סיקור מקיף

לתפוס שתי ציפורים במכה אחת: להפחית את זיהום האוויר ולהאט את קצב ההתחממות

מחקר שנערך על ידי נאס"א ופורסם ב Science – מתאר 14 דרכים לשליטה במזהמי אוויר ולהפחתתם. לטענת החוקרים אם השיטות ייושמו ניתן יהיה למתן את קצב ההתחממות העולמית , לשפר את בריאות האוכלוסיה האנושית ולתגבר את ייצור המוצרים החקלאיים.

זיהום אוויר ופליטת פחמן, מתוך ויקיפידיה.
זיהום אוויר ופליטת פחמן, מתוך ויקיפידיה.

מחקר שנערך על ידי נאס"א ופורסם ב Science – מתאר 14 דרכים לשליטה במזהמי אוויר ולהפחתתם. לטענת החוקרים אם השיטות ייושמו ניתן יהיה למתן את קצב ההתחממות העולמית , לשפר את בריאות האוכלוסיה האנושית ולתגבר את ייצור המוצרים החקלאיים.

החוקרים טוענים כי מיקוד ויישום שיטות יחודיות למניעת זיהום האוויר יגרום להאטת ההתחממות העולמית ל-0.5 מעלות עד 2050. במקביל תעלה תפוקת המזון (מחקלאות) ב-135 מיליון טון לעונה. כמו כן, ימנע מותם המוקדם של מאות אלפי אנשים בכל שנה ממחלות הנובעות מזיהום אוויר. התועלת תורגש בכל העולם אבל המרוויחות הגדולות תהיינה ארצות באסיה ובמזרח התיכון .

החוקרים בדקו כ-400 דרכים ושיטות טכנולוגיות שונות על-סמך הערכות של המכון לניתוח מערכות יישומיות בלקסנבורג שבאוסטריה (International Institute for Applied Systems Analysis in Laxenburg, Austria.). מתוך כל השיטות נבחרו 14 שיתנו את ה"רווח" האקלימי הגדול ביותר.

שיטות שיירסנו את פליטות הפיח וגז המתאן – שני המזהמים שמחריפים את שינויי האקלים וגורמים נזק ישיר לאנשים ולצמחים, וכן נזק עקיף על ידי יצירת אוזון בשכבות הנמוכות של האטמוספירה, המהווה מזהם רעיל.

פיח (Black carbon) – הוא מוצר שנפלט בשריפת דלק מחצבי כמו גם בשריפת חומר ביולוגי (עצים, אשפה וכד'). הפיח נספג בגוף ע"י נשימה ועשוי לגרום למחלות נשימתיות, ולפגיעה במערכות הדם והלב. חלקיקי הפיח הזעירים קולטים את קרינת השמש וגורמים להתחממות ולשינויי מזג אוויר. כאשר חלקיקי הפיח נופלים על משטחי קרח ושלג, המשטחים שהפכו כההים מהפיח סופגים יותר קרינה וכך שוב מגבירים את ההתחממות העולמית.

מתאן הוא גז דליק שמהווה מרכיב עיקרי ב"גז טבעי". המתאן הוא גז חממה רב-עצמה כמו גם מעודד היווצרות אוזון. האוזון הוא מרכיב מפתח בערפיח וגורם נזקים לבריאות האדם, לצמחים ולגידולים חקלאיים.

בעוד שפחמן דו-חמצני נחשב לגורם העיקרי להתחממות העולמית הרי שלהקטנת הפליטה של פיח ומתאן תהיה השפעה מיידית, זאת מאחר ששני המזהמים ממוחזרים ונעלמים מהאטמוספירה במהירות גבוהה יחסית.

לדעת החוקרים, מניעה והפחתה בפליטות הפיח והמתאן יהוו הגנה מההתחממות העולמית באזורים נרחבים בהם יש שטחים גדולים שמכוסים בקרח (צפון-רוסיה למשל). ההשפעה החיובית בהפחתת הפליטות תורגש בארצות כמו פקיסטן, אירן וירדן בהן תעלה תפוקת הגידולים החקלאיים.

דרום אסיה והסאהל (אפריקה) יהנו מהשינוי בגלל מחזוריות גשמים טובה יותר. בארצות כמו הודו, בנגלדש ונפאל תהיה ירידה חדה בתמותה (בטרם עת). המחקר מראה שניתן למנוע בין 700 אלף ל-4.5 מיליון מיתות (בטרם עת) כל שנה.

לפיח ולמתאן מקורות רבים. כדי לישם את הפחתת הפליטות יהיה צורך בשיפור תשתיות. על פי החוקרים הדרכים העיקריות להפחתת פליטות המתאן הן על ידי לכידת הגז ה"בורח" ממכרות פחם ומבארות נפט, הפחתת הנזילות בקווים ארוכים, מניעת פליטה ממצבורי אשפה, שדרוג מערכות טיפול בשופכין, אוורור שדות אורז, והגבלת פליטות מחוות (מזבל אורגני).

הדרכים המוצעות למנוע פליטת פיח כוללות: התקנת מסננים במנועי דיזל, הורדת רכבים מזהמים מהכביש, שדרוג תנורי בישול ומתקני חימום למתקנים בעלי ניצולת גבוהה ובעירה נקיה, התקנת תנורי קליה (אפיה) יעילים, שדרוג תנורי פחם אבן ואיסור על הבערת פסולת חקלאית.

החוקרים השתמשו במודלים ממוחשבים כדי לחשב את תוצאות ההפחתות בפליטות. החישובים הראו כי התועלת מהפחתת פליטות המתאן תהיה רחבת היקף, זאת מאחר שהגז מתפזר בכל האטמוספירה.

פיח נושר מהאטמוספירה ימים ספורים אחרי פליטתו כך שהתועלת בהפחתת פליטתו תהיה משמעותית באזורים מסוימים, בעיקר באזורים בהם יש כיסוי קרח ושלג.

לדברי החוקרים, הפחתה בפליטות הפיח והמתאן תעניק הגנה על בריאות הציבור ושיפור בתפוקת המזון. הפעילות להפחתת הפליטות תקדים את יתר הפעילויות למניעת שינויי האקלים ומיתונם, ותעזור לקדם ולתמרץ מדיניות כללית למיתון ההתחממות.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

10 תגובות

 1. לתומר רביד, הזיהום אינו עניין שולי אלא עניין של חיים ומוות.
  הרי להרוג בן אדם עם רובה גורר עונש כבד, אז למה להרוג אותו עם כספית במים לא מהווה בעיה?

 2. המשפט נלקח מכאן:
  https://www.hayadan.org.il/antropogenic-global-warming-081211/
  משפט דומה התווסף גם למאמרים אחרים בנושאים סביביתיים.
  עד כמה שאני מבין, המשפט לא נאמר בהקשר ספציפי אלא פשוט חותם את המאמרים בנימה פילוסופית-כללית.
  כוונתי היא כמובן למפעלים המזהמים, לא לתאגידים—למרות שאין הבחנה מהותית בקונטקסט. I stand corrected.
  כדי להראות שהם האריכו את תוחלת החיים אין שום צורך במחקר: פשוט צריך להשוות את תוחלת החיים במדינות מתועשות לפני ואחרי המהפיכה התעשייתית, ולבודד את כל המשתנים.
  אחר כך, אפשר גם להוסיף את הקדמה והטכנולוגיה של המאה ה-20. בסופו של דבר, אני בטוח שזה מתכנס ל-40 שנה לכל הפחות.
  בהינתן כל זה, המגמה ברורה, והזיהום הוא עניין שולי לחלוטין.

 3. הציטוט שהבאת הוא מפיו של ד"ר אסף רוזנטל והוא הקדיש כתבה להסבר שלו (בהזדמנות אאתר את הקישור).
  התאגידים הם תוצר רע של האנושות. במקום לעודד את פעולתם צריך להגביל אותם כי ההחצנה טבועה בDNA שלהם. הם גורמים לחיוב הדורות הבאים בתשלום על מעשיהם של מנהלים האופטרוניסטים כיום.\
  לא זכור לי מקרה אחד שבו תאגידים האריכו חיים של מישהו. בדרך כלל המחקרים נעשים באוניברסיטאות שהן גוף במימון ממשלתי.

 4. אבי,

  תודה על המחמאה, אבל אני לא איל נפט.
  אני עוקב אחרי האתר שלך כבר די-הרבה זמן, ובכלל לא הופתעתי לגלות את הציטוט הבא בסיקור רשמי של וועידת אקלים בין-לאומית:
  "שכן שוב ללא ההבחנה וההבנה כי במקום שליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית, תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה עתיד הסביבה והאנושות לוט בעשן המנועים."
  עוד הרבה לפני שמדעי האקולוגיה עוברים טרנספורמציה לפוליטיקה, הם עוסקים באדם ובטכנולוגיה.
  הרעיון הוא פשוט: האדם והקדמה ה"מתנשאת" שלו בעצם גורמים להרס הטבע, אך הטבע חשוב לפחות כמו האדם.
  לא צריך להיות מבריק כדי לעלות על זה, כי אקטיביסטים מצהירים על זה במפורש לעתים קרובות (כמו בציטוט לעיל).
  זאת הסיבה האולטימטיבית לחוקים הירוקים, וכן לאירועים כמו "שעת כדור הארץ" בה מכבים את האורות ודומיה.

  "לפי ההגיון הזה כל אחד יכול לזרוק את כל הלכלוך שלו אבל גם לא לשלם מסים שבהם ינקו את מה שלכלך."
  לפי ההגיון הזה, אם, בהגזמה, זיהום אוויר גוזל שנתיים מתוחלת חייו של האדם הממוצע, התאגידים מעצימים אותה ב-40, כך שזה מתקזז.

 5. לתומר רביד
  המטרה השלישית קיימת רק בדמיונם של אלי הנפט וחבריהם הליברטנים שחושבים שאסור להטיל על אף אחד את ההחצנה של התאגידים.
  לפי ההגיון הזה כל אחד יכול לזרוק את כל הלכלוך שלו אבל גם לא לשלם מסים שבהם ינקו את מה שלכלך.
  כמובן שהדרישה לאחריות ונשיאה בעלויות הנזק גורמת לאנשים לחשוב שזה מחזיר אותם אחורה ללפני המהפכה התעשייתית. אבל זה רק בראש שלהם. יש מושג שאולי לא שמעת – קיימות. שמאפשר גם להנות מהקדמה וגם להשאיר את אותו כדור הארץ שאנחנו מקבלים גם לדורות הבאים.

 6. למעשה, שלוש ציפורים במכה.
  גם לצמצמם את ההתחממות הגלובלית, גם להפחית את הזיהום וגם להחזיר אותנו לערב המהפכה התעשייתית תוך שימוש בכוח פיזי.
  עם דגש חזק על האחרון.

 7. יאיר אתה רוצה לזהם את החלל בעדשות? לא מספיק זיהמנו בשיברי חלליות?

 8. בסדרה מרתקת בערוץ דיסקברי בשם "Project Earth" הוצגו מספר פתרונות מאוד מעניינים לבעיית התחממות כדור הארץ, כל פרק הוקדש לבדיקת אחד הפתרונות, לדוגמה "ענן" של עדשות שירחף ביננו ובין השמש ויטיל צל על כדור הארץ:

  http://dsc.discovery.com/videos/discovery-project-earth-space-sunshield-in-a-nutshell.html

 9. מעניין מאד, תודה! עכשיו צריך רק לקוות שחלק מההמלצות ייושמו ע"י ארה"ב וסין.

 10. בוקר טוב,

  לדעתי הבעיה ההזאת היא לא רק מדעית , היא לכל האנשים שחיים על הכוכב לכת הזה
  צריך לקחת את זה בידיים ועכשיו "עדיף מאוחר מאשר אף פעם"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן