סיקור מקיף

פיצוץ בכן השיגור של SPACEX בכף קנוורל * פרופ’ בן ישראל: הלוויין עמוס 6 הושמד

יו”ר סוכנות החלל הישראלית פרופ’ יצחק בן ישראל מאשר בפני אתר הידען כי הלוווין הושמד בפיצוץ. 

פיצוץ בכן השיגור של ספייס אקס בכף קנוורל. צילום: מרכז החלל קנדי של נאס"א
פיצוץ בכן השיגור של ספייס אקס בכף קנוורל. צילום: מרכז החלל קנדי של נאס”א

 

במהלך הכנת משגר פלקון 9, שעליו היה אמור להיות משוגר בשבת הלוויין עמוס 6, נשמע לפתע פיצוץ ועשן נראה למרחקים.  יו”ר סוכנות החלל הישראלית, פרופ’ יצחק בן ישראל אישר בראיון עם אתר הידען כי הלוווין אכן היה על המשגר בעת הפיצוץ וכי הוא הושמד.

לדברי פרו’פ בן ישראל כעת יש צורך לעזור לחברת חלל לצאת מהמשבר, ולקוות שתוכל להזמין לווין חלופי. במקרה כזה הבניה בתעשייה האווירית תארך כשנתיים-שלוש.  השירות למשתמשים הישראלים ובעיקר מנויי חברת יס יימשך כרגיל כל עוד הלווין עמוס 2, שאותו עמוס 6 היה אמור להחליף, יפעל, אם כי הוא נמצא בסוף חייו.

 

מדיווחים ראשוניים בטויטר נמסר כי הלוויין עמוס 6, שאמור היה להיות משוגר בשבת מהטיל שהתפוצץ עדיין לא הועמס על ראש הטיל. עם זאת עדיין לא ידוע גורלו משום שגם אם היה מאוחסן בטווח של 800 מטרים מהפיצוץ הוא עלול להיפגע. כאמור, הדיווחים הללו לא היו נכונים.

חברת ספייס אקס נמצאת בבעלותו של איש העסקים אילון מאסק, ואשר חתמה עם נאס”א על הסכם לשיגור אסטרונאוטים לתחנת החלל, בהתבסס על אותה טכנולגויה המשמשת אותה לטיסות בלתי מאוישות, עם שיפורים נדרשים.

בסי.אן.אן מדווחים כי הפיצוץ אירע בכן השיגור 40 בבסיס חיל האוויר האמריקני המשמש את חברת SPACEX לשיגור חלליות אספקה לתחנת החלל ולווייני תקשורת.

דוברת מרכז החלל קנדי הסמוך הפנתה את הרשת לדוברי חברת ספייס אקס שלא הגיבה עד כה. דובר הבסיס הצבאי מסר כי עדיין לא ידוע אם יש נפגעים בפיצוץ.

כזכור, ב-29 ביוני 2015, לפני קצת יותר משנה התתפוצץ משגר מדגם זה באוויר שתי דקות ו-19 שניות לאחר השיגור מכף קנוורל בשעה 17:20 שעון ישראל המשגר נשא חללית אספקה מדגם דראגון לתחנת החלל הבינלאומית. המשגר התפרק כאשר הגיע למהירות של 4,300 קמ”ש בגובה של כ-42 ק”מ מעל האוקיאנוס האטלנטי.

 

חצי שנה לאחר מכן, בדצמבר אותה שנה ביצעה החברה שוב שיגור מוצלח הפעם של 11 לווייני תקשורת קטנים. מאז היא חזרה לשגר בקצב הקודם שלה, לרבות חללית אספקה לתחנת החלל במקום זו שאבדה בפיצוץ.

הפיצוץ של 2015 היה בעיצומו של רצף תקלות שיגור של חלליות לא מאוישות, בשלוש מהן היו מעורבות חלליות אספקה לתחנת החלל.

לחברה יש הקשר ישראלי נוסף. עמותת SpaceIL חתמה על חוזה לשיגור החללית הישראלית הראשונה המיועדת לנחות על הירח, במסגרת תחרות Lunar X prize של חברת גוגל. החללית הישראלית תשוגר לחלל על גבי טיל פלקון-9 של חברת החלל הפרטית SpaceX, ומועד השיגור המתוכנן בעוד כשנתיים – סוף שנת 2017. אמש התקיים בבית גוגל בתל אביב מפגש של הקבוצות המתחרות, ושם חזרו נציגי התחרות על תאריך היעד – 31 בדצמבר 2017.

גם חלל תקשורת, בעלת הלוויין נמצאת בבעיות. בשבוע שעבר פורסם כי חלל תקשורת נמכרת לקבוצת Xinwei הסינית ימים ספורים לפני שיגור עמוס 6. זאת לאחר שבנובמבר 2015 היא איבדה בחלל את הלוויין עמוס 5 , שהיה אגב היחיד מבין לווייני סדרת עמוס שלא נבנה בישראל אלא ברוסיה. אמנם היא קיבלה את כספי הביטוח, אך האובדן פגע ביכולת המכירה העתידית שלה, והיא נמכרת לסינים (אם העסקה תאושר) במחיר של 285 מיליון דולרים, בקושי מחירו של לוויין אחד.

באתר הידען נמשיך ונעקוב אחר האירוע.

 

 

 

4 תגובות

  1. האם יש מקום לבדוק חבלה מכוונת או שאולי חוששים להרגיז קודקודים חשובים בצמרת הביטחונית בארה”ב ?…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן