סיקור מקיף

אנחת רווחה לאחר שהשיגור הישראלי הכפול הראשון עבר בהצלחה

כך אמר אתמול בתדרוך לעיתונאים מנכ"ל מבת-חלל עופר דורון. אתר חברת אריאן, האחראית על השיגור העניק לשיגור ונוס ואופסאט-3000 על גבי משגר וגה למסלולים מסונכרני שמש ציון 10.

רגע שיגור משגר וגה ועליו שני הלוויינים הישראלים ונוס ואופסאט 3000, קורו - גינאה הצרפתית 2/8/17,
רגע שיגור משגר וגה ועליו שני הלוויינים הישראלים ונוס ואופסאט 3000, קורו – גינאה הצרפתית 2/8/17,

השיגור הבוקר היה השיגור הראשון בו הועלו למסלול שני לוויינים מתוצרת ישראל בו זמנית. כך אמר מנהל מבת-חלל עופר דורון בתדרוך לעיתונאים במתקני התעשיה האווירית לאחר השיגור המוצלח ב-2 באוגוסט בשעה 04:58 של משגר וגה האיטלקי.
"אין קשר בין שני הלוויינים למעט העובדה שהם בנויים על אותה פלטפורמה. לכל אחד יש מכשירים אחרים וייעוד אחר. אלו הלוויינים מספר 17 ו-18 של ישראל, והראשונים שמשוגרים ביחד." הסביר דורון לכתבים זרים.
"עם זאת, שני הלווינים התכנסו לשיגור באותו זמן – על אופסאט אנחנו עובדים חמש שנים ועל ונוס למעלה מעשר שנים. ראינו שכדאי יותר לשגר אותם ביחד מאשר שאחד מהם יהיה 'טרמפיסט' על שיגור של לוויין אחר שאולי פחות יתאים מבחינת המסלול."
עוד הוסיף דורון כי מבחינת המדינות המשתתפות זה היה שילוב מושלם לווין ישראלי-צרפתי ולווין איטלקי משוגרים על משגר שרובו נבנה באיטליה, ממרכז שיגורים של חברת אריאן הצרפתית. כולם היו מרוצים. עם זאת דורון הדגיש כי הגעת הלווינים למסלול איננה סוף פסוק ועדיין יש דברים שעלולים להשתבש.

לדברי דורון, צוותי הלוויינים עסוקים כעת בהכנתם לפעילות בחלל, ולאחר שזו תסתיים, הם יחזרו לאולם הייצור ויתחילו לייצר לוויינים חדשים.

אריאן: ציון 10 לשיגור העשירי של משגר וגה

אתר האינטרנט של חברת אריאן, האחראית על השיגור נתן לשיגור ונוס ואופסאט-3000 על גבי משגר וגה למסלולים מסונכרני שמש ציון 10.
מנכ"ל אריאן אספאס הגדיר את השיגור מוצלח והוא משקף את הרקורד המוצלח של וגה הכולל עשרה שיגורים ללא אף כשלון ארבעה מהשיגורים הללו היו בשנה האחרונה לבדה. "אחרי חמש שנות פעילות, המשגר הקל שלנו כבר העלה 25 לווינים לחלל עבור 19 לקוחות שונים, הן מוסדיים והן מסחריים המשרתים מגוון רחב של יישומי חלל כדוגמת תצפית כדור הארץ, מדע, טכנולוגיה וחינוך.
במהלך הטיפוס לחלל נעשה שימוש בשלושה שלבי דלק מוצק, ולאחריהם הבערות רבות של השלב העליון המונע בדלק נוזלי, לפני שהזריק למסלול בנפרד את שני הלוויינים.
הלוויין הראשון ששוחרר לחלל היה אופסאט-3000, לויין תצפית כדור הארץ עבור משרד ההגנה האיטלקי. הוא נבנה בידי התעשיה האווירית הישראלית בהתבסס על הסכם בין שתי המדינות וברגע שיהפוך לתפעולי הוא יאפשר לרשויות הבטחון באיטליה לצלם ברזולוציה גבוהה כל מקום בעולם. חברת Telespazio היתה באינטגרטור הראשי.
הגנרל אנצו וצ'יליארלי, ראש מטה חיל האוויר האיטלקי אמר "מכיוון שאנחנו חיים בתקופה קשה לבטחון וליציבות, אנו נדרשים למערכת שתאפשר לנו לדעת מה מתרחש."
וכאמור הלווין השני ששוגר היה ונוס, שגם הוא יוצר על ידי התעשיה האווירית – לווין תצפית כדור הארץ ומשימת מחקר עבור סוכנויות החלל של ישראל וצרפת.
ונוס יחקור את השינויים בכיסוי הצמחיה במהלך המשימה המדעית, וכן יבצע משימה טכנולוגית בה תנוסה מערכת הינע מבוססת על הפקט הול. סוכנות החלל ההצרפתית CNES אחראית על המצלמה המולטיספקטרלית ועל קליטת ועיבוד התמונות, וכן על מערך תחנות הקרקע,. המצלמה סופקה לסוכנות החלל על ידי חברת אלאופ הישראלית.
מנכ"ל משרד המדע פרץ וואזן שהגיע לצפות בשיגור צוטט בהודעת אריאן מזל טוב לכל המעורבים בהצלחה."

לידיעה באתר אריאן

 

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן