה, לגבי הפשיעה בקרב החרדים והפושעים שחוזרים בתשובה ועוד מאות, ואני לא מגזים, שקרים, שאו שאתה לא מבין שהם שקרים או שאתה שטוף מוח כל כך מהתעמולה החרדית הפנימית שאתה אפילו לא מבין את זה.
  בגלל הכסף שאתם שותים כל הזמן מהתקציב ובגלל שאתם מתרבים, לוקחים את זה מאיפשהו – נכון – מתקציבי ההשכלה הגבוהה. אתה יודע שבעשור האחרון התדרדרו האוניברסיטאות הישראליות בטבלת האוניברסיטאות הטובות בעולם. די נמאס. כל משפט שלך הוא תעמולה חרדית מהזן הנחות ביותר שאפילו קשה לדעת איפה להתחיל.

 136. ידידי אברהם
  בוודאי כבר הבנת שהנני שייך למגזר החרדי אך גם הבנת שאני מאלה המצתינים החוזרים בתשובה הבורים,
  ובכן לפני שחזרתי בתשובה לא ידעתי ולא כלום על תורה ומצוות, נכון לימדו אותנו בבית הספר היסודי על יציאת מצרים, נכון לימדו אותנו שמכת הדם היתה אדמת לס אדומה. ואני האמנתי שהאנשים של פעם היו כל כך בורים שלא יכלו להבדיל בין אדמת לס לדם כולל פרעה מנהיג המעצמה הגדולה של אותם זמנים. נכון לימדו אותי על קריעת ים סוף שנעשתה בגלל שםל וגאות שכנראה אנשי מצרים עודי האדמה לא נתקלו בתופעה כזו מימיהם ועוד לימדו אותי בצורה מוחלטת של ידע הפוך ממה שלמדו אבותי הליעיטו אותי בבורות אנטי דתית. ולזה אתה מנסה להגיד שילדי בית הספר יודעים על חגי ישראל. הרי זו בורות מוחלטת שכאשר שואלים ילדי תיכון על מי באמר לא ינום ולא ישן שומר ישראל הם מסבירים שזה נכתב על צהל. נו לך תשאל אותם כמה שאלות ביהדות ותראה מה יגידו לך. לזה אני קורא בורות ביהדות. אבל אני לא מאשים את הנוער בכך וגם לא את המורים שלהם שהרי גם אותם לימדו בצורה כזו של בורות והכוונה בורות יהודית.
  לגבי התאורי’ה של האבולוצי’ה מםאת קוצר היריעה איני מעוניין לבייש את לומדי תאוריה זו
  שכולה בורות כמעט מוחלטת בחוקי הטבע. בבתי הספר מלמדים את הילדים כאילו זו היא הדעה המדעית היחידה הקיימת. וחבל.
  לגבי אגד ודן אלו הןחברות שתמיד מסובסדות ולא בגלל הציבור החרדי וגם כשהיו פחות דתיים במדינה אגד הייתה מסובסדת ואפילו יותר ממה שהיום.
  ועדיין אני טוען שאם לחברת אגד זה לא הי’ה רווחי הם לא היו מקימים קווים אלו ומה עוד שחרדים יש גם ברמת אביב מי יודע אולי גם שם בקרוב יסבסדו גם להם. כי צריך להפסיד,
  לגבי ההכשר לא בדיוק הבנתי את התירוץ הזה שהבאת לגבי החברות אך עד כמה שידוע לי 30% מהרווחים של החברות באים להם מהציבור החרדי . תאר לך מה יקרה כאשר יפסיקו לקנות מהם.
  ולפחות לגבי הקבלנים אני שמח שאתה מודה שהם מרווחים מזה. וחבל שאתה חושב שקבלני בנין לא מסוגלים לחשוב יותר מפרויקט אחד קדימה.
  כספי המיסים מגיע לכל הציבורים ולא רק לדתיים לדוגמא כמה כסף הולך על המלחמה בגל הפשיעה . הידעת ש 90% מהאסירים היוצאים מהכלא חוזרים שוב אלא אם כן הם חזרו בתשובה שאז חוזרים רק 2 אחוזים בלבד ! כמה כסף משלמת המדינה לשיקום נרקומנים שרובם בציבור שאינו חרדי או דתי
  בהחלט הכסף צריך להגיע בשווה לכל המגזרים
  גם לתלמודי התורה היושבים בדירות טחב ישנות במקום שיבנו להם בנינים משוכללים, בחור עישיבה הממלמל יהדות צריך לקבל את כל התבאים שמקבל סטודנט הלומד את דת האיסלם באוניברסיטה ,
  ואני לא מדבר רק על התשלום והסיוע החודשי. אני מדבר על המבנים על המגורים העולים הון תועפות ועל ההחזקה שלהם. אני מדבר על חדרי המחשב שלרשותם והחזקתם אני מדבר על המשכורות הניתנות לכל המרצים הרצים במסדרונות. אני מדבר על המיזוג אני מדבר על המדשאות שבאוניברסיטה והגינון. אל תדאג האמת שאנחנו מעדיםים את הכסף לבחורי הלומדים לארוחות . אבל אנו החרדים לא צועקים על זה ורוטנים. להיפך שיהי’ה לכם כל טוב.
  לגבי האינסטלטורים ונהגי האוטובוס או כל סוג עבודה אחר שאתה רק מכיר אם תרצה אשלח לך רשימה של ידידי החרדים שעובדים בזה השכם והערב. נכון הם גם קמים בבוקר וממלמלים מיד בהשקמה
  מודה אני לפניך מלך חי ןקים שהחזרת בי נשמתי בחמלה רבה אמונתך
  ידידך דרור

 137. אם אתה רוצה להבין במה יש בורות ובמה אין דע לך שדווקא בכל הקשור למורשת ישראל אין בורות. להפך, מרוב רצון להתחשב בכם לא מלמדים תכנים מדעיים בבתי הספר הממלכתיים (כפי שציינתי, כולל אבולוציה) לעומת זאת הילדים של היום יודעים המון על חגי ישראל ותנ”ך וגם הסטוריה הם לומדים רק מנקודת המבט של ישראל וכבר לא לומדים הסטוריה של שאר העולם.
  גם באשר לאוטובוסים אתה מגלה בורות משום שהקווים שלכם מסובסדים על ידי המסים שלנו- למה נסיעה מירושלים לחיפה בקו 972 עולה 24 שקל ואותה נסיעה בקו 940 עולה 42?
  חברות שמות הכשר כדי שיהיה להם תירוץ להפוך את ישראל למדינה היקרה ביותר בועלם באוכל הביתה.
  המציאו פלאפון כשר כדי למנוע מהילדים שלכם חשיפה לתכנים חילוניים, עוד “הישג” של החדרת הבורות. אכן בזכות הרווח של קבלני הבניין מהדתיים הם גם התרומים הגדולים למפעל המצחין של ההחזרה בתשובה. מה אכפת להם שבכסף הזה הם הורסים את עתידה של מדינת ישראל, ראית פעם קבלן שחושב מעבר לאופק של פרויקט אחד?
  לא טבעי שכספי המסים יגיעו אך ורק למגזר אחד שמתוך אידאולוגיה בוחר להשתמט מעבודה. כספי מסים צריכים להגיע לנכים, קשישים, וכאלה שלא יכולים לעבוד, לא כאלה שיכולים ומעדיפים למלמל ולקבל על זה כסף.
  כשיפסיקו לשלם כסף על מלמולים לא תהיה להם ברירה אלא לעבוד גם כאינסטלטורים, כנהגי אוטובוס וכיוב’. לצערי באקדמיה מעטים מאוד מהם יכולים להשתלב בגלל הבורות של מערכת החינוך שאתם כל כך מתפארים בה כהישג שלכם.

 138. אברהם ידידי. אני שמח שהנך מודה שמערכת החינוך החדירה בקרב הנוער בורות. האחת מהן היא בורות בידיעת שורשם היהודי. אולי זו אחת הסיבות שבתוך שלושה שבועות של לימוד גמרא בישיבה חוזרים הנוער בתשובה. מה שלא מצליח החינוך הלא דתי לעשות במשך כל שנות לימודם. וכל מערכת חינוך זו קורסת בזמן של שבועות בלבד או בתוך כמה הרצאות. אולי אם היו מלמדים יותר את הנוער לאיזה עם הוא שיך. ואיזו חכמה הוא טומן בתוכו אולי אז הם לא היו נסחפים אחרי הדוסים או אולי מערכת החינוך שוב חוששת לתת להם צוהר אל תוך העולם היהודי השורשי והמקורי וגודעת את ההיסטורי’ה רק מאז הקמת המדינה . לך תדע. בקשר לכסף של המליונים הרי שכחת שהחרדים הינם עניים. מאיפה להם כל כך הרבה כסף. ובמיוחד למשפחה כמו שלי שקיצצו לה את מיכסת הילדים. כך שאנחנו נחשבים מתחת לסף העוני. או אולי לזוג הלומד בכולל שהבעל מקבל לחודש משכורת של אלף וחמש מאות שקל.מהמדינה! דרך אגב כל מי שעובד משלם מיסים וגם החרדים והדתיים משלמים מיסים ועם המיסים שלהם מקימים תאטראות למינהם עם המיסים שלהם מפתחים את האיצטדיונים שבהם משחקים בשבת.
  נקודה נוספת למחשבה ראית פעם כמה אוטובוסים נוסעים בהם דתיים הרי הם משלמים לנהג ולא עולים בחינם. וחברת אגד מרוויחה טוב מאד. חשבת פעם למה חברות ענק שמות הכשר למהדרין במוצריהם אגלה לך הם מרוויחים טוב מהחרדים וזה שווה להם. חשבת מדוע המציאו פלפון כשר
  פשוט מאוד הם מרוויחים טוב מהדתיים. חשבת פעם כמה כסף מרוויחים חברות אופטיקה מהדתיים . חשבת פעם כמה כסף מרוויחים בתי דפוס מהדתיים קוראי הספר. חשבת פעם כמה כסף מרוויחים קבלני בנין מהדתיים ועוד ועוד… וזאת הסיבה האמיתית שהמפעלים למניהם שבהם מועסקים אלפי עובדים מחזרים אחרי הציבור החרדי. הציבור החרדי אצלהם פרושו רווח כלכלי נוסף באחוזים רבים
  ולא הפסד. ולכן גם טבעי שחלק מכספי המיסים יגיע גם אליהם כאזרחים שווים במדינה מתוקנת.
  ידידך דרור.

 139. אינני חושש לקרוא אף ספר, גם לא ספרים קומוניסטיים, הם לא ישפיעו עלי, רק יגרמו לדבר אחד בזבוז זמן אדיר. קצב ההחזרה בתשובה מכפיל את עצמו אך ורק מסיבה אחת שלשמה קם האתר הזה- בורות. מערכת החינוך החדירה בורות בקרב בני הנוער, ובאים אליהם המחב”תים וכאילו ממלאים את החסר, רק שבניגוד לאתר זה הם ממלאים את החסר בבררה. לא בעיה לקחת מיליארדים ולהשקיע בהחזרה בתשובה ואחר כך להתפלא שהיא מצליחה למרות השקריות הטבועה בה. כל דבר שתכין לו את התשתית (באמצעות הבורות והזנחת החוינוך) ואחר כך בהשקעה של מיליארדים יצליח. נראה אותכם חכמים בלי המסים שלנו. אם מישהו רוצה עכשיו להחזיר את ערכי הקומוניזם כל מה שנדרש לו זה א. הטיית מערכת החינוך לכיוון, ב. דילדולה, ג. השקעת כספי עתק בלימוד קומוניזם כולל מימון עשרות אלפי מחב”תים קומוניסטים שיכבשו כל שכונה. זה שהוא שקרי זה לא משנה כמובן. כך גם הדת.

 140. לכבוד ידידי אברהם
  הנך טוען שהנך אדם הדוגל במדע, המחקר המדעי בעיקרו ידוע שבודק וחוקר כל אפשרות על מנת להיות מדוייק ביותר. והנה בשיטת טענותיך הנך סותר את שיטת המדע שהנך דוגל בה. לכתחילה ספר זה נכתב בעיקרו על ידי אדם שכפי שהזכרתי ךפני כן שהתיעצו אתו מדענים בכל תחומי המדע. אדם שסיים דוקטורת באןניברסיטה בצרפת. והמציא המצאה חדשנית בתחום הנעת האטום שעד היום משתמשים בהמצאה זובספינות בארצות הברית, כך שהתיחסות אל אדם כזה כבור היא התיחסות לא מדוייקת בלשון המעטה.
  וגם אם הסבר זה לא מספק אותך ידידי הרי עצם ההמנעות שלך מצד ההסתפקות שלך לבחון אם יש בספר איזה שהוא הסבר מדעי, והשיטה שלך היא להתעלם בסיסמאות חבל על חוסר הפתיחות שלך שזהו אחד העינינם שהמדע דוגל בהם, ושוב אם היית בוחן היטב את אשר כתבתי לפני כן, אז הספר עצמו לא מדבר על איזו סתירה שיש בתורה הא-לוקית. (כי בעצם אין כזו) הוא מדבר על סתירות שקימות
  ומראה אותן בבירור סתירות בהגיון המדעי עצמו ,
  אך האמת נראה לי שהנך באיזה מקום חושש להחשף לספר זה שמא לא תמצא תשובות מתאימות,
  ובכל זאת אני אשמח באם תדבר יותר לעיניין ופחות בסיסמאות מתלהמות אין זה יאה לאיש מדע,
  נ.ב. בקשר למה שהתחלנו ממש בהתחלה על ממצאיו של פרופסור ארנון סופר לגבי משך הזמן בו המדינה עומדת להתחרד. הנה לך חידוש שלא כתבו לך עדיין, שכשם שיש כאלה שאומרים שזה יקח זמן רב יותר או כיוצא בזה, דעתי היא אף הפוכה , בזמן פחות הרבה יותר זה יקרה. קצב החזרה בתשובה מכפיל את עצמו כמעט בצורה לוגרתמית. ולא לינארית. בנינו האם האמנת שאי פעם יחזרו בתשובה מקיבוצים ועוד יתרה מזה במעוז חיפה או המעוז החזק של רמת אביב המהפכה הזו קרובה יותר ממה שהפרופסור הזה צופה. בכל אופן זו דעתי.

 141. עוד פעם תזכיר את תאורית דרווין בהקשר לנאצים אתה תחסם. תעמולה חרדית ששואבת מתעמולה מסיונרית נוצרית זה קצת יותר מדי בשבילי.
  לא מעניינים אותי ספרי תירוצים שאחרים כתבו כדי להסביר לעצמם את הסתירה שהם בעצמם יצרו. לגבי אין סתירה ואין תירוצים וחבל על זמני. בספר שכתבו בורים אני בספק אם יכול להיות סוג כלשהו של אוצר מדעי. והיות ויש טריליוני ספרים כאלה מקומם הוא בפח המיחזור. חבל על העצים שכרתו בגללם.

 142. השאלה הבאמת מעניינת היא: האם פרופסור סופר יכול לראות את נפטון עם המשקפיים האלו?

 143. אברהם ידידי
  הנאצים ימח שמם. טענו טענה פשוטה שהם גזע עליון. הרעיון מבוסס על מוטציות בטבע (על פי התאורי’ה של דארווין) ורק רציתי להראות שכאשר משתמשים בסברות מדעיות על מנת להשלים את המאוויים שלהם יש ביכולתם להטות ענינים אלו לתהליך הרסני. ראה ערך הירושימה נאגסקי.ראה ערך מלחמת אירן מול עירק. שם השתמשו בנשק לא קונבציונלי, וכל אלו נוצר על ידי המדע המתפתח. ראה היום למשל את התחממות העולם ראה את עיניין שכבת האוזו. כל זה נעשה על ידי התפתחות המדע. והיום אפשר לתקן זאת על ידי שימוש באנרגיה חילופית ובמהירות. רק הבעי’ה היא . אותם אלו השולטים במערכת ועושים חישובים של הפסדים כלכלים העשויים להיות להם. וכל זה נעשה על ידי התפתחות המדע ללא ביקורת אמיתית לטובת העולם. אלא לטובתם של כמה פרטים.
  נראה שהרעיון אינו שייך אולי לדת אך. באם אדם מודע שהעולם שבו הוא נמצא נברא ושייך לבורא עצמו (ראה רש”י בפירושו על המילה בראשית) והוא נברא לשמש את קונו הוא גם מודע שעליו לשמור על העולם של הבורא.
  הרמז שלך לגבי שפיותם של שועי עולם איני יודע באם כוונתך לרבי מליובוויטש או לכל ראשי אומה או מנהיגים או מדענים או אנשי צבא או בעלי ממון והרשימה עוד ארוכה מהפשוטים שבעם עד להנבחרים שבהם. דרך אגב לאחר נאומו של מנהל המדינה מר בנימין נתניהו באו”ם לאחרונה שהתקבל בתשואות
  אמר מר בנימין נתניהו שהדברים שאמר היו על פי עצתו של הרבי מליובוויטש. מעניין שכנראה על כולם ישנה שאלה של שפיות.
  לגבי הספר אמונה ומדע הספר הינו ליקוט תשובות שנאמרו על ידי הרבי מליובוויטש למדענים בכירים וסטודנטים למדע. ובדיוק הפוך מהשערתך למה שכתוב בו. דווקא בספר מודגשת הסטירה שבין התןרה שהיא ניתנה על ידי בורא עולם. לבין המדע שהוא תהליך למידה של בני אדם, אך במקביל הספר מראה את המעלה שהמדע ואת החשיבות שבו וזאת כל עוד המדע אכן מודע למגבלותיו. ויןדע שעליו לתקן את הסתירות הרבות הנמצאות בו. הספר בעצם לא בא לתרץ שכביכול התורה אכן תואמת את מה שהמדע גילה. הוא בא בעיקר להדגיש את שנויי ההיסתכלות ואופן החשיבה של תורת ישראל לבין חשיבתם המוגבלת של בני האדם,
  ראה בעצמך הנחת הנחת יסוד על מה שכתוב בספר ומבלי אפילו לעיין בו . הנחה מוטעית אך אל תתמרמר זן היא חולשתנו ובשל כך אנו בני אדם. ועדיין מתוך ידידות הייתי מציע לך כאיש שהמדע חשוב לו
  לבחון באופן מדעי נטו ולא באיזו מסקנה קלושה את הנושאים בהם עוסק הספר. אני מבטיחך שתגלה שם עולם שלא נפגשת בו מעודך. סוג חדש במחשבה מדעית.
  לגבי הסברה שהספר מתייחס לזה שהמדע נגד פסוק או מילה בדתות השונות לידיעתך הספר כמעט ולא עוסק בזה הספר מתעסק דווקא בהגיון מדעי טהור
  מפאת קוצר המקום איני מביא לפניך את אחת הדוגמאות. ועדיין שיהי’ה לך יום טוב ומאד מעניין לשוחח אתך

 144. לאליהו-35: תודה על האישוש של צדיקותי…:-).
  ציטוט: “אתה אמנם קורא לעצמך חילוני, אך יש לך אמונה לא מסויגת באבולוציה הומניסטית.” נו ? אני לא “מאמין באבולוציה הומניסטית”. מה זה בכלל ? אגב אני כלל וכלל לא מאמין.בכלום ובשום דבר. או שאני יודע או שלא. אמונה בעיני היא מילה נרדפת ל:דמיון, בדיה,המצאה,הזיה וכיו”ב. בניגוד מוחלט וגמור להוזי האמונה שטוענים כאילו האמונה נמצאת “מעל” הידיעה. או במקום שנגמרת הידיעה מתחילה האמונה ואז, כאילו, יש “ידע נשגב” שבא לתת ידע על מה שאיננו יודעים דרך השכל. זו טענת הבל מוחלט ודבר שטות, כמובן. במקום שנגמרת הידיעה מתחילים דמיונות, רעיונות שווא, המצאות, בדיות והזיות במקום כל המילים הללו אתה יכול לאמר בפשטות-אמונה.
  אני קורא לעצמי חילוני מסיבה פשוטה חילוני הוא מי שאיננו דתי.זה הכל. אין זו הגדרה חיובית בעלת תוכן אלא משמעה שלילת הדתיות. זהו מושג דתי שבא לגנות מי שאינו דתי ומצוי בקודש אלא שוהה ב”חול” ולכן הוא חילוני.
  לכשעצמי אני חף מכל שמץ של דתיות (רליגיוזיות) כלשהי.

  מסכים איתך על הקושי של אנשים חילוניים להיאבק מול קהילות מגובשות ודתיות. בעניין זה גם אתערב בדיון שלך עם ב.אבי ואחזק אותו. אולי אין מחבת “בכל פינה” אבל יש דתי “בכל פינה”. אין הכוונה, כמובן, לעצם קיומם והעובדה שהם מסתובבים בינינו ונושמים את אותו אוויר אלא הכוונה לכך שהם מנסים ופועלים (עם הרבה כספי ציבור שכולנו יודעים מקורם….) להשפיע ולהעביר אנשים על דעתם. ב. אבי הזכיר את רמות השבים ור. אביב ואני יכול לבשר לך על עשרות נקודות ישוב לא דתיים במובהק אליהם חודרים (כן המינוח מדויק) דתיים ומתחילים להשפיע לשנות את אופי הישוב. לא תתפלא לדעת שמרבית פעולותיהם נעשות נגד החוק, התקנות והנהלים (שלא לאמר נגד המוסר האנושי הבסיסי).
  הרצל ידע והכיר היטב הנושא ולכן תבע בחזונו כי כפי שיש לסגור את הצבא בבסיסיו כך יש לשמור את הדתיים בבתי הכנסת. אנחנו לא שמרנו אותם בבתי הכנסת, לא הפרדנו בין דת ומדינה ואוכלים עכשיו ח…..

  לעניין הקושי בחינוך לא מבין ולא מסכים כי לי אין כל קושי מול ילדיי.

  יציאת חרדים לעבודה: אכן זו בעיה קשה אבל היא לא לב הבעיה ויציאתם לעבודה רק תחריף, מאד, את הבעיה כיוון שכשיהיו להם משאבים כספיים רבים אנו- החילוניים למיניהם נימעך תחת רגליהם. ההיסטריה לא רק במקום אלא, למצער, היא קיימת רק אצל מיעוט קטן וזניח שמבין לאן המדינה והעם צועדים. הרוב המוחלט של החילוניים שאנן.

  ציטוט: “ש”ס: התחילו כמפלגה סקטוריאלית והיום הם המפלגה הכי חברתית בכנסת”. נו נחמד מצידך לסיים בבדיחה אלא שש”ס בעיני וכל מה שקשור אליה לא מצחיק אותי כלל, כבר לא. ממש לא.
  אסיים בתקווה להתעלות והתעוררות העם היושב בציון הכובל עצמו מרצון, בשמחה ותשוקה לא ברורים בכבלי האמונה ומשעבד עצמו לדת והבליה ולרבניה הסוטים.

 145. הנאצים לא יישמו את תורת דארווין, זו עוד תעמולה חרדית מטומטמת.
  בטבע הרי אין רגולטור שקובע מי מתאים ומי לא מתאים, אצל הנאצים היה ולכן זו השוואה ממש לא במקומה. באשר לרבי מלובביץ’. אני לא אחראי לשפיותם הנפשית של שועי עולם. ובאשר לספר. מצדי שהדתיים יגשרו כמה שהם רוצים בין מדע ואמונה – תוך שהם מעוותים את המדע, לי אין מה לקרוא תירוצים כי אני לא זקוק לגישור הזה. אני לחלוטין בצד של המדע, ולא מעניין אותי אם הוא נוגד מילה בתנך משפט בקוראן או פסקה שלמה בספרי הוודו ההוטנטוטים.

 146. לאברהם שלום וברכה
  אני מקווה שאין זה מכעיס אותך שאקרא לך ידידי, על אף שדעותינו חלוקות. אך אשמח מאד להשתתף אתך בקידום העולם. לעניות דעתי העולם אומנם מתקדם בצעדים גדולים קדימה, אך תחילה עלינו לדעת לאיזה כיוון , אומנם המדע הינו דבר מבורך מאוד דוגמא פשוטה. היא ההתכתבות ביננו, שאילולי הקידום במדע מי יודע באם הייתי משוחח אתך. בדרך האינטרנט, אך גם הנאצים ימח שמם השתמשו בתאורי’ה מדעית (דארווין) על מנת להוכיח שהם גזע עליון. לכן כאשר ישנו רק מדע ללא מטרה רוחנית הדבר יכול לשמש מכשול, למשל מה דעתך על שלום כלל עולמי כאשר כל מדינה עוזרת למדינה אחרת, ומחזקות זו את זו, כמו התכלית המיוחלת הכתובה בתורת ישראל
  “לא ישא גוי אל גוי חרב, ולא תהי’ה עוד מלחמה” מה דעתך שהעשירים יעזרו ככל יכולתם לעניים כך ש”הטובה תהי’ה מצוי’ה הרבה” (רמב”ם בסוף הלכות מלכים)
  ןלעינינך כנגד החבדניקים הרי אתה בוודאי יודע שהרבי שלהם הרבי מליובוויטש הוא אחד הרבנים היחידים שנהרו לפיתחו גדולי אומה ומדענים דגולים והוא עצמו הי’ה איש העוסק בכל תחומי המדע כך שדווקא על אנשי חב”ד לדבר כאנשים הבורים במדע נראה לי מופרך. דרך אגב ישנו ספר מעניין אצל החבדנקים והוא נקרא אמונה ומדע הייתי מציע לך לעיין בו. אשמח לשמוע את תגובתך ודרך אגב שיהי’ה לך כל טוב

 147. זה לא כמה חבדניקים זו התנחלות מכוונת. הם באו במאותיהם והתמקמו במבני ציבור בשכונות רמת אביב והפכו אותם לקני גניבת ילדים (מה שמטומטמים מכנים החזרה בתשובה). זו תנועה מגונה המייחסת לעצמה אתת היהדות בעוד שהיא תנועה פגאנית מוצהרת, אפילו הרב שך אמר שזו הכת הקרובה ביותר ליהדות. אלמלא האלימות שלהם גם כנגד חרדים אחרים, הם כבר מזמן היו מוקעים ומוצאים מעדת ישראל – פשוט מפחדים מהם.

  הם לא היססו לקחת ילדים מוסתים שגנבו קודם ולהביא אותם לרמת אביב ג’ כדי שירביצו לתושבים חילונים שבאו להפגין נגד האירועים שחב”ד ערכה בלילות שבת במרכז שוסטר (גם כן דתיים, עובדים בשבת…). הם נהגו כלפי אישית באלימות (אחרי שהבינו שהם לא יכולים לקנות אותי או לשנכע אותי שהם רק שומרים על המסורת). אני כבר הודעתלי שאתנגד לכל פעילות דתית של כל גוף של א יהיה באיזור רמת אביב עד שאלו לא יסתלקו – כך שלגופים דתיים אחרים יותר לגיטימיים יהיה עידוד לעזור לנו בגירושם. במקום זאת – כל הגופים – כולל הדתיים הלאומיים משתפים איתם פעולה, וזה פשוט טמטום.
  אם ככה תיראה כל המדינה בעוד עשרים שנה, עדיף לסגור את הבסטה כבר כעת. אנחנו לא נהיה טובים יותר מאירן של היום – לדעתי האירנים יצליחו עד אז להיפטר מהשלטון המטורף, למה זה מגיע לנו?
  נ.ב. בחב”ד טוענים שהקבוצה ברמת אביב שייכת לזרם המשיחי שכולם מסתייגים ממנו – ובכן, זו רק טקטיקה להטעיית החילונים אין חב”דניק לא משיחי. כולם משיחיים מטורפים.
  אני מצטער שאתה חושב שיש לך מה להגיד לי כיצד לחנך את הילדים שלי. למה אני צריך ללמד אותם לכת שלך, למה לא ללמד אותם מדע שיהיו אזרחי העולם? בניגוד לדת שמשתנה ממקום למקום, המדע הוא המקדם את העולם והוא המכנה המשותף שבאמצעותו מהנדסים מישראל אפגניסטן ופלסטינים עובדים ביחד למשל בCERN.
  מה שאתה רוצה זה ילדים מאולפים, לא מחונכים.

 148. לאברהם היקר שלום וברכה,
  שמחתי לשמוע שיש סביבך כמה חבדניקים שמנסים לשכנע אותך להניח תפילין כמו שעשו פעם אבות אבותיך. דרך אגב אם שמת לב אני לא משתמש במילה “חילוני” על יהודי שכן שורש המילה חילוני בא מהמילה חול, והעם שלנו עם ישראל הינו עם קדוש כולל אותך . שהרי אתה קרוי אברהם על שם אבי האומה אברהם אבינו אשר הי’ה אברהם העברי, ונקרא כך על שם שתפיסת עולמו היתה שונה ןבצד המנוגד לאותו עולם שהי’ה עובד אלילים העולם הי’ה מעבר אחד והוא הי’ה מהעבר השני, לכן נקרא עברי.
  לאברהם אבינו מיוחס ספר הנקרא ספר היצירה. ואפשר לומר שהוא מדבר על יסודות היצירה שבעולם הזה
  כך שלפי ערך תפיסתך הוא עצמו הי’ה מעין חוקר ואיש מדע. ולענין הפרי’ה והרבי’ה העלתי את הרעיון מסיבה עיקרית והיאשגם היהודי שאינו שומר מצוות מחוייב בזאת על פי התורה ויתרה מזה אף כל בני נח. דהיינו כל יושבי תבל. וךפי דעתי אין בזה כל בושה. קח אותי לדוגמא אני זכיתי ויש לי שנים עשר ילדים, כולם ברוך ה’ שומרים תורה ומצוות שנים מהם כעת משרתים והשלישי לאחר שירות צבאי .
  כך שגם לפי הסטטיסטיקה ביחס לעולם שאינו דתי אני במצב טוב, האם עלה בדעתך שיש לי איזה שהוא צער על אחד מהילדים שהבאתי ח”ו ? חשוב על התענוג לשבת עם כולם כמה שעות בשולחן שבת חשוב על התענוג בלראות את הנכדים שלך באים , האם יש איזה שהוא ערך בעולם הלא דתי המשתווה למתנה של פרו ורבו. או איזה ערך כלכלי לחים של אדם אחד בודד.?

 149. לרוח הרפאים וכן לאברהם היקר שלום וברכה.אענה על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון ברשותכם.היום אני למעלה מגיל חמישים . כשהייתי ילד אז באוטובוס חינכו אותי שצריך לקום בפני הזקנים, שאלה? כמה נערים היום קמים למבוגרים באוטובוס (אני מדבר כמובן על הנוער הלא דתי)פקחו את העניים והסתכלו סביבכם על הנוער הנפלא שגדל במדינה, נדבר על הדבר הקל לדוגמא סמים. דבר החודר לשוליים של העולם הדתי אך ראו את העוצמה של זה בעולם הלא דתי.( נראה לי שהנוער מחפש רוחניות וכשאין לו הוא משלים זאת דרך הסם.)
  . ועוד האם אתם שוכחים את הכתבות השכם והערב על האלימות הגואה בקרב בני הנוער. כמה נוער וזקנים מותקפים . בואו ראו את החינוך החשוך של הדתיים שמגיל אפס מחנכים את ילדיהם על והדרת פני זקן. כיבוד אב ואם, שמירת נקיות הלשון, אהבת הזולת. ועוד ועוד מצוות שבין אדם לחברו. מעניין כמה מושקע החינוך הלא דתי במושגים האלה כמה זמן הוא משקיע בבתי הספר. ואני לא מדבר על שיעור באזרחות שזה בעיני התלמידים עוד עול כבד,

 150. חברים, אני חושב שיש כאן קצת הגזמה בנוגע לציבור הדתי.
  בתור אדם שגדל בבית דתי וחזר בשאלה אני חושב שיש כאן פחד יתר מפני דתיים.
  הייתי עושה הבדלה בין דתיים לחרדים – אדם יכול להיות דתי ועדיין לשרת בצבא, לעבוד ולתרום לחברה ולתמוך בחברה נאורה ודמוקרטית, ודרך אגב מערכת החינוך הממלכתית דתית לפי דעתי גם יותר איכותית ממערכת החינוך הממלכתית.
  בנוגע לחרדים אני מסכים שיש ממה לחשוש,אבל יעבור עוד הרבה זמן עד שהם יהפכו לרוב, ועד אז אני מקווה כמו שציינו חלק מהאנשיםשיהיה שינוי (למרות שאני לא רופטימי בנושא), אלא אם כן המנהיגות היום תקח את עצמה בידיים ותנסה לשנות את המצב ע”י שינוי התנאים במערכת החינוך החרדית.

 151. חברים, השינוי מתחיל בנו. אם לא תתחיל הסברה והעינות של כל אחד מכם שום דבר לא ישתנה. בעזרת ההבנה שלנו היום יש לכל אחד מאיתנו את הכלים להתמודד עם האנשים הללו, לא לתת להם להשפיע וכן, להלחם בזה, עד כמה שזה עצוב, אין דרך אחרת. זה לא דבר של מה בכך, אנחנו מתמודדים מול מערכת משומנת וחזקה. לא סתם היא קיימת כל כך הרבה הזמן והיא גם תמשיך עד סוף חיינו. השאלה כמה כוח יהיה לה, וכמה היא תשפיע על עתיד הילדים שלנו.

 152. הוא מדבר על עוד 20 שנה והוא שכח שאמרו את אותם דברים לפני 20 שנה . שבענו מהמחקרים מטעם לגיוס נבואות זעם .

 153. לאליהו, רק הערב הלכתי מרמת אביב ג’ לנווה אביבים ובחזרה ונתקלתי לפחות ב-10 חבדניקים שונים, אחד מהם שלמרות שהוא מכיר אותי התעקש שאניח תפילין בתוך השופרסל וכמובן ששלחתי אותו בחזרה לכפר חב”ד. פשוט אי אפשר לראות יותר את החיוך האווילי שלהם ואת הלחצים שהם מפעילים למנוע פרנסה מהמתנגדים שלהם (הם ניסו את זה עם שניים מאנשי ערוץ 2 והצליחו להפעיל לחץ כזה שהם הפסיקו להשתתף בהפגנות נגדם).
  צריך לקחת את המטורפים הללו שרוצים את הילדים שלנו (בשביל זה הם הקימו יותר בתי חב”ד ברמת אביב מאשר בהודו כולה) ולהשליך אותם למקום הראוי להם – גהה.
  וכשאני מדבר על מחבת בכל פינה, כתושב רמת אביב אני יודע על מה אני מדבר, ותשאל גם ת מיכאל מה קורה ברמות השבים, שמה זה ברסלבים. זו אחריות של המדינה שלא יגנבו ילדים והיא מועלת בתפקיד שלה ברגע שהיא מכניסה את המפלגות המייצגות את הקוקואים הללו לקואליציה ומתפשרת על גב הילדים שלנו.
  כשהם יהיו בשלטון הם לא יזכרו את הפוליטקיאים חסרי חוט השדרה שהביאו אותם לשם ואני לא אשכח את הראיון בערב חדש עם שחר אילן מצד אחד ויוסי ביילין מצד שני שבו יוסי ביילין אמר שגם היום הוא מוכן ללבוש שטריימל למען השלום. בינתיים כולנו כמעט לובשים שטריימל ואיפה השלום?

  נ.ב. באשר לש”ס, הדבר היחיד שהיא הנפיקה זה מצעד שרים וחברי כנסת לבתי הכלא. הם לא דואגים לאף חברה אלא אך ורק לעצמם (וכפי שראינו במשפטים השונים באופן אישי ביותר).

 154. אבי,
  “בכל פינה מחבת” הגזמת. לדעתי תגלה שיש יותר חוזרים בשאלה מאשר חוזרים בתשובה. פשוט לדתיים יש יותר ילדים ולכן הפער קטן. החילוניים צריכים לבדוק מדוע הרנסנס שלהם הסתיים, וכיום אין נהירה אל ה”אור” (כדברי ביאליק) כפי שהיה רק לפני כ 50 שנה. העיקר הוא לתת אלטרנטיבה אמיתית לדתיות עם תוכן חיובי, ולא לומר רק מה אנו לא.
  מה שכן מטריד הוא שרוב בחוזרים בתשובה לא רק מתחרדים אלא נראה שבוחרים בדרך של בריחה מהעולם ומהאחריות.

  עמית,
  אתה אמנם קורא לעצמך חילוני, אך יש לך אמונה לא מסויגת באבולוציה הומניסטית. אתה מזכיר לי את האופטימיות של תלמידי הרב קוק (אתה באמת צדיק) . אלא מה, שבדתות (גם החילוניות כגון “דת העבודה” בימי טרום המדינה) מחנכים את האדם לעשות מאמץ עבור הכלל, ולכן בחשבון האחרון, אנשים בעלי אידיאולוגיה עקשנית לוקחים את כל הקופה. לצערי (באמת!) החילוניות היום באה לידי ביטוי באינדיבידואליזם ובפלורליזם מוגזם, שמקשה לפעול למען מטרה משותפת. לפלורליסט קשה מאוד להגדיר תכנים מוחלטים, כי הוא לא מוכן להתווכח באמת עם מישהו. לכן כשיש לו ילדים, הוא מתקשה לחנך כי זה נתפס בעיניו כסוג של כפייה.
  תשאל את מיכאל, והוא יסביר לך את זה במומחים של ממים.

  בסה”כ ההיסטריה לא מצדיקה את עצמה.
  ככל שיהיו יותר חרדים, הלחץ הכלכלי עליהם יגבר והם יצאו לעבודה כפי שהסבים שלהם עשו.
  תחילה פחדו שלופוליאנסקי יסגור מועדונים בשבת, והוא אפילו לא פזל לכיוונם. מה שמראה שככל שהם יותר מעורבים כך הם מתפשרים היכן שצריך.
  קחו לדוגמא את ש”ס: התחילו כמפלגה סקטוריאלית והיום הם המפלגה הכי חברתית בכנסת, והשרים שלהם (בעיקר שרי התקשורת) עושים שירות לא רע לכלל הציבור, ולא נופלים ברמתם משרים אחרים.

 155. הכותרת צריכה להיות – חילוניים תתעוררו כי עוד מעט יהיה מאוחר מידי…
  אבל לא..מה נפסיד יום עבודה …מה לא נתענג ונראה הפח הגדול…
  במקום זה לצאת לרחוב להפגין בכח כי ככה דברים זזים פה בארץ רק בכח בדם
  זה מה שאני רואה בכל מקום במדינה-כל הטייקונים מצליחים פה בגלל שאף אחד לא מרים תאף
  איפה תחבורה ציבורית ? איפה עמלות הבנקים הבלתי נגמרות …? רוצי להזיז דברים
  צריך לעזוב תמחשב כי ללחוץ על כפתור הLIKE לא יעזור כלום!!

 156. לאוהד: נו טוב, החלטת שאני סמאלני ואולי קומוניסט רחמנא ליצלן (אינטרנציונל). עם הזיות כאלה אני משוכנע שאתה דתי.
  לדרור ישראל: כן בטח. ישראל משגשג רק הודות לדתיים. ברור. ולא אלו שעובדים אלא דווקא הבטלנים שמכלים זמנם על הבלי התלמוד על חשבון העמלים והיצרנים, המועילים והנאורים. בזכות התפילות, תלמוד התורה לא רק שאנו מעצמה כלכלית אלא גם אויבינו ניגפים מפנינו בכל המלחמות. בקו הגיוני זה רק החילוניים הטיפשים מבזבזים כסף כה רב על מערכת ביטחון בזבזנית במקום לשלוח חצי מהחיילים שילמדו תורה. כבר היינו מגיעים לפרת ולחידקל מחד וךלנילוס מאידך. מזמן. איזה כיף לדון עם אדם מאמין הכל ברור, נהיר ובהיר. ת-ע-נ-ו-ג. הכל גם הגיון צרוף שנצרף בישיבה. ברור.

 157. לאוהד: נו טוב, החלטת שאני סמאלני ואולי קומוניסט רחמנא ליצלן (אינטרנציונל). עם הזיות כאלה אני משוכנע שאתה דתי.
  לדרור ישראל: כן בטח. ישראל משגשג רק הודות לדתיים. ברור. ולא אלו שעובדים אלא דווקא הבטלנים שמכלים זמנם על הבלי התלמוד על חשבון העמלים והיצרנים, המועילים והנאורים. בזכות התפילות, תלמוד התורה לא רק שאנו מעצמה כלכלית אלא גם אויבינו ניגפים מפנינו בכל המלחמות. בקו הגיוני זה רק החילוניים הטיפשים מבזבזים כסף כה רב על מערכת ביטחון בזבזנית במקום לשלוח חצי מהחיילים שילמדו תורה. כבר היינו מגיעים לפרת ולחידקל מחד וךלנילוס מאידך. מזמן. איזה כיף לדון עם אדם מאמין הכל ברור, נהיר ובהיר. ת-ע-נ-ו-ג. הכל גם הגיון צרוף שנצרף בישיבה. ברור.

 158. המדינה הזאת הולכת לקראת אסון.
  הבעיה לא עם החרדים, אלא עם החילונים.

 159. אני לא יודע מה איתכם אבל אני מתחיל לבנות חללית.
  עם עליית הכוחות הדתיים כל העולם הזה יגרר בחזרה אחורה.

 160. לדרור, מה תעזור מצוות פרו ורבו אצל החילונים אם בכל קרן רחוב מחכה לילדים מחב”ת שגונב אותם מהוריו? קודם כל המחבתים צריכים לפנות את רמת אביב, נוה שאנן, שכונות חילוניות בירושלים, רמות השבים, אחר כך נדבר על רביה חילונית.

 161. דרור ישראל

  לקיים מצוות? תקרא לזה איך שתרצה, אבל לא צריך להיות אפילו דתי כדי לבצע מעשה מבורך.
  מה? לא תעזור לזקנה לחצות את הכביש? אתה צריך להיות דתי בשביל זה?

  וטוב שהזכרת את השבת!

  אני רוצה להגיד לך משהו על זה: אם בן אדם רוצה לעבוד (גם) בשבת כי אין לו כסף לקנות לחם לילדים שלו, והוא זקוק לכל גרוש, אז מגיע לו לעבוד ולהתפרנס בכבוד גם בשבת.
  רק מה, החרדים מונעים מאנשים כאלו לעבוד בשבת ולהרוויח כסף, ובכך בעצם מושכים את האנשים האלו (עניים בעיקר) לתחתית. וגורמים לכך שאין ביכולתם של האנשים ההם ‘לצאת מהבור’.

  אבל מעשה כזה הוא בהחלט מצווה בעיני החרדים!
  למה?
  מפני שעניים לא יכולים להילחם נגד מוסדות דת…
  ועל זה נאמר: if you can’t beat them, join them
  (וזה בדיוק מה שעושים העניים- מצטרפים לאמונה בשם וחיים מקופות צדקה).

  אני מקווה שבעתיד הקרוב יהיה חוק חדש שיאפשר עבודה בשבת, ומנוחה ביום ראשון (זה לפחות יכניס עוד קצת כסף לקופות המדינה, ומהכסף הזה בלבד שישלמו למפלגות החרדים).

 162. הקרעצר מעולם לא פגש ‘מחזיר בתשובה’ זה כינוי מחבש’י מחוצף
  החילוני הוא יהודי מכובד ואינו שק תפוחי אדמה המטוטלטל ומוחזר,
  יהודי חוזר מעצמו בתשובה לאחר שלמד אצל מלמד, שקל ,בדק ,והפנים.

  דוגמה?!
  אי אפשר ‘להחזיר את היהודי הזה:

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A8%D7%95%D7%91%D7%A8%D7%98_%D7%94%D7%90%D7%A8%D7%9C%D7%99%D7%A7

  http://www.ee.washington.edu/faculty/haralick/

  יהודי זה בעל שם עולמי בקהיליה המדעית בתחומו לא ניתן להחזיר אותו הוא אינו שק גזר.

  ואני יודע היכן למד ופרטים נוספים.ויש רבים כמוהו

  אין צורך להתווכח על אבולוציה ברוב מרכיביה כי אינה פונקציה ליהדות (ובוודאי לא הפרמטרים המינורים מאד במיקרו אבולוציה שהוכחו אמפירית כברירה טבעית בתוך סדרות.)
  בהחלט יתכן שהעיסוק בכך נובע מהגיחוך של תאוריות באבולוציה אקראית המשעשעות כמדע בדיוני וחילוני מנסה להיתמך בהם.

  <<דתיים כמוך שמאמינים באבולוציה זה יהיה הישג בקנה מידה
  עולמי.

  רעיון האבולוציה מופיע בחז'ל ובדורות האחרונים עסקו בכך התפארת ישראל(חרדי אדוק) והרב קוק(חרדי לאומי)
  אם האטאיזם שלך נשען על האובולציה – אתה בצרות צרורות

 163. תגובה קצת יותר רצינית. האם אתם יודעים מי הוא יושב ראש ועדת הכספים במדינה הכי מורכבת בעולם
  הן מבחינה כלכלית הן בטחונית והן דמוגרפית . הרי היא מדינתנו. ודרך אגב עם כל המצב הכלכלי הקשה בעולם כולו מדינה זו מצליחה למעלה מהמשוער. טוב אז אני אגלה לכם אנשים נאורים. יושב ראש ועדת הכספים הוא לא פחות מהרב משה גפני אדם חרדי. מי מחזיק חצי מהצניות של בנק אגודת ישראל אה אה
  עוד איזה דוס. שכחתי מי הוא אחד הבעלים של חברת הגז הגדולה במדינה כן צדקתם נכון עוד דוס ,
  אולי גם לא הסתובבתם בבני ברק לאחרונה. אבל עד כמה שזכור לי יש שם כל מיני חניות וסופרים וההפתעה הכי הכי גדולה עובדים שם אנשים חרדים לא יאומן,

 164. דרך פשוטה להצליח לתקן את המעוות היא פשוט להתחיל לקיים את המצווה הראשונה בתורה (מתוך 613
  המצוות)
  והיא פרו ורבו, ככה תנצחו את החרדים …אופס אבל תזהרו מאד שהרי מצווה גוררת מצווה וגם אתם יכולים להתחיל לקיים עוד מצוות . כמו למשל ואהבת לרעך כמוך. או לא תנאף. או לא תחמוד או לא תרצח . או לא תגנוב..ואפילו הכי הכי חמור. לא לעבוד בשבת אוי ואבוי

 165. קרעצר, נסה להתווכח על אבולוציה עם מחזיר בתשובה, או עם אחד מעדת האלו שהפכו לזומבים ונוהים אחריו. נסה לדבר עם חבדניק/שסניק/נחנח. אם אחרי זה ישארו 2-3 דתיים כמוך שמאמינים באבולוציה זה יהיה הישג בקנה מידה עולמי.

 166. אהבתי את האופטימיות הנאיבית
  הציבור החרדי מכיר היטב את החילונים ואת מרכולתם
  הוא מודע וחשוף לכל פרמטר ולצחנה הערכית שבו.

  http://www.youtube.com/watch?v=NqmvyTUucEo

  ודווקא לכן הוא מקצין וחוזר ונצמד אל ערכי הנצח
  ודווקא אצל הצעירים


  רעיון האבולוציה לא נוגד יהדות אלא להיפך – מקורו בה.
  פרטי האבולוציה בחלקם הזויים גם הם לא מהוים איום
  וכל אקסטרפולציה הנערכת מגוחכת מקודמתה

  דת ומדע חיות בצוותא עם יהדות ואפילו ידידים
  קרובים, היהודי מצווה לחקור את נפלאות היקום ולקדמו
  החלפת בין נצרות לבין יהדות , לא נורא זה מצוי למי שאין לו מושג יהדות מה היא.

 167. סלומון אתה צודק, אכן לא הציעו כלום. במקום ללמד על החגים ועל המנהגים בבתי ספר ממלכתיים היו צריכים ללמד אבולוציה ואז היתה אלטרנטיבה אמיתית.

 168. אני דווקא הרבה יותר אופטימי בנידון, הרושם שלי הוא שהציבור החרדי נחשף בשנים האחרונות יותר ויותר למידע אמיתי, עדכני, ומדעי דרך האינטרנט, לויכוחים ולטיעונים השונים בנושאי אבולוציה דת ומדע, מידע שעד היום היו חסום לפניהם עכשיו זמין, אני רואה זאת בפורומים, אני רואה זאת בטוקבקים באתרים שונים.

  לדעתי מתחולל שינוי, ויש סיכוי טוב שבסוף ירד להם האסימון, בעיקר לצעירים בינהם, יש סיכוי טוב שהם יעזבו את דרך החיים הזו ויתחברו לאמת.

  הנה כתבה בנושא:

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4046026,00.html

 169. עמית הצדיק היהודי
  כתבת בסוף דבריך ציטוט –> “מי אמר שצריך להיות ברור ומשעמם”
  לדעתך הדברים שכתבת לפני זה חדשניים מקוריים ולא משמעממים?!
  אתה מאמין בדברים הללו או שאתה סתם פנאט בציטוטיך.
  הרי אלו הדיקלומים הנדושים של השמאל.
  מהסמול טוק ה”מקורי” הנ”ל נתעורר לעולם טוב יותר. תכף תתחיל עם האינטרנציונאל.

 170. ליפתח-13: מההשוואה שאתה עושה לקיבוצים אני מבין שאתה מסכים כי, כמותם הדת סגורה וחשוכה. או שלא כי אתה מצהיר שאתה דתי. מה ההשוואה לקיבוץ ולאידיאולוגיה שלהם צריכה ללמד ???
  אני אומר לך מה אני מסיק. אני יהודי חופשי, חילוני הרואה ביהדות כמגדירה לאום ותרבות (הדת כלולה והיא רק חלק של התרבות). אני טוען, כבר מזמן, כי כל אמונה היא חטא וטעות קשה. האמונה מאלצת ומכריחה אותך לשעבד את תבונתך לאמונתך. כשפחתה של האמונה התבונה משמשת אותה בקודש ו”מסבירה” את המציאות כך שתהלום לאמונה. האמונה היא לאו דווקא דתית-הקומוניזם, הפשיזם וכו’ התבססו על אמונות. לחלקם היו גם קווים משותפים בצורה ברורה לדת. הקומוניזם היה בהחלט-“דת חילונית”.
  השלב האבולוציוני הבא של האדם בהתפתחותו התרבותית (ה”רוחנית” ??? מעדיף לא להשתמש במילה טעונה זו אבל למי שהדבר מסייע בבקשה) הוא ההומניזם הליברלי שמשחרר את האדם מכבלי האמונה ומשיעבוד הדת ומעריצות הרבנים.
  כמו כל תהליך חברתי אין התקדמות בקו ישר ישנן עליות וירידות, התקדמות ונסיגה. כך המאה ה-20 לימדה אותנו היטב כיצד המערב המתקדם לעבר ההומניזם-ליברליזם, נסוג בחדות לתהום האפילה של עולם האמונות (החילוניות….הפעם) אך התעשת והביס את כוחות האופל שצצו בתוכו ובקרבו, מקווה שלעולמי עולמיא. שוב, בשנים האחרונות חלה התדרדרות מסוימת והפעם לכיוון הדת….
  טוב מי אמר שצריך להיות ברור ומשעמם ? יש עניין בחיים. אני סבור (לא מאמין, סבור….) שהנאורות והתבונה ינצחו וכוחות האפילה יחלשו. יחלשו מאד.

 171. המדינה קמה כמדינה חילונית.
  אם מה שיש לכם להציע היה מספק לא היה מעבר לדת.
  קחו אחריות. איפה טעיתם?

 172. יש לדעת כי מחקרים דמוגרפים של ארנון סופר הם שנויים במחלוקת חריפה.

 173. זה דבר שידוע כבר שנים, השאלה היא איך משנים את הכיוון הזה, בהנחה שדתיים יהודים ודתיים מוסלמים לא יעלמו.

 174. ליפתח, לא כל הדתיות היא חשוכה אבל בהחלט הגרסה החרדית שלה. אם עד לא מזמן יכולתי להגיד בלב שלם שיש זרם ביניים הרי שהזרם הזה של הדתיות הלאומית התחרד כולו ובמקום להתחרות בחרדים על פתיחות וסובלנות הוא מתחרה בהם על החזרה בתשובה מאסיבית. ואגב לכל אחד יש תנאים לגיוס. כולם היו רוצים לשרת משמונה עד ארבע ולא לעשות כלום. למה לדרישות של החרדים צריך להיענות ולדרישות של אחרים לא? צבא זה צבא. התירוץ הזה של תנאים הוא תירוץ מופרך. הרי האוכל כשר. מה הם רוצים – אה. לא לשרת עם בנות. עוד מעט הם ידרשו לא לשרת עם אנשים שמדברים בשפת הב.’

 175. דבר ראשון, בתור אדם דתי וקורא קבוע של “הידען”, אני בהלם מהחד-צדדיות ותמימות הדעים בכך שהתחזית הדמוגרפית הזו היא “בעיה”. ואני לא מדבר על תמונת המצב של המשק כפי שהוצגה, שאם אכן נכונה היא אז אנחנו באמת צריכים להיות מוטרדים, אלא על כך שצפוי רוב דתי.

  הדתיות היא החשוכה? הרי החילונות הקיבוצניקית שזכויות רבות לה בהקמת המדינה – היא לא פחות “דת” מכל דתיות. היא סגורה בחילוניותה לא פחות ממה שהדתיות סגורה בדתיותה, ו”חשוכה” כמוה.

  אני לא יודע על איזה עובדות פרופ’ סופר סומך את מחקרו, אבל ראוי לציין שכיום יותר ויותר חרדים משתלבים במוסדות להשכלה גבוהה, במקצועות השונים ובשיח הציבורי. אם התנאים יותאמו יותר לדתיים – גם בצבא נראה אותם יותר. לא מעט חרדים הביעו באוזני את נכונותם להתגייס, אלא שהתנאים הלא מתאימים מונעים אותם מכך. סימנים רבים מעידים על כך שהגטו הולך ונפרץ. ולגבי הציבור הדתי – הרי שהוא כבר מזמן שם.

  קשה לי שלא להרגיש שגם עם החרדים היו משתלבים יפה ובמידה ידועה בכל התחומים הנ”ל – עדיין רוח המאמר והטוקבקים היתה נושבת לאותו כיוון.

  אנחנו עם אחד, חברה אחת. הגיע הזמן שנפסיק לחוש עליונות אלה על אלה ולפחד ולשנוא אלה את אלה.

  ואגב, את התחזית הדמוגרפית ה”עגומה” אפשר לשנות; אם מדינת ישראל תשקיע בהסברה על התחום הלא פופולרי של חשיבות הבאת ילדים לעולם – אולי הציבור החילוני יפסיק לחשוב כמו באירופה, על משפחה של שני ילדים וכלב. כשאנשים יתחילו להבין את הנזק שזה גורם – גידול דמוגרפי שלילי – אולי ישנו את הראש ואת התחזיות. באירופה כנראה שיבינו את זה מאוחר מדי, אחרי שהאיסלאם יאכל שם כל חלקה טובה ואולי אפילו ישלוט דה-פקטו. שמחתי לשמוע לאחרונה שיש כיום טרנד של הבאת ארבעה ילדים במשפחה. זו כבר התקדמות.

 176. לפחות עכשיו אני לא מרגיש אשם על זה שאני מצטער שחזרתי לארץ… חיים של יהודי – אף פעם לא עוזבים אותך בשקט. אפילו לא במדינת היהודים…
  🙁

 177. מגיעה זמן שפרזיטים ילכו לעבוד ויפרנסו את עצמם , ילכו לצבא ויהיו כמו כול אזרח משלם מיסים ותורם את חלקו לחברה.
  ואז בגדול במידה ואין כפיה לא מעניין אותי כמה אחוז הם מהאוכלוסיה.
  בביתך תהיה מה שאתה רוצה תאמין במה שאתה רוצה אך לא לחיות על חשבון אחרים.

 178. אין כל חדש תחת השמש,
  הפרופ’ סך הכל הכניס למאמר את מה שכל בין אדם עם ראש על הכנפיים יודע שיקרה, רובנו פשוט ממשיכים בחיינו ולבנתיים מדחיקים את מה שקורה לנו מול העיניים או שלא, אבל לעניות דעתי זהו תהליך שאם לא יכנס איזה גורם X
  למשוואה, לא נראה שהוא ניתן לעצירה.
  לא לשכוח שזה לא מצב של 0 ו 1 , ישנם שלבי ביניים אותם אנו חובים יום יום וכנראה ילכו ויחמירו.
  מבחינתי אם החרדים יעבדו או ישרתו בצבא זה לא ממש משנה מפני רוב או
  מחצית דתי יהפוך את ישראל למדינה שאינני רוצה לחיות בה.

 179. מצד שני אפשר לחלום כיצד הנאורות, התבונה והקידמה חודרים את אפילת הדת והאמונה והמוני דתיים נגאלים לעולם טוב יותר, שפוי יותר, פחות הזוי.
  זה כבר קרה וזה לא כזה מופרך. תנועת ההשכלה והנאורות שיחררה את רוב היהודים מעריצות הרוב והרב והובילה את היהודים לשלב הבא. חבל שאנו חווים את הנסיגה הכואבת חזרה למחשכי הדת והאמונה בעשרים שנה האחרונות.

 180. מי שמדבר שנים רבות על ההידרדרות (מתוך תובנה עצמית וללא גיבוי מחקרי ורציני) וסבור שהקץ בוא יבוא אני מעדיף לעודד את בני עמי הנאורים, השפויים, היצרנים, המועילים, האיכותיים והנבחרים באמת…:-) להגר דוקא לניו-זילנד. נראה לי יפה יותר שם….אבל במחשבה שניה עדיף 2 מושבות קרובות:אוסטרליה וניו זילנד. ככה כשימאס באחד נוכל לדלג לשיני ולחוש נוח. בהנחה שהטפילים החרדים לא ימצאו דרכם לשם.
  אגב, פילון האלכסנדרוני מדבר על ההתישבות היהודית באירופה ואסיה כתוצאה של פיצוץ אוכלוסין בא”י (עם הילודה הדתית והערבית אנו בהחלט בכיוון).
  כך נוכל להקל על הדוסים והערבים להתרבות כאוות נפשם ולהקים לנו מושבות יהודיות איכותיות ונאורות.
  אחחחחח… איזה חלומות…..טוב, הרווחתי את ה- 5 דקות של פנטזיה השבוע.

 181. חרד המתחזה לחילוני חרד:
  אם אי פעם יהיה לך מה לומר – כדאי שתאמר זאת.
  עד אז – חבל”ז

 182. ומה בדבר הפתרון להכריח אותם להיות חרדים בביתם אבל בלי שהדבר יפתור אותם מעבודה ובלי שישפיעו על הפרהסיה ועל החינוך של שאר התושבים. ואדון חרדי – יש עוד פתרון יותר טוב החזרה המונית בשאלה ולא ספוראדית ופירטית כמו שהיום.

 183. וואיייייייייייייייי איזה פחד ! אני רועד כולי מפחד, אני לא יושן טוב בלילה מרגע שנודע לי שאני יצטרך עוד 20 שנה לפרנס את החרדים, אני לא יודע מה לעשות כבר עם החרדים, אני מקווה שעד אז יהיו רק חרדים במדינה, ורק הם ידאגו לעצמם, הם ילכו לצבא, הם יפתחו מפעלים, הם ידאגו ליבוא ויצוא של סחורות, הם יתמודדו עם הפשע הגואה במדינה, סליחה – אני טועה, נזכרתי – שיהיו פה רק חרדים, אז בטוח שלא יהיה פה פשע גואה, אז מה נשאר לנו לעשות פה? אחת משתיים: או לעזוב את המדינה,כמו שכולם עושים. או להיו חרדי אמיתי ולהשאר פה – חרדי מחולון.

 184. אני חושב שאם שרמת הטכנולוגיה ב2030 לא תיתן אפשרות לקיום גדול כלכך של דתיים הסבר:
  ככל שרמת הטכנולוגיה עולה, נוצרת סביבה גדולה יותר של מידע שלא היה נגיש לכל סוגי האנשים, ומידע זה יכול וישנה את צורת מחשבה שלהם.
  ככל שנוער חרדי נחשף למידע שקהילה בה הוא גדל לא נתנה לו אפשרות גישה אליו, גדל הסיכוי שהוא יבחר בצורת חיים “חילונית” יותר.

 185. מה שבטוח, אני קונה לי חלקת קבר באוסטרליה. למעטים מאוד זה אכפת. רוב האוכלוסיה חושבת שבינתיים אפשר לחיות עם זה בשלום. כאשר יתפכחו – זה יהיה מאוחר מדי.
  כדאי לדאוג לכרטיס לאוסטרליה ויפה שעה אחת קודם (לפני שלא נוכל להכנס לשם).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן