סיקור מקיף

תרכובות זוהרות לאיתור גידולים סרטניים

סדרת חומרי-דימות חדשניים תוכל להאיר גידולים ממש בתחילת התפתחותם – טרם הפיכתם לממאירים – ולאותת בכך על התפתחותם לגידולים סרטניים תוקפניים יותר.

פרופ' Lawrence Marnett, מימין, ועמיתיו, פרופ' Jashim Uddin, מימין, פרופ' David Piston ו Brenda Crews , חוקרים תרכובת שגורמת לגידולים לזהור. צילום: Joe Howell
פרופ' Lawrence Marnett, מימין, ועמיתיו, פרופ' Jashim Uddin, מימין, פרופ' David Piston ו Brenda Crews , חוקרים תרכובת שגורמת לגידולים לזהור. צילום: Joe Howell
התרכובות – מעכבים זוהרים של האנזים ציקלואוקסיגנאזה-2 (cyclooxygenase-2, COX-2) – תוכלנה להיות בעלות מגוון יישומים עבור זיהוי גידולים מוקדמים, ניטור התפתחותו של הגידול משפיר לממאיר, וקביעת גבולות הגידול במהלך הסרה כירורגית.

"אנו נרגשים ביותר לגביי חומרים חדשניים אלו ומתקדמים לעבר פיתוחם לשלב של ניסויים רפואיים באדם," אמר Lawrence Marnett, ראש צוות המדענים מאוניברסיטת Vanderbilt (נאשוויל, טנסי, ארה"ב) אשר פיתח את התרכובות, ואשר פורסמו בכתב-העת המדעי Cancer Research.

האנזים COX-2 (הערך בוויקיפדיה) הינו רכיב ביולוגי נחשק לשם דימות מולקולארי. האנזים אינו מופיע ברוב הרקמות הבריאות, והוא "מופעל" רק בפצעים דלקתיים וגידולים, מסביר החוקר הראשי.

"האנזים פועל בשלבים המוקדמים של טרום-ממאירות – בגידולים טרום-ממאירים, אך לא ברקמות הבריאות הסובבות אותם – וככל שהגידול מתפתח והופך לממאיר יותר ויותר, ריכוזו של האנזים עולה ועולה," מסביר החוקר. תרכובות הנקשרות באופן בררני לאנזים – ואשר מחוברות לסמן זוהר – תוכלנה לתפקד כמַשּׂוּאָה (נקודה קורנת) עבור איתור תאים ממאירים ואזורים דלקתיים.

צוות החוקרים הזה הדגים כבר בעבר כי מעכבים זוהרים של אנזים זה – המכונים fluorocoxibs – יכולים לשמש כגלאים יעילים עבור קישור חלבונים, אולם הם לא היו מתאימים עבור דימות תאי או בגוף החי. "היה זה אתגר רציני להכין תרכובת שהינה גם בררנית כלפיCOX-2 (ושאינה נקשרת לאנזים הקרוב COX-1), גם בעלת תכונות זהירה רצויות וגם מסוגלת לחדור לרקמות בגוף החי," מסביר החוקר.

בכדי להכין תרכובות כאלו, צוות המחקר החל משלד המבנה הכימי של שתי תרופות נוגדות-דלקת: indomethacin (הערך בוויקיפדיה) ו- celecoxib (הערך בוויקיפדיה). בשלב הבא, הם חיברו מגוון קבוצות כימיות זוהרות לשלד המבנה, ובסופו של דבר הם סנתזו סדרה של כמאתיים תרכובות שונות. הצוות בחן בשלב הבא כל אחת מהתרכובות בכדי לקבוע כיצד הן מגיבות עם האנזימיםCOX-2 ו-COX-1 מבחינת הבררנות שלהן ויכולתן לזהור בתאי תרבית ובגוף החי. שתי תרכובות בלבד "הגיעו לגמר".

תוך שימוש במודלים מוכרים, החוקרים בחנו את פעילותן של שתי התרכובות הללו. בכל המקרים שנבדקו, שתי התרכובות הצטברו ברקמות הממאירות או המודלקות בלבד, וכן הן הצליחו לזהור בתאים. בכדי לקדם את השימוש בחומרים עבור ניסויים רפואיים באדם, הצוות יערוך בדיקות רעילות ופרמקולוגיות נוספות בשלב הבא, וכן יפתח את הכלים עבור ערכות הבדיקה המוגמרות.

"מאחר שרמות האנזים COX-2 גדלות במהלך התפתחותו של סרטן, כמעט בכל הגידולים המוצקים, אנו סבורים כי כלי-דימות זה הינו בעל יישומים רבים ומגוונים."
החומרים יוכלו לשמש גם עבור העברה מוכוונת ובררנית של תרופות כימותרפיות ישירות לתאים הממאירים, בהם יש רמות גבוהות של האנזים, ע"י החלפת הסמן הזוהר בתרופה נוגדת הסרטן.

הידיעה מהאוניברסיטה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. אייל,
    לא כדאי לך להתפוצץ. סרטן זה שם כולל להרבה מחלות שיש להן תכונה משותפת של שיבוש ההתפתחות התקינה של תאים מסויימים באברי גוף שונים. לכן יש גם הרבה גילויים. יש גם הרבה הצלחות, יש ריפוי של חלק מהמחלות ווחלק מהמחלות המכונות סרטן הופכות לכרוניות שניתן לחיות איתן.

  2. עדיין אף אחד לא הגיב..הממ..
    מכל הגילויים המרעישים בתחום הסרטן, יש תחושה שמזמן המחלה הייתה צריכה להיות רק עוד מחלה עם תרופה. או לפחות בעתיד הקרוב.
    כל פעם גילוי אחר או יותר נכון שיטה אחרת לחיסול ממוקד של גידול סרטני. אפשר להתפוצץ מזה – כמה גילויים שונים וכמה הם שונים. נדמה כאילו כל קבוצת מחקר עובדת לבד ורק היא בתחום מבחינתה. ברור שזה לא כך, אבל זו ההרגשה שניתן לקבל לאחר כל הכתבות האלה.

    למשל הכתבה הנוכחית – נותנת את התחושה שהפתרון האולטימטיבי למחלת סרטן, על צורותיה השונות, עוד רגע בהישג יד. אבל ברור שזה לא יהיה הפתרון רק בגלל ה"זאב זאב!" 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן