סיקור מקיף

כיצד צבים קיבלו את השריון שלהם?

מאובנים של זוחל דרום־אפריקני שנכחד מספקים רמזים לאבולוציה של תכונה מעניינת זו

מאובן של Eunotosaurus, אחד מאבותיו הקדמונים של הצב המודרני שאיפשר לחוקרים מייל לפענח את האבולוציה של שריון הצב
מאובן של Eunotosaurus, אחד מאבותיו הקדמונים של הצב המודרני שאיפשר לחוקרים מייל לפענח את האבולוציה של שריון הצב

מחקר מדוקדק של אב קדמון עתיק של הצבים המודרניים, אִפשר לחוקרים לקבל תמונה ברורה יותר כיצד נוצר שריון הצב, אחד מכיסויי המגן המוזרים ביותר בטבע. הממצאים שפורסמו בגיליון ה־30 במאי 2013 בכתב העת Current Biology, סייעו למלא פער של 55-30 מיליון שנים בתיעוד המאובנים של הצבים, באמצעות מחקר של זוחל דרום־אפריקני נכחד הידוע בשם Eunotosaurus.

"שריון הצב הוא מבנה מורכב שהשינוי הראשוני שלו התרחש לפני למעלה מ-260 מיליוני שנים בתקופת הפרם." אומר טיילר ליסון מאוניברסיטת ייל ומוזאון הסמיתסוניאן, "כמו מבנים מורכבים אחרים, השריון התפתח במשך מיליוני שנים ושונה בהדרגה לצורתו הנוכחית."
שריון הצב הוא לא באמת יחידה אחת, הוא מורכב מכ־50 עצמות. צבים הם בעלי־החיים היחידים היוצרים מעטפת באמצעות שילוב של צלעות וחוליות. בכל בעלי־החיים האחרים, הקליפות החיצוניות נוצרות מקשקשים גרמיים חיצוניים, ואינן קשורות לעצמות.
"לדעתי, הסיבה לכך שבעלי־חיים נוספים לא יוצרים קליפות כאלה באמצעות הרחבה ותפירה של הצלעות היא שהצלעות של יונקים ולטאות משמשות לאוורור הריאות." אומר ליסון, "אם אתה מחבר את הצלעות שלך והופך אותם למעטפת מגן, אז אתה צריך למצוא דרך חדשה לנשום!" כך בדיוק עשו הצבים, בעזרת רצועה שרירית (muscular sling).

עד לאחרונה, הצבים המאובנים העתיקים ביותר הידועים, תוארכו בתקופה שראשיתה לפני כ־215 מיליון שנים, ואשר היו כבר בעלי שריון מלא, מה שמקשה לראות את רצף האירועים האבולוציוניים שיצרו אותם. הדבר השתנה בשנת 2008 עם הגילוי של מאובני הזוחלים Odontochelys semitestacea בסין שחיו לפני כ־220 מיליון שנים והיו בעלי שריון מפותח בצד הבטן, אך רק שריון חלקִי באזור הגב.

ה־Eunotosaurus שהתגלה כאמור בדרום־אפריקה, מתארך את הצב והשריון שלו 40 מיליון שנים קודם לתיארוך שנקבע לפני כן היו לו תשע צלעות מוארכות הנמצאות רק בצבים, וכמו הצבים, היו חסרים לו השרירים הבין-צלעיים. אבל ל־ Eunotosaurusלא היו תכונות אחרות המשותפות ל־Odontochelys ולצבים, כמו למשל קוצים רחבים על החוליות שלהם.

ליסון אומר כי הוא ועמיתיו מתכננים לחקור היבטים שונים אחרים של מערכת הנשימה של הצבים, המאפשרת להם להתנהל עם צלעות נעולות המחוברות לשריון המגן החיצוני. "זה ברור שמנגנון אוורור הריאות החדשני הזה התפתח בו־זמנית עם מקורו של שריון הצב." הוא אומר.

להודעה של החוקרים

7 תגובות

 1. אריאל נראה לי שלא הבנת את השאלה שלו, הוא רצה להבין מה כן גרם פתאום לצורך של הצב לשנות את השיריון שלו בזמן כל כך קצר? אם במשך 215 מיליון שנה השריון ענה על הצרכים שלו, מה השתנה פתאום שגרם לשינוי המהיר ?

 2. משה:
  אם אני מבין נכון את החוסר אמון שלך אזי התשובה מאוד פשוטה.
  במשך 215 מיליון שנה השריון של הצב לא השתנה כי לא היה כל צורך בשינוי. השיריון הזה היה כל כך מוצלח מהבחינה האבולוציונית שהוא נשאר כפי שהוא 215 מיליון שנה.
  התקבעות של שינוי אבולוציוני נובעת קודם כל מהמוצלחות (אפקטיביות) שלה.

 3. אבי – מאיפה משה הביא? "תוארכו בתקופה שראשיתה לפני כ־215 מיליון שנים, ואשר היו כבר בעלי שריון מלא, מה שמקשה לראות את רצף האירועים האבולוציוניים שיצרו אותם. הדבר השתנה בשנת 2008 עם הגילוי של מאובני הזוחלים Odontochelys semitestacea בסין שחיו לפני כ־220 מיליון שנים והיו בעלי שריון מפותח בצד הבטן, אך רק שריון חלקִי באזור הגב." 220 פחות 215 זה חמש. זה מאיפה הוא הביא…

 4. כן, בטח.
  215 מיליון שנה לא השתנה כלום בשריון של הצב, אבל תוך 5 מיליון שנה הצב בנה לעצמו בית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן