סיקור מקיף

השילוב הקטלני של התחממות גלובלית וזיהום אוויר מקומי

בשל ההתחממות איזורים רבים יסבלו מאוויר עומד בלא יכולת להרחיק את זיהום האוויר מהתעשיה והתחבורה

זיהום אוויר. איור: shutterstock
זיהום אוויר. איור: shutterstock

לזיהום אוויר תרומה רבה למחלות לב וריאה, לסרטן ולשבץ. בארגון הבריאות העולמי מעריכים כי בכל שנה מתים בקירוב 4 מיליוני אנשים בגלל זיהום אוויר שמקורו בפעילות אנושית.

״שינויי האקלים גורמים להרעה חמורה באיכות האוויר בחלקים נרחבים של העולם.״ כך מדווח צוות חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה במחקר שמתפרסם ב-Nature Climate Change. לדברי החוקרים, עד סוף המאה הנוכחית יותר ממחצית אוכלוסיית העולם תהיה חשופה למצב בו האוויר עומד (ללא תזוזה), או כדברי החוקרים ״אטמוספירה קפואה״. (stagnation) הנפגעים העיקריים יהיו באזורים המשווניים והממוזגים.

צוות החוקרים עשה שימוש במדגמי אקלים כדי לעקוב אחרי הזמנים בהם התקיימו תנאים של ״אטמוספירה קפואה״ (אוויר עומד), תנאים בהם חוסר תנועת האוויר גורם להצטברות של חלקיקים זעירים כמו פיח, אבק או אוזון החודרים למערכת הנשימה. בניגוד לרוב המחקרים שמתייחסים רק לאיכות האוויר, מחקר זה מתייחס גם לתנאים האקלימיים שגורמים למצבים בהם האוויר מזוהם.

יש מעט מחקרים שבודקים איך משפיעה איכות האוויר בגלל ״קיפאון״ באזורים שונים ועוד פחות מהם מעריכים את משקלה של ההשפעה האנושית. המחקר החדש מראה את השפעתו של האדם ותפוצתו הגדולה של זיהום האוויר.
החוקרים חישבו כי אם עד סוף המאה לא תפחת פליטת גזי חממה, כ-55% מאוכלוסיית העולם תימצא באזורים בהם יתרבו המצבים של אוויר עומד. חלקים גדולים מהודו, מקסיקו ואגן האמזונס יסבלו מהקיפאון ומהזיהום. לא נמצא כי תהיה השפעה על האזורים הצפוניים בסהרה או באוסטרליה. אחרי שהתקבלו הנתונים של הקפיאה והזיהום שיקלל צוות החוקרים את חשיפת אוכלוסיות אנושיות לזיהום. מסתבר כי עיקר הפגיעה תהיה בהודו, אבל גם במקסיקו ובמערב ארה"ב.

מדינות (מספיק להגיד "מדינות" שהרי אלה הן שקובעות מדיניות) יכולות למתן את זיהום האוויר על־ידי הפחתה של פליטת גזי חממה לאטמוספירה, כמו גם פיח, תחמוצת חנקן, חומרים אורגניים נדיפים וכן חומרים שגורמים ליצירת אוזון.

המחקר אינו מתחשב בשינויים בגודל אוכלוסיות אנושיות ובתפוצתן ולא בשינויים בכמויות הזיהום שנפלט לאטמוספירה. כאשר משקללים את התרבות התופעה של אוויר קפוא והמשך זיהום, כלומר תוצאות הזיהום שיתגבר באוכלוסיות שיתרבו מתקבלות תחזיות לתוצאות קשות בהרבה.

ואני אוסיף (כרגיל) כי הגיע הזמן שבמקום שליטה בסביבה למען האוכלוסייה האנושית, תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה!

2 תגובות

  1. הנושא תופש תאוצה בעולם וגם בישראל. בבוסטון יש מיזם בשם Soofa שמציב ספסלים שמנטרים זיהום אוויר, בשיקגו עושים אותו דבר עם מנורות רחוב. בישראל יש אפליקציה בשם BreezoMeter שמראה זיהום אוויר. אני מאמין שעם הזמן נראה יותר ויותר התייחסות לנושא החשוב הזה.

  2. רק תיקון, בתמונה לא רואים זיהום אוויר, בתמונה רואים אדי מים מתעבים, זיהום אויר ברובו המכריע כמעט בלתי נראה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן