סיקור מקיף

שילוב קטלני: משבר האקלים והכחדת מינים על ידי האדם

על-פי הערכת ״קבוצת השימור״ העדכון האחרון של הרשימה-האדומה מאושש את החשש להתדרדרות העולמית במצב הטבע, בקנה מידה גדול מכל מה שידוע בהיסטוריה. יותר ממיליון מיני חיות וצמחים מאוימים בהכחדה, רבים מהם יעלמו תוך עשור אם לא תהיה פעולה להפחתת הפגיעה

שלט מחאה של תנועת "המרד בהכחדה". צילום: shutterstock
שלט מחאה של תנועת “המרד בהכחדה”. צילום: shutterstock

האתגר הגדול ביותר שעומד בפני העולם והאנושות הוא המאבק בשילוב הקטלני של משבר האקלים בגלל ההתחממות העולמית וההכחדה ההמונית של מיני צמחים וחיות, מינים בטבע נכחדים במהירות ללא תקדים ובקצב מתגבר.

לפני חודשים ספורים מת אחרון הקרנפים רחב השפה (לבן) מתת-המין הצפוני (C. s. cottoni). לאחרונה מת אחרון קרנפי-סומטרה (Dicerorhinus sumatrensis) שחי במלזיה. קרנפי-סומטרה היו נפוצים ברחבי אסיה וניצודו עד הכחדה והיום מעריכים את מספר הנותרים באזורים אחרים בכ-100 פרטים וכך הלאה מיני חיות וצמחים נכחדים ונעלמים מהטבע.

על-פי סקר ב-Science Advances חלקים נרחבים מאפריקה יעלמו בזמן הקרוב 40% ממיני הפלורה, עצים, שיחים, פרחים, מיני עשב ומטפסים. העלמות זו תפגע בטבע וגם ברווחת האוכלוסייה האנושית, שכן היום ברור כי המגוון הביולוגי מאפשר את הקיום האנושי. הסוקרים השתמשו בשיטות להערכת השרידות של 20,000 מיני צמחים ומצאו כי שליש מהמינים נדירים ועוד שליש מאויימים בהכחדה. הסיבות העיקריות לפגיעה הן: כריתת יערות, שימוש פוגעני בקרקע, פיתוח תשתיות ופיתוח כלכלי דורסני. רוב הסיבות קשורות להתפוצצות האוכלוסיה האנושית ושינויי האקלים בעקבות ההתחממות העולמית.

בעבר כבר התייחסתי כאן לפטריה (Chytrid fungus) שמשמידה דו-חיים,

פטריה זו מופצת באמצעות הסחר ב״חיות-מחמד״ ווהיא מצליחה להתפשט בגלל ההתחממות העולמית. לאחרונה נוספה לקרבנות הטפיל צפרדע (Xenopus longipes) מאגם אוקו (Oku) שבקמרון. הצפרדע הצטרפה ל-28 אלף מינים ברשימה האדומה הגדלה והולכת של מינים בסכנת הכחדה מיידית.

על-פי ״האיחוד לשמירה על הטבע״ (IUCN), הפטריה הטפילית פוגעת באוכלוסיות דו-חיים בעולם כולו וככזו מוגדרת כפולש העולמי הקטלני ביותר שגרם לפגיעה ביותר מ-500 מינים והכחדה של 90 מיני דו-חיים.

על-פי הרשימה האדומה שסוקרת יותר מ-100,000 מינים שעודכנה לאחרונה (ביולי) נמצא כי 27% מהמינים בה נמצאים בסכנת הכחדה מיידית ולא נמצא אף מין שמצבו השתפר. רוב הסיבות להכחדה נובעות מהתנהגות האוכלוסיה האנושית: צייד פרוע, פגיעה בבתי-גידול, מסחר בחיות-מחמד, ההתחממות העולמית ושינויי האקלים. כולם יחד מהווים פגיעה קטלנית במינים רבים.

בנסיון לעצור את אובדן המינים, יזם האיחוד (IUCN) גישה רבת פנים כאשר ״קו ההגנה הראשון״ הוא פעילות נגד הסחר בחיות-מחמד. במסגרת הפעילות משלבים ומשתפים אוכלוסיות כפריות ברחבי אפריקה שיאבקו בסוחרים. אלא שזה רק חלק קטן מאתגר גדול בהרבה. דובר האיחוד טוען שיש צורך בהבנה כי שימור המגוון הטבעי הוא צורך יסודי וחיוני כדי לאפשר וליישם פיתוח בר-קיימא.
״מדינות, עסקים וארגונים אזרחיים חייבים לפעול בדחיפות כדי לעצור את ניצול-היתר של הטבע. יש צורך לכבד ולתמוך בקבוצות מקומיות וילידות כדי לחזק את רווחתן, קיומן ושרידותן באופן בר-קיימא.”

על-פי הערכת ״קבוצת השימור״ העדכון האחרון של הרשימה-האדומה מאושש את החשש להתדרדרות העולמית במצב הטבע, בקנה מידה גדול מכל מה שידוע בהיסטוריה. יותר ממיליון מיני חיות וצמחים מאוימים בהכחדה, רבים מהם יעלמו תוך עשור אם לא תהיה פעולה להפחתת הפגיעה.”

על-פי ״קבוצת השימור״: קצב הכחדת המינים גדול מאות מונים ממה שהיה בעשר מיליון השנים האחרונות, והקצב יגדל אם לא תהיה פעולה ממשית לעצרו.
בדו”ח שהוגש לאו”ם

מוצגת הערכת השינויים בחמישים השנים האחרונות והתחזית לעתיד. בדו”ח מוצגת סטטיסטיקה מפחידה שמפרטת איך בין השנים 2010 ל-2015 בוראו 320,000 קמ”ר של יערות משווניים, מערכות סביבתיות נפגעות, אוכלוסיות של מיני חיות וצמחים באזורים רבים מתכווצות ונעלמות, מערכות חיים שטוויות ברשת סבוכה ותלויות אלו באלו מאבדות מחוסנן, נעשות שבירות, פגיעות וקורסות.
על אף שהיום ברור כי אובדן ופגיעה בטבע מהווה איום ישיר על רווחת אוכלוסיות אנושיות באזורים נרחבים בעולם. כל האובדן הוא תוצאה ישירה של פעילות אנושית. לאור הדו”חות שמדגישים את הסיכונים, פרסמו יותר מ-11 אלף חוקרים קריאה לטפל בסיבות לאסון העולמי.

לדבריהם הסיבות העיקריות הן: שינויים פוגעניים ובזבזניים בשימוש בקרקע ובמים, ניצול יתר של משאבי האוקינוסים, ניצול ישיר ופוגעני של מערכות חיים בטבע, ההתחממות העולמית ושינויי האקלים ופלישת מינים זרים.
ברור כי כל הסיבות קשורות ומשולבות אלו באלו ולכן יש צורך להתמודד עם כולן כאחת, מה עוד שעבור מינים רבים השילוב של כמה מהסיבות הוא קטלני.

על-פי האזהרה של אותם חוקרים ומדענים: ״למרות שנים רבות של דיונים בהתחממות העולמית, ממשיכות רוב המדינות ב״עסקים כרגיל״ מה שמהווה כישלון כביר,״ זאת על אף שסיכוני ההתחממות מאיצים אל נקודת האל-חזור, שממנה יהיה קשה עד בלתי אפשרי למתן את ההתחממות ואזורים נרחבים בעולם יהפכו לבלתי אפשריים למגורים”.

אובדן מינים ושינויי האקלים מהווים שני אתגרים בפניהם עומדת האנושות. ברור כי חובה לעצור את שניהם . שוב ושוב נוסיף שראוי כי במקום שתהיה שליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית – תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה.

2 תגובות

  1. אין משבר אקלים בגלל האדם….
    זה ההתקרבות טבעית של כדור הארץ לשמש…..
    תכף בולעת אותנו…..
    תכף נהפוך לכדור אדום….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן